kfloppy - en to da translation catalogue (86 entries)

en: Floppy &drive:
da: Diskette&drev:

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
da: Primær

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
da: Sekundær

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
da: <qt>Vælg disketteenhed.</qt>

en: &Size:
da: S&tørrelse:

en: Auto-Detect
da: Autodetektér

en: 3.5" 1.44MB
da: 3,5" 1,44 MB

en: 3.5" 720KB
da: 3,5" 720 kB

en: 5.25" 1.2MB
da: 5,25" 1.2 MB

en: 5.25" 360KB
da: 5,25" 360 kB

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
da: <qt>Dette lader dig vælge diskettens størrelse og lagringskapacitet.</qt>

en: F&ile system:
da: F&ilsystem:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
da: Kfloppy understøtter tre filformater med Linux: MS-DOS, Ext2 og Minix

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
da: Kfloppy understøtter tre filformater med BSD: MS-DOS,UFS og Ext2

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
da: Programmet mkdosfs fundet.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
da: Programmet mkdosfs <b>ikke fundet</b>. MSDOS formatering <b>ikke tilgængelig</b>.

en: Program mke2fs found.
da: Programmet mke2fs fundet.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
da: Programmet mke2fs <b>ikke fundet</b>. Ext2 formatering <b>ikke tilgængelig</b>

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
da: Programmet mkfs.minix fundet.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
da: Programmet mkfs.minix <b>ikke fundet</b>. Minix formatering <b>ikke tilgængelig</b>

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
da: Kfloppy understøtter to filformater med BSD: MS-DOS og UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
da: Programmet newfs_msdos fundet.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
da: Programmet newfs_msdos <b>ikke fundet</b>. MSDOS formatering <b>ikke tilgængelig</b>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
da: Programmet newfs fundet.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
da: Programmet newfs <b>ikke fundet</b>. UFS formatering <b>ikke tilgængelig</b>.

en: &Formatting
da: &Formaterer

en: Q&uick format
da: &Hurtig formatering

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
da: <qt>Hurtigformatering er kun en højniveauformatering: Det laver kun et filsystem.</qt>

en: &Zero out and quick format
da: Fyld med &nul og hurtigformatering

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
da: <qt>Dette rydder først disketten ved at skrive nuller, og laver derefter filsystemet.</qt>

en: Fu&ll format
da: Fu&ld formatering

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
da: Fuldstændig formatering er en lavniveau- og høgniveauformatering: Det rydder alt på disketten.

en: Program fdformat found.
da: Programmet fdformat fundet.

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
da: Programmet fdformat <b>ikke fundet</b>. Fuld formatering <b>deaktiveret</b>.

en: Program dd found.
da: Programmet dd fundet.

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
da: Programmet dd <b>ikke fundet</b>. Fuld formatering <b>deaktiveret</b>.

en: &Verify integrity
da: &Verificér integritet

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
da: <qt>Markér dette hvis du ønsker at disketten skal kontrolleres efter formatering. Bemærk at disketten kontrolleres to gange hvis du har valgt fuldstændig formatering.</qt>

en: Volume la&bel:
da: Volume-&etikette:

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
da: <qt>Markér dette hvis du vil have en volumenetikette for disketten. Bemærk at Minix ikke understøtter etiketter overhovedet.</qt>

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
da: <qt>Dette er til volumenetiketten. På grund af en begrænsning i MS-DOS kan etiketten kun være 11 tegn lang. Bemærk at Minix ikke understøtter etiketter, hvad du end skriver her.</qt>

en: &Format
da: &Formatér

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
da: <qt>Klik her for at begynde at formatere.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
da: <qt>Dette er statusvinduet, hvor fejlmeddelelser vises.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
da: <qt>Viser formateringens forløb.</qt>

en: KFloppy cannot find any of the needed programs for creating file systems; please check your installation.<br /><br />Log:
da: KFloppy kan ikke finde nogen af de programmer der er nødvendige for at oprettefilsystemer. Tjek venligst din installation.<br /><br />Log:

en: KDE Floppy Formatter
da: KDE-disketteformatering

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
da: Formatering med BSD på en brugerangiven enhed er kun mulig med UFS.

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
da: <qt>Formatering vil slette alle data på enheden:<br/><b>%1</b><br/>(Tjek venligst tigtigheden and enhedens navn.)<br/>Er du sikker på at du ønsker at fortsætte?</qt>

en: Proceed?
da: Fortsæt?

en: Full formatting of a user-given device is not possible.
da: Fuld formattering af en brugerangiven enhed er ikke muligt.

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
da: Formatering vil slette alle data på disketten.
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Unexpected drive number %1.
da: Uventet drevnummer %1.

en: Unexpected density number %1.
da: Uventet tæthedsnummer %1.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
da: Kan ikke finde en enhed for drevet %1 og tætheden %2.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
da: Har ikke adgang til %1
    Vær sikker på at enheden eksisterer og at du har tilladelse til at skrive til den.

en: The program %1 terminated with an error.
da: Programmet %1 afsluttet med en fejl.

en: The program %1 terminated abnormally.
da: Programmet %1 afsluttet unormalt.

en: Internal error: device not correctly defined.
da: Intern fejl: enhed ikke rigtigt defineret.

en: Cannot find fdformat.
da: Kan ikke finde fdformat

en: Could not start fdformat.
da: Kan ikke starte fdformat

en: Error formatting track %1.
da: Fejl ved formatering af spor %1.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
da: Har ikke adgang til en diskette eller et diskettedrev. Sæt venligst en diskette ind og vær sikker på at du har valgt et gyldigt diskettedrev.

en: Low-level formatting error at track %1.
da: Formateringsfejl på lavt niveau ved spor %1.

en: Low-level formatting error: %1
da: Formateringsfejl på lavt niveau: %1.

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
da: Enhed optaget.
    Måske skal du først afmontere disketten.

en: Low-level format error: %1
da: Formateringsfejl på lavt niveau: %1

en: Cannot find dd.
da: Kan ikke finde dd.

en: Could not start dd.
da: Kan ikke starte dd.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
da: Kan ikke finde et program til at oprette FAT-filsystemer.

en: Cannot start FAT format program.
da: Kan ikke starte FAT-formateringsprogram.

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
da: Disketten er monteret.
    Du skal først afmontere disketten.

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
da: Kan ikke finde et program til at lave UFS-filsystemer.

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
da: Kan ikke starte UFS-formateringsprogram.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
da: Kan ikke finde et program til at oprette ext2-filsystemer.

en: Cannot start ext2 format program.
da: Kan ikke starte et ext2-formateringsprogram

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
da: Kan ikke finde et program til at oprette Minix-filsystemer.

en: Cannot start Minix format program.
da: Kan ikke starte et Minix-formateringsprogram

en: KDE Floppy Disk Utility
da: KDE-disketteværktøj

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
da: KFloppy hjælper dig med at formatere floppy-diske med dit foretrukne filsystem.

en: Author and former maintainer
da: Forfatter og tidligere vedligeholder

en: User interface re-design
da: Redesign af brugergrænsefladen

en: Add BSD support
da: Tilføj støtte for BSD

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
da: Make KFloppy virker igen i KDE 3.4

en: Port KFloppy to KF5
da: Portér KFloppy til KF5

en: Default device
da: Standardenhed
