kfindpart - en to th translation catalogue (88 entries)

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
th: ว่าง

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: Canceled.
th: ถูกยกเลิก

en: Error.
th: ผิดพลาด

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
th: กรุณาระบุพาธแบบสัมบูรณ์ในช่องข้อมูล "ค้นหาใน"

en: Could not find the specified folder.
th: ไม่สามารถค้นหาโฟลเดอร์ที่ระบุได้

en: Read-write
th: อ่านได้-เขียนได้

en: Read-only
th: อ่านได้อย่างเดียว

en: Write-only
th: เขียนได้อย่างเดียว

en: Inaccessible
th: เข้าใช้งานไม่ได้

[ctx: file name column]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
th: ในโฟลเดอร์ย่อย

[ctx: file size column]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: modified date column]
en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
th: สิทธิ์ที่อนุญาต

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
th: บรรทัดแรกที่เข้าเงื่อนไข

en: &Open containing folder(s)
th: เ&ปิดโฟลเดอร์ที่เก็บ

en: &Delete
th: &ลบ

en: &Move to Trash
th: &ทิ้งลงถังขยะ

en: Unable to save results.
th: ไม่สามารถบันทึกผลการค้นหาได้

en: KFind Results File
th: แฟ้มผลการค้นหาของ KFind

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
th: ผลการค้นหาถูกบันทึกไปยัง: %1

en: &Properties
th: &คุณสมบัติ

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
th: &ชื่อ:

en: You can use wildcard matching and ";" for separating multiple names
th: คุณสามารถใช้ไวล์การ์ด และเครื่องหมาย ";" เพื่อแยกการค้นหาชื่อหลาย ๆ แบบได้

en: Look &in:
th: ค้นหาใน:

en: Include &subfolders
th: ค้นหาในโฟลเดอร์ย่อยด้วย

en: Case s&ensitive search
th: ค้นหาโดยแยกแยะตัวพิมพ์เล็ก-ใหญ่

en: &Browse...
th: เ&ลือก...

en: &Use files index
th: ใ&ช้ดัชนีของแฟ้ม

en: Show &hidden files
th: แสดงแฟ้ม&ที่ซ่อนไว้

en: <qt>Enter the filename you are looking for. <br />Alternatives may be separated by a semicolon ";".<br /><br />The filename may contain the following special characters:<ul><li><b>?</b> matches any single character</li><li><b>*</b> matches zero or more of any characters</li><li><b>[...]</b> matches any of the characters between the braces</li></ul><br />Example searches:<ul><li><b>*.kwd;*.txt</b> finds all files ending with .kwd or .txt</li><li><b>go[dt]</b> finds god and got</li><li><b>Hel?o</b> finds all files that start with "Hel" and end with "o", having one character in between</li><li><b>My Document.kwd</b> finds a file of exactly that name</li></ul></qt>
th: <qt>เติมชื่อแฟ้มที่คุณต้องการค้นหา <br />โดยสามารถหาชื่ออื่นร่วมได้ด้วย โดยแยกด้วยเครื่องหมายอัฒภาค ";"<br /><br />ชื่อแฟ้มอาจจะใช้อักขระพิเศษเหล่านี้ได้: <ul><li><b>?</b>เท่ากับตัวอักษรใดก็ได้หนึ่งตัว</li> <li><b>*</b> เท่ากับตัวอักษรใด ๆ กี่ตัวก็ได้</li><li><b>[...]</b> มีอักขระบางตัวที่อยู่ในวงเล็บเหลี่ยม</li></ul> <br />ตัวอย่างการค้นหา:<ul> <li><b>*.kwd;*.txt</b> ค้นหาทุกแฟ้มที่ลงท้ายชื่อด้วย .kwd หรือ .txt</li><li><b>โด[ดน]</b> ค้นหาคำว่า โดด และ โดน</li><li><b>เอก?าร</b> ค้นหาทุกแฟ้มที่ขึ้นต้นด้วยคำว่า "เอก" และลงท้ายด้วย "าร" โดยมีตัวอักษรใดก็ได้หนึ่งตัว อยู่ระหว่าง 'เอก' กับ 'าร'</li><li><b>เอกสารของฉัน.kwd</b> ค้นหาแฟ้มที่ชื่อเหมือนกับที่กำหนดทุกตัว</li></ul></qt>

en: <qt>This lets you use the files' index created by the <i>slocate</i> package to speed-up the search; remember to update the index from time to time (using <i>updatedb</i>).</qt>
th: <qt>สิ่งนี้จะอนุญาตให้คุณใช้ดัชนีแฟ้มซึ่งสร้างขึ้นมาโดยแพกเกจ <i>slocate</i> เพื่อเพิ่มความเร็วในการค้นหา อย่าลืมทำการปรับปรุงดัชนีให้ทันสมัยเป็นระยะ ๆ (โดยใช่้ <i>updatedb</i>) </qt>

en: Find all files created or &modified:
th: ค้นหาทุกแฟ้มที่ถูกสร้างหรือถูกแ&ก้ไข:

en: &between
th: ในช่วง&ระหว่าง

en: and
th: ถึง

en: File &size is:
th: แฟ้มมีข&นาด:

en: Files owned by &user:
th: แฟ้มเป็นของ&ผู้ใช้:

en: Owned by &group:
th: เป็นของ&กลุ่ม:

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
th: (ไม่ระบุ)

en: At Least
th: อย่างน้อย

en: At Most
th: อย่างมาก

en: Equal To
th: เท่ากับ

en: Byte | Bytes
th[0]: ไบต์

en: KiB
th: กิโลไบต์

en: MiB
th: เมกะไบต์

en: GiB
th: กิกะไบต์

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
th: ประเ&ภทแฟ้ม:

en: C&ontaining text:
th: บรร&จุข้อความ:

en: <qt>If specified, only files that contain this text are found. Note that not all file types from the list above are supported. Please refer to the documentation for a list of supported file types.</qt>
th: <qt>หากมีการระบุ จะทำการค้นหาแฟ้มที่มีข้อความที่ระบุในช่องนี้เท่านั้น โปรดสังเกตว่า ไม่ได้มีการรองรับชนิดของแฟ้มในช่องรายการด้านบนทั้งหมด โปรดอ้างอิงเอกสารคู่มือ เพื่อดูรายการชนิดของแฟ้มที่รองรับ</qt>

en: Case s&ensitive
th: แยกแยะตัว&พิมพ์เล็ก-ใหญ่

en: Include &binary files
th: รวมแฟ้มภาษาเ&ครื่องด้วย

en: <qt>This lets you search in any type of file, even those that usually do not contain text (for example program files and images).</qt>
th: <qt>ตัวเลือกนี้ จะอนุญาตให้คุณค้นหาภายในแฟ้มชนิดใดก็ได้ แม้ว่าจะเป็นแฟ้มที่ไม่ได้บรรจุข้อความเอาไว้ (ตัวอย่างเช่น แฟ้มเรียกโปรแกรม หรือแฟ้มรูปภาพ)</qt>

en: Search &metainfo sections:
th: ค้นหาในส่วนข้อมูล&กำกับ:

en: All Files & Folders
th: แฟ้มและโฟลเดอร์ทั้งหมด

en: Files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: Folders
th: โฟลเดอร์ทั้งหมด

en: Symbolic Links
th: แฟ้มเชื่อมโยงแบบสัญลักษณ์

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
th: แฟ้มพิเศษ (ซ็อกเกต, แฟ้มอุปกรณ์...) ทั้งหมด

en: Executable Files
th: แฟ้มประมวลผลได้ทั้งหมด

en: SUID Executable Files
th: แฟ้มประมวลผลได้แบบ SUID ทั้งหมด

en: All Images
th: แฟ้มรูปภาพทั้งหมด

en: All Video
th: แฟ้มวิดีโอทั้งหมด

en: All Sounds
th: แฟ้มเสียงทั้งหมด

en: Name/&Location
th: ชื่อ/ตำแหน่ง

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
th: เ&นื้อหา

en: <qt>Search within files' specific comments/metainfo<br />These are some examples:<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> Search in id3 tag for a title, an album</li><li><b>Images (png...)</b> Search images with a special resolution, comment...</li></ul></qt>
th: <qt>ค้นหาภายในส่วนหมายเหตุ/ข้อมูลกำกับของแฟ้ม<br />ตัวอย่างเช่น:<br /><ul><li><b>แฟ้มเสียง (mp3...)</b> จะค้นหาในส่วนแท็ก id3 สำหรับชื่อเพลง, ชื่ออัลบั้ม</li><li><b>แฟ้มภาพ (png...)</b> ค้นหาภาพที่มีความละเอียดที่กำหนด, หมายเหตุ...</li></ul></qt>

en: <qt>If specified, search only in this field<br /><ul><li><b>Audio files (mp3...)</b> This can be Title, Album...</li><li><b>Images (png...)</b> Search only in Resolution, Bitdepth...</li></ul></qt>
th: <qt>หากมีการระบุไว้ จะมีการค้นหาเฉพาะในช่องข้อมูลนี้<br /><ul><li><b>แฟ้มเสียง (mp3...)</b> อาจเป็นชื่อเพลง, ชื่ออัลบั้ม</li><li><b>แฟ้มภาพ (png...)</b> ค้นหาความละเอียดที่กำหนด, ความลึกสี...</li></ul></qt>

en: Unable to search within a period which is less than a minute.
th: ไม่สามารถหาในช่วงที่น้อยกว่าหนึ่งนาทีได้

en: The date is not valid.
th: วันที่ใช้งานไม่ได้

en: Invalid date range.
th: ช่วงวันที่ใช้งานไม่ได้

en: Unable to search dates in the future.
th: ไม่สามารถค้นหาช่วงวันที่ในอนาคตได้ !

en: Size is too big. Set maximum size value?
th: มีขนาดใหญ่เกินไป... จะตั้งค่าขนาดสูงสุดหรือไม่ ?

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Set
th: ตั้งค่า

en: Do Not Set
th: ไม่ต้องตั้งค่า

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
th[0]: ใน&ช่วง

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
th[0]: นาที

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
th[0]: วัน

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
th[0]: เดือน

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
th[0]: ปี

en: KDE file find utility
th: เครื่องมือค้นหาแฟ้มของ KDE

en: Current Maintainer
th: ผู้ดูแลในปัจจุบัน

en: Developer
th: ผู้พัฒนา

en: UI Design & more search options
th: ออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้และตัวเลือกการค้นหาเพิ่มเติม

en: UI Design
th: ออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Path(s) to search
th: พาธที่จะใช้ในการค้นหา
