kfindpart 0 - en to hr translation catalogue (69 entries)

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
hr: Pripravan.

en: Searching...
hr: Tražim …

en: Canceled.
hr: Prekinuto.

en: Error.
hr: Greška.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
hr: Naznačite apsolutnu putanju u polju „Traži u“.

en: Could not find the specified folder.
hr: Ne mogu pronaći navedenu mapu.

en: Read-write
hr: Čitaj-piši

en: Read-only
hr: Samo za čitanje

en: Write-only
hr: Samo piši

en: Inaccessible
hr: Nedostupno

[ctx: file name column]
en: Name
hr: naziv

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
hr: U podmapi

[ctx: file size column]
en: Size
hr: Veličina

[ctx: modified date column]
en: Modified
hr: Promijenjeno

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
hr: Dozvole

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
hr: Prvi odgovarajući redak

en: &Open containing folder(s)
hr: &Ovori mapu(e)

en: &Delete
hr: &Izbriši

en: &Move to Trash
hr: Po&makni u smeće

en: Unable to save results.
hr: Nije moguće spremiti rezultate.

en: KFind Results File
hr: KFind datoteka s rezultatima

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
hr: Rezultati su spremljeni u: %1

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
hr: &Nazvano:

en: &Browse...
hr: &Pregled …

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
hr: <qt>Unesite naziv datoteke koju tražite. <br />Alternativni nazivi mogu se unjeti odvojeni znakom ";".<br /><br />Naziv datoteke smije sadržavati slijedeće posebne znakove:<ul><li><b>?</b> zamjenjuje bilo koji pojedinačni znak</li><li><b>*</b> zamjenjuje nula ili više bilo kojih znakova</li><li><b>…]</b> zamjenjuje bilo koji znak unutar zagrada</li></ul><br />Primjeri pretrage:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> pronalazi sve datoteke koje završavaju sa .kwd ili .txt</li><li><b>go[dt]</b> pronalazi god i got</li><li><b>Hel?o</b> pronalazi sve datoteke koje počinju sa "Hel" i završavaju sa "o", te imaju jedan znak između </li><li><b>My Document.kwd</b> pronalazi datoteku sa točno tim nazivom</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
hr: <qt>Ovo vam omogućava koristiti datotečni indeks stvoren od <i>slocate</i> paketa kako bi ubrzali pretragu; upamtite kako je potrebno sa vremena na vrijeme ažurirati indeks (koristeći <i>updatedb</i>).</qt>

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
hr: (nijedan)

en: At Least
hr: Barem

en: At Most
hr: Najviše

en: Equal To
hr: Jednako

en: Byte | Bytes
hr[0]: Bajt
hr[1]: Bajta
hr[2]: Bajtova

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
hr: &Tip datoteke:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
hr: <qt>Ako je odabrano, </qt>

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
hr: <qt>Ovo omogućava pretragu unutar bilo koje datoteke, čak i ako odeberete onu koja ne sadrži tekst (npr. programske datoteke ili slike)</qt>

en: All Files & Folders
hr: Sve datoteke i direktorije

en: Files
hr: Datoteke

en: Folders
hr: Mape

en: Symbolic Links
hr: Simboličke veze

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
hr: Posebne datoteke (priključci, datoteke uređaja…)

en: Executable Files
hr: Izvršne datoteke

en: SUID Executable Files
hr: SUID izvršne datoteke

en: All Images
hr: Sve slike

en: All Video
hr: Svi video zapisi

en: All Sounds
hr: Svi zvukovi

en: Name/&Location
hr: Ime/&Lokacija

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
hr: S&adržaj

en: &Properties
hr: &Svojstva

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
hr: <qt>Traži unutar datotečnih posebnih komentara/metainfo podataka<br />Evo nekoliko primjera:<br /><ul><li><b>Audio datoteke (mp…)</b> Traži u id3 zapisu za naslov, album</li><li><b>Slike (png…)</b> Traži slike sa određenim rezolucijama, komentarima…</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
hr: <qt>Ako je određeno, traži samo u ovom polju<br /><ul><li><b>Audio datoteke (mp…)</b> Ovo može biti naslov, album…</li><li><b>Slike (png…)</b> Traži prema rezoluciji, dubini boja…</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
hr: Nije moguće pretraživati u vremenu koji je manji od jedne minute.

en: The date is not valid.
hr: Datum nije valjan.

en: Invalid date range.
hr: Krivi raspon datuma.

en: Unable to search dates in the future.
hr: Nije moguće pretraživati datume koji se još nisu dogodili?

en: Size is too big. Set maximum size value?
hr: Veličina je prevelika. Želite li podesite najveću vrijednost?

en: Error
hr: Greška

en: Set
hr: Postavi

en: Do Not Set
hr: Nemoj postaviti

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
hr[0]: tokom pretho&dnog
hr[1]: tokom pretho&dna
hr[2]: tokom pretho&dnih

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
hr[0]: minuta
hr[1]: minute
hr[2]: minuta

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
hr[0]: sat
hr[1]: sata
hr[2]: sati

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
hr[0]: dan
hr[1]: dana
hr[2]: dana

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
hr[0]: mjesec
hr[1]: mjeseca
hr[2]: mjeseci

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
hr[0]: godina
hr[1]: godine
hr[2]: godina

en: KDE file find utility
hr: KDE tražilica

en: Current Maintainer
hr: Sada održava

en: Developer
hr: Programer

en: UI Design & more search options
hr: AI design i više mogućnosti traženja

en: UI Design
hr: Dizajn korisničkog sučelja

en: Path(s) to search
hr: Putanje za traženje
