kfindpart - en to mr translation catalogue (99 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
mr: फाईल्स/संचयीका शोधा

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
mr: निष्क्रिय.

en: Searching...
mr: शोधत आहे...

en: Canceled.
mr: रद्द केले.

en: Error.
mr: त्रुटी.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
mr: "यात पहा" पेटी अंतर्गत कृपया पूर्णतया मार्ग निर्देशीत करा.

en: Could not find the specified folder.
mr: निर्देशीत संचयीका शोधू शकत नाही.

en: Read-write
mr: वाचन-लेखन

en: Read-only
mr: फक्त-वाचण्यासाठी

en: Write-only
mr: फक्त-लेखन

en: Inaccessible
mr: प्रवेशाजोगे नाही

[ctx: file name column]
en: Name
mr: नाव

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
mr: उपसंचयीका अंतर्गत

[ctx: file size column]
en: Size
mr: आकार

[ctx: modified date column]
en: Modified
mr: बदल दिनांक

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
mr: परवानगी

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
mr: प्रथम जुळणारी ओळ

en: &Open containing folder(s)
mr: समाविष्टीत संचयीका उघडा (&O)

en: &Delete
mr: काढून टाका (&D)

en: &Move to Trash
mr: कचरापेटीत टाका (&M)

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
mr: निकाल असा साठवा

en: Unable to save results.
mr: परिणाम साठवू शकत नाही.

en: KFind Results File
mr: केफाइंड परिणाम फाईल

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
mr: %1 या फाईल अंतर्गत परिणाम साठवले

en: &Properties
mr: गुणधर्म (&P)

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
mr: नामांकीत (&N):

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
mr: तुम्ही वाइल्डकार्ड वापरु शकता. अनेक नावे वेगळी करण्याकरिता ";" वापरा.

en: Look &in:
mr: यात शोधा (&I):

en: Include &subfolders
mr: उपसंचयीका अंतर्भूत करा (&S)

en: Case s&ensitive search
mr: अक्षर आकार संवेदनशील शोध (&E)

en: &Browse...
mr: संचारण (&B)...

en: &Use files index
mr: फाईल अनुक्रमणिकेचा वापर करा (&U)

en: Show &hidden files
mr: लपविलेल्या फाईल्स दर्शवा (&H)

en: Find all files created or &modified:
mr: या वेळी बनविलेल्या किंवा संपादित सर्व फाईल्स शोधा (&M):

en: &between
mr: या वेळे दरम्यान (&B)

en: and
mr: व

en: File &size is:
mr: फाईल आकार (&S):

en: Files owned by &user:
mr: या वापरकर्त्याच्या मालकीच्या फाईल्स (&U):

en: Owned by &group:
mr: या समूहाच्या मालकीच्या फाईल्स (&G):

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
mr: (काहीच नाही)

en: At Least
mr: किमान

en: At Most
mr: कमाल

en: Equal To
mr: या इतके

en: Byte | Bytes
mr[0]: बाइट
mr[1]: बाइटस्

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
mr: फाईल प्रकार (&T):

en: C&ontaining text:
mr: पाठ्य समाविष्ठीत (&O):

en: Case s&ensitive
mr: अक्षर आकार संवेदनशील (&E)

en: Include &binary files
mr: बायनरी फाईल समाविष्ट करा (&B)

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
mr: करिता (&R):

en: Search &metainfo sections:
mr: मेटामाहिती विभाग शोधा (&M):

en: All Files & Folders
mr: सर्व फाईल्स व संचयीका

en: Files
mr: फाईल्स

en: Folders
mr: संचयीका

en: Symbolic Links
mr: बोधचिन्ह लिंक्स

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
mr: विशेष फाईल्स (सॉकेट, साधन फाईल्स, ...)

en: Executable Files
mr: एक्जीक्यूटेबल फाईल्स

en: SUID Executable Files
mr: SUID एक्जीक्यूटेबल फाईल्स

en: All Images
mr: सर्व प्रतिमा

en: All Video
mr: सर्व व्हिडीओ

en: All Sounds
mr: सर्व आवाज

en: Name/&Location
mr: नाव/स्थान (&L)

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
mr: मजकूर (&O)

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
mr: या वेळे दरम्यान शोध करू शकत नाहि. फरक मिनीटापेक्षा कमी आहे.

en: The date is not valid.
mr: दिनांक वैध नाही.

en: Invalid date range.
mr: अवैध दिनांक क्षेत्र.

en: Unable to search dates in the future.
mr: भविष्यात दिनांक शोधू शकत नाही.

en: Size is too big. Set maximum size value?
mr: आकार खूप मोठे आकार. कमाल मूल्य निश्चित करा?

en: Error
mr: त्रुटी

en: Set
mr: निश्चित करा

en: Do Not Set
mr: निश्चित करू नका

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
mr[0]: या वेळे पूर्वी (&D)
mr[1]: या वेळे पूर्वी (&D)

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
mr[0]: मिनिट
mr[1]: मिनिटे

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
mr[0]: तास
mr[1]: तास

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
mr[0]: दिवस
mr[1]: दिवस

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
mr[0]: महिना
mr[1]: महिने

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
mr[0]: वर्ष
mr[1]: वर्ष

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
mr: शोधतेवेळी त्रुटी आढळली

en: KFind
mr: केफाइंड

en: KDE file find utility
mr: केडीई फाईल शोधण्याकरिता उपकार्यक्रम

en: Current Maintainer
mr: वर्तमान नियंत्रक

en: Eric Coquelle
mr: एरिक कोक्वेल्ले

en: Mark W. Webb
mr: मार्क वेब्ब

en: Developer
mr: विकासकर्ता

en: Beppe Grimaldi
mr: बेप्पे ग्रिमाल्डी

en: UI Design & more search options
mr: UI रचना व अधिक शोध पर्याय

en: Martin Hartig
mr: मार्टिन हार्टिग

en: Stephan Kulow
mr: स्टीफन कुलौ

en: Mario Weilguni
mr: मारिओ वैलगुनी

en: Alex Zepeda
mr: अलेक्स झेपेडा

en: Miroslav Flídr
mr: मिरोस्लाव फ्लिद्र

en: Harri Porten
mr: हेर्री पोर्टेन

en: Dima Rogozin
mr: दिमा रोगोझिन

en: Carsten Pfeiffer
mr: कार्स्टन फाइफ्फर

en: Hans Petter Bieker
mr: हान्स पेट्टर बीकर

en: Waldo Bastian
mr: वाल्डो बास्तियन

en: UI Design
mr: UI रचना

en: Alexander Neundorf
mr: अलेक्जेंडर न्यून्दॉर्फ

en: Clarence Dang
mr: क्लेरेन्स डेंग

en: Path(s) to search
mr: शोधण्यासाठी मार्ग
