kfindpart - en to pa translation catalogue (92 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
pa: ਫਾਇਲਾਂ/ਫੋਲਡਰ ਖੋਜ

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
pa: ਵੇਹਲਾ।

en: Searching...
pa: ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ...

en: Canceled.
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ।

en: Error.
pa: ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
pa: "ਇਸ ਵਿੱਚ ਖੋਜ" ਬਕਸੇ ਵਿੱਚ ਪੂਰਾ ਮਾਰਗ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Could not find the specified folder.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Read-write
pa: ਪੜ੍ਹਨ-ਲਿਖਣ

en: Read-only
pa: ਕੇਵਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Write-only
pa: ਕੇਵਲ ਲਿਖਣ ਲਈ

en: Inaccessible
pa: ਨਾ-ਪਹੁੰਚਯੋਗ

[ctx: file name column]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
pa: ਸਬ-ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ

[ctx: file size column]
en: Size
pa: ਅਕਾਰ

[ctx: modified date column]
en: Modified
pa: ਸੋਧ

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
pa: ਪਹਿਲੀ ਮਿਲਦੀ ਸਤਰ

en: &Open containing folder(s)
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲੇ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(&M)

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
pa: ਨਤੀਜੇ ਇੰਞ ਸੰਭਾਲੋ

en: Unable to save results.
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਸੰਭਾਣ ਤੋਂ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: KFind Results File
pa: ਕੇ-ਖੋਜ ਨਤੀਜਾ ਫਾਇਲ

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
pa: ਨਤੀਜੇ ਸੰਭਾਲੇ ਗਏ: %1

en: &Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: Look &in:
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਖੋਜ(&i):

en: Include &subfolders
pa: ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਸਮੇਤ(&s)

en: Case s&ensitive search
pa: ਅੱਖਰ ਅਕਾਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ(&e)

en: &Browse...
pa: ਝਲਕ(&B)...

en: &Use files index
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: Show &hidden files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ(&h)

en: Find all files created or &modified:
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਬਣਾਇਆਂ ਜਾਂ ਸੋਧੀਆਂ ਖੋਜ(&m):

en: &between
pa: ਵਿਚਕਾਰ(&b)

en: and
pa: ਅਤੇ

en: File &size is:
pa: ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ(&s):

en: Files owned by &user:
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਮਾਲਕ ਯੂਜ਼ਰ(&u):

en: Owned by &group:
pa: ਮਾਲਕ ਗਰੁੱਪ(&g):

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
pa: (ਕੋਈ ਨਹੀਂ)

en: At Least
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: At Most
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Equal To
pa: ਬਰਾਬਰ

en: Byte | Bytes
pa[0]: ਬਾਈਟ
pa[1]: ਬਾਈਟ

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
pa: ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ(&t):

en: C&ontaining text:
pa: ਪਾਠ ਸ਼ਾਮਲ(&o):

en: Case s&ensitive
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ(&e)

en: Include &binary files
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲਾਂ ਸ਼ਾਮਲ(&b)

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
pa: ਲਈ(&r):

en: Search &metainfo sections:
pa: ਮੇਟਾ-ਜਾਣਕਾਰੀ ਭਾਗ ਖੋਜ(&m):

en: All Files & Folders
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ

en: Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ

en: Folders
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Symbolic Links
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲਾਂ ਫਾਇਲਾਂ (ਸਾਕਟ, ਜੰਤਰ ਫਾਇਲਾਂ)

en: Executable Files
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ

en: SUID Executable Files
pa: SUID ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Images
pa: ਸਭ ਚਿੱਤਰ

en: All Video
pa: ਸਭ ਵੀਡਿਓ

en: All Sounds
pa: ਸਭ ਸਾਊਂਡ

en: Name/&Location
pa: ਨਾਂ/ਟਿਕਾਣਾ(&L)

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(&o)

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
pa: ਇੱਕ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਅੰਤਰਾਲ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਤੋਂ ਵੀ ਘੱਟ ਸੀ, ਵਿੱਚ ਲੱਭਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: The date is not valid.
pa: ਤਾਰੀਖ ਜਾਇਜ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Invalid date range.
pa: ਗਲਤ ਸੀਮਾ ਖੇਤਰ ਹੈ।

en: Unable to search dates in the future.
pa: ਭਵਿੱਖ ਦੀ ਮਿਤੀ ਵਿੱਚ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Size is too big. Set maximum size value?
pa: ਅਕਾਰ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ। ਕੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਅਕਾਰ ਮੁੱਲ ਦੇਣਾ ਹੈ?

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Set
pa: ਸੈੱਟ

en: Do Not Set
pa: ਸੈੱਟ ਨਾ ਕਰੋ

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
pa[0]: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰੀ(&d)
pa[1]: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰੀ(&d)

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟੇ

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
pa[0]: ਦਿਨ
pa[1]: ਦਿਨ

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
pa[0]: ਮਹੀਨਾ
pa[1]: ਮਹੀਨੇ

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
pa[0]: ਸਾਲ
pa[1]: ਸਾਲ

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
pa: locate ਵਰਤਣ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ

en: KFind
pa: ਕੇਖੋਜ

en: KDE file find utility
pa: KDE ਫਾਇਲ ਖੋਜ ਸਹੂਲਤ

en: Current Maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Mark W. Webb
pa: ਮਾਰਕ ਡਬਲਿਊ. ਵਿੱਬ

en: Developer
pa: ਖੋਜੀ

en: UI Design & more search options
pa: UI ਡਿਜ਼ਾਈਨ ਅਤੇ ਹੋਰ ਖੋਜ ਚੋਣ

en: Martin Hartig
pa: ਮਾਰਟਿਨ ਮਾਰਟਿਗ

en: Stephan Kulow
pa: ਸਟੀਫਨ ਕੋਲੋ

en: Alex Zepeda
pa: ਐਕਿਸ ਜੀਪੀਡਾ

en: Harri Porten
pa: ਹੱਰੀ ਪੋਰਟੀਨ

en: Dima Rogozin
pa: ਡੀਮਾ ਰੋਗੋਜਿਨ

en: Carsten Pfeiffer
pa: ਕਾਰਸਟੀਨ ਪਫੀਇੱਫੀਰ

en: Hans Petter Bieker
pa: ਹੈਂਸ ਪੀਟਰ ਬਿਕੀਰ

en: Waldo Bastian
pa: ਵਾਲਡੋ ਬਾਸਟਿਨ

en: UI Design
pa: UI ਡਿਜ਼ਾਈਨ

en: Path(s) to search
pa: ਖੋਜ ਲਈ ਮਾਰਗ
