kfourinline - en to id translation catalogue (141 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
id: Hitam

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: Player 1 color]
en: Red
id: Merah

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
id: Obrolan Dlg

en: Chat
id: Obrolan

en: Configure...
id: Konfigurasikan...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
id: Luncuran Cepat

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
id: Siapa yang memulai?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
id: Apa warnamu?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
id: Permainan Mudah

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
id: Permainan Normal

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
id: Permainan Sulit

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
id: Permainan Dua Pemain

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
id: Konfigurasikan Obrolan

en: Name Font...
id: Nama Font...

en: Text Font...
id: Font Teks...

en: Player:
id: Pemain:

en: This is a player message
id: Ini adalah sebuah pesan pemain

en: System Messages - Messages directly sent from the game
id: Perpesanan Sistem - Perpesanan langsung dikirim dari permainan

en: --- Game:
id: --- Permainan:

en: This is a system message
id: Ini adalah sebuah pesan sistem

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
id: Jumlah maksimum perpesanan (-1 = tak terbatas):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
id: &Permainan

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Create a network game
id: Ciptakan sebuah permainan jaringan

en: Join a network game
id: Join sebuah permainan jaringan

en: Game name:
id: Nama permainan:

en: Network games:
id: Permainan jaringan:

en: Port to connect to:
id: Port untuk koneksi ke:

en: Host to connect to:
id: Host untuk koneksi ke:

en: &Start Network
id: &Mulaikan Jaringan

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
id: Dialog Debug KGame

en: Update
id: Perbarui

en: KGame Pointer
id: Pointer KGame

en: Game ID
id: ID Permainan

en: Game Cookie
id: Cookie Permainan

en: Is Master
id: Yang Master

en: Is Admin
id: Yang Admin

en: Is Offering Connections
id: Yang Menawarkan Koneksi

en: Game Status
id: Status Permainan

en: Game is Running
id: Permainan sedang Berjalan

en: Maximal Players
id: Maksimal Pemain

en: Minimal Players
id: Minimal Pemain

en: Players
id: Pemain

en: Debug &Players
id: Debug &Pemain

en: Available Players
id: Pemain yang Tersedia

en: Player Pointer
id: Pointer Pemain

en: Player ID
id: ID Pemain

en: Player Name
id: Nama Pemain

en: Player Group
id: Kelompok Pengguna

en: Player User ID
id: ID Pengguna Pemain

en: My Turn
id: Giliranku

en: Async Input
id: Input Asinkron

en: KGame Address
id: Alamat KGame

en: Player is Virtual
id: Pemain adalah Virtual

en: Player is Active
id: Pemain sudah Aktif

en: Network Priority
id: Prioritas Jaringan

en: Debug &Messages
id: Debug &Perpesanan

en: Do not show IDs:
id: Jangan menampilkan ID:

en: NULL pointer
id: Pointer NULL

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Clean
id: Bersihkan

en: Dirty
id: Kotor

en: Local
id: Lokal

en: Undefined
id: Tak ditentukan

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: &Network
id: &Jaringan

en: Disconnect
id: Diskoneksikan

en: Network Configuration
id: Konfigurasi Jaringan

en: Cannot connect to the network
id: Tidak bisa konek ke jaringan

en: Network status: No Network
id: Status jaringan: Tidak ada Jaringan

en: Network status: You are MASTER
id: Status jaringan: Kamu adalah MASTER

en: Network status: You are connected
id: Status jaringan: Kamu sudah terkoneksi

en: Installation error: No theme list found.
id: Error penginstalan: Tidak ada daftar tema yang ditemukan.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
id: Error penginstalan: Tidak ada mesin AI yang ditemukan. Teruskan tanpa AI.

en: Installation error: Theme file error.
id: Error penginstalan: File tema error.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
id: Akhir sebuah permainan yang dimainkan saat ini. Tidak ada pemenang yang akan dinyatakan.

en: &Network Configuration...
id: Konfigurasi &Jaringan...

en: Network Chat...
id: Obrolan Jaringan...

en: &Show Statistics
id: &Tampilkan Perangkaan

en: Show statistics.
id: Tampilkan perangkaan.

en: Theme
id: Tema

en: Debug KGame
id: Debug KGame"

en: Welcome to Four Wins
id: Selamat Datang di Four Wins

en: Game running...
id: Permainan berjalan...

en: No game
id: Tidak ada permainan

en: Nobody
id: Tak seorangpun

en: The network game ended!
id: Permainan jaringan diakhiri!

en: The game is drawn. Please restart next round.
id: Permainan seri. Silakan mulai ulang ronde selanjutnya.

en: %1 won the game. Please restart next round.
id: %1 memenangkan permainan. Silakan mulai ulang ronde selanjutnya.

en:  Game ended. Please restart next round.
id:  Permainan diakhiri. Silakan mulai ulang ronde selanjutnya.

en: Black should be played by remote player
id: Hitam seharusnya dimainkan oleh pemain jarak jauh

en: Red should be played by remote player
id: Merah seharusnya dimainkan oleh pemain jarak jauh

en: %1 Plays With
id: %1 Bermain Dengan

en: General
id: Umum

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
id: Porta koneksi jaringan

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
id: Nama permainan

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
id: Host koneksi jaringan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
id: Ubah kekuatannya pemain komputer

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
id: Nama pemain 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
id: Pemain 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
id: Nama pemain 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
id: Pemain 2

en: KFourInLine: Two player board game
id: KFourInLine: Permainan papan dua pemain

en: Game design and code
id: Kode dan desain permainan

en: Graphics
id: Grafik

en: Code Improvements
id: Perbaikan Kode

en: Enter debug level
id: Masukkan level debug

en: Skip intro animation
id: Lewati animasi intro

en: Run game in demo (autoplay) mode
id: Jalankan permainan dalam mode demo (automain)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
id: Tingkat Kesulitan Komputer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
id: Mudah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
id: Sulit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
id: Gunakan pembelajaran AI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
id: Merah Dimainkan Dengan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
id: Komputer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
id: Hitam Dimainkan Dengan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
id: Nama-nama Pemain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
id: Pemain 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
id: Pemain 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
id: Warna Pemain yang Memulai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
id: Merah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
id: Hitam

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
id: Perangkaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
id: Pemain 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
id: Nama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
id: Menang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
id: Kalah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
id: Jumlah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
id: Digugurkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
id: Bersihkan Semua Perangkaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
id: &Tutup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
id: Pemain 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
id: Seri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
id: M

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
id: S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
id: K

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
id: Tidak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
id: Ht
