kfourinline - en to ia translation catalogue (57 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
ia: Nigre

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
ia: Jalne

[ctx: Player 1 color]
en: Red
ia: Rubie

[ctx: @title:group]
en: Chat
ia: Conversation in directo

[ctx: @action:button]
en: Configure…
ia: Configura…

[ctx: @label Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
ia: Tu color?

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level easy]
en: Easy Game
ia: Joco Facile

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level hard]
en: Hard Game
ia: Joco Difficile

[ctx: @action:button quick start - player versus player]
en: Two Player Game
ia: Joco de duo Jocatores

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
ia: Configura Chat

[ctx: @action:button]
en: Text Font…
ia: Font de texto...

en: Player:
ia: Jocator:

en: --- Game:
ia: --- Joco:

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ia: &Joco

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

[ctx: @label:textbox]
en: Network games:
ia: Jocos de Rete:

[ctx: @action:button]
en: &Start Network
ia: &Starta Rete

en: Update
ia: Actualisa

en: Players
ia: Jocatores

en: Player Name
ia: Nomine de Jocator

en: Debug &Messages
ia: &Messages de verification (de cribrar)

en: True
ia: Ver

en: Clean
ia: Netta

en: Undefined
ia: Non definite

en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: @title:tab]
en: &Network
ia: &Rete

[ctx: @action:button]
en: Disconnect
ia: Disconnecte

[ctx: @title:group]
en: Network Configuration
ia: Configuration de rete

[ctx: @action]
en: Configure Network…
ia: Configura Rete...

[ctx: @action]
en: Network Chat
ia: Chat de Rete

[ctx: @action]
en: Show Statistics
ia: Monstra Statisticas

[ctx: @info:tooltip]
en: Show statistics
ia: Monstra Statisticas

[ctx: @title:menu]
en: Theme
ia: Thema

en: Nobody
ia: Nemo

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
ia: Configuration de rete

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
ia: Nomine de Jocator 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
ia: Jocator 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
ia: Nomine de Jocator 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
ia: Jocator 2

en: Graphics
ia: Graphiches

[ctx: computer level]
en: Level %1
ia: Nivello %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
ia: Facile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
ia: Dur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
ia: Rubie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel2)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel2)
en: Player:
ia: Jocator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai)
en: Computer
ia: Computator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
ia: Nigre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
ia: Statistica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
ia: Jocator 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
ia: Nomine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
ia: Perdite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
ia: Summa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
ia: Abortate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
ia: &Claude

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
ia: Jocator 2
