kfourinline - en to nl translation catalogue (138 entries)

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
nl: Speler 1

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
nl: Speler 2

[ctx: Player 0 color]
en: Black
nl: Zwart

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
nl: Geel

[ctx: Player 1 color]
en: Red
nl: Rood

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
nl: Gesprekvenster

[ctx: @action:button]
en: Configure…
nl: Configureren…

[ctx: @title:group]
en: Quick Launch
nl: Snelstarter

[ctx: @label Ask player who should start game]
en: Who starts?
nl: Wie begint?

[ctx: @label Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
nl: Uw kleur?

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level easy]
en: Easy Game
nl: Gemakkelijk

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level normal]
en: Normal Game
nl: Normaal

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level hard]
en: Hard Game
nl: Moeilijk

[ctx: @action:button quick start - player versus player]
en: Two Player Game
nl: Twee spelers

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
nl: Chat instellen

[ctx: @action:button]
en: Name Font…
nl: Naam lettertype...

[ctx: @action:button]
en: Text Font…
nl: Lettertype van tekst…

en: Player:
nl: Speler:

en: This is a player message
nl: Dit is een bericht van de speler

en: System Messages - Messages directly sent from the game
nl: Systeemberichten - berichten direct verzonden vanuit het spel

en: --- Game:
nl: --- Spel:

en: This is a system message
nl: Dit is een systeembericht

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
nl: Maximum aantal berichten (-1 = onbegrensd):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nl: &Spel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

[ctx: @option:radio]
en: Create a network game
nl: Een netwerkspel aanmaken

[ctx: @option:radio]
en: Join a network game
nl: Aan een netwerkspel meedoen

[ctx: @label:textbox]
en: Game name:
nl: Spelnaam:

[ctx: @label:textbox]
en: Network games:
nl: Netwerkspellen:

[ctx: @label:spinbox]
en: Port to connect to:
nl: Poort om naar te verbinden:

[ctx: @label:textbox]
en: Host to connect to:
nl: Host om mee te verbinden:

[ctx: @action:button]
en: &Start Network
nl: Netwerk &starten

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
nl: Debugdialoog van KGame

en: Debug &KGame
nl: &KGame debuggen

en: Update
nl: Bijwerken

en: KGame Pointer
nl: Positieaanwijzer van KGame

en: Game ID
nl: Spel-id

en: Game Cookie
nl: Cookie van spel

en: Is Master
nl: Is master

en: Is Admin
nl: Is admin

en: Is Offering Connections
nl: Biedt verbindingen

en: Game Status
nl: Spelstatus

en: Game is Running
nl: Spel is actief

en: Maximal Players
nl: Maximum aantal spelers

en: Minimal Players
nl: Maximaal aantal spelers

en: Players
nl: Spelers

en: Debug &Players
nl: S&pelers debuggen

en: Available Players
nl: Beschikbare spelers

en: Player Pointer
nl: Aanwijzer van speler

en: Player ID
nl: Speler-id

en: Player Name
nl: Naam van speler

en: Player Group
nl: Spelersgroep

en: Player User ID
nl: Gebruikers-id van speler

en: My Turn
nl: Mijn beurt

en: Async Input
nl: Asynchrone invoer

en: KGame Address
nl: Adres van KGame

en: Player is Virtual
nl: Speler is virtueel

en: Player is Active
nl: Speler is actief

en: Network Priority
nl: Netwerkprioriteit

en: Debug &Messages
nl: Debug&berichten

en: Do not show IDs:
nl: Geen id's tonen:

en: NULL pointer
nl: NUL-aanwijzer

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Omwaar

en: Clean
nl: Schoon

en: Dirty
nl: Vuil

en: Local
nl: Lokaal

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: @title:tab]
en: &Network
nl: &Netwerk

[ctx: @action:button]
en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

[ctx: @title:group]
en: Network Configuration
nl: Netwerkconfiguratie

en: Cannot connect to the network
nl: Kan niet verbinden met het netwerk

en: Network status: No Network
nl: Netwerkstatus: geen netwerk

en: Network status: You are MASTER
nl: Netwerkstatus: u bent MASTER

en: Network status: You are connected
nl: Netwerkstatus: u bent verbonden

en: Installation error: No theme list found.
nl: Installatiefout: geen themalijst gevonden.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
nl: Installatiefout: geen engine voor computerspeler gevonden. Spel gaat verder zonder computerspeler.

en: Installation error: Theme file error.
nl: Installatiefout: themabestandfout.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
nl: Beëindig het huidig gespeelde spel af. Niemand is winnaar.

[ctx: @action]
en: Configure Network…
nl: Netwerk configureren…

[ctx: @action]
en: Network Chat
nl: Netwerkchat

[ctx: @action]
en: Show Statistics
nl: Statistieken tonen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show statistics
nl: Statistieken tonen

[ctx: @title:menu]
en: Theme
nl: Thema

en: Debug KGame
nl: KGame debuggen

en: Welcome to Four Wins
nl: Welkom bij Vier Wint

[ctx: @info]
en: Game running…
nl: Speel draait…

en: No game
nl: Geen spel

en: Nobody
nl: Niemand

en: The network game ended!
nl: Het netwerkspel is geëindigd!

en: The game is drawn. Please restart next round.
nl: Het spel is onbeslist. Herstart a.u.b. de volgende ronde.

en: %1 won the game. Please restart next round.
nl: %1 heeft het spel gewonnen. Herstart a.u.b. de volgende ronde.

en:  Game ended. Please restart next round.
nl:  Spel beëindigd. Herstart a.u.b. de volgende ronde.

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
nl: Netwerkconfiguratie

[ctx: @option:radio]
en: Black should be played by remote player
nl: Zwart wordt gespeeld door externe speler

[ctx: @option:radio]
en: Red should be played by remote player
nl: Rood wordt gespeeld door externe speler

[ctx: @title:tab]
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
nl: Poort netwerkverbinding

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
nl: Spelnaam

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
nl: Host netwerkverbinding

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
nl: Bepaal de kracht van de computerspeler.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
nl: Naam speler 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
nl: Naam speler 2

en: KFourInLine: Two player board game
nl: KFourInLine: 2-speler bordspel

en: Game design and code
nl: Spelontwerp en code

en: Graphics
nl: Illustraties

en: Code Improvements
nl: Codeverbeteringen

en: Enter debug level
nl: Debuggingsniveau invoeren

en: Skip intro animation
nl: Inleidende animatie overslaan

en: Run game in demo (autoplay) mode
nl: Spel in demomodus afspelen

[ctx: computer level]
en: Level %1
nl: Niveau %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Difficulty)
en: Computer Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad computer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
nl: Gemakkelijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
nl: Moeilijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
nl: Computer aanleren gebruiken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
nl: Rood

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel2)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolourred) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolouryellow)
en: Starting Player
nl: Beginspeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel2)
en: Player:
nl: Speler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse)
en: Human with Mouse
nl: Mens met muis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key)
en: Human with Keyboard
nl: Mens met toetsenbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
nl: Zwart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
nl: Statistieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
nl: Speler 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
nl: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
nl: Gewonnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
nl: Verloren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
nl: Som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
nl: Afgebroken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
nl: Alle statistieken opschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
nl: Sl&uiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
nl: Speler 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
nl: Onbeslist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
nl: G

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
nl: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
nl: Nee
