kwin4 - en to ar translation catalogue (143 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
ar: أسود

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: Player 1 color]
en: Red
ar: حمر

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
ar: مربع الدردشة

[ctx: @title:group]
en: Chat
ar: الدردشة

[ctx: @action:button]
en: Configure…
ar: اضبط...

[ctx: @title:group]
en: Quick Launch
ar: إطلاق سريع

[ctx: @label Ask player who should start game]
en: Who starts?
ar: من بدأ؟

[ctx: @label Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
ar: لونك؟

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level easy]
en: Easy Game
ar: لعبة سهلة

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level normal]
en: Normal Game
ar: لعبة عادية

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level hard]
en: Hard Game
ar: لعبة صعبة

[ctx: @action:button quick start - player versus player]
en: Two Player Game
ar: لعبة من لاعبين

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
ar: اضبط الدردشة

[ctx: @action:button]
en: Name Font…
ar: اسم الخط…

[ctx: @action:button]
en: Text Font…
ar: خطّ النّصّ…

en: Player:
ar: اللاعب:

en: This is a player message
ar: هذه رسالة لاعب

en: System Messages - Messages directly sent from the game
ar: رسالة النظام - رسائل ترسل مباشرة من اللعبة

en: --- Game:
ar: --- لعبة:

en: This is a system message
ar: هذه رسالة نظام

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
ar: الحد الأقصى للرسائل (-1 = غير محدود)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الأ&وضاع

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات العام

[ctx: @option:radio]
en: Create a network game
ar: أنشئ لعبة شبكة

[ctx: @option:radio]
en: Join a network game
ar: انضم للعبة شبكة

[ctx: @label:textbox]
en: Game name:
ar: اسم اللعبة:

[ctx: @label:textbox]
en: Network games:
ar: ألعاب الشبكة:

[ctx: @label:spinbox]
en: Port to connect to:
ar: منفذ التوصيل:

[ctx: @label:textbox]
en: Host to connect to:
ar: المضيف الذي سيتصل به:

[ctx: @action:button]
en: &Start Network
ar: ابدأ ال&شبكة

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
ar: حواري تنقيح KGame

en: Debug &KGame
ar: تصحيح &KGame

en: Update
ar: حدّث

en: KGame Pointer
ar: مؤشر KGame

en: Game ID
ar: معرف اللعبة

en: Game Cookie
ar: كعكة اللعبة

en: Is Master
ar: هو الرئيس

en: Is Admin
ar: هو المدير

en: Is Offering Connections
ar: يعرض اتصالات

en: Game Status
ar: حالة اللعبة

en: Game is Running
ar: اللعبة تعمل

en: Maximal Players
ar: اللاعبون الأقصى

en: Minimal Players
ar: اللاعبون الأدنى

en: Players
ar: اللاعبون

en: Debug &Players
ar: تنقيح اللا&عبين

en: Available Players
ar: اللاعبون المتوفرون

en: Player Pointer
ar: مؤشر اللاعب

en: Player ID
ar: هوية اللاعب

en: Player Name
ar: اسم اللاعب

en: Player Group
ar: مجموعة اللاعب

en: Player User ID
ar: معرف مستخدم اللاعب

en: My Turn
ar: دوري

en: Async Input
ar: دخل غير متزامن

en: KGame Address
ar: عنوان KGame

en: Player is Virtual
ar: اللاعب افتراضي

en: Player is Active
ar: اللاعب  نشط

en: Network Priority
ar: أولوية الشبكة

en: Debug &Messages
ar: تنقيح الر&سائل

en: Do not show IDs:
ar: لا تعرض المعرفات:

en: NULL pointer
ar: مؤشر NULL

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Clean
ar: نظيف

en: Dirty
ar: متسخ

en: Local
ar: محليّ

en: Undefined
ar: غير معرّف

en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: @title:tab]
en: &Network
ar: ال&شبكة

[ctx: @action:button]
en: Disconnect
ar: اقطع

[ctx: @title:group]
en: Network Configuration
ar: ضبط الشبكة

en: Cannot connect to the network
ar: لا يمكن الاتصال بالشبكة

en: Network status: No Network
ar: حالة الشبكة: لا يوجد شبكة

en: Network status: You are MASTER
ar: حالة الشبكة: أنت الرئيس

en: Network status: You are connected
ar: حالة الشبكة: أنت متصل

en: Installation error: No theme list found.
ar: خطأ تثبيتي: لا يوجد قائمة السمات

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
ar: خطأ تثبيتي: لا يوجد محرك AI . تابع بدون AI.

en: Installation error: Theme file error.
ar: خطأ تثبيتي: خطأ في ملف السمة.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ar: ينهي من اللعبة الحالية. لن يعلن عن أي فائز.

[ctx: @action]
en: Configure Network…
ar: اضبط الشبكة…

[ctx: @action]
en: Network Chat
ar: دردشة الشبكة

[ctx: @action]
en: Show Statistics
ar: أظهر الإحصائيات

[ctx: @info:tooltip]
en: Show statistics
ar: أظهر الإحصائيات

[ctx: @title:menu]
en: Theme
ar: السمة

en: Debug KGame
ar: تصحيح KGame

en: Welcome to Four Wins
ar: مرحبا إلى أربعة الإنتصارات

[ctx: @info]
en: Game running…
ar: اللعبة تعمل…

en: No game
ar: لا توجد لعبة

en: Nobody
ar: لا أحد

en: The network game ended!
ar: انتهت اللعبة الشبكة!

en: The game is drawn. Please restart next round.
ar: هذه اللعبة سحبت. الرجاء اعادة تشغيل الجولة التالية.

en: %1 won the game. Please restart next round.
ar: %1 فاز بهذه اللعبة. الرجاء إعادة تشغيل الجولة التالية.

en:  Game ended. Please restart next round.
ar:  أجهضت اللعبة. الرجاء إعادة تشغيل الجولة التالية.

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
ar: ضبط الشبكة

[ctx: @option:radio]
en: Black should be played by remote player
ar: يجب لعب الأسود بواسطة لاعب عن بعد

[ctx: @option:radio]
en: Red should be played by remote player
ar: يجب لعب الأحمر بواسطة لاعب عن بعد

[ctx: @title:tab]
en: General
ar: عام

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
ar: منفذ توصيل الشبكة

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
ar: اسم اللعبة

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
ar: مستضيف اتصال الشبكة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
ar: غير قوة لعب الحاسب.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
ar: اسم اللاعب 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
ar:  اللاعب 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
ar: اسم اللاعب 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
ar: اللاعب 2

en: KFourInLine
ar: الأربع

en: KFourInLine: Two player board game
ar: الأربعة: لعبة لوحية من لاعبين

en: Game design and code
ar: تصميم اللعبة و كتابة الشفرة

en: Graphics
ar: الرسوميات

en: Code Improvements
ar: تحسينات الشفرة

en: Enter debug level
ar: أدخل مستوى التنقيح

en: Skip intro animation
ar: تخطى المقدمة المتحركة

en: Run game in demo (autoplay) mode
ar: شغل اللعبة في النمط الاستعراضي (لعب تلقائي)

[ctx: computer level]
en: Level %1
ar: المستوى %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Difficulty)
en: Computer Difficulty
ar: صعوبة الحاسب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
ar: سهل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
ar: صعب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
ar: استخدم تعليم AI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
ar: أحمر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel2)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolourred) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolouryellow)
en: Starting Player
ar: اللاعب البادئ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel2)
en: Player:
ar: اللاعب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse)
en: Human with Mouse
ar: الإنسان بالفأرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key)
en: Human with Keyboard
ar: الإنسان بلوحة المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai)
en: Computer
ar: الحاسب

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
ar: أسود

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
ar: إحصائيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
ar: اللاعب 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
ar: الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
ar: فزت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
ar: خسرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
ar: المجموع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
ar: المجهض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
ar: امسح كل الإحصائيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
ar: ا&غلق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
ar: اللاعب 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
ar: سُحب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
ar: ف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
ar: س

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
ar: خ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
ar: الرقم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
ar: إلغاء
