kfourinline - en to he translation catalogue (147 entries)

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
he: שחקן 1

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
he: שחקן 2

[ctx: Player 0 color]
en: Black
he: שחור

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
he: צהוב

[ctx: Player 1 color]
en: Red
he: אדום

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
he: חלונית צ׳אט

[ctx: @title:group]
en: Chat
he: שיחה

[ctx: @action:button]
en: Configure…
he: הגדרה…

[ctx: @title:group]
en: Quick Launch
he: הפעלה מהירה

[ctx: @label Ask player who should start game]
en: Who starts?
he: מי מתחיל?

[ctx: @label Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
he: הצבע שלך?

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level easy]
en: Easy Game
he: משחק קל

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level normal]
en: Normal Game
he: משחק רגיל

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level hard]
en: Hard Game
he: משחק קשה

[ctx: @action:button quick start - player versus player]
en: Two Player Game
he: משחק לשני שחקנים

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
he: הגדרת צ׳אט

[ctx: @action:button]
en: Name Font…
he: גופן שם…

[ctx: @action:button]
en: Text Font…
he: גופן כתב…

en: Player:
he: שחקן:

en: This is a player message
he: זאת הודעת שחקן

en: System Messages - Messages directly sent from the game
he: הודעות מערכת - הודעות שנשלחו ישירות מהמשחק

en: --- Game:
he: --- משחק:

en: This is a system message
he: זאת הודעת מערכת

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
he: מספר ההודעות המרבי (‎-1 = ללא הגבלה):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
he: &שם

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: ה&גדרות

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

[ctx: @option:radio]
en: Create a network game
he: יצירת משחק רשת

[ctx: @option:radio]
en: Join a network game
he: הצטרפות למשחק רשת

[ctx: @label:textbox]
en: Game name:
he: שם המשחק:

[ctx: @label:textbox]
en: Network games:
he: משחקי רשת:

[ctx: @label:spinbox]
en: Port to connect to:
he: פתחה להתחבר אליה:

[ctx: @label:textbox]
en: Host to connect to:
he: מארח להתחבר אליו:

[ctx: @action:button]
en: &Start Network
he: ה&פעלת הרשת

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
he: חלונית ניפוי שגיאות ב־KGame

en: Debug &KGame
he: &ניפוי שגיאות ב־KGame

en: Update
he: עדכון

en: KGame Pointer
he: סמן KGame

en: Game ID
he: מזהה משחק

en: Game Cookie
he: עוגיית משחק

en: Is Master
he: שליט

en: Is Admin
he: מנהל

en: Is Offering Connections
he: מציע חיבורים

en: Game Status
he: מצב משחק

en: Game is Running
he: המשחק בעיצומו

en: Maximal Players
he: שחקנים מרביים

en: Minimal Players
he: שחקנים מזעריים

en: Players
he: שחקנים

en: Debug &Players
he: ניפוי שגיאות &שחקנים

en: Available Players
he: שחקנים זמינים

en: Player Pointer
he: סמן שחקן

en: Player ID
he: מזהה שחקן

en: Player Name
he: שם שחקן

en: Player Group
he: קבוצת שחקן

en: Player User ID
he: מזהה משתמש שחקן

en: My Turn
he: תורי

en: Async Input
he: קלט אסינכרוני

en: KGame Address
he: כתובת KGame

en: Player is Virtual
he: השחקן הוא וירטואלי

en: Player is Active
he: השחקן פעיל

en: RTTI
he: RTTI (פרטי סוג זמן ריצה)

en: Network Priority
he: עדיפות רשת

en: Debug &Messages
he: הודעות &ניפוי שגיאות

en: Do not show IDs:
he: לא להציג מזהים:

en: NULL pointer
he: סמן NULL

en: True
he: אמת

en: False
he: שקר

en: Clean
he: נקי

en: Dirty
he: מלוכלך

en: Local
he: מקומי

en: Undefined
he: לא מוגדר

en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: @title:tab]
en: &Network
he: &רשת

[ctx: @action:button]
en: Disconnect
he: ניתוק

[ctx: @title:group]
en: Network Configuration
he: הגדרות רשת

en: Cannot connect to the network
he: לא ניתן להתחבר לרשת

en: Network status: No Network
he: מצב הרשת: אין רשת

en: Network status: You are MASTER
he: מצב הרשת: השליטה אצלך

en: Network status: You are connected
he: מצב הרשת: התחברת

en: Installation error: No theme list found.
he: שגיאת התקנה: לא נמצאה רשימת ערכות עיצוב.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
he: שגיאת התקנה: לא נמצא מנוע בינה מלאכותית. ממשיכים בלי.

en: Installation error: Theme file error.
he: שגיאת התקנה: שגיאת קובץ ערכת עיצוב.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
he: מסיים את המשחק שמתקיים כעת. לא יוכרז מנצח.

[ctx: @action]
en: Configure Network…
he: הגדרת רשת…

[ctx: @action]
en: Network Chat
he: שיחת רשת

[ctx: @action]
en: Show Statistics
he: הצגת סטטיסטיקה

[ctx: @info:tooltip]
en: Show statistics
he: הצגת סטטיסטיקה

[ctx: @title:menu]
en: Theme
he: ערכת עיצוב

en: Debug KGame
he: ניפוי שגיאות ב־KGame

en: Welcome to Four Wins
he: ברוך בואך לארבעה נצחונות

[ctx: @info]
en: Game running…
he: המשחק בעיצומו…

en: No game
he: אין משחק

en: Nobody
he: אף אחד

en: The network game ended!
he: משחק הרשת הסתיים!

en: The game is drawn. Please restart next round.
he: המשחק הסתיים בתיקו. נא להתחיל את הסיבוב הבא מחדש.

en: %1 won the game. Please restart next round.
he: %1 ניצח במשחק. נא להתחיל את הסיבוב הבא מחדש.

en:  Game ended. Please restart next round.
he: המשחק הסתיים. נא להתחיל את הסיבוב הבא מחדש.

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
he: הגדרות רשת

[ctx: @option:radio]
en: Black should be played by remote player
he: בשחור אמור לשחק השחקן המרוחק

[ctx: @option:radio]
en: Red should be played by remote player
he: באדום אמור לשחק השחקן המרוחק

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
he: פתחת חיבור רשת

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
he: שם המשחק

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
he: מארח רשת לחיבור

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
he: שינוי דרגת הקושי של שחקן המחשב.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
he: שם שחקן 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
he: שם שחקן 2

en: KFourInLine: Two player board game
he: KFourInLine: שחקן לוח לשני שחקנים

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
he: (c) 1995‏-2007, מרטין הני

en: Martin Heni
he: מרטין הני

en: Game design and code
he: עיצוב משחק ותכנות

en: Johann Ollivier Lapeyre
he: יוהאן אוליבייר לאפייר

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Eugene Trounev
he: יוג׳ין טרונב

en: Benjamin Meyer
he: בנג׳מין מייר

en: Code Improvements
he: שיפורי קוד

en: Enter debug level
he: כניסה לרמת ניפוי שגיאות

en: Skip intro animation
he: דילוג על הנפשת הפתיחה

en: Run game in demo (autoplay) mode
he: הרצת המשחק במצב הדגמה (משחק אוטומטי)

[ctx: computer level]
en: Level %1
he: שלב %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Difficulty)
en: Computer Difficulty
he: דרגת הקושי של המחשב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
he: קלה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
he: קשה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
he: להשתמש בלמידת בינה מלאכותית

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
he: אדום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel2)
en: Name:
he: שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolourred) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolouryellow)
en: Starting Player
he: שחקן מתחיל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel2)
en: Player:
he: שחקן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse)
en: Human with Mouse
he: בן אדם עם עכבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key)
en: Human with Keyboard
he: בן אדם עם מקלדת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai)
en: Computer
he: מחשב

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
he: שחור

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
he: סטטיסטיקה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
he: שחקן 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
he: שם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
he: נצחונות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
he: הפסדים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
he: סך הכול

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
he: ביטולים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
he: מחיקת הסטטיסטיקה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
he: &סגירה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
he: שחקן 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
he: תיקו

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
he: נ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
he: ת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
he: ה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
he: לא
