kfindpart - en to ug translation catalogue (69 entries)

[ctx: @title:window]
en: Find Files/Folders
ug: ھۆججەت/قىسقۇچ ئىزدە

[ctx: the application is currently idle, there is no active search]
en: Idle.
ug: بىكار.

en: Searching...
ug: ئىزدەۋاتىدۇ…

en: Canceled.
ug: بىكار قىلىندى.

en: Error.
ug: خاتا.

en: Please specify an absolute path in the "Look in" box.
ug: «قاراپ بېقىش» كۆزنەكچىسىگە مۇتلەق يولنى كىرگۈزۈڭ.

en: Could not find the specified folder.
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچ تېپىلمىدى.

en: Read-write
ug: ئوقۇش-يېزىش

en: Read-only
ug: پەقەتلا ئوقۇش

en: Write-only
ug: پەقەتلا يېزىش

en: Inaccessible
ug: زىيارەت قىلغىلى بولمايدۇ

[ctx: file name column]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: name of the containing folder]
en: In Subfolder
ug: تارماق مۇندەرىجىدە

[ctx: file size column]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: modified date column]
en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

[ctx: file permissions column]
en: Permissions
ug: ئىمتىيازلار

[ctx: first matching line of the query string in this file]
en: First Matching Line
ug: تۇنجى ماس كەلگەن قۇر

en: &Open containing folder(s)
ug: بار قىسقۇچنى ئاچ(&O)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: &Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە(&M)

[ctx: @title:window]
en: Save Results As
ug: نەتىجىنى باشقا ئاتتا ساقلا

en: Unable to save results.
ug: نەتىجىنى ساقلىغىلى بولمىدى.

en: KFind Results File
ug: KFind نەتىجە ھۆججىتى

[ctx: %1=filename]
en: Results were saved to: %1
ug: نەتىجىلەر «%1» غا ساقلاندى

en: &Properties
ug: خاسلىق(&P)

[ctx: this is the label for the name textfield]
en: &Named:
ug: ئاتى بار(&N):

en: &Browse...
ug: كۆز يۈگۈرت(&B)…

[ctx: file size isn't considered in the search]
en: (none)
ug: (يوق)

en: At Least
ug: ئاز دېگەندە

en: At Most
ug: كۆپ بولغاندا

en: Equal To
ug: تەڭ

en: Byte | Bytes
ug[0]: بايت

en: KiB
ug: كىلوبايت

en: MiB
ug: مېگابايت

en: GiB
ug: گىگابايت

[ctx: label for the file type combobox]
en: File &type:
ug: ھۆججەت تىپى(&T):

[ctx: as in search for]
en: fo&r:
ug: تاپ(&R):

en: All Files & Folders
ug: بارلىق ھۆججەت ۋە قىسقۇچلار

en: Files
ug: ھۆججەتلەر

en: Folders
ug: قىسقۇچلار

en: Symbolic Links
ug: بەلگە ئۇلانمىلار

en: Special Files (Sockets, Device Files, ...)
ug: ئالاھىدە ھۆججەتلەر(Sockets، ئۈسكۈنە ھۆججەتلىرى،…)

en: Executable Files
ug: پروگراممىلار

en: SUID Executable Files
ug: SUID پروگراممىلار

en: All Images
ug: بارلىق سۈرەتلەر

en: All Video
ug: بارلىق سىنلار

en: All Sounds
ug: بارلىق ئۈنلەر

en: Name/&Location
ug: ئاتى/ئورنى(&L)

[ctx: tab name: search by contents]
en: C&ontents
ug: مەزمۇنلار(&O)

en: The date is not valid.
ug: چېسلا ئىناۋەتسىز.

en: Invalid date range.
ug: چېسلا دائىرىسى ئىناۋەتسىز.

en: Unable to search dates in the future.
ug: چېسلاسى كەلگۈسىدە بولغاننى ئىزدىگىلى بولمايدۇ.

en: Size is too big. Set maximum size value?
ug: چوڭلۇقى بەك چوڭ. ئەڭ چوڭ چوڭلۇق قىممىتىنى بەلگىلەمسىز؟

en: Error
ug: خاتالىق

en: Set
ug: بەلگىلەش

en: Do Not Set
ug: بەلگىلىمەسلىك

[ctx: during the previous minute(s)/hour(s)/...; dynamic context 'type': 'i' minutes, 'h' hours, 'd' days, 'm' months, 'y' years]
en: &during the previous | &during the previous
ug[0]: ئالدىنقىسى ئىچىدە(&D)

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: minute | minutes
ug[0]: مىنۇت

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: hour | hours
ug[0]: سائەت

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: day | days
ug[0]: كۈن

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: month | months
ug[0]: ئاي

[ctx: use date ranges to search files by modified time]
en: year | years
ug[0]: يىل

[ctx: @title:window]
en: Error while using locate
ug: locate نى ئىشلەتكەندە خاتالىق كۆرۈلدى

en: KDE file find utility
ug: KDE ھۆججەت تېپىش قورالى

en: Current Maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: UI Design & more search options
ug: كۆرۈنمەيۈز لايىھىلەش ۋە باشقا ئىزدەش تاللانمىلىرى

en: UI Design
ug: كۆرۈنمە يۈز(UI) لايىھىلەش

en: Path(s) to search
ug: ئىزدەيدىغان يول(لار)
