kfourinline - en to cs translation catalogue (143 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
cs: Černá

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
cs: Žlutá

[ctx: Player 1 color]
en: Red
cs: Červená

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
cs: Rozhovor

en: Chat
cs: Rozhovor

en: Configure...
cs: Nastavení...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
cs: Rychlé spuštění

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
cs: Kdo začíná?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
cs: Vaše barva?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
cs: Jednoduchá hra

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
cs: Normální hra

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
cs: Těžká hra

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
cs: Hra o dvou hráčích

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
cs: Nastavit rozhovor

en: Name Font...
cs: Písmo pro jméno...

en: Text Font...
cs: Písmo textu...

en: Player:
cs: Hráč:

en: This is a player message
cs: Toto je zpráva od hráče

en: System Messages - Messages directly sent from the game
cs: Systémové zprávy - poslané přímo ze hry

en: --- Game:
cs: --- Hra:

en: This is a system message
cs: Toto je systémová zpráva

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
cs: Maximální počet zpráv (-1 = bez limitu):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
cs: &Hra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Create a network game
cs: Vytvořit síťovou hru

en: Join a network game
cs: Připojit se k síťové hře

en: Game name:
cs: Název hry:

en: Network games:
cs: Síťové hry:

en: Port to connect to:
cs: Port k připojení:

en: Host to connect to:
cs: Hostitel k připojení:

en: &Start Network
cs: &Spustit síť

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
cs: Ladicí dialog KGame

en: Debug &KGame
cs: Ladit &KGame

en: Update
cs: Aktualizovat

en: KGame Pointer
cs: KGame pointer

en: Game ID
cs: ID hry

en: Game Cookie
cs: Cookie hry

en: Is Master
cs: Je master

en: Is Admin
cs: Je administrátor

en: Is Offering Connections
cs: Nabízí spojení

en: Game Status
cs: Stav hry

en: Game is Running
cs: Hra běží

en: Maximal Players
cs: Maximálně hráčů

en: Minimal Players
cs: Minimálně hráčů

en: Players
cs: Hráči

en: Debug &Players
cs: Debug &Hráče

en: Available Players
cs: Dostupní hráči

en: Player Pointer
cs: Hráčův pointer

en: Player ID
cs: ID hráče

en: Player Name
cs: Jméno hráče

en: Player Group
cs: Skupina hráčů

en: Player User ID
cs: Hráčovo uživatelské ID

en: My Turn
cs: Můj tah

en: Async Input
cs: Async vstup

en: KGame Address
cs: Adresa KGame

en: Player is Virtual
cs: Hráč je virtuální

en: Player is Active
cs: Hráč je aktivní

en: Network Priority
cs: Priorita sítě

en: Debug &Messages
cs: La&dicí zprávy

en: Do not show IDs:
cs: Nezobrazovat ID:

en: True
cs: Pravda

en: False
cs: Nepravda

en: Clean
cs: Vyčistit

en: Dirty
cs: Špinavé

en: Local
cs: Místní

en: Undefined
cs: Nedefinovaný

en: Unknown
cs: Neznámý

en: &Network
cs: &Síť

en: Disconnect
cs: Odpojit se

en: Network Configuration
cs: Nastavení sítě

en: Cannot connect to the network
cs: Nelze se připojit k síti

en: Network status: No Network
cs: Stav sítě: žádná síť

en: Network status: You are MASTER
cs: Stav sítě: jste "master"

en: Network status: You are connected
cs: Stav sítě: jste připojen

en: Installation error: No theme list found.
cs: Chyba instalace: nenalezen seznam motivů.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
cs: Chyba instalace: Nebyl nalezen AI engine, pokračuje se bez AI

en: Installation error: Theme file error.
cs: Chyba instalace: chyba v souboru s motivem.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
cs: Ukončí stávající hru. Nebude označen žádný vítěz.

en: &Network Configuration...
cs: &Nastavení sítě...

en: Network Chat...
cs: Rozhovor po síti...

en: &Show Statistics
cs: Zobrazit &statistiku

en: Show statistics.
cs: Zobrazit statistiky.

en: Theme
cs: Motiv

en: Debug KGame
cs: Ladit KGame

en: Welcome to Four Wins
cs: Vítejte do hry Čtyři v řadě

en: Game running...
cs: Hra běží...

en: No game
cs: Žádná hra

en: Nobody
cs: Nikdo

en: The network game ended!
cs: Síťová hra skončila remízou!

en: The game is drawn. Please restart next round.
cs: Hra skončila nerozhodně. Prosím spusťte znovu následující kolo.

en: %1 won the game. Please restart next round.
cs: %1 vyhrál hru. Prosím pusťte znovu následující kolo.

en:  Game ended. Please restart next round.
cs:  Hra byla ukončena. Prosím spusťte znovu následující kolo.

en: Black should be played by remote player
cs: Černou by měl hrát vzdálený hráč

en: Red should be played by remote player
cs: Červenou by měl hrát vzdálený hráč

en: %1 Plays With
cs: %1 hraje s

en: General
cs: Obecné

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
cs: Port síťového spojení

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
cs: Název hry

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
cs: Hostitel síťového spojení

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
cs: Změnit úroveň počítačového hráče.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
cs: Jméno hráče 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
cs: Hráč 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
cs: Jméno hráče 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
cs: Hráč 2

en: KFourInLine: Two player board game
cs: KFourInLine: Desková hra pro dva hráče

en: Game design and code
cs: Design a kód hry

en: Graphics
cs: Grafika

en: Code Improvements
cs: Vylepšení programu

en: Enter debug level
cs: Vložte debug level

en: Skip intro animation
cs: Přeskočit úvodní animaci

en: Run game in demo (autoplay) mode
cs: Spustit v demo režimu

[ctx: computer level]
en: Level %1
cs: Úroveň %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
cs: Obtížnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
cs: Lehká

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
cs: Těžká

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
cs: Použít UI učení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
cs: Červenou hraje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
cs: Myš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
cs: Klávesnice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
cs: Počítač

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
cs: Černou hraje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
cs: Jména hráčů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
cs: Hráč 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
cs: Hráč 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
cs: Barva začínajícího hráče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
cs: Červená

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
cs: Černá

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
cs: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
cs: Hráč 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
cs: Jméno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
cs: Výhra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
cs: Prohra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
cs: Celkem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
cs: Přerušeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
cs: Smazat všechny statistiky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
cs: &Zavřít

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
cs: Hráč 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
cs: Remíza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
cs: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
cs: R

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
cs: P

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
cs: Ne
