kfindpart - en to da translation catalogue (91 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
da: Find filer/mapper

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
da: Inaktiv.

note: i18n as below
en: 0 items found
da: 0 elementer fundet

en: Searching...
da: Søger...

en: Canceled.
da: Annulleret.

en: Error.
da: Fejl.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
da: Angiv venligst en absolut sti i "Kig i"-feltet.

en: Could not find the specified folder.
da: Kunne ikke finde den angivne mappe.

en: one item found | %1 items found
da[0]: ét element fundet
da[1]: %1 elementer fundet

en: Read-write
da: Læse-skrive

en: Read-only
da: Læs-kun

en: Write-only
da: Skriv-kun

en: Inaccessible
da: Ikke tilgængelig

[ctx: file name column]
en: Name
da: Navn

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
da: I undermappe

[ctx: file size column]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: modified date column]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
da: Første matchende linje

en: &Open containing folder(s)
da: Å&bn indeholdende mappe(r)

en: &Delete
da: &Slet

en: &Move to Trash
da: &Flyt til papirkurv

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
da: Gem resultater som

en: Unable to save results.
da: Kan ikke gemme resultaterne.

en: KFind Results File
da: KFind-resultatfil

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
da: Resultater blev gemt i: %1

en: &Properties
da: &Egenskaber

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
da: &Kaldet:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
da: Du kan bruge jokertegn-matchning og ";" til at adskille flere navne

en: Look &in:
da: Se &i:

en: Include &subfolders
da: Medtag &undermapper

en: Case s&ensitive search
da: &Versalfølsom søgning

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Use files index
da: &Brug filer-indeks

en: Show &hidden files
da: Vis sk&julte filer

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
da: <qt>Indtast det filnavn du leder efter. <br />Alternativer kan adskilles af et semikolon ";".<br /><br />Filnavnet kan indeholde følgende specialtegn:<ul><li><b>?</b> matcher ethvert enkelt tegn</li><li><b>*</b> matcher nul eller flere af ethvert tegn</li><li><b>[...]</b> matcher ethvert af tegnene mellem klammerne</li></ul><br />Eksempler på søgninger:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finder alle filer der ender på .kwd eller .txt</li><li><b>gu[dt]</b> finder gud og gut</li><li><b>Hal?o</b> finder alle filer der starter med "Hal" og slutter på "o", med præcist et tegn imellem</li><li><b>Mit dokument.kwd</b> finder en fil med nøjagtigt det navn</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
da: <qt>Dette lader dig bruge filer-indeks lavet af <i>slocate</i>-pakken for at gøre søgningen <i>hurtigere</i>. Husk at opdatere engang imellem (ved brug af <i>updatedb</i>)</qt>

en: Find all files created or &modified:
da: Find alle filer oprettet eller æ&ndret:

en: &between
da: &mellem

en: and
da: og

en: File &size is:
da: Fil&tørrelse er:

en: Files owned by &user:
da: Filer ejet af br&uger:

en: Owned by &group:
da: Ejet af &gruppe:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
da: (ingen)

en: At Least
da: Mindst

en: At Most
da: Højest

en: Equal To
da: Lig med

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
da: Fil&type:

en: C&ontaining text:
da: &Indeholdende tekst:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
da: <qt>Hvis angivet er det kun filer der indeholder denne tekst der findes. Bemærk at ikke alle filtyper fra listen ovenfor er understøttede. Referér venligst til dokumentationen for en liste af understøttede filtyper.</qt>

en: Case s&ensitive
da: &Versalfølsom

en: Include &binary files
da: Medtag &binære filer

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
da: <qt>Dette lader dig søge i alle slags filer, selv de der sædvanligvis ikke indeholder tekst (for eksempel programfiler og billeder).</qt>

en: Search &metainfo sections:
da: Søg i afsnittet om &metainfo:

en: All Files & Folders
da: Alle filer og mapper

en: Files
da: Filer

en: Folders
da: Mapper

en: Symbolic Links
da: Symbolske link

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
da: Specielle filer (sokler, enhedsfiler, ...)

en: Executable Files
da: Kørbare filer

en: SUID Executable Files
da: SUID-kørbare filer

en: All Images
da: Alle billeder

en: All Video
da: Al video

en: All Sounds
da: Alle lyde

en: Name/&Location
da: Navn/s&ted

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
da: Indh&old

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
da: <qt>Søg i filers specifikke kommentarer/metainfo<br />Her er nogle eksempler:<br /><ul><li><b>Lydfiler (mp3...)</b> Søg i id3-tag efter en titel, et album</li><li><b>Billeder (png...)</b> Søg efter billeder med en bestemt opløsning, kommentar...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
da: <qt>Hvis det er angivet, søg så kun i dette felt<br /><ul><li><b>Lydfiler (mp3...)</b> Dette kan være titel, album...</li><li><b>Billeder (png...)</b> Søg kun i opløsning, bitdybde...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
da: Kan ikke søge i en periode som er mindre end ét minut.

en: The date is not valid.
da: Datoen er ikke gyldig.

en: Invalid date range.
da: Ugyldigt datointerval.

en: Unable to search dates in the future.
da: Kan ikke søge i fremtidige datoer.

en: Size is too big. Set maximum size value?
da: Størrelsen er for stor. Sæt en maksimal størrelse?

en: Error
da: Fejl

en: Set
da: Sæt

en: Do Not Set
da: Sæt ikke

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
da[0]: &under foregående
da[1]: &under de foregående

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
da: Fejl ved brug af locate

en: KDE file find utility
da: KDE-værktøj for filfinding

en: (c) 1998-2021, The KDE Developers
da: (c) 1998-2021, KDE-udviklerne

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: UI Design & more search options
da: UI-design & flere søge-tilvalg

en: UI Design
da: UI-design

en: Path(s) to search
da: Stier at søge på
