kfloppy - en to ja translation catalogue (81 entries)

en: Floppy &drive:
ja: フロッピードライブ(&D):

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
ja: 1 番目

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
ja: 2 番目

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
ja: <qt>フロッピードライブを選択してください。</qt>

en: &Size:
ja: 容量(&S):

en: Auto-Detect
ja: 自動検出

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
ja: <qt>ここでフロッピーディスクの容量と密度を選択できます。</qt>

en: F&ile system:
ja: ファイルシステム(&I):

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
ja: KFloppy は、Linux 下で MS-DOS, Ext2, Minix の 3 つのファイルフォーマットをサポートしています。

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
ja: KFloppy は、BSD 下で MS-DOS, UFS, Ext2 の 3 つのファイルフォーマットをサポートしています。

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
ja: mkdosfs プログラムを検出。

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
ja: <qt><tt>mkdosfs</tt> プログラムが見つからないため、MSDOS でフォーマットできません。</qt>

en: Program mke2fs found.
ja: mke2fs プログラムを検出。

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
ja: <qt><tt>mke2fs</tt> プログラムが見つからないため、Ext2 でフォーマットできません。</qt>

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
ja: mkfs.minix プログラムを検出。

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
ja: <qt><tt>mkfs.minix</tt> プログラムが見つからないため、Minix でフォーマットできません。</qt>

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
ja: KFloppy は、BSD 下で MS-DOS と UFS の 2 つのファイルフォーマットをサポートしています。

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
ja: newfs_msdos プログラムを検出。

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
ja: <qt><tt>newfs_msdos</tt> プログラムが見つからないため、MSDOS でフォーマットできません。</qt>

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
ja: newfs プログラムを検出。

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
ja: <qt><tt>newfs</tt> プログラムが見つからないため、UFS でフォーマットできません。</qt>

en: &Formatting
ja: フォーマット(&F)

en: Q&uick format
ja: 高速フォーマット(&U)

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
ja: <qt>高速フォーマットは高レベルフォーマットのみです。ファイルシステムの作成のみを行います。</qt>

en: &Zero out and quick format
ja: ゼロ書き込みと高速フォーマット(&Z)

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
ja: <qt>これは最初に 0 を書き込むことでフロッピーを消去し、それからファイルシステムを作成します。</qt>

en: Fu&ll format
ja: 完全フォーマット(&L)

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
ja: 完全フォーマットは、低レベル高レベルの両方のフォーマットを行います。ディスク上のすべてが消去されます。

en: Program fdformat found.
ja: fdformat プログラムを検出。

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
ja: <qt><tt>fdformat</tt> プログラムが見つからないため、完全フォーマットを無効にしました。</qt>

en: Program dd found.
ja: dd プログラムを検出。

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
ja: <qt><tt>dd</tt> プログラムが見つからないため、ゼロフォーマットを無効にしました。</qt>

en: &Verify integrity
ja: 検証(&V)

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
ja: <qt>フォーマットした後にフロッピーディスクを検査する場合は、これをチェックしてください。完全フォーマットではフロッピーは 2 回検査されることに注意してください。</qt>

en: Volume la&bel:
ja: ボリュームラベル(&B):

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
ja: <qt>フロッピーにボリュームラベルを付ける場合は、これをチェックしてください。Minix はラベルを全くサポートしていないことに注意してください。</qt>

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
ja: <qt>これはボリュームラベルに使われます。MS-DOS の制限で、ラベルは最長 11 文字までです。Minix の場合は、ラベルをサポートしていないので、ここに入力しても無効です。</qt>

en: &Format
ja: フォーマット(&F)

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
ja: <qt>フォーマットを開始するにはここをクリックしてください。</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
ja: <qt>これは、エラーメッセージを表示する状態ウィンドウです。</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
ja: <qt>フォーマットの進捗を表示します。</qt>

en: KFloppy cannot find any of the needed programs for creating file systems; please check your installation.<br /><br />Log:
ja: KFloppy はファイルシステムを構築するのに必要なプログラムを見つけることができませんでした。システムを確認してください。<br/><br/>詳細:

en: KDE Floppy Formatter
ja: KDE フロッピーフォマッタ

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
ja: ユーザ指定のデバイスを BSD でフォーマットできるのは UFS のみです

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
ja: <qt>フォーマットするとデバイス上のすべての情報は失われます:<br/><b>%1</b><br/>(デバイス名が正しいか確認してください)<br/>本当に処理を続けますか？</qt>

en: Proceed?
ja: 続けますか？

en: Full formatting of a user-given device is not possible.
ja: ユーザ指定のデバイスを完全フォーマットすることはできません

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
ja: フォーマットするとデバイス上のすべての情報は失われます。
    本当に処理を続けますか？

en: Unexpected drive number %1.
ja: 未知なドライブ番号 %1

en: Unexpected density number %1.
ja: 未知な密度番号 %1

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
ja: ドライブ %1、密度 %2 のデバイスが見つかりません。

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
ja: %1 にアクセスできません。
    デバイスが存在し、あなたにそれに書き込む権限があるか確認してください。

en: The program %1 terminated with an error.
ja: プログラム %1 はエラーで終了しました。

en: The program %1 terminated abnormally.
ja: プログラム %1 は異常終了しました。

en: Internal error: device not correctly defined.
ja: 内部エラー: デバイスが正しく定義されていません。

en: Cannot find fdformat.
ja: fdformat が見つかりません。

en: Could not start fdformat.
ja: fdformat を起動できませんでした。

en: Error formatting track %1.
ja: トラック %1 をフォーマット中にエラー。

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
ja: フロッピーまたはフロッピードライブにアクセスできません。
    フロッピーを入れ、正しいフロッピードライブを選択しているか確認してください。

en: Low-level formatting error at track %1.
ja: トラック %1 を低レベルフォーマット中にエラー。

en: Low-level formatting error: %1
ja: 低レベルフォーマットのエラー: %1

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
ja: デバイスがビジーです。
    おそらくフロッピーを最初にアンマウントする必要があります。

en: Low-level format error: %1
ja: 低レベルフォーマットのエラー: %1

en: Cannot find dd.
ja: dd が見つかりません。

en: Could not start dd.
ja: dd を起動できませんでした。

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
ja: FAT ファイルシステムを作成するプログラムが見つかりません。

en: Cannot start FAT format program.
ja: FAT フォーマット用のプログラムを起動できません。

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
ja: フロッピーがマウントされています。
    最初にフロッピーをアンマウントする必要があります。

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
ja: UFS ファイルシステムを作成するプログラムが見つかりません。

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
ja: UFS フォーマット用のプログラムを起動できません。

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
ja: EXT2 ファイルシステムを作成するプログラムが見つかりません。

en: Cannot start ext2 format program.
ja: EXT2 フォーマット用のプログラムを起動できません。

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
ja: Minix ファイルシステムを作成するプログラムが見つかりません。

en: Cannot start Minix format program.
ja: Minix フォーマット用のプログラムを起動できません。

en: KDE Floppy Disk Utility
ja: KDE フロッピーディスク用ユーティリティ

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
ja: KFloppy はフロッピーを任意のファイルシステムでフォーマットする手助けをします。

en: Author and former maintainer
ja: 作者と以前のメンテナ

en: User interface re-design
ja: ユーザインターフェースの再設計

en: Add BSD support
ja: BSD サポート追加

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
ja: KFloppy を KDE 3.4 で再び動くようにしたこと

en: Default device
ja: デフォルトのデバイス
