kwin4 - en to cy translation catalogue (45 entries)

en: Chat
cy: Sgwrsio

en: Configure...
cy: Ffurfweddu...

en: Network Configuration
cy: Ffurfweddu Rhwydwaith

en: &Network Configuration...
cy: Ffurfweddu &Rhwydwaith...

en: Network Chat...
cy: Sgwrsio Rhwydwaith...

en: &Show Statistics
cy: &Dangos Ystadegau

en: Show statistics.
cy: Dangos ystadegau.

en: Debug KGame
cy: Dadnamu KGame

en: Game running...
cy: Gêm yn rhedeg...

en: No game
cy: Dim gêm

en: Nobody
cy: Neb

en: The network game ended!
cy: Daeth y gêm rhwydwaith i ben!

en: The game is drawn. Please restart next round.
cy: Mae'r gêm yn gyfartal.  Ailgychwynnwch y rownd nesaf.

en: %1 won the game. Please restart next round.
cy: Ennillodd %1 y gêm. Ailgychwynnwch y rownd nesaf.

en: General
cy: Cyffredinol

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
cy: Porth cysylltiad rhwydwaith

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
cy: Enw gêm

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
cy: Gweinydd cysylltiad rhwydwaith

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
cy: Newid nerth y chwaraewr cyfrifiadurol.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
cy: Enw chwaraewr 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
cy: Enw chwaraewr 2

en: Code Improvements
cy: Gwelliannau Côd

en: Enter debug level
cy: Mynd i'r lefel dadnamu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
cy: Anhawster Cyfrifiadurol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
cy: Hawdd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
cy: Anodd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
cy: Mae Coch yn Chwarae efo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
cy: Llygoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
cy: Bysellfwrdd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
cy: Cyfrifiadur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
cy: Enwau Chwaraewyr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
cy: Chwaraewr 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
cy: Chwaraewr 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
cy: Lliw Cychwynnol y Chwaraewr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
cy: Coch

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
cy: Ystadegau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
cy: Chwaraewr 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
cy: Enw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
cy: Wedi Ennill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
cy: Wedi Colli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
cy: Swm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
cy: Terfynwyd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
cy: Gwagu'r Holl Ystadegau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
cy: Chwaraewr 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
cy: Cyfartal
