kfloppy - en to sv translation catalogue (86 entries)

en: Floppy &drive:
sv: &Diskettenhet:

[ctx: Primary floppy drive]
en: Primary
sv: Primär

[ctx: Secondary floppy drive]
en: Secondary
sv: Sekundär

en: <qt>Select the floppy drive.</qt>
sv: <qt>Välj diskettenhet.</qt>

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: Auto-Detect
sv: Identifiera automatiskt

en: <qt>This allows you to select the floppy disk's size and density.</qt>
sv: <qt>Det här låter dig välja diskettens storlek och lagringskapacitet.</qt>

en: F&ile system:
sv: F&ilsystem:

[ctx: Linux]
en: KFloppy supports three file formats under Linux: MS-DOS, Ext2, and Minix
sv: Kfloppy stöder tre filformat med Linux: MS-DOS, Ext2 och Minix

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports three file formats under BSD: MS-DOS, UFS, and Ext2
sv: Kfloppy stöder tre filformat med BSD: MS-DOS,UFS och Ext2

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs found.
sv: Programmet mkdosfs hittades.

[ctx: Linux]
en: Program mkdosfs <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
sv: Programmet mkdosfs <b>hittades inte</b>. MSDOS-formatering är <b>inte tillgänglig</b>.

en: ext2
sv: Ext2

en: Program mke2fs found.
sv: Programmet mke2fs hittades.

en: Program mke2fs <b>not found</b>. Ext2 formatting <b>not available</b>
sv: Programmet mke2fs <b>hittades inte</b>. Ext2-formatering är <b>inte tillgänglig</b>.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix found.
sv: Programmet mkfs.minix hittades.

[ctx: Linux]
en: Program mkfs.minix <b>not found</b>. Minix formatting <b>not available</b>
sv: Programmet mkfs.minix <b>hittades inte</b>. Minix-formatering är <b>inte tillgänglig</b>.

[ctx: BSD]
en: KFloppy supports two file formats under BSD: MS-DOS and UFS
sv: Kfloppy stöder två filformat med BSD: MS-DOS och UFS

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos found.
sv: Programmet newfs_msdos hittades.

[ctx: BSD]
en: Program newfs_msdos <b>not found</b>. MSDOS formatting <b>not available</b>.
sv: Programmet newfs_msdos <b>hittades inte</b>. MSDOS-formatering är <b>inte tillgänglig</b>.

[ctx: BSD]
en: Program newfs found.
sv: Programmet newfs hittades.

[ctx: BSD]
en: Program newfs <b>not found</b>. UFS formatting <b>not available</b>.
sv: Programmet newfs <b>hittades inte</b>. UFS-formatering är <b>inte tillgänglig</b>.

en: &Formatting
sv: &Formatera

en: Q&uick format
sv: S&nabbformatering

en: <qt>Quick format is only a high-level format: it creates only a file system.</qt>
sv: <qt>Snabbformatering är bara en högnivåformatering: Den skapar bara ett filsystem.</qt>

en: &Zero out and quick format
sv: N&ollställ och snabbformatering

en: <qt>This first erases the floppy by writing zeros and then it creates the file system.</qt>
sv: <qt>Detta rensar först disketten genom att skriva nollor, och skapar därefter filsystemet.</qt>

en: Fu&ll format
sv: F&ullständig formatering

en: Full format is a low-level and high-level format. It erases everything on the disk.
sv: Fullständig formatering är en lågnivå- och högnivåformatering: Den rensar allt på disketten.

en: Program fdformat found.
sv: Programmet fdformat hittades.

en: Program fdformat <b>not found</b>. Full formatting <b>disabled</b>.
sv: Programmet fdformat <b>hittades inte</b>. Fullständig formatering <b>inaktiverad</b>.

en: Program dd found.
sv: Programmet dd hittades.

en: Program dd <b>not found</b>. Zeroing-out <b>disabled</b>.
sv: Programmet dd <b>hittades inte</b>. Nollställning <b>inaktiverad</b>.

en: &Verify integrity
sv: &Verifiera integritet

en: <qt>Check this if you want the floppy disk to be checked after formatting. Please note that the floppy will be checked twice if you have selected full formatting.</qt>
sv: <qt>Markera det här om du vill att disketten ska kontrolleras efter formatering. Observera att disketten kontrolleras två gånger om du har valt fullständig formatering.</qt>

en: Volume la&bel:
sv: Vo&lymetikett:

en: <qt>Check this if you want a volume label for your floppy. Please note that Minix does not support labels at all.</qt>
sv: <qt>Markera det här om du vill ha en volymetikett för disketten. Observera att Minix inte alls stöder etiketter.</qt>

[ctx: Volume label, maximal 11 characters]
en: KDE Floppy
sv: KDE diskett

en: <qt>This is for the volume label. Due to a limitation of MS-DOS the label can only be 11 characters long. Please note that Minix does not support labels, whatever you enter here.</qt>
sv: <qt>Det här är till för volymetiketten. På grund av en begränsning i MS-DOS kan etiketten bara vara 11 tecken lång. Observera att Minix inte stöder etiketter, vad du än skriver in här.</qt>

en: &Format
sv: &Formatera

en: <qt>Click here to start formatting.</qt>
sv: <qt>Klicka här för att börja formatera.</qt>

en: <qt>This is the status window, where error messages are displayed.</qt>
sv: <qt>Det här är statusfönstret, där felmeddelanden visas.</qt>

en: <qt>Shows progress of the format.</qt>
sv: <qt>Visar formateringens förlopp.</qt>

en: KFloppy cannot find any of the needed programs for creating file systems; please check your installation.<br /><br />Log:
sv: Kfloppy hittar inget av programmen som behövs för att skapa filsystem. Kontrollera installationen.<br /><br />Logg:

en: KDE Floppy Formatter
sv: KDE:s diskettformaterare

[ctx: BSD]
en: Formatting with BSD on a user-given device is only possible with UFS
sv: Formatering med BSD på en användarangiven enhet är bara möjlig med UFS.

en: <qt>Formatting will erase all data on the device:<br/><b>%1</b><br/>(Please check the correctness of the device name.)<br/>Are you sure you wish to proceed?</qt>
sv: <qt>Formatering tar bort all data på enheten:<br/><b>%1</b><br/>(Kontrollera att enhetsnamnet är riktigt.)<br/>Är du säker på att du vill fortsätta?</qt>

en: Proceed?
sv: Fortsätt?

en: Full formatting of a user-given device is not possible.
sv: Fullständig formatering av en användarangiven enhet är inte möjlig.

en: Formatting will erase all data on the disk.
    Are you sure you wish to proceed?
sv: Formatering tar bort all data på disketten.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Unexpected drive number %1.
sv: Oväntat enhetsnummer %1.

en: Unexpected density number %1.
sv: Oväntat kapacitetsnummer %1.

en: Cannot find a device for drive %1 and density %2.
sv: Kan inte hitta en enhet som motsvarar %1 och kapacitet %2.

en: Cannot access %1
    Make sure that the device exists and that you have write permission to it.
sv: Kan inte komma åt %1.
    Kontrollera att enheten existerar och att du har behörighet att skriva till den.

en: The program %1 terminated with an error.
sv: Programmet %1 avslutades med ett fel.

en: The program %1 terminated abnormally.
sv: Programmet %1 avslutades felaktigt.

en: Internal error: device not correctly defined.
sv: Internt fel: enhet inte riktigt definierad.

en: Cannot find fdformat.
sv: Kan inte hitta fdformat.

en: Could not start fdformat.
sv: Kunde inte starta fdformat.

en: Error formatting track %1.
sv: Fel vid formatering av spår %1.

en: Cannot access floppy or floppy drive.
    Please insert a floppy and make sure that you have selected a valid floppy drive.
sv: Kommer inte åt disketten eller diskettenheten.
    Kontrollera att en diskett sitter i och att diskettenheten du valt är giltig.

en: Low-level formatting error at track %1.
sv: Lågnivå formateringsfel på spår %1.

en: Low-level formatting error: %1
sv: Lågnivå formateringsfel: %1

en: Device busy.
    Perhaps you need to unmount the floppy first.
sv: Enhet upptagen.
    Kanske måste du först avmontera disketten.

en: Low-level format error: %1
sv: Lågnivå formateringsfel: %1

en: Cannot find dd.
sv: Kan inte hitta dd.

en: Could not start dd.
sv: Kunde inte starta dd.

en: Cannot find a program to create FAT filesystems.
sv: Kan inte hitta ett program för att skapa FAT-filsystem.

en: Cannot start FAT format program.
sv: Kan inte starta FAT-formateringsprogram.

en: Floppy is mounted.
    You need to unmount the floppy first.
sv: Disketten är monterad.
    Du måste först avmontera disketten.

[ctx: BSD]
en: Cannot find a program to create UFS filesystems.
sv: Kan inte hitta ett program för att skapa UFS-filsystem.

[ctx: BSD]
en: Cannot start UFS format program.
sv: Kan inte starta UFS-formateringsprogram.

en: Cannot find a program to create ext2 filesystems.
sv: Kan inte hitta ett program för att skapa Ext2-filsystem.

en: Cannot start ext2 format program.
sv: Kan inte starta Ext2-formateringsprogram.

en: Cannot find a program to create Minix filesystems.
sv: Kan inte hitta ett program för att skapa Minix-filsystem.

en: Cannot start Minix format program.
sv: Kan inte starta Minix-formateringsprogram.

en: KFloppy
sv: Kfloppy

en: KDE Floppy Disk Utility
sv: KDE:s diskettverktyg

en: (c) 1997, Bernd Johannes Wuebben
    (c) 2001, Chris Howells
    (c) 2002, Adriaan de Groot
    (c) 2004, 2005, Nicolas Goutte
    (c) 2015, 2016, Wolfgang Bauer
sv: © 1997, Bernd Johannes Wuebben
    © 2001, Chris Howells
    © 2002, Adriaan de Groot
    © 2004, 2005, Nicolas Goutte
    © 2015, 2016, Wolfgang Bauer

en: KFloppy helps you format floppies with the filesystem of your choice.
sv: Kfloppy hjälper dig att formatera disketter med ett filsystem som du väljer.

en: Author and former maintainer
sv: Upphovsman och tidigare utvecklare

en: User interface re-design
sv: Omkonstruktion av användargränssnitt

en: Add BSD support
sv: Tillägg av BSD-stöd

en: Make KFloppy work again for KDE 3.4
sv: Fick Kfloppy att fungera igen för KDE 3.4

en: Port KFloppy to KF5
sv: Konvertering av KFloppy till KF5

en: Default device
sv: Standardenhet
