kfourinline - en to it translation catalogue (142 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
it: Nero

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: Player 1 color]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
it: Finestra chat

en: Configure...
it: Configura...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
it: Avvio rapido

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
it: Chi inizia?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
it: Che colore vuoi?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
it: Avversario facile

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
it: Avversario normale

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
it: Avversario difficile

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
it: Gioco a due

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
it: Configura chat

en: Name Font...
it: Carattere per i nomi...

en: Text Font...
it: Carattere per il testo...

en: Player:
it: Giocatore:

en: This is a player message
it: Questo è un messaggio di un giocatore

en: System Messages - Messages directly sent from the game
it: Messaggi di sistema - Messaggi inviati direttamente dal gioco

en: --- Game:
it: --- Gioco:

en: This is a system message
it: Questo è un messaggio di sistema

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
it: Numero massimo di messaggi (-1 = illimitato):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
it: &Gioco

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: &Impostazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale degli strumenti

en: Create a network game
it: Crea una partita in rete

en: Join a network game
it: Partecipa a una partita in rete

en: Game name:
it: Nome della partita:

en: Network games:
it: Partite in rete:

en: Port to connect to:
it: Porta a cui connettersi:

en: Host to connect to:
it: Host a cui connettersi:

en: &Start Network
it: &Avvia connessione in rete

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
it: Finestra di debug di KGame

en: Debug &KGame
it: Debug di &KGame

en: Update
it: Aggiorna

en: KGame Pointer
it: Puntatore di KGame

en: Game ID
it: ID della partita

en: Game Cookie
it: Cookie della partita

en: Is Master
it: È un maestro

en: Is Admin
it: È l'amministratore

en: Is Offering Connections
it: Sta offrendo connessioni

en: Game Status
it: Stato della partita

en: Game is Running
it: La partita è in corso

en: Maximal Players
it: Numero massimo di giocatori

en: Minimal Players
it: Numero minimo di giocatori

en: Players
it: Giocatori

en: Debug &Players
it: Verifica i &giocatori

en: Available Players
it: Giocatori disponibili

en: Player Pointer
it: Puntatore del giocatore

en: Player ID
it: ID del giocatore

en: Player Name
it: Nome del giocatore

en: Player Group
it: Gruppo del giocatore

en: Player User ID
it: Identificativo utente del giocatore

en: My Turn
it: Il mio turno

en: Async Input
it: Input asincrono

en: KGame Address
it: Indirizzo di KGame

en: Player is Virtual
it: Il giocatore è virtuale

en: Player is Active
it: Il giocatore è attivo

en: Network Priority
it: Priorità in rete

en: Debug &Messages
it: Verifica &messaggi

en: Do not show IDs:
it: Non mostrare gli identificativi:

en: NULL pointer
it: Puntatore NULL

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Clean
it: Pulito

en: Dirty
it: Scorretto

en: Local
it: Locale

en: Undefined
it: Non definito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Network Configuration
it: Configurazione rete

en: Cannot connect to the network
it: Impossibile collegarsi alla rete

en: Network status: No Network
it: Stato della rete: nessuna rete

en: Network status: You are MASTER
it: Stato della rete: tu sei il maestro

en: Network status: You are connected
it: Stato della rete: sei connesso

en: Installation error: No theme list found.
it: Errore di installazione: manca l'elenco dei temi.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
it: Errore di installazione: manca il motore IA. Continuo senza IA.

en: Installation error: Theme file error.
it: Errore di installazione: errore nel file del tema.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
it: Termina una partita in corso. Non sarà dichiarato alcun vincitore.

en: &Network Configuration...
it: Configurazione &rete...

en: Network Chat...
it: Chat in rete...

en: &Show Statistics
it: Mostra le &statistiche

en: Show statistics.
it: Mostra le statistiche.

en: Theme
it: Tema

en: Debug KGame
it: Debug di KGame

en: Welcome to Four Wins
it: Benvenuti in Forza Quattro

en: Game running...
it: Partita in corso...

en: No game
it: Nessun gioco

en: Nobody
it: Nessuno

en: The network game ended!
it: La partita in rete è finita!

en: The game is drawn. Please restart next round.
it: La partita è finita in parità. Inizia la prossima partita.

en: %1 won the game. Please restart next round.
it: %1 ha vinto la partita. Puoi avviare il prossimo round.

en:  Game ended. Please restart next round.
it:  Gioco terminato. Puoi avviare la prossima partita.

en: Black should be played by remote player
it: Il Nero dovrebbe essere usato dal giocatore remoto

en: Red should be played by remote player
it: Il Rosso dovrebbe essere usato dal giocatore remoto

en: %1 Plays With
it: %1 gioca con

en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
it: Porta per connessione rete

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
it: Nome della partita

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
it: Host per connessione rete

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
it: Modifica la forza del giocatore-computer.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
it: Nome del primo giocatore

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
it: Giocatore 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
it: Nome del secondo giocatore

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
it: Giocatore 2

en: KFourInLine: Two player board game
it: KFourInLine: Gioco da tavolo per due giocatori

en: Game design and code
it: Progetto del gioco e codice

en: Graphics
it: Grafica

en: Code Improvements
it: Miglioramenti al codice

en: Enter debug level
it: Immetti il livello di debug

en: Skip intro animation
it: Salta l'animazione introduttiva

en: Run game in demo (autoplay) mode
it: Avvia una partita dimostrativa (automatica)

[ctx: computer level]
en: Level %1
it: Livello %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
it: Abilità del Computer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
it: Facile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
it: Difficile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
it: Permetti all'IA di apprendere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
it: Il Rosso gioca con

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
it: il mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
it: la tastiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
it: il computer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
it: Il Nero gioca con

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
it: Nomi dei giocatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
it: Giocatore 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
it: Giocatore 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
it: Colore del giocatore che inizia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
it: Rosso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
it: Nero

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
it: Giocatore 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
it: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
it: Vinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
it: Perse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
it: Totale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
it: Interrotte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
it: Elimina tutte le statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
it: &Chiudi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
it: Giocatore 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
it: Pari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
it: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
it: P

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
it: S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
it: N.
