kfourinline - en to da translation catalogue (136 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
da: Sort

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
da: Gul

[ctx: Player 1 color]
en: Red
da: Rød

en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
da: Hurtigstart

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
da: Hvem starter?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
da: Din farve?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
da: Let spil

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
da: Normalt spil

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
da: Svært spil

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
da: Spil med to spillere

en: Name Font...
da: Skrifttype til navn...

en: Text Font...
da: Skrifttype til tekst...

en: Player:
da: Spiller:

en: This is a player message
da: Dette er en spillerbesked

en: System Messages - Messages directly sent from the game
da: Systembeskeder - beskeder sendt direkte fra spillet

en: --- Game:
da: --- Spil:

en: This is a system message
da: Dette er en systembesked

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
da: Maksimalt antal beskeder (-1 = ubegrænset):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Create a network game
da: Opret et netværksspil

en: Join a network game
da: Gå med i et netværksspil

en: Game name:
da: Spillets navn:

en: Network games:
da: Netværksspil:

en: Port to connect to:
da: Port der skal forbindes til:

en: Host to connect to:
da: Vært der skal forbindes til:

en: &Start Network
da: &Start netværk

en: Debug &KGame
da: Fejlret &KGame

en: Update
da: Opdatér

en: KGame Pointer
da: KGame-pointer

en: Game ID
da: Spil-id

en: Game Cookie
da: Spil-cookie

en: Is Master
da: Er master

en: Is Admin
da: Er admin

en: Is Offering Connections
da: Udbyder forbindelser

en: Game Status
da: Spilstatus

en: Game is Running
da: Spillet kører

en: Maximal Players
da: Maks. antal spillere

en: Minimal Players
da: Min. antal spillere

en: Players
da: Spillere

en: Debug &Players
da: Fejlret s&pillere

en: Available Players
da: Tilgængelige spillere

en: Player Pointer
da: Spiller-pointer

en: Player ID
da: Spiller-id

en: Player Name
da: Spillernavn

en: Player Group
da: Spillergruppe

en: Player User ID
da: Spillers bruger-id

en: My Turn
da: Min tur

en: Async Input
da: Async input

en: KGame Address
da: KGame-adresse

en: Player is Virtual
da: Spilleren er virtuel

en: Player is Active
da: Spilleren er aktiv

en: Network Priority
da: Netværksprioritet

en: Debug &Messages
da: Fejlretnings&beskeder

en: Do not show IDs:
da: Vis ikke id'er:

en: NULL pointer
da: NULL-pointer

en: True
da: Sand

en: False
da: Falsk

en: Clean
da: Ren

en: Dirty
da: Uren

en: Local
da: Lokal

en: Undefined
da: Udefineret

en: Unknown
da: Ukendt

en: &Network
da: &Netværk

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Network Configuration
da: Netværksindstilling

en: Cannot connect to the network
da: Kan ikke forbinde til netværk

en: Network status: No Network
da: Netværksstatus: Intet netværk

en: Network status: You are MASTER
da: Netværksstatus: Du er MASTER

en: Network status: You are connected
da: Netværksstatus: Du er forbundet

en: Installation error: No theme list found.
da: Installationsfejl: Ingen temaliste fundet.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
da: Installationsfejl: Ingen AI-motor fundet. Fortsæt uden AI.

en: Installation error: Theme file error.
da: Installationsfejl: Fejl i temafil.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
da: Afbryder et kørende spil. Ingen vinder bliver erklæret.

en: &Network Configuration...
da: &Netværksindstilling...

en: Network Chat...
da: Netværks-chat...

en: &Show Statistics
da: &Vis statistik

en: Show statistics.
da: Vis statistik.

en: Theme
da: Tema

en: Debug KGame
da: Fejlret KGame

en: Welcome to Four Wins
da: Velkommen til Four Wins

en: Game running...
da: Spillet kører...

en: No game
da: Intet spil

en: Nobody
da: Ingen

en: The network game ended!
da: Netværksspillet endte!

en: The game is drawn. Please restart next round.
da: Spillet blev lige. Genstart næste runde.

en: %1 won the game. Please restart next round.
da: %1 vandt spillet. Genstart næste runde.

en:  Game ended. Please restart next round.
da:  Spil afbrudt. Genstart næste runde.

en: Black should be played by remote player
da: Sort skal spilles af en ekstern spiller

en: Red should be played by remote player
da: Rød skal spilles af en ekstern spiller

en: %1 Plays With
da: %1 spiller med

en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
da: Netværkets forbindelsesport

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
da: Spillets navn

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
da: Netværkets forbindelsesvært

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
da: Ændr styrken af maskinespiller.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
da: Spiller 1's navn

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
da: Spiller 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
da: Spiller 2's navn

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
da: Spiller 2

en: KFourInLine: Two player board game
da: KFourInLine: Brætspil for to spillere

en: Game design and code
da: Spildesign og -kode

en: Graphics
da: Grafik

en: Code Improvements
da: Forbedringer af kode

en: Enter debug level
da: Gå ind i fejlretningsniveau

en: Skip intro animation
da: Spring introanimation over

en: Run game in demo (autoplay) mode
da: Kør spillet i demotilstand (autospil)

[ctx: computer level]
en: Level %1
da: Niveau %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
da: Computer-sværhedsgrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
da: Let

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
da: Svært

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
da: Brug AI-læring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
da: Rød spiller med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
da: Mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
da: Tastatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
da: Maskine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
da: Sort spiller med

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
da: Spillernavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
da: Spiller 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
da: Spiller 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
da: Startspillerens farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
da: Rød

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
da: Sort

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
da: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
da: Spiller 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
da: Vandt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
da: Tabt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
da: Afbrudt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
da: Ryd al statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
da: &Luk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
da: Spiller 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
da: Trukket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
da: Nej
