kfloppy - en to ro translation catalogue (57 entries)

en: Floppy &drive:
ro: Unitate de &dischetă:

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
ro: Primară

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
ro: Secundară

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
ro: <qt>Alegeți unitatea de dischetă.</qt>

en: &Size:
ro: Dimen&siune:

en: Auto-Detect
ro: Detectează automat

en: 3.5" 1.44MB
ro: 3.5" 1.44MO

en: 3.5" 720KB
ro: 3.5" 720KO

en: 5.25" 1.2MB
ro: 5.25" 1.2MO

en: 5.25" 360KB
ro: 5.25" 360KO

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
ro: <qt>Aceasta vă permite să alegeți dimensiunea și densitatea dischetei.</qt>

en: F&ile system:
ro: S&istem de fișiere:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
ro: KFloppy susține trei formate de fișier în Linux: MS-DOS, Ext2 și Minix

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
ro: KFloppy susține trei formate de fișier în BSD: MS-DOS, UFS și Ext2

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
ro: Programul mkdosfs găsit.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
ro: Programul mkdosfs <b>nu a fost găsit</b>. Formatarea MS-DOS <b>nu este disponibilă</b>.

en: Program mke2fs found.
ro: Programul mke2fs găsit.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
ro: Programul mke2fs <b>nu a fost găsit</b>. Formatarea Ext2 <b>nu este disponibilă</b>.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
ro: Programul mkfs.minix găsit.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
ro: Programul mkfs.minix <b>nu a fost găsit</b>. Formatarea Minix <b>nu este disponibilă</b>.

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
ro: KFloppy susține două formate de fișier în BSD: MS-DOS și UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
ro: Programul newfs_msdos găsit.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
ro: Programul newfs_msdos <b>nu a fost găsit</b>. Formatarea MS-DOS <b>nu este disponibilă</b>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
ro: Programul newfs găsit.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
ro: Programul newfs <b>nu a fost găsit</b>. Formatarea UFS <b>nu este disponibilă</b>.

en: &Formatting
ro: &Formatare

en: Q&uick format
ro: Formatare &rapidă

en: &Zero out and quick format
ro: &Zerografiere și formatare rapidă

en: Fu&ll format
ro: Formatare &totală

en: Program fdformat found.
ro: Programul fdformat găsit.

en: Program dd found.
ro: Programul dd găsit.

en: &Verify integrity
ro: &Verifică integritatea

en: Volume la&bel:
ro: Etichetă v&olum:

[ctx: Volume label, maximal 11 characters]
en: KDE Floppy
ro: Dischetă KDE

en: &Format
ro: &Formatează

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
ro: <qt>Apăsați aici pentru a începe formatarea.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
ro: <qt>Aceasta este fereastra de stare, în care sînt afișate mesajele de eroare.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
ro: <qt>Arată progresul formatării.</qt>

en: KDE Floppy Formatter
ro: Formatator de dischete

en: Proceed?
ro: Execut?

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
ro: Formatarea va șterge toate datele de pe disc.
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: Unexpected drive number %1.
ro: Numărul de unitate %1 nu este corect.

en: Unexpected density number %1.
ro: Densitatea %1 nu este corectă.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
ro: Nu am găsit dispozitivul pentru unitatea %1 și densitatea %2.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
ro: Nu pot accesa %1
    Asigurați-vă că dispozitivul există și că aveți drepturi de scriere.

en: Cannot find fdformat.
ro: Nu găsesc programul "fdformat".

en: Could not start fdformat.
ro: Nu pot executa "fdformat".

en: Error formatting track %1.
ro: Eroare la formatarea pistei %1.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
ro: Nu pot accesa discheta sau unitatea de disc
    Introduceți o dischetă și asigurați-vă că ați selectat o unitate de disc validă.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
ro: Nu am găsit un program pentru crearea de sistem de fișiere FAT.

en: Cannot start FAT format program.
ro: Nu pot porni programul de formatare FAT.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
ro: Nu am găsit un program pentru crearea de sistem de fișiere EXT2.

en: Cannot start ext2 format program.
ro: Nu pot porni programul de formatare EXT2.

en: KDE Floppy Disk Utility
ro: Formator de dischete KDE

en: User interface re-design
ro: Reproiectare interfață utilizator

en: Add BSD support
ro: Suport BSD

en: Default device
ro: Dispozitiv implicit
