kwin4 - en to fa translation catalogue (82 entries)

en: Chat
fa: گپ

en: Configure...
fa: پیکربندی...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
fa: راه‌اندازی سریع

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
fa: چه کسی آغاز می‌کند؟

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
fa: رنگ شما؟

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
fa: بازی آسان

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
fa: بازی عادی

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
fa: بازی سخت

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
fa: بازی دو نفره

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fa: &بازی‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Network Configuration
fa: پیکربندی شبکه

en: Installation error: No theme list found.
fa: خطای نصب: فهرست چهره یافت نشد.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
fa: خطای نصب: موتور AI یافت نشد. ادامه بدون AI.

en: Installation error: Theme file error.
fa: خطای نصب: خطای پرونده چهره.

en: &Network Configuration...
fa: پیکربندی &شبکه...‌

en: Network Chat...
fa: گپ شبکه...

en: &Show Statistics
fa: &نمایش آمار‌

en: Show statistics.
fa: نمایش آمار.

en: Theme
fa: چهره

en: Debug KGame
fa: اشکال‌زدایی KGame

en: Welcome to Four Wins
fa: به Four Wins خوش آمدید

en: Game running...
fa: بازی در حال اجرا...

en: No game
fa: بدون بازی

en: Nobody
fa: هیچ‌کس

en: The network game ended!
fa: بازی شبکه پایان یافت!

en: The game is drawn. Please restart next round.
fa: بازی قرعه‌کشی می‌شود. لطفاً، دور جدید را بازآغازی کنید.

en: %1 won the game. Please restart next round.
fa: %1 بازی را برد. لطفاً، دور جدید را بازآغازی کنید.

en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
fa: درگاه اتصال شبکه

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
fa: نام بازی

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
fa: میزبان اتصال شبکه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
fa: تغییر قدرت بازیکن رایانه.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
fa: نام بازیکن ۱

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
fa: بازیکن ۱

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
fa: نام بازیکن ۲

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
fa: بازیکن ۲

en: KFourInLine
fa: چهار در یک خط

en: KFourInLine: Two player board game
fa: چهار در یک خط: بازی دو نفره بر روی تخته

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
fa: حق کپی ۱۹۹۵-۲۰۰۷ مارتین هنی

en: Martin Heni
fa: مارتین هنی

en: Game design and code
fa: طراحی و کد بازی

en: Johann Ollivier Lapeyre
fa: جان الییویر لاپیر

en: Graphics
fa: نگاره‌‌ها

en: Eugene Trounev
fa: ایگوئن ترونو

en: Benjamin Meyer
fa: بنیامین مِیر

en: Code Improvements
fa: بهبودهای کد

en: Enter debug level
fa: وارد کردن سطح اشکال‌‌زدایی

en: Skip intro animation
fa: پرش از مقدمه پویانمایی

en: Run game in demo (autoplay) mode
fa: اجرای بازی در حالت دمو )اجرای خودکار(

[ctx: computer level]
en: Level %1
fa: سطح %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
fa: دشواری رایانه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
fa: آسان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
fa: سخت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
fa: استفاده از یادگیری AI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
fa: قرمز بازی می‌کند با

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
fa: موشی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
fa: صفحه کلید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
fa: رایانه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
fa: سیاه بازی می‌کند با

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
fa: نام بازیکنان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
fa: بازیکن ۱:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
fa: بازیکن ۲:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
fa: رنگ بازیکن آغازکننده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
fa: قرمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
fa: مشکی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
fa: آمار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
fa: بازیکن ۱

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
fa: نام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
fa: برد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
fa: باخت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
fa: مجموع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
fa: ساقط‌شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
fa: پاک کردن تمام آمار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
fa: &بستن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
fa: بازیکن ۲

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
fa: قرعه‌کشی‌شده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
fa: برد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
fa: مساوی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
fa: باخت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
fa: خیر
