kfourinline - en to fi translation catalogue (143 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
fi: Musta

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: Player 1 color]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
fi: Keskusteluikkuna

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Configure...
fi: Asetukset…

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
fi: Pika-aloitus

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
fi: Kumpi aloittaa?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
fi: Värisi?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
fi: Helppo peli

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
fi: Tavallinen peli

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
fi: Vaikea peli

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
fi: Kahden pelaajan peli

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
fi: Keskusteluasetukset

en: Name Font...
fi: Nimifontti…

en: Text Font...
fi: Tekstifontti…

en: Player:
fi: Pelaaja:

en: This is a player message
fi: Tämä on pelaajan viesti

en: System Messages - Messages directly sent from the game
fi: Järjestelmäviestit – viestit suoraan pelistä

en: --- Game:
fi: --- Peli:

en: This is a system message
fi: Tämä on järjestelmäviesti

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
fi: Viestien enimmäismäärä (-1 = rajoittamaton):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fi: &Peli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Create a network game
fi: Luo uusi verkkopeli

en: Join a network game
fi: Liity verkkopeliin

en: Game name:
fi: Pelin nimi:

en: Network games:
fi: Verkkopelit:

en: Port to connect to:
fi: Kohdeportti:

en: Host to connect to:
fi: Kohdepalvelin:

en: &Start Network
fi: &Aloita verkkopeli

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
fi: KGamen virheenpaikannusikkuna

en: Debug &KGame
fi: Käynnistä &KGamen virheenpaikannus

en: Update
fi: Päivitä

en: KGame Pointer
fi: KGame-osoitin

en: Game ID
fi: Pelin ID

en: Game Cookie
fi: Pelin eväste

en: Is Master
fi: On isäntä

en: Is Admin
fi: On ylläpitäjä

en: Is Offering Connections
fi: Jakaa yhteyksiä

en: Game Status
fi: Pelin tila

en: Game is Running
fi: Peli on käynnissä

en: Maximal Players
fi: Pelaajia enintään

en: Minimal Players
fi: Pelaajia vähintään

en: Players
fi: Pelaajia

en: Debug &Players
fi: Käynnistä &pelaajien virheenpaikannus

en: Available Players
fi: Pelin pelaajat

en: Player Pointer
fi: Pelaajaosoitin

en: Player ID
fi: Pelaajan ID

en: Player Name
fi: Pelaajan nimi

en: Player Group
fi: Pelaajan ryhmä

en: Player User ID
fi: Pelaajan käyttäjätunnus

en: My Turn
fi: Vuoroni

en: Async Input
fi: Asynkroninen syöte

en: KGame Address
fi: KGame-osoite

en: Player is Virtual
fi: Virtuaalipelaaja

en: Player is Active
fi: Pelaaja on aktiivinen

en: Network Priority
fi: Verkkoprioriteetti

en: Debug &Messages
fi: &Virheenpaikannusviestit

en: Do not show IDs:
fi: Älä näytä ID:itä:

en: NULL pointer
fi: NULL-osoitin

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Clean
fi: Puhdas

en: Dirty
fi: Likainen

en: Local
fi: Paikallinen

en: Undefined
fi: Määrittämätön

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: &Network
fi: &Verkko

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Network Configuration
fi: Verkkoasetukset

en: Cannot connect to the network
fi: Verkkoon yhdistäminen epäonnistui

en: Network status: No Network
fi: Verkon tila: ei verkkoa

en: Network status: You are MASTER
fi: Verkon tila: olet isäntä

en: Network status: You are connected
fi: Verkon tila: yhteys muodostettu

en: Installation error: No theme list found.
fi: Asennusvirhe: teemaluetteloa ei löydy

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
fi: Asennusvirhe: tekoälyä ei löydy. Jatketaan ilman.

en: Installation error: Theme file error.
fi: Asennusvirhe: teematiedosto viallinen.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
fi: Lopettaa pelatun pelin. Voittajaa ei julisteta.

en: &Network Configuration...
fi: &Verkkoasetukset…

en: Network Chat...
fi: Verkkokeskustelu…

en: &Show Statistics
fi: &Näytä tilastot

en: Show statistics.
fi: Näytä tilastot.

en: Theme
fi: Teema

en: Debug KGame
fi: Paikanna KGamen virheitä

en: Welcome to Four Wins
fi: Tervetuloa Neljän suora -peliin

en: Game running...
fi: Peli käynnissä…

en: No game
fi: Ei peliä

en:  %1 - %2
fi:  %1 – %2

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: The network game ended!
fi: Verkkopeli loppui!

en: The game is drawn. Please restart next round.
fi: Tasapeli. Aloita uusi kierros.

en: %1 won the game. Please restart next round.
fi: %1 voitti pelin. Aloita uudelleen seuraava kierros.

en:  Game ended. Please restart next round.
fi:  Peli lopussa. Aloita seuraava kierros uudelleen.

en: Black should be played by remote player
fi: Mustan tulisi olla etäpelaaja

en: Red should be played by remote player
fi: Punaisen tulisi olla etäpelaaja

en: %1 Plays With
fi: %1

en: General
fi: Yleiset

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
fi: Verkkoportti

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
fi: Pelin nimi

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
fi: Verkko-osoite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
fi: Vaihda tietokonepelaajan vahvuutta.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
fi: Pelaajan 1 nimi

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
fi: Pelaaja 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
fi: Pelaajan 2 nimi

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
fi: Pelaaja 2

en: KFourInLine
fi: Neljän suora

en: KFourInLine: Two player board game
fi: Neljän suora: kahden pelaajan verkkopeli

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
fi: © 1995–2007 Martin Heni

en: Game design and code
fi: Pelin suunnittelu ja koodi

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Code Improvements
fi: Koodiparannuksia

en: Enter debug level
fi: Anna virheenpaikannustaso

en: Skip intro animation
fi: Ohita alkuanimaatio

en: Run game in demo (autoplay) mode
fi: Pelin demo

[ctx: computer level]
en: Level %1
fi: Taso %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
fi: Tietokoneen vaikeusaste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
fi: Helppo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
fi: Vaikea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
fi: Käytä oppivaa tekoälyä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
fi: Punaista pelaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
fi: pelaa hiirellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
fi: pelaa näppäimistöllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
fi: on tietokonepelaaja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
fi: Mustaa pelaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
fi: Pelaajien nimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
fi: Pelaaja 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
fi: Pelaaja 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
fi: Aloittavan pelaajan väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
fi: Punainen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
fi: Musta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
fi: Tilastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
fi: Pelaaja 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
fi: Voitettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
fi: Hävitty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
fi: Yhteensä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
fi: Keskeytetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
fi: Tyhjennä tilastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
fi: &Sulje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
fi: Pelaaja 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
fi: Tasapeli
