kfindpart - en to ro translation catalogue (96 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
ro: Găsește fișiere/dosare

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
ro: Inactiv.

note: i18n as below
en: 0 items found
ro: 0 elemente găsite

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Canceled.
ro: Anulat.

en: Error.
ro: Eroare.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
ro: Specificați o cale completă în linia de editare „Caută în”.

en: Could not find the specified folder.
ro: Nu am găsit dosarul specificat.

en: one item found | %1 items found
ro[0]: un element găsit
ro[1]: %1 elemente găsite
ro[2]: %1 de elemente găsite

en: Read-write
ro: Citire-scriere

en: Read-only
ro: Numai citire

en: Write-only
ro: Numai scriere

en: Inaccessible
ro: Inaccesibil

[ctx: file name column]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
ro: În subdosarul

[ctx: file size column]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: modified date column]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
ro: Prima linie care se potrivește

en: &Open containing folder(s)
ro: &Deschide dosarul care conține

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: &Move to Trash
ro: &Mută la Gunoi

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
ro: Salvează rezultatele ca

en: Unable to save results.
ro: Nu am putut salva rezultatele.

en: KFind Results File
ro: Fișier rezultate căutare

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
ro: Rezultatele au fost salvate în: %1

en: &Properties
ro: &Proprietăți

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
ro: De&numit:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
ro: Puteți utiliza caractere de globalizare și ";" pentru a separa mai multe nume

en: Look &in:
ro: &Caută în:

en: Include &subfolders
ro: Include &subdosarele

en: Case s&ensitive search
ro: Căutare s&ensibilă la registru

en: &Browse...
ro: &Răsfoiește...

en: &Use files index
ro: Utilizează &index de fișiere

en: Show &hidden files
ro: Ara&tă fișierele ascunse

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
ro: <qt>Introduceți numele de fișier pe care îl căutați. <br />Alternativele pot fi separate cu „;” (punct și virgulă).<br /><br />Numele de fișier poate conține următoarele caracterele speciale:<ul><li><b>?</b> se potrivește cu un singur caracter</li><li><b>*</b> se potrivește cu unul sau mai multe caractere</li><li><b>[...]</b> se potrivește cu unul din caracterele dintre paranteze</li></ul><br />Exemple de căutări:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> caută toate fișierele care se termină cu „.kwd” sau „.txt”</li><li><b>te[sx]t</b> caută „test” sau „text”</li><li><b>Sal?t</b> caută toate fișierele care încep cu „Sal” și se termină cu „o”, avînd un caracter între cele două părți ale cuvîntului</li><li><b>Documentul meu.kwd</b> caută un fișier cu acest nume</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
ro: <qt>Vă permite să utilizați indexul de fișiere creat de utilitarul <b>slocate</b> pentru a mări viteza de căutare. Nu uitați să actualizați din cînd în cînd indexul folosind programul <b>updatedb</b>.</qt>

en: Find all files created or &modified:
ro: Caută toate fișierele create sau &modificate:

en: &between
ro: î&ntre

en: and
ro: și

en: File &size is:
ro: &Mărimea fișierului este:

en: Files owned by &user:
ro: Fișierele aparțin &utilizatorului:

en: Owned by &group:
ro: Aparțin &grupului:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
ro: (niciuna)

en: At Least
ro: Cel puțin

en: At Most
ro: Cel mult

en: Equal To
ro: Egală cu

en: Byte | Bytes
ro[0]: octet
ro[1]: octeți
ro[2]: de octeți

en: KiB
ro: KiO

en: MiB
ro: MiO

en: GiB
ro: GiO

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
ro: &Tipul de fișier:

en: C&ontaining text:
ro: &Conține textul:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
ro: <qt>Dacă e specificat atunci vor fi căutate fișierele care conțin acest text. Nu sînt suportate toate tipurile de fișiere din lista de mai sus. Citiți în documentație care sînt tipurile de fișiere suportate.</qt>

en: Case s&ensitive
ro: Sensibil la r&egistru

en: Include &binary files
ro: Include fișierele &binare

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
ro: <qt>Vă permite să căutați în orice tip de fișier, chiar și în cele care nu conțin text în mod normal (de exemplu fișiere imagine și programe).</qt>

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
ro: &după:

en: Search &metainfo sections:
ro: Caută în &metainformații:

en: All Files & Folders
ro: Toate fișierele și dosarele

en: Files
ro: Fișiere

en: Folders
ro: Dosare

en: Symbolic Links
ro: Legături simbolice

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
ro: Fișiere speciale (socluri, fișiere dispozitiv, ...)

en: Executable Files
ro: Fișiere executabile

en: SUID Executable Files
ro: Fișiere executabile SUID

en: All Images
ro: Toate fișierele imagine

en: All Video
ro: Toate fișierele video

en: All Sounds
ro: Toate fișierele audio

en: Name/&Location
ro: Nume/&Locație

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
ro: C&onținut

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
ro: <qt>Caută numai în metainformațiile specifice din fișiere.<br />Iată cîteva exemple:<br /><ul><li><b>Fișiere audio (mp3...)</b> Caută în eticheta ID3 pentru un titlu, un album...</li><li><b>Imagini (png...)</b> Caută imagini cu o rezoluție anume, un anumit comentariu...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
ro: <qt>Dacă este specificat, atunci caută numai în acest cîmp.<br /><ul><li><b>Fișiere audio (mp3...)</b> Acesta poate fi „Titlu”, „Album”...</li><li><b>Imagini (png...)</b> Caută numai în „Rezoluție”, „Adîncime de bit”...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
ro: Nu pot căuta pentru o perioadă mai mică de un minut.

en: The date is not valid.
ro: Data nu este validă.

en: Invalid date range.
ro: Domeniu de dată eronat.

en: Unable to search dates in the future.
ro: Nu pot căuta pentru date din viitor.

en: Size is too big. Set maximum size value?
ro: Dimensiunea este prea mare. Stabilesc valoarea maximă pentru mărime?

en: Error
ro: Eroare

en: Set
ro: Stabilește

en: Do Not Set
ro: Nu stabili

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
ro[0]: în u&rmă cu cel mult
ro[1]: în u&rmă cu cel mult
ro[2]: în u&rmă cu cel mult

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
ro[0]: lună
ro[1]: luni
ro[2]: de luni

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
ro[0]: an
ro[1]: ani
ro[2]: de ani

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
ro: Eroare la utilizarea utilitarului "locate"

en: KDE file find utility
ro: Utilitar de căutare fișiere KDE

en: (c) 1998-2021, The KDE Developers
ro: (c) 1998-2021, Programatorii KDE

en: Current Maintainer
ro: Responsabil actual

en: Former Maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: UI Design & more search options
ro: Interfață GUI și multe opțiuni de căutare

en: UI Design
ro: Interfață GUI

en: Path(s) to search
ro: Căi de căutat
