kfindpart - en to fi translation catalogue (98 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
fi: Etsi tiedostoja ja kansioita

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
fi: Joutilaana.

note: i18n as below
en: 0 items found
fi: löytyi 0 tiedostoa

en: Searching...
fi: Etsitään…

en: Canceled.
fi: Peruttu.

en: Error.
fi: Virhe.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
fi: Määrittele ”Etsi kansiosta” -kenttään absoluuttinen polku.

en: Could not find the specified folder.
fi: Määriteltyä kansiota ei löydy.

en: one item found | %1 items found
fi[0]: löytyi yksi tiedosto
fi[1]: löytyi %1 tiedostoa

en: Read-write
fi: Luku-kirjoitus

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Write-only
fi: Vain kirjoitus

en: Inaccessible
fi: Ei käytettävissä

[ctx: file name column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
fi: Alikansiossa

[ctx: file size column]
en: Size
fi: Koko

[ctx: modified date column]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
fi: Ensimmäinen täsmäävä rivi

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
fi: Kopioi ensimmäisen valitun kohteen sijainnin leikepöydälle.

en: &Open containing folder(s)
fi: A&vaa kansiot, joista tiedosto löytyy

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Move to Trash
fi: Siirrä &roskakoriin

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
fi: Tallenna tulokset nimellä

en: Unable to save results.
fi: Tuloksia ei voitu tallentaa.

en: KFind Results File
fi: KFind tulosten tiedosto

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
fi: Tulokset tallennettiin tiedostoon %1

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
fi: &Nimi:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
fi: Voit käyttää jokerimerkkejä ja ”;” merkkiä erottelemaan useita nimiä

en: Look &in:
fi: Etsi kansio&sta:

en: Include &subfolders
fi: Sisällytä &alikansiot hakuun

en: Case s&ensitive search
fi: &Kirjainkokoherkkä haku

en: &Browse...
fi: &Selaa…

en: &Use files index
fi: Käytä tiedostoindeksejä

en: Show &hidden files
fi: Näytä &piilotiedostot

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
fi: <qt>Kirjoita tiedostonimi, jota olet etsimässä. <br />Vaihtoehtoja voidaan luetella puolipisteellä ”;” eroteltuna.<br /><br />Tiedostonimissä voi olla seuraavia erikoismerkkejä:<ul><li><b>?</b> korvaa minkä tahansa yhden merkin</li><li><b>*</b> korvaa nolla tai useamman mitä tahansa merkkiä</li><li><b>[…]</b> korvaa yhden hakasulkeissa olevista merkeistä</li></ul><br />Esimerkiksi:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> etsii tiedostoja, jotka päättyvät .kwd tai.txt</li><li><b>go[dt]</b> etsii god tai got</li><li><b>Hel?o</b> etsii tiedostoja, jotka alkavat ”Hel” ja päättyvät ”o”,välissä on yksi merkki.</li><li><b>Oma tiedosto.kwd</b> etsii tiedostoa juuri tällä nimellä</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
fi: <qt>Tämän asetuksen avulla voit etsiä tietoja <i>slocate</i>-paketin avulla. Tämä nopeuttaa tiedostojen etsimistä. Päivitä hakemisto silloin tällöin (komennolla <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
fi: Etsi tiedostot, jotka on luotu tai joita on &muutettu:

en: &between
fi: &välillä

en: and
fi: –

en: File &size is:
fi: &Koko on:

en: Files owned by &user:
fi: Tie&doston omistaa käyttäjä:

en: Owned by &group:
fi: Omistaa &ryhmä:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
fi: (ei väliä)

en: At Least
fi: Vähintään

en: At Most
fi: Enintään

en: Equal To
fi: Sama kuin

en: Byte | Bytes
fi[0]: tavu
fi[1]: tavua

en: KiB
fi: Kibitavu

en: MiB
fi: Mebitavu

en: GiB
fi: Gibitavu

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
fi: Tiedoston &tyyppi:

en: C&ontaining text:
fi: S&isältää tekstin:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
fi: <qt> Jos tämä kohta on määritelty, vain tämän tekstin sisältäviä tiedostoja etsitään. Huomaa, etteivät kaikki alla olevat tiedostotyypit ole käytössä. Tarkista tarvittaessa tuettujen tiedostotyyppien luettelosta.</qt>

en: Case s&ensitive
fi: E&rota pien- ja suuraakkoset

en: Include &binary files
fi: Sisällytä binaaritiedostot &hakuun

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
fi: <qt> Tämän asetuksen avulla voit etsiä minkä tahansa tyyppisiä tiedostoja, myös niitä, jotka eivät yleensä sisällä tekstiä (esimerkiksi ohjelmatiedostot ja kuvat).</qt>

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
fi: ha&kusanalla:

en: Search &metainfo sections:
fi: Etsi metat&ieto-osista:

en: All Files & Folders
fi: Kaikki tiedostot ja kansiot

en: Files
fi: Tiedostot

en: Folders
fi: Kansiot

en: Symbolic Links
fi: Symboliset linkit

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
fi: Erikoistiedostot (soketit, laitetiedostot, …)

en: Executable Files
fi: Suoritustiedostot

en: SUID Executable Files
fi: SUID-suoritustiedostot

en: All Images
fi: Kaikki kuvatiedostot

en: All Video
fi: Kaikki videotiedostot

en: All Sounds
fi: Kaikki äänitiedostot

en: Name/&Location
fi: Nimi ja si&jainti

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
fi: Sisä&ltö

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
fi: <qt>Etsi tiedostoon liittyviä kommentteja/metatietoja<br />Joitakin esimerkkejä:<br /><ul><li><b>Äänitiedostot (mp3…)</b> Etsi id3-tagista albumin nimeä tai artistia</li><li><b>Kuvat (png…)</b> Etsi kuvaa, jossa on tietty tarkkuus, kommentti…</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
fi: <qt>Jos määriteltynä, etsi vain tästä kentästä<br /><ul><li><b>Äänitiedostot (mp3…)</b>Tämä voi olla esittäjä, albumin nimi…</li> <li><b>Kuvatiedostot (png…)</b>Etsi vain tarkkuutta, värien määrää… </li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
fi: Alle minuutin mittaiselta ajalta ei voida etsiä.

en: The date is not valid.
fi: Päivämäärä on virheellinen.

en: Invalid date range.
fi: Päivämääräalue on virheellinen.

en: Unable to search dates in the future.
fi: Tulevilta päivämääriltä ei voida etsiä!

en: Size is too big. Set maximum size value?
fi: Koko on liian suuri. Aseta maksimikoon arvo?

en: Error
fi: Virhe

en: Set
fi: Aseta

en: Do Not Set
fi: Älä aseta

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
fi[0]: viimeksi k&uluneen
fi[1]: viimeksi k&uluneen

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
fi[0]: minuutin aikana
fi[1]: minuutin aikana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
fi[0]: tunnin aikana
fi[1]: tunnin aikana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
fi[0]: päivän aikana
fi[1]: päivän aikana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
fi[0]: kuukauden aikana
fi[1]: kuukauden aikana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
fi[0]: vuoden aikana
fi[1]: vuoden aikana

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
fi: Virhe locate-ohjelmaa käytettäessä

en: KDE file find utility
fi: KDE:n tiedostojen etsintätyökalu

en: (c) 1998-2021, The KDE Developers
fi: © 1998–2021 KDE-kehittäjät

en: Current Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former Maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: UI Design & more search options
fi: Käyttöliittymän suunnittelu & lisää hakuvaihtoehtoja

en: UI Design
fi: Käyttöliittymän suunnittelu

en: Path(s) to search
fi: Hakupolku (hakupolut)
