kfourinline - en to is translation catalogue (45 entries)

en: Chat
is: Spjall

en: Configure...
is: Stilla...

en: Network Configuration
is: Netstillingar

en: &Network Configuration...
is: &Netstillingar...

en: Network Chat...
is: Netspjall...

en: &Show Statistics
is: &Sýna tölfræði.

en: Show statistics.
is: Sýna tölfræði.

en: Debug KGame
is: Aflúsa KGame

en: Game running...
is: Leikur í gangi...

en: No game
is: Enginn leikur

en: Nobody
is: Enginn

en: The network game ended!
is: Netleikur endar!

en: The game is drawn. Please restart next round.
is: Jafntefli. Byrjaðu næstu lotu.

en: %1 won the game. Please restart next round.
is: %1 vann leikinn.  Byrjaðu næstu lotu.

en: General
is: Almennt

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
is: Nettengingargátt

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
is: Heiti leiks

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
is: Nettengingarvistfang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
is: Velur styrkleika vélmennisins

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
is: Nafn leikmanns 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
is: Nafn leikmanns 2

en: Code Improvements
is: Endurbætur á kóða

en: Enter debug level
is: Gefðu upp "debug level"

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
is: Erfiðleikastig tölvu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
is: Auðvelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
is: Erfitt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
is: Rauður spilar með

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
is: Mús

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
is: Lyklaborð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
is: Tölva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
is: Nöfn leikmanna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
is: Leikmaður 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
is: Leikmaður 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
is: Litur fyrsta leikmanns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
is: Rauður

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
is: Tölfræði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
is: Leikmaður 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
is: Nafn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
is: Vann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
is: Tapaði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
is: Summa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
is: Hætt við

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
is: Hreinsa tölfræði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
is: Leikmaður 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
is: Jafntefli
