kfourinline - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (151 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
sr@ijekavianlatin: crni|/|$[svojstva nom crni]

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
sr@ijekavianlatin: žuti|/|$[svojstva nom žuti]

[ctx: Player 1 color]
en: Red
sr@ijekavianlatin: crveni|/|$[svojstva nom crveni]

en: Chat Dlg
sr@ijekavianlatin: Dijalog ćaskanja

en: Chat
sr@ijekavianlatin: Ćaskanje

en: Configure...
sr@ijekavianlatin: Podesi...

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
sr@ijekavianlatin: Brzo pokretanje

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
sr@ijekavianlatin: Ko počinje?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
sr@ijekavianlatin: Vaša boja?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
sr@ijekavianlatin: Laka igra

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
sr@ijekavianlatin: Normalna igra

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
sr@ijekavianlatin: Teška igra

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
sr@ijekavianlatin: Igra za dva igrača

en: Configure Chat
sr@ijekavianlatin: Podešavanje ćaskanja

en: Name Font...
sr@ijekavianlatin: Font imena...

en: Text Font...
sr@ijekavianlatin: Font teksta...

en: Player:
sr@ijekavianlatin: Igrač:

en: This is a player message
sr@ijekavianlatin: Ovo je poruka igrača.

en: System Messages - Messages directly sent from the game
sr@ijekavianlatin: Sistemske poruke — poruke poslate direktno iz igre

en: --- Game:
sr@ijekavianlatin: --- Igra:

en: This is a system message
sr@ijekavianlatin: Ovo je sistemska poruka.

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
sr@ijekavianlatin: Najveći broj poruka (-1 za neograničeno):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: I&gra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Create a network game
sr@ijekavianlatin: Pokreni mrežnu partiju

en: Join a network game
sr@ijekavianlatin: Pridruži se mrežnoj partiji

en: Game name:
sr@ijekavianlatin: Ime partije:

en: Network games:
sr@ijekavianlatin: Mrežne partije:

en: Port to connect to:
sr@ijekavianlatin: Port za povezivanje:

en: Host to connect to:
sr@ijekavianlatin: Domaćin za povezivanje:

en: &Start Network
sr@ijekavianlatin: &Pokreni mrežu

en: KGame Debug Dialog
sr@ijekavianlatin: Ispravljački dijalog K‑igre

en: Debug &KGame
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje K‑igre

en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

en: KGame Pointer
sr@ijekavianlatin: pokazivač K‑igre

en: Game ID
sr@ijekavianlatin: ID partije

en: Game Cookie
sr@ijekavianlatin: kolačić partije

en: Is Master
sr@ijekavianlatin: glavni je

en: Is Admin
sr@ijekavianlatin: admin. je

en: Is Offering Connections
sr@ijekavianlatin: nudi povezivanja

en: Game Status
sr@ijekavianlatin: stanje partije

en: Game is Running
sr@ijekavianlatin: partija u toku

en: Maximal Players
sr@ijekavianlatin: najviše igrača

en: Minimal Players
sr@ijekavianlatin: najmanje igrača

en: Players
sr@ijekavianlatin: igrača

en: Debug &Players
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje &igrača

en: Available Players
sr@ijekavianlatin: Dostupni igrači

en: Player Pointer
sr@ijekavianlatin: pokazivač igrača

en: Player ID
sr@ijekavianlatin: ID igrača

en: Player Name
sr@ijekavianlatin: ime igrača

en: Player Group
sr@ijekavianlatin: grupa igrača

en: Player User ID
sr@ijekavianlatin: korisnički ID igrača

en: My Turn
sr@ijekavianlatin: moj potez

en: Async Input
sr@ijekavianlatin: asinhroni ulaz

en: KGame Address
sr@ijekavianlatin: adresa K‑igre

en: Player is Virtual
sr@ijekavianlatin: igrač je virtuelan

en: Player is Active
sr@ijekavianlatin: igrač je aktivan

en: Network Priority
sr@ijekavianlatin: mrežni prioritet

en: Debug &Messages
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje &poruka

en: Do not show IDs:
sr@ijekavianlatin: Bez prikaza ID‑ova:

en: NULL pointer
sr@ijekavianlatin: nulti pokazivač

en: True
sr@ijekavianlatin: tačno

en: False
sr@ijekavianlatin: netačno

en: Clean
sr@ijekavianlatin: čisto

en: Dirty
sr@ijekavianlatin: prljavo

en: Local
sr@ijekavianlatin: lokalno

en: Undefined
sr@ijekavianlatin: nedefinisano

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: &Network
sr@ijekavianlatin: &Mreža

en: Disconnect
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu

en: Network Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje mreže

en: Cannot connect to the network
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem na mrežu.

en: Network status: No Network
sr@ijekavianlatin: Stanje mreže: nema je.

en: Network status: You are MASTER
sr@ijekavianlatin: Stanje mreže: GLAVNI ste.

en: Network status: You are connected
sr@ijekavianlatin: Stanje mreže: povezani ste.

en: Installation error: No theme list found.
sr@ijekavianlatin: Greška instalacije: nije nađen spisak tema.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
sr@ijekavianlatin: Greška instalacije: nije nađen motor VI. Nastavljam bez VI.

en: Installation error: Theme file error.
sr@ijekavianlatin: Greška instalacije: greška fajla teme.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
sr@ijekavianlatin: Završava se tekuća partija. Pobjednik neće biti proglašen.

en: &Network Configuration...
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje mreže...

en: Network Chat...
sr@ijekavianlatin: Mrežno ćaskanje...

en: &Show Statistics
sr@ijekavianlatin: Prikaži &statistiku

en: Show statistics.
sr@ijekavianlatin: Prikaži statistiku.

en: Theme
sr@ijekavianlatin: Tema

en: Debug KGame
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje K‑igre

en: Welcome to Four Wins
sr@ijekavianlatin: Dobro došli u Četiri pobjeđuju

en: Game running...
sr@ijekavianlatin: Partija u toku...

en: No game
sr@ijekavianlatin: Nema igre

en:  %1 - %2
sr@ijekavianlatin:  %1 — %2

en: Nobody
sr@ijekavianlatin: Niko

en: The network game ended!
sr@ijekavianlatin: Mrežna partija je završena!

en: The game is drawn. Please restart next round.
sr@ijekavianlatin: Partija je neriješena. Pokrenite sljedeću rundu.

en: %1 won the game. Please restart next round.
sr@ijekavianlatin: %1 pobijedi. Pokrenite sljedeću rundu.

en:  Game ended. Please restart next round.
sr@ijekavianlatin:  Partija je završena. Pokrenite sljedeću rundu.

en: Black should be played by remote player
sr@ijekavianlatin: Crnom treba da igra udaljeni igrač

en: Red should be played by remote player
sr@ijekavianlatin: Crvenom treba da igra udaljeni igrač

en: %1 Plays With
sr@ijekavianlatin: %1 igra sa|/|$[Nom %1] igra sa

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
sr@ijekavianlatin: Port za mrežnu vezu

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
sr@ijekavianlatin: Ime partije

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
sr@ijekavianlatin: Domaćin za mrežnu vezu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
sr@ijekavianlatin: Promijenite jačinu igrača koje vodi računar.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
sr@ijekavianlatin: Ime igrača 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
sr@ijekavianlatin: Igrač 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
sr@ijekavianlatin: Ime igrača 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
sr@ijekavianlatin: Igrač 2

en: KFourInLine
sr@ijekavianlatin: K‑četiri‑u‑nizu

en: KFourInLine: Two player board game
sr@ijekavianlatin: K‑četiri‑u‑nizu: igra za dva igrača

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
sr@ijekavianlatin: © 1995–2007, Martin Heni

en: Game design and code
sr@ijekavianlatin: dizajn igre i kod

en: Johann Ollivier Lapeyre
sr@ijekavianlatin: Johan Olivje Laper

en: Graphics
sr@ijekavianlatin: grafika

en: Eugene Trounev
sr@ijekavianlatin: Jevgenij Trunjov

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: Code Improvements
sr@ijekavianlatin: poboljšanja u kôdu

en: Enter debug level
sr@ijekavianlatin: Uđi u ispravljački nivo

en: Skip intro animation
sr@ijekavianlatin: Preskoči uvodnu animaciju

en: Run game in demo (autoplay) mode
sr@ijekavianlatin: Pokreni igru u demonstracionom režimu

[ctx: computer level]
en: Level %1
sr@ijekavianlatin: Nivo %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
sr@ijekavianlatin: Jačina računara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
sr@ijekavianlatin: lako

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
sr@ijekavianlatin: teško

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
sr@ijekavianlatin: VI se uči

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
sr@ijekavianlatin: Crveni je

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
sr@ijekavianlatin: miš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
sr@ijekavianlatin: tastatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
sr@ijekavianlatin: računar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
sr@ijekavianlatin: Crni je

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
sr@ijekavianlatin: Imena igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
sr@ijekavianlatin: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
sr@ijekavianlatin: Igrač 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
sr@ijekavianlatin: Boja igrača koji počinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
sr@ijekavianlatin: crvena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
sr@ijekavianlatin: crna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
sr@ijekavianlatin: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
sr@ijekavianlatin: Igrač 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
sr@ijekavianlatin: pobjede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
sr@ijekavianlatin: porazi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
sr@ijekavianlatin: zbirno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: prekinuto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
sr@ijekavianlatin: Očisti statistiku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
sr@ijekavianlatin: Igrač 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
sr@ijekavianlatin: neriješeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
sr@ijekavianlatin: pob

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
sr@ijekavianlatin: ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
sr@ijekavianlatin: izg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
sr@ijekavianlatin: br

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
sr@ijekavianlatin: prek
