kfindpart - en to sv translation catalogue (98 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
sv: Hitta filer eller kataloger

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
sv: Overksam.

note: i18n as below
en: 0 items found
sv: 0 objekt hittade

en: Searching...
sv: Söker...

en: Canceled.
sv: Avbruten.

en: Error.
sv: Fel.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
sv: Ange en absolut sökväg i rutan "Sök i".

en: Could not find the specified folder.
sv: Kunde inte hitta den specificerade katalogen.

en: one item found | %1 items found
sv[0]: hittade ett objekt
sv[1]: hittade %1 objekt

en: Read-write
sv: Läs- och skrivbar

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Write-only
sv: Lässkyddad

en: Inaccessible
sv: Oåtkomlig

[ctx: file name column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
sv: I underkatalog

[ctx: file size column]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: modified date column]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
sv: Skydd

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
sv: Första matchande raden

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
sv: Kopiera plats

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
sv: Kopierar det första markerade objektets sökväg till klippbordet.

en: &Open containing folder(s)
sv: Ö&ppna katalog(er) med innehåll

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Move to Trash
sv: &Flytta till papperskorg

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
sv: Spara resultat som

en: Unable to save results.
sv: Kunde inte spara resultaten.

en: KFind Results File
sv: Kfind-resultatfil

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
sv: Resultat sparades i: %1

en: &Properties
sv: Egens&kaper

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
sv: Med &namn:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
sv: Du kan använda jokertecken och ";" för att skilja flera namn åt

en: Look &in:
sv: S&ök i:

en: Include &subfolders
sv: Inkludera &underkataloger

en: Case s&ensitive search
sv: Skiftläg&eskänslig sökning

en: &Browse...
sv: Blä&ddra...

en: &Use files index
sv: An&vänd filindex

en: Show &hidden files
sv: Visa &dolda filer

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
sv: <qt>Ange namnet på filen som du letar efter. <br />Alternativ kan skiljas åt med ett semikolon ";".<br /><br />Filnamnet får innehålla följande specialtecken:<ul><li><b>?</b> matchar vilket ensamt tecken som helst</li><li><b>*</b> matchar noll eller fler av vilket tecken som helst</li><li><b>[...]</b> matchar något av tecknen inom hakparenteser</li></ul><br />Exempel på sökningar:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> hittar alla filer som slutar på .kwd eller .txt</li><li><b>go[dt]</b> hittar god och got</li><li><b>Hel?å</b> hittar alla filer som börjar med "Hel" och slutar med "å", som har ett tecken mellan</li><li><b>Mitt Dokument.kwd</b> hittar en fil med exakt detta namn</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
sv: <qt>Det här låter dig använda filindexet skapat av paketet <i>slocate</i> för att snabba upp sökning. Kom ihåg att uppdatera indexet då och då (med <i>updatedb</i>).</qt>

en: Find all files created or &modified:
sv: Hitta alla &filer skapade eller ändrade:

en: &between
sv: m&ellan

en: and
sv: och

en: File &size is:
sv: Fi&lstorleken är:

en: Files owned by &user:
sv: Filer äg&da av användare:

en: Owned by &group:
sv: Ä&gda av grupp:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
sv: (ingen)

en: At Least
sv: Åtminstone

en: At Most
sv: Inte mer än

en: Equal To
sv: Lika med

en: KiB
sv: Kibyte

en: MiB
sv: Mibyte

en: GiB
sv: Gibyte

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
sv: Filt&yp:

en: C&ontaining text:
sv: Innehållande te&xt:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
sv: <qt>Om angivet, hittas bara filer som innehåller texten. Observera att inte alla filtyper i listan ovan stöds. Se dokumentationen för en lista över filtyper som stöds.</qt>

en: Case s&ensitive
sv: Skiftl&ägeskänslig

en: Include &binary files
sv: Sök även i &binärfiler

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
sv: <qt>Detta gör att du kan söka i vilken sorts fil som helst, också de som vanligen inte innehåller text (till exempel programfiler och bilder).</qt>

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
sv: efte&r:

en: Search &metainfo sections:
sv: Sök i &filernas metainformation:

en: All Files & Folders
sv: Alla filer och kataloger

en: Files
sv: Filer

en: Folders
sv: Kataloger

en: Symbolic Links
sv: Symboliska länkar

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
sv: Specialfiler (uttag (sockets), enhetsfiler, ...)

en: Executable Files
sv: Körbara filer

en: SUID Executable Files
sv: SUID körbara filer

en: All Images
sv: Alla bilder

en: All Video
sv: Alla videofiler

en: All Sounds
sv: Alla ljud

en: Name/&Location
sv: N&amn/plats

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
sv: &Innehåll

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
sv: <qt>Sök i filernas särskilda kommentarer/metainformation <br />Några exempel på kommentar- eller informationstyper: <br /><ul><li><b>Ljudfiler (MP3...)</b> Sök i ID3-taggen efter en titel, ett album</li><li><b>Bilder (PNG...)</b> Sök efter bilder med särskild upplösning, kommentar...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
sv: <qt>Om angivet, sök bara i det här fältet<br /><ul><li><b>Ljudfiler (MP3...)</b> Det här kan vara Titel, Album...</li><li><b>Bilder (PNG...)</b> Sök bara i Upplösning, Bitdjup...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
sv: Kan inte söka under en period som inte varar minst en hel minut.

en: The date is not valid.
sv: Datumet är inte giltigt.

en: Invalid date range.
sv: Ogiltigt datumintervall.

en: Unable to search dates in the future.
sv: Kan inte söka datum från framtiden.

en: Size is too big. Set maximum size value?
sv: Storleken är för stor. Använd maximalt storleksvärde?

en: Error
sv: Fel

en: Set
sv: Använd

en: Do Not Set
sv: Använd inte

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
sv[0]: &under föregående
sv[1]: &under föregående

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
sv[0]: minuten
sv[1]: minuterna

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
sv[0]: timmen
sv[1]: timmarna

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
sv[0]: dagen
sv[1]: dagarna

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
sv[0]: månaden
sv[1]: månaderna

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
sv[0]: året
sv[1]: åren

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
sv: Fel när locate användes

en: KFind
sv: Kfind

en: KDE file find utility
sv: KDE-verktyg för att hitta filer

en: (c) 1998-2021, The KDE Developers
sv: © 1998-2021, KDE-utvecklarna

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Former Maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Developer
sv: Utvecklare

en: UI Design & more search options
sv: Design av användargränssnitt och fler sökalternativ

en: UI Design
sv: Design av användargränssnitt

en: Path(s) to search
sv: Sökväg(ar) att söka i
