kfloppy - en to fi translation catalogue (84 entries)

en: Floppy &drive:
fi: Levyke&asema:

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
fi: Ensisijainen

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
fi: Toissijainen

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
fi: <qt>Valitse levykeasema.</qt>

en: &Size:
fi: &Koko:

en: Auto-Detect
fi: Automaattinen tunnistus

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
fi: <qt>Tämä antaa sinun valita levykekoon ja tallennustiheyden.</qt>

en: F&ile system:
fi: T&iedostojärjestelmä:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
fi: KFloppy tukee kolmea tiedostotyyppiä Linuxissa: MS-DOS, Ext2, ja Minix

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
fi: KFloppy tukee kolmea tiedostotyppiä BSD:ssä: MS-DOS, UFS, ja Ext2

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
fi: Ohjelmaa mkdosfs ei löytynyt.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
fi: Ohjelmaa mkdosfs <b>ei löytynyt</b>. MSDOS alustus <b>ei käytettävissä</b>.

en: Program mke2fs found.
fi: Ohjelma mke2fs löytyi.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
fi: Ohjelmaa mke2fs <b>ei löytynyt</b>. Ext2-alustus <b>ei ole käytössä</b>

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
fi: Ohjelma mkfs.minix löytyi.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
fi: Ohjelmaa mkfs.minix <b>ei löytynyt</b>. Minix-alustus <b>ei käytössä</b>

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
fi: KFloppy tukee kahta tiedostomuotoa BSD:ssä: MS-DOS ja UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
fi: Ohjelma newfs_msdos löytyi.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
fi: Ohjelmaa newfs_msdos <b>ei löytynyt</b>. MSDOS-alustus <b>ei käytössä</b>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
fi: Ohjelma newfs löytyi.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
fi: Ohjelmaa newfs <b>ei löytynyt</b>. UFS-alustus <b>ei käytössä</b>.

en: &Formatting
fi: &Alustustapa

en: Q&uick format
fi: &Pika-alustus

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
fi: <qt>Pika-alustus on vain korkean tason alustus: se luo vain tiedostojärjestelmän.</qt>

en: &Zero out and quick format
fi: Täyttö &nollilla ja pika-alustus

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
fi: <qt>Tämä poistaa levykkeen tiedot kirjoittamalla nollia ja sitten luo tiedostojärjestelmän.</qt>

en: Fu&ll format
fi: &Täysi alustus

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
fi: Täysi alustus on matalan tason ja korkean tason alustus. Se poistaa kaiken levykkeeltä.

en: Program fdformat found.
fi: Ohjelma fdformat löytyi.

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
fi: Ohjelmaa fdformat <b>ei löytynyt</b>. Full-alustus <b>ei käytössä</b>.

en: Program dd found.
fi: Ohjelma dd löytyi.

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
fi: Ohjelmaa dd <b>ei löytynyt</b>. nollaus-alustus <b>ei käytössä</b>.

en: &Verify integrity
fi: &Varmista eheys

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä, jos haluat tarkistaa levykkeen alustuksen jälkeen. Huomaa, että levyke tarkistetaan kahdesti, jos olet valinnut täyden alustuksen.</qt>

en: Volume la&bel:
fi: Levykkeen &nimi:

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
fi: <qt>Valitse tämä, jos haluat nimen levykkeelle. Huomaa, että Minix ei tue nimiä ollenkaan.</qt>

[ctx: Volume label, maximal 11 characters]
en: KDE Floppy
fi: KDE-levyke

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
fi: <qt>Tämä on levykkeen nimelle. MS-DOS:in rajoitusten takia nimi voi olla korkeintaan 11 merkkiä pitkä. Huomaa, että Minix ei tue nimiä ollenkaan riippumatta, mitä kirjoitat tähän.</qt>

en: &Format
fi: &Alusta

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
fi: <qt>Aloita alustus napsauttamalla tästä.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
fi: <qt>Tämä on tilaikkuna, jossa näytetään virheilmoitukset.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
fi: <qt>Näyttää alustuksen etenemisen.</qt>

en: KFloppy cannot find any of the needed programs for creating file systems; please check your installation.<br /><br />Log:
fi: KFloppy ei löytänyt uuden tiedostojärjestelmän luontiohjelmaa. Tarkista asennus.<br/><br/>Loki:

en: KDE Floppy Formatter
fi: KDE:n levykkeiden alustusohjelma

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
fi: Alustus BSD:llä käyttäjän antamalla laitteella on mahdollista vain UFS:llä

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
fi: <qt>Alustus poistaa kaikki tiedot laitteella:<br/><b>%1</b><br/>(Tarkista laitteen nimen oikeellisuus.)<br/>Haluatko varmasti jatkaa?</qt>

en: Proceed?
fi: Jatka?

en: Full formatting of a user-given device is not possible.
fi: Käyttäjän valitseman laitteen täysi alustus ei ole mahdollista.

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
fi: Alustus poistaa kaikki tiedot levyltä.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Unexpected drive number %1.
fi: Odottamaton asemanumero %1.

en: Unexpected density number %1.
fi: Odottamaton tiheysluku %1.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
fi: Laitetta asemalle %1 ja tiheydelle %2 ei löydy.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
fi: Ei voi käyttää asemaa %1
    Varmista että laite on olemassa ja että
    sinulla on kirjoitusoikeudet siihen.

en: The program %1 terminated with an error.
fi: Ohjelma %1 päättyi virheellä.

en: The program %1 terminated abnormally.
fi: Ohjelma %1 päättyi epänormaalisti.

en: Internal error: device not correctly defined.
fi: Sisäinen virhe: laite ei ole kunnolla määritelty.

en: Cannot find fdformat.
fi: Fdformat-ohjelmaa ei löydy.

en: Could not start fdformat.
fi: Fdformat-ohjelmaa ei voitu käynnistää.

en: Error formatting track %1.
fi: Raidan %1 alustuksessa tapahtui virhe.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
fi: Ei voida käyttää levykeasemaa.
    Aseta levyke asemaan ja varmista, että olet valinnut oikean levykeaseman.

en: Low-level formatting error at track %1.
fi: Raidan %1 low-level alustuksessa tapahtui virhe.

en: Low-level formatting error: %1
fi: Raidan %1 low-level alustuksessa tapahtui virhe.

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
fi: Laite varattu.
    Ehkä sinun pitää irrottaa levyke ensin.

en: Low-level format error: %1
fi: Low-level -tason alustusvirhe: %1

en: Cannot find dd.
fi: Ohjelmaa dd ei löydy.

en: Could not start dd.
fi: Ohjelmaa dd ei voitu käynnistää.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
fi: FAT-tiedostojärjestelmän luontiin tarkoitettua ohjelmaa ei löydy.

en: Cannot start FAT format program.
fi: FAT-alustuksen ohjelmaa ei voida käynnistää.

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
fi: Levyke on liitetty.
    Sinun tulee irrottaa levyke ensin.

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
fi: UFS-alustuksen tekevää ohjelmaa ei löydy.

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
fi: UFS-alustuksen tekevää ohjelmaa ei voida käynnistää.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
fi: Ext2-alustuksen ohjelmaa ei löydy.

en: Cannot start ext2 format program.
fi: Ext2-alustuksen ohjelmaa ei voida käynnistää.

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
fi: Minix-tiedostojärjestelmän luovaa ohjelmaa ei löydy.

en: Cannot start Minix format program.
fi: Minix-alustuksen ohjelmaa ei voida käynnistää.

en: KDE Floppy Disk Utility
fi: KDE:n levyketyökalu

en: (c) 1997, Bernd Johannes Wuebben
    (c) 2001, Chris Howells
    (c) 2002, Adriaan de Groot
    (c) 2004, 2005, Nicolas Goutte
    (c) 2015, 2016, Wolfgang Bauer
fi: © 1997 Bernd Johannes Wuebben
    © 2001 Chris Howells
    © 2002 Adriaan de Groot
    © 2004, 2005 Nicolas Goutte
    © 2015, 2016 Wolfgang Bauer

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
fi: KFloppyn avulla voit alustaa levykkeitä haluamallasi tiedostojärjestelmällä.

en: Author and former maintainer
fi: Tekijä ja entinen ylläpitäjä

en: User interface re-design
fi: Käyttöliittymän uusi asu

en: Add BSD support
fi: Lisää BSD-tuki

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
fi: Säädä KFloppy toimimaan jälleen KDE 3.4:n kanssa

en: Port KFloppy to KF5
fi: KFloppyn siirros KF5:een

en: Default device
fi: Oletuslaite
