kfindpart - en to ja translation catalogue (88 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
ja: ファイル/フォルダを検索

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
ja: 待機中

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Canceled.
ja: キャンセルされました。

en: Error.
ja: エラー

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
ja: 絶対パスを「参照」ボックスで指定してください。

en: Could not find the specified folder.
ja: 指定されたフォルダが見つかりません。

en: Read-write
ja: 読み-書き

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Write-only
ja: 書き込み専用

en: Inaccessible
ja: アクセス不可

[ctx: file name column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
ja: サブフォルダ内

[ctx: file size column]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: modified date column]
en: Modified
ja: 更新日時

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
ja: 最初にマッチした行

en: &Open containing folder(s)
ja: 含むフォルダを開く(&O)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Move to Trash
ja: ごみ箱に移動(&M)

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
ja: 名前を付けて結果を保存

en: Unable to save results.
ja: 結果を保存できません。

en: KFind Results File
ja: KFind 結果ファイル

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
ja: 結果の保存先: %1

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
ja: 名前(&N):

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
ja: セミコロン (;) で複数の名前を区切り、ワイルドカードによるマッチングが使えます。

en: Look &in:
ja: 場所(&I):

en: Include &subfolders
ja: サブフォルダを含める(&S)

en: Case s&ensitive search
ja: 大文字と小文字を区別する(&E)

en: &Browse...
ja: ブラウズ(&B)...

en: &Use files index
ja: ファイルのインデックスを使う(&U)

en: Show &hidden files
ja: 隠しファイルを表示する(&H)

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
ja: <qt><p>検索するファイル名を入力します。複数のファイル名を指定する場合はセミコロン (;) で区切ります。</p><p>ファイル名には以下のワイルドカードが使えます。</p><ul><li><b>?</b> は任意の 1 文字にマッチします。</li><li><b>*</b> は 0 文字も含めた任意の文字列にマッチします。</li><li><b>[...]</b> は括弧内のいずれかの 1 文字にマッチします。</li></ul><p>検索例:</p><ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> は .kwd または .txt で終るファイル名のファイルを検索します。</li><li><b>go[dt]</b> は god または got を検索します。</li><li><b>Hel?o</b> は Hel で始まり、任意の一文字の後、o で終るファイル名のファイルを検索します。</li><li><b>My Document.kwd</b> はこの名前に完全に一致するファイルを検索します。</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
ja: <qt>検索のスピードを上げるために <tt>slocate</tt> パッケージによって作成されたファイルのインデックスを使用します。<tt>updatedb</tt> を実行して時々インデックスを更新するのを忘れないようにしてください。</qt>

en: Find all files created or &modified:
ja: 次の期間に作成または更新されたすべてのファイルを検索する(&M):

en: &between
ja: 日付の範囲(&B)

en: and
ja:  -

en: File &size is:
ja: ファイルサイズ(&S):

en: Files owned by &user:
ja: ファイルの所有者(&U):

en: Owned by &group:
ja: 所有グループ(&G):

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
ja: (指定しない)

en: At Least
ja: 以上

en: At Most
ja: 以下

en: Equal To
ja: 等しい

en: Byte | Bytes
ja[0]: バイト

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
ja: ファイルタイプ(&T):

en: C&ontaining text:
ja: 次のテキストを含む(&O):

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
ja: <qt>指定すると、そのテキストを含むファイルのみを検出します。ただし、リストにあるすべてのファイルタイプがサポートされているわけではないことに注意してください。サポートされているファイルタイプについてはドキュメントを参照してください。</qt>

en: Case s&ensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&E)

en: Include &binary files
ja: バイナリファイルを含める(&B)

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
ja: <qt>通常テキストを含まないファイル (例えばプログラムファイルや画像) も含めて、すべてのタイプのファイルの中を検索することができます。</qt>

en: Search &metainfo sections:
ja: 検索するメタ情報のフィールド(&M):

en: All Files & Folders
ja: すべてのファイルとフォルダ

en: Files
ja: ファイル

en: Folders
ja: フォルダ

en: Symbolic Links
ja: シンボリックリンク

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
ja: 特殊ファイル (ソケット、デバイスファイルなど)

en: Executable Files
ja: 実行ファイル

en: SUID Executable Files
ja: SUID 実行ファイル

en: All Images
ja: すべての画像

en: All Video
ja: すべての動画

en: All Sounds
ja: すべてのサウンド

en: Name/&Location
ja: 名前/場所(&L)

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
ja: 内容(&O)

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
ja: <qt>ファイルタイプ特有のコメント/メタ情報内を検索します。例えば以下のようなものを検索できます。<br /><ul><li>音声ファイル (mp3...): id3 タグ内のタイトルやアルバム名</li><li>画像 (png...): 特定の解像度やコメント</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
ja: <qt>指定すると、そのフィールド内のみを検索します。例えば以下のようなフィールドを指定できます。<br /><ul><li>音声ファイル (mp3...): Title, Album...</li><li>画像 (png...): Dimensions, BitDepth, Comment...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
ja: 分未満の期間は検索できません。

en: The date is not valid.
ja: 有効な日付ではありません。

en: Invalid date range.
ja: 日付の範囲が無効です。

en: Unable to search dates in the future.
ja: 未来の日付では検索できません。

en: Size is too big. Set maximum size value?
ja: サイズが大きすぎます。最大サイズを設定しますか？

en: Error
ja: エラー

en: Set
ja: 設定する

en: Do Not Set
ja: 設定しない

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
ja[0]: 以内(&D)

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
ja[0]: 分

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
ja[0]: 時間

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
ja[0]: 日

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
ja[0]: カ月

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
ja[0]: 年

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
ja: locate 実行中にエラー

en: KDE file find utility
ja: KDE ファイル検索ユーティリティ

en: Current Maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: UI Design & more search options
ja: UI デザインと詳細検索オプション

en: UI Design
ja: UI デザイン

en: Path(s) to search
ja: 検索するパス
