kfloppy - en to mk translation catalogue (77 entries)

en: Floppy &drive:
mk: &Дискетен уред:

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
mk: <qt>Изберете го дискетниот уред.</qt>

en: &Size:
mk: &Големина:

en: Auto-Detect
mk: Автодетекција

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
mk: <qt>Ова ви овозможува да ги изберете големината и густината на дискетата.</qt>

en: F&ile system:
mk: Д&атотечен систем:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
mk: KFloppy поддржува три датотечни формати под Linux: MS-DOS, Ext2 и Minix

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
mk: КФлопи поддржува три датотечни формати под BSD: MS-DOS, UFS и Ext2

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
mk: Програмата mkdosfs е пронајдена.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
mk: Програмата mkdosfs <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето MSDOS <b>не е достапно</b>.

en: Program mke2fs found.
mk: Програмата mke2fs е пронајдена.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
mk: Програмата mke2fs <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето Ext2 <b>не е достапно</b>.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
mk: Програмата mkfs.minix е пронајдена.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
mk: Програмата mkfs.minix <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето Minix <b>не е достапно</b>.

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
mk: КФлопи поддржува два датотечни формати под BSD: MS-DOS и UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
mk: Програмата newfs_msdos е пронајдена.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
mk: Програмата newfs_msdos <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето MSDOS <b>не е достапно</b>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
mk: Програмата newfs е пронајдена.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
mk: Програмата newfs <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето UFS <b>не е достапно</b>.

en: &Formatting
mk: &Форматирање

en: Q&uick format
mk: Б&рзо форматирање

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
mk: <qt>Брзото форматирање е само на високо ниво: креира само датотечен систем.</qt>

en: &Zero out and quick format
mk: Пополни со нули и бр&зо форматирање

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
mk: <qt>Ова прво ја брише дискетата со запишување нули и потоа го креира датотечниот систем.</qt>

en: Fu&ll format
mk: Це&лосно форматирање

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
mk: Целосното форматирање е форматирање на ниско ниво и на високо ниво. Притоа дискетата ќе биде потполно избришана.

en: Program fdformat found.
mk: Програмата fdformat е пронајдена.

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
mk: Програмата fdformat <b>не е пронајдена</b>. Форматирањето е целосно <b>оневозможено</b>.

en: Program dd found.
mk: Програмата dd е пронајдена.

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
mk: Програмата dd <b>не е пронајдена</b>. Запишувањето нули е <b>оневозможено</b>.

en: &Verify integrity
mk: &Верификувај интегритет

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
mk: <qt>Обележете го ова ако сакате дискетата да биде проверена по форматирањето. Дискетата ќе биде проверена двапати ако сте избрале целосно форматирање..</qt>

en: Volume la&bel:
mk: И&ме на дат. систем:

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
mk: <qt>Обележете го ова ако сакате да поставите име на датотечниот систем за Вашата дискета. Забелешка: Minix воопшто не поддржува вакви имиња.</qt>

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
mk: <qt>Ова е за името на датотечниот систем. Поради ограничување на MS-DOS, името може да биде долго само 11 знаци. characters long. Забелешка: Minix не поддржува вакви имиња, независно од тоа што ќе внесете тука.</qt>

en: &Format
mk: &Форматирај

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
mk: <qt>Кликнете тука за да започне форматирањето.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
mk: <qt>Ова е прозорецот со статус, каде што се прикажуваат пораките со грешки.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
mk: <qt>Го прикажува прогресот на форматирањето.</qt>

en: KDE Floppy Formatter
mk: KDE Форматер на дискети

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
mk: Форматирањето во BSD на кориснички даден уред е можно само со UFS

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
mk: <qt>Форматирањето ќе ги избрише сите податоци на дискетата:<br/><b>%1</b><br/>(Проверета ја правилноста на уредот.)<br/>Дали навистина сакате да продолжите?</qt>

en: Proceed?
mk: Да продолжам?

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
mk: Форматирањето ќе ги избрише сите податоци на дискетата.
    Дали сте сигурни дека сакате да продолжите?

en: Unexpected drive number %1.
mk: Неочекуван број за уред %1.

en: Unexpected density number %1.
mk: Неочекуван број за густина %1.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
mk: Не можам да најдам софтверски уред за уредот %1 и густината %2.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
mk: Не можам да пристапам на %1
    Осигурете се дека уредот постои и дека имате дозволи за запишување на него.

en: The program %1 terminated with an error.
mk: Програмата %1 прекина со грешка.

en: The program %1 terminated abnormally.
mk: Програмата %1 прекина абнормално.

en: Internal error: device not correctly defined.
mk: Внатрешна грешка: уредот не е правилно дефиниран.

en: Cannot find fdformat.
mk: Не можам да го најдам fdformat.

en: Could not start fdformat.
mk: Не можам да го стартувам fdformat.

en: Error formatting track %1.
mk: Грешка при форматирање на патеката %1.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
mk: Не можам да пристапам на дискетата или дискетниот уред.
    Внесете дискета и проверете дали сте избрале валиден дискетен уред.

en: Low-level formatting error at track %1.
mk: Грешка при форматирање на патеката %1 на ниско ниво.

en: Low-level formatting error: %1
mk: Грешка при форматирање на ниско ниво: %1

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
mk: Уредот е зафатен.
    Можеби треба прво да ја одмонтирате дискетата.

en: Low-level format error: %1
mk: Грешка при формат на ниско ниво: %1

en: Cannot find dd.
mk: Не можам да го најдам dd..

en: Could not start dd.
mk: Не можам да го стартувам dd.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
mk: Не можам да пронајдам програма за создавање на датотечни системи FAT.

en: Cannot start FAT format program.
mk: Не можам да ја стартувам програмата за форматирање на FAT.

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
mk: Дискетата е монтирана.
    Треба прво да ја одмонтирате.

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
mk: Не можам да пронајдам програма за создавање на UFS-датотечни системи.

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
mk: Не можам да ја стартувам програмата за форматирање на UFS.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
mk: Не можам да пронајдам програма за создавање на датотечни системи ext2.

en: Cannot start ext2 format program.
mk: Не можам да ја стартувам програмата за форматирање на ext2.

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
mk: Не можам да пронајдам програма за создавање на датотечни системи Minix.

en: Cannot start Minix format program.
mk: Не можам да ја стартувам програмата за форматирање на Minix.

en: KDE Floppy Disk Utility
mk: Алатка за дискети во KDE

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
mk: KFloppy ви помага да форматирате дискети со датотечен систем по ваш избор.

en: Author and former maintainer
mk: Автор и поранешен одржувач

en: User interface re-design
mk: Редизајн на корисничкиот интерфејс

en: Add BSD support
mk: Додадена поддршка за BSD

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
mk: Направи KFloppy пак да работи за KDE 3.4

en: Default device
mk: Стандарден уред
