kfourinline - en to nds translation catalogue (142 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
nds: Swatt

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
nds: Geel

[ctx: Player 1 color]
en: Red
nds: Root

en: Chat
nds: Klönen

en: Configure...
nds: Instellen...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
nds: Fixstart

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
nds: Wokeen fangt an?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
nds: Dien Klöör?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
nds: Eenfach Speel

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
nds: Normaal Speel

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
nds: Swoor Speel

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
nds: Speel för twee Spelers

en: Name Font...
nds: Naam-Schriftoort...

en: Text Font...
nds: Text-Schriftoort...

en: Player:
nds: Speler:

en: This is a player message
nds: Dit is en Speler-Naricht

en: System Messages - Messages directly sent from the game
nds: Systeemmellen - Narichten direktemang vun't Systeem loosstüert

en: --- Game:
nds: --- Speel:

en: This is a system message
nds: Dit is en Systeemmellen

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
nds: Hööchsttall vun Narichten (-1 = keen Grenz)

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Create a network game
nds: En Nettwarkspeel opstellen

en: Join a network game
nds: Bi en Nettwarkspeel mitmaken

en: Game name:
nds: Speelnaam:

en: Network games:
nds: Nettwarkspelen:

en: Port to connect to:
nds: Port, na de Du Di tokoppeln wullt:

en: Host to connect to:
nds: Reekner, na den Du Di tokoppeln wullt:

en: &Start Network
nds: Nettwark &starten

en: Debug &KGame
nds: KGame-&Fehlersöök

en: Update
nds: Opfrischen

en: KGame Pointer
nds: KGame-Wieser

en: Game ID
nds: Speel-ID

en: Game Cookie
nds: Speel-Kookje

en: Is Master
nds: Is Baas

en: Is Admin
nds: Is Pleger

en: Is Offering Connections
nds: Beedt Verbinnen an

en: Game Status
nds: Speelstatus

en: Game is Running
nds: Speel löppt

en: Maximal Players
nds: Hööchst Spelertall

en: Minimal Players
nds: Sietst Spelertall

en: Players
nds: Spelers

en: Debug &Players
nds: &Speler-Fehlersöök

en: Available Players
nds: Verföögbor Spelers

en: Player Pointer
nds: Speler-Wieser

en: Player ID
nds: Speler-ID

en: Player Name
nds: Spelernaam

en: Player Group
nds: Spelerkoppel

en: Player User ID
nds: Speler-Bruker-ID

en: My Turn
nds: Mien Törn

en: Async Input
nds: Asynkroon Ingaav

en: KGame Address
nds: KGame-Adress

en: Player is Virtual
nds: Speler is virtuell

en: Player is Active
nds: Speler is aktiev

en: Network Priority
nds: Nettwarkprioriteet

en: Debug &Messages
nds: &Narichten-Fehlersöök

en: Do not show IDs:
nds: Keen IDs wiesen:

en: NULL pointer
nds: NULL-Wieser

en: True
nds: Wohr

en: False
nds: Falsch

en: Clean
nds: Reen

en: Dirty
nds: Schietig

en: Local
nds: Lokaal

en: Undefined
nds: Nich fastleggt

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: &Network
nds: &Nettwark

en: Disconnect
nds: Afkoppeln

en: Network Configuration
nds: Nettwark instellen

en: Cannot connect to the network
nds: Tokoppeln nan Nettwark nich mööglich

en: Network status: No Network
nds: Nettwarkstatus: Keen Nettwark

en: Network status: You are MASTER
nds: Nettwarkstatus: Du büst BAAS

en: Network status: You are connected
nds: Nettwarkstatus: Du büst tokoppelt

en: Installation error: No theme list found.
nds: Schaadhaftig Installeren: Musterlist lett sik nich finnen.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
nds: Schaadhaftig Installeren: Reeknerspeler-Karn lett sik nich finnen. Wieder ahn Reeknerspeler.

en: Installation error: Theme file error.
nds: Schaadhaftig Installeren: Musterdateifehler

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
nds: Ophollen mit dat aktuelle Speel, nüms winnt dat.

en: &Network Configuration...
nds: &Nettwark instellen...

en: Network Chat...
nds: Nettwark-Klönen...

en: &Show Statistics
nds: &Statistik wiesen

en: Show statistics.
nds: Statistik wiesen.

en: Theme
nds: Muster

en: Debug KGame
nds: KGame-Fehlersöök

en: Welcome to Four Wins
nds: Willkamen bi "Veer winnt"

en: Game running...
nds: Speel löppt...

en: No game
nds: Keen Speel

en: Nobody
nds: Keeneen

en: The network game ended!
nds: Dat Nettwarkspeel is beendt!

en: The game is drawn. Please restart next round.
nds: Keen hett wunnen. Bitte start en nieg Törn.

en: %1 won the game. Please restart next round.
nds: %1 hett dat Speel wunnen. Bitte start en nieg Törn.

en:  Game ended. Please restart next round.
nds:  Speel ophollen. Bitte en nieg Törn starten.

en: Black should be played by remote player
nds: Swatt schall vun den feernen Bruker speelt warrn

en: Red should be played by remote player
nds: Root schall vun den feernen Bruker speelt warrn

en: %1 Plays With
nds: %1 speelt mit

en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
nds: Port för de Nettwarkverbinnen

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
nds: Speelnaam

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
nds: Reekner för de Nettwarkverbinnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
nds: Ännert de Speelstärk vun den Reekner.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
nds: Naam vun Speler 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
nds: Speler 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
nds: Naam vun Speler 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
nds: Speler 2

en: KFourInLine
nds: Veer winnt

en: KFourInLine: Two player board game
nds: Veer winnt: En Brettspeel för twee Spelers

en: Game design and code
nds: Speelutsehn un Kode

en: Graphics
nds: Grafik

en: Code Improvements
nds: Programmkodeverbetern

en: Enter debug level
nds: Fehlersöök-Bedrief anmaken

en: Skip intro animation
nds: Startanimatschoon övergahn

en: Run game in demo (autoplay) mode
nds: Speel in'n Demobedrief starten

[ctx: computer level]
en: Level %1
nds: Speelstoop %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
nds: Speelstärk vun den Reekner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
nds: Eenfach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
nds: Swoor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
nds: Plietsch Reeknerspeler bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
nds: Root speelt mit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
nds: Muus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
nds: Tastatuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
nds: Reekner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
nds: Swatt speelt mit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
nds: Spelernaams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
nds: Speler 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
nds: Speler 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
nds: Klöör vun den Speler, de anfangt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
nds: Root

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
nds: Swatt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
nds: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
nds: Speler 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
nds: Wunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
nds: Verloren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
nds: Summ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
nds: Afbraken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
nds: All Statistiken torüchsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
nds: &Tomaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
nds: Speler 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
nds: Liekstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
nds: L

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
nds: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
nds: Nee

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
nds: Af
