kfindpart - en to mk translation catalogue (76 entries)

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
mk: Мирува.

en: Searching...
mk: Пребарувам...

en: Error.
mk: Грешка.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
mk: Молам зададете апсолутна патека во полето „Барај во“.

en: Could not find the specified folder.
mk: Не можам да ја пронајдам наведената папка.

en: Read-write
mk: Читање и запишување

en: Read-only
mk: Само за читање

en: Write-only
mk: Само за запишување

en: Inaccessible
mk: Непристапливо

[ctx: file name column]
en: Name
mk: Име

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
mk: Во потпапка

[ctx: file size column]
en: Size
mk: Големина

[ctx: modified date column]
en: Modified
mk: Променето

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
mk: Дозволи

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
mk: Првата линија што се совпаѓа

en: &Open containing folder(s)
mk: &Отвори ги одредишните папки

en: &Delete
mk: &Избриши

en: &Move to Trash
mk: Пре&мести во корпа

en: Unable to save results.
mk: Не може да се снимат резултатите.

en: KFind Results File
mk: Датотека со резултати од KFind

en: &Properties
mk: &Својства

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
mk: Со &име:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
mk: Тука може да користите џокер знаци за совпаѓања и
    знакот “;“ за одделување на повеќе имиња

en: Look &in:
mk: &Барај во:

en: Include &subfolders
mk: В&клучи потпапки

en: Case s&ensitive search
mk: Разликување гол&емина на букви

en: &Browse...
mk: &Разгледај...

en: &Use files index
mk: &Користи индекс на датотеки

en: Show &hidden files
mk: Прикажи &скриени датотеки

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
mk: <qt>Внесете го името на датотеката што ја барате. <br />Повеќе имиња можат да бидат разделени со знакот „;“.<br /><br />Името може да ги содржи следниве специјални знаци:<ul><li><b>?</b> се совпаѓа со секој еден знак</li><li><b>*</b> се совпаѓа со нула или повеќе знаци</li><li><b>[...]</b> се совпаѓа со кој било од знаците во заградите</li></ul><br />Примери за пребарување:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> ги наоѓа сите датотеки што завршуваат со .kwd или .txt</li><li><b>go[dt]</b> ги наоѓа god и got</li><li><b>Hel?o</b> ги наоѓа сите датотеки кои почнуваат со „Hel“ и завршуваат со „o“, а имаат еден знак помеѓу</li><li><b>My Document.kwd</b> ја наоѓа датотеката со токму тоа име</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
mk: <qt>Со ова може да го користите индексот на датотеки создаден од пакетот <i>slocate</i> за да го забрзате пребарувањето. Не заборавајте да го ажурирате индексот од време на време (со наредбата <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
mk: Пронајди ги сите датотеки создадени или про&менети:

en: &between
mk: &меѓу

en: and
mk: и

en: File &size is:
mk: &Големината е:

en: Files owned by &user:
mk: Во сопс&твеност
    на корисникот:

en: Owned by &group:
mk: во сопственост
    на &групата:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
mk: (нема)

en: At Least
mk: најмалку

en: At Most
mk: најмогу

en: Equal To
mk: еднаква на

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
mk: &Тип на датотека:

en: C&ontaining text:
mk: Го с&одржи текстот:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
mk: <qt>Ако е зададено, ќе бидат пронајдени само датотеките што го содржат овој текст. Забележете дека не се поддржани сите типови датотеки од горната листа. Погледнете ја документацијата за листата на поддржани типови датотеки.</qt>

en: Case s&ensitive
mk: Разликување гол&емина
    на букви

en: Include &binary files
mk: В&клучи бинарни
    датотеки

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
mk: <qt>Ова ви овозможува да пребарувате во било кој тип датотека, дури и оние што обично не содржат текст (на пример програмски датотеки и слики).</qt>

en: Search &metainfo sections:
mk: Пребарај ги деловите
    со &метаинформации:

en: All Files & Folders
mk: Сите датотеки и папки

en: Files
mk: Датотеки

en: Folders
mk: Папки

en: Symbolic Links
mk: Симболички врски

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
mk: Специјални датотеки (Sockets, уреди, ...)

en: Executable Files
mk: Извршни датотеки

en: SUID Executable Files
mk: Извршни датотеки со SUID

en: All Images
mk: Сите слики

en: All Video
mk: Сите видеодатотеки

en: All Sounds
mk: Сите звучни датотеки

en: Name/&Location
mk: Име и &локација

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
mk: С&одржина

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
mk: <qt>Пребарува низ специфичните коментари или метаинформации од датотеките<br />Еве неколку примери:<br /><ul><li><b>Аудиодатотеки (mp3...)</b> Бара во id3-ознаки за наслов, албум</li><li><b>Слики (png...)</b> Бара слики со специјална резолуција, коментар...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
mk: <qt>Ако е наведено, пребарува само во ова поле:<br /><ul><li><b>Аудиодатотеки (mp3...)</b> Ова може да биде наслов, албум...</li><li><b>Слики (png...)</b> Пребарува само во резолуција, длабочина на бои...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
mk: Не можам да пребарувам во период кој е помал од една минута.

en: The date is not valid.
mk: Датумот не е валиден.

en: Invalid date range.
mk: Невалиден опсег на датуми.

en: Unable to search dates in the future.
mk: Не можам да пребарувам датуми од иднината.

en: Size is too big. Set maximum size value?
mk: Вредноста за големина е преголема. Да поставам максимална вредност за големината?

en: Error
mk: Грешка

en: Set
mk: Постави

en: Do Not Set
mk: Не поставувај

en: KDE file find utility
mk: Алатка на KDE за барање датотеки

en: Current Maintainer
mk: Тековен одржувач

en: Developer
mk: Развивач

en: UI Design & more search options
mk: Дизајн на корисничкиот интерфејс и повеќе опции за пребарување

en: UI Design
mk: Дизајн на корисничкиот интерфејс

en: Path(s) to search
mk: Патеки за пребарување
