kfourinline - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Chat
ja: チャット

en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
ja: クイックスタート

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
ja: 先手プレイヤーは？

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
ja: あなたの色は？

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
ja: 初級ゲーム

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
ja: 中級ゲーム

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
ja: 上級ゲーム

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
ja: 2 人でプレイ

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ja: ゲーム(&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Network Configuration
ja: ネットワーク設定

en: Installation error: No theme list found.
ja: インストールエラー: テーマリストが見つかりません。

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
ja: インストールエラー: AI エンジンが見つかりません。AI なしで続行します。

en: Installation error: Theme file error.
ja: インストールエラー: テーマファイルのエラー。

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ja: プレイ中のゲームを終了します。勝者なしになります。

en: &Network Configuration...
ja: ネットワーク設定(&N)...

en: Network Chat...
ja: ネットワークチャット...

en: &Show Statistics
ja: 統計を表示(&S)

en: Show statistics.
ja: 統計を表示します。

en: Theme
ja: テーマ

en: Debug KGame
ja: KGame をデバッグ

en: Welcome to Four Wins
ja: KWin4 へようこそ

en: Game running...
ja: ゲーム続行中...

en: No game
ja: ゲームなし

en: The network game ended!
ja: ネットワークゲームは終了しました!

en: The game is drawn. Please restart next round.
ja: 引き分けです。次のラウンドを開始してください。

en: %1 won the game. Please restart next round.
ja: %1 の勝ちです。次のラウンドを開始してください。

en:  Game ended. Please restart next round.
ja:  ゲームは終了されました。次のラウンドを開始してください。

en: Black should be played by remote player
ja: 黒はリモートプレイヤー

en: Red should be played by remote player
ja: 赤はリモートプレイヤー

en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
ja: ネットワーク接続ポート

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
ja: ゲーム名

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
ja: ネットワーク接続ホスト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
ja: コンピュータプレイヤーの強さを変更

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
ja: プレイヤー名 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
ja: プレイヤー 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
ja: プレイヤー名 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
ja: プレイヤー 2

en: KFourInLine: Two player board game
ja: KFourInLine: 2 プレイヤーのボードゲーム

en: Game design and code
ja: ゲームのデザインとコード

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Code Improvements
ja: コードの改良

en: Enter debug level
ja: デバッグレベルを指定

en: Skip intro animation
ja: 起動時のアニメーションを省略

en: Run game in demo (autoplay) mode
ja: ゲームをデモ (自動プレイ) モードで実行

[ctx: computer level]
en: Level %1
ja: レベル %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
ja: コンピュータのスキル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
ja: 初級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
ja: 上級

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
ja: AI は学習する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
ja: 赤プレイヤー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
ja: マウス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
ja: キーボード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
ja: コンピュータ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
ja: 黒プレイヤー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
ja: プレイヤー名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
ja: プレイヤー 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
ja: プレイヤー 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
ja: 先手プレイヤーの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
ja: 赤

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
ja: 黒

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
ja: 統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
ja: プレイヤー 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
ja: 勝ち

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
ja: 負け

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
ja: 合計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
ja: 中止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
ja: すべての統計をクリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
ja: プレイヤー 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
ja: 引き分け

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
ja: 勝

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
ja: 引

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
ja: 負

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
ja: 計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
ja: 中止
