kfloppy - en to sr@latin translation catalogue (94 entries)

en: Floppy &drive:
sr@latin: Flopi &jedinica:

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
sr@latin: primarna

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
sr@latin: sekundarna

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
sr@latin: <qt>Izaberite flopi jedinicu.</qt>

en: &Size:
sr@latin: &Veličina:

en: Auto-Detect
sr@latin: automatski otkrij

en: 3.5" 1.44MB
sr@latin: 3,5" 1,44 MB

en: 3.5" 720KB
sr@latin: 3,5" 720 kB

en: 5.25" 1.2MB
sr@latin: 5,25" 1,2 MB

en: 5.25" 360KB
sr@latin: 5,25" 360 kB

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
sr@latin: <qt>Izaberite veličinu i gustinu flopi diska.</qt>

en: F&ile system:
sr@latin: &Fajl sistem:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
sr@latin: K‑flopi podržava tri formata fajlova pod Linuxom: DOS, ext2 i Minix.

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
sr@latin: K‑flopi podržava tri formata fajlova pod BSD‑om: DOS, UFS i ext2.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>mkdosfs</tt>.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
sr@latin: Naredba <tt>mkdosfs</tt> nije nađena. Formatiranje za DOS nije dostupno.

en: Program mke2fs found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>mke2fs</tt>.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
sr@latin: Naredba <tt>mke2fs</tt> nije nađena. Formatiranje za ext2 nije dostupno.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>mkfs.minix</tt>.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
sr@latin: Naredba <tt>mkfs.minix</tt> nije nađena. Formatiranje za Minix nije dostupno.

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
sr@latin: K‑flopi podržava dva formata fajlova pod BSD‑om: DOS i UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>newfs_msdos</tt>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
sr@latin: Naredba <tt>newfs_msdos</tt> nije nađena. Formatiranje za DOS nije dostupno.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>newfs</tt>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
sr@latin: Naredba <tt>newfs</tt> nije nađena. Formatiranje za UFS nije dostupno.

en: &Formatting
sr@latin: &Formatiranje

en: Q&uick format
sr@latin: &Brzo formatiraj

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
sr@latin: <qt>Brzo formatiranje je formatiranje visokog nivoa: samo pravi fajl sistem.</qt>

en: &Zero out and quick format
sr@latin: &Nuliraj i brzo formatiraj

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
sr@latin: <qt>Prvo obriše flopi upisivanjem nula, a zatim napravi fajl sistem.</qt>

en: Fu&ll format
sr@latin: &Potpuno formatiraj

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
sr@latin: Puno formatiranje je formatiranje niskog i visokog nivoa, i briše sve na disku.

en: Program fdformat found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>fdformat</tt>.

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
sr@latin: Naredba <tt>fdformat</tt> nije nađena. Puno formatiranje nije moguće.

en: Program dd found.
sr@latin: Nađena naredba <tt>dd</tt>.

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
sr@latin: Naredba <tt>dd</tt> nađena. Nuliranje nije moguće.

en: &Verify integrity
sr@latin: &Proveri celovitost

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
sr@latin: <qt>Popunite ako želite da se disketa proveri nakon formatiranja. Imajte na umu da će provera biti dvaput izvršena ako izaberete potpuno formatiranje.</qt>

en: Volume la&bel:
sr@latin: &Etiketa diskete:

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
sr@latin: <qt>Popunite ako hoćete da disketa ima etiketu. Imajte na umu da Minix uopšte ne podržava etikete.</qt>

[ctx: Volume label, maximal 11 characters]
en: KDE Floppy
sr@latin: disketa

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
sr@latin: <qt>Ovo je za etiketu diskete. Zbog ograničenja DOS‑a, može sadržati najviše 11 znakova. Minix ne podržava etikete, šta god uneli ovde.</qt>

en: &Format
sr@latin: &Formatiraj

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
sr@latin: <qt>Kliknite za početak formatiranja.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
sr@latin: <qt>Prozor stanja, koji prikazuje poruke o greškama.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
sr@latin: <qt>Prikazuje napredak formatiranja.</qt>

en: KFloppy cannot find any of the needed programs for creating file systems; please check your installation.<br /><br />Log:
sr@latin: <html>K‑flopi ne može da nađen nijednu naredbu za stvaranje fajl sistema; proverite instalaciju.<br/><br/>Dnevnik:</html>

en: KDE Floppy Formatter
sr@latin: Formatiranje disketa za KDE

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
sr@latin: Formatiranje za BSD na korisnički zadatom uređaju moguće je samo sa UFS‑om.

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
sr@latin: <qt>Formatiranje će obrisati sve podatke na uređaju:<br/><b>%1</b><br/>(Proverite ispravnost imena uređaja.)<br/>Želite li zaista da nastavite?</qt>

en: Proceed?
sr@latin: Nastaviti?

en: Full formatting of a user-given device is not possible.
sr@latin: Potpuno formatiranje korisnički zadatog uređaja nije moguće.

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
sr@latin: Formatiranje će se obrisati sve podatke sa diskete.
    Želite li zaista da nastavite?

en: Unexpected drive number %1.
sr@latin: Neočekivani broj jedinice %1.

en: Unexpected density number %1.
sr@latin: Neočekivani broj gustine %1.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
sr@latin: Ne mogu da nađem uređaj za jedinicu %1 i gustinu %2.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
sr@latin: Ne mogu da pristupim uređaju %1.
    Proverite da li uređaj postoji i da li imate dozvolu pisanja za njega.

en: The program %1 terminated with an error.
sr@latin: Naredba %1 obustavljena uz grešku.

en: The program %1 terminated abnormally.
sr@latin: Naredba %1 nenormalno obustavljena.

en: Internal error: device not correctly defined.
sr@latin: Unutrašnja greška: uređaj nije ispravno definisan.

en: Cannot find fdformat.
sr@latin: Ne mogu da nađem fdformat.

en: Could not start fdformat.
sr@latin: Ne mogu da izvršim fdformat.

en: Error formatting track %1.
sr@latin: Greška pri formatiranju staze %1.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
sr@latin: Ne mogu da pristupim disketi ili jedinici.
    Ubacite disketu i proverite da li ste izabrali dobru jedinicu.

en: Low-level formatting error at track %1.
sr@latin: Greška pri formatiranju niskog nivoa na stazi %1.

en: Low-level formatting error: %1
sr@latin: Greška pri formatiranju niskog nivoa: %1

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
sr@latin: Flopi uređaj je zauzet.
    Možda treba prvo da ga demontirate.

en: Low-level format error: %1
sr@latin: Greška u formatiranju niskog nivoa: %1

en: Cannot find dd.
sr@latin: Ne mogu da nađem dd.

en: Could not start dd.
sr@latin: Ne mogu da izvršim dd.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
sr@latin: Ne mogu da nađem naredbu za stvaranje fajl sistema FAT.

en: Cannot start FAT format program.
sr@latin: Ne mogu da izvršim naredbu za formatiranje na FAT.

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
sr@latin: Flopi je montiran.
    Morate ga prvo demontirati.

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
sr@latin: Ne mogu da nađem naredbu za stvaranje fajl sistema UFS.

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
sr@latin: Ne mogu da izvršim naredbu za formatiranje na UFS.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
sr@latin: Ne mogu da nađem naredbu za stvaranje fajl sistema ext2.

en: Cannot start ext2 format program.
sr@latin: Ne mogu da izvršim naredbu za formatiranje na ext2.

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
sr@latin: Ne mogu da nađem naredbu za stvaranje fajl sistema za Minix.

en: Cannot start Minix format program.
sr@latin: Ne mogu da izvršim naredbu za formatiranje za Minix.

en: KDE Floppy Disk Utility
sr@latin: KDE‑ova alatka za diskete

en: KFloppy
sr@latin: K‑flopi

en: (c) 1997, Bernd Johannes Wuebben
    (c) 2001, Chris Howells
    (c) 2002, Adriaan de Groot
    (c) 2004, 2005, Nicolas Goutte
    (c) 2015, 2016, Wolfgang Bauer
sr@latin: © 1997, Bernd Johanes Viben
    © 2001, Kris Hauels
    © 2002, Adrijan de Grot
    © 2004, 2005, Nikola Gut
    © 2015, 2016, Volfgang Bauer

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
sr@latin: K‑flopijem formatirate diskete na fajl sistem po izboru.

en: Bernd Johannes Wuebben
sr@latin: Bernd Johanes Viben

en: Author and former maintainer
sr@latin: Autor i bivši održavalac

en: Chris Howells
sr@latin: Kris Hauels

en: User interface re-design
sr@latin: Preuređivanje korisničkog sučelja

en: Adriaan de Groot
sr@latin: Adrijan de Grot

en: Add BSD support
sr@latin: Podrška za BSD

en: Nicolas Goutte
sr@latin: Nikola Gut

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
sr@latin: Učinio da K‑flopi proradi pod KDE‑om 3.4

en: Wolfgang Bauer
sr@latin: Volfgang Bauer

en: Port KFloppy to KF5
sr@latin: Prenos K‑flopija na KF5

en: Default device
sr@latin: Podrazumevani uređaj
