kfourinline - en to sv translation catalogue (144 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
sv: Svart

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: Player 1 color]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
sv: Chattdialogruta

[ctx: @title:group]
en: Chat
sv: Chatt

[ctx: @action:button]
en: Configure…
sv: Anpassa…

[ctx: @title:group]
en: Quick Launch
sv: Snabbstart

[ctx: @label Ask player who should start game]
en: Who starts?
sv: Vem börjar?

[ctx: @label Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
sv: Din färg?

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level easy]
en: Easy Game
sv: Enkelt spel

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level normal]
en: Normal Game
sv: Normalt spel

[ctx: @action:button quick start - player versus AI level hard]
en: Hard Game
sv: Svårt spel

[ctx: @action:button quick start - player versus player]
en: Two Player Game
sv: Spel för två spelare

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
sv: Anpassa chatt

[ctx: @action:button]
en: Name Font…
sv: Namnteckensnitt…

[ctx: @action:button]
en: Text Font…
sv: Textteckensnitt…

en: Player:
sv: Spelare:

en: This is a player message
sv: Det här är ett spelarmeddelande

en: System Messages - Messages directly sent from the game
sv: Systemmeddelanden: meddelanden som skickas direkt från spelet

en: --- Game:
sv: --- Spel:

en: This is a system message
sv: Det här är ett systemmeddelande

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
sv: Maximalt antal meddelanden (-1=obegränsat):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @option:radio]
en: Create a network game
sv: Skapa ett nätverksspel

[ctx: @option:radio]
en: Join a network game
sv: Gå med i ett nätverksspel

[ctx: @label:textbox]
en: Game name:
sv: Spelets namn:

[ctx: @label:textbox]
en: Network games:
sv: Nätverksspel:

[ctx: @label:spinbox]
en: Port to connect to:
sv: Port att ansluta till:

[ctx: @label:textbox]
en: Host to connect to:
sv: Värddator att ansluta till:

[ctx: @action:button]
en: &Start Network
sv: &Starta nätverk

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
sv: Felsökningsdialogruta för KGame

en: Debug &KGame
sv: Felsök &Kgame

en: Update
sv: Uppdatera

en: KGame Pointer
sv: Kgame-pekare

en: Game ID
sv: Spel-id

en: Game Cookie
sv: Spelkaka

en: Is Master
sv: Är huvudprogram

en: Is Admin
sv: Är administratör

en: Is Offering Connections
sv: Erbjuder anslutningar

en: Game Status
sv: Spelstatus

en: Game is Running
sv: Spelet pågår

en: Maximal Players
sv: Maximalt antal spelare

en: Minimal Players
sv: Minimalt antal spelare

en: Players
sv: Spelare

en: Debug &Players
sv: Felsök s&pelare

en: Available Players
sv: Tillgängliga spelare

en: Player Pointer
sv: Spelarpekare

en: Player ID
sv: Spelar-id

en: Player Name
sv: Spelarnamn

en: Player Group
sv: Spelargrupp

en: Player User ID
sv: Spelarens användar-id

en: My Turn
sv: Min tur

en: Async Input
sv: Asynkron inmatning

en: KGame Address
sv: Kgame-adress

en: Player is Virtual
sv: Spelaren är virtuell

en: Player is Active
sv: Spelaren är aktiv

en: Network Priority
sv: Nätverksprioritet

en: Debug &Messages
sv: Felsök &meddelanden

en: Do not show IDs:
sv: Visa inte id:

en: NULL pointer
sv: Null-pekare

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Clean
sv: Rensa

en: Dirty
sv: Ändrad

en: Local
sv: Lokal

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title:tab]
en: &Network
sv: &Nätverk

[ctx: @action:button]
en: Disconnect
sv: Koppla ner

[ctx: @title:group]
en: Network Configuration
sv: Nätverksinställning

en: Cannot connect to the network
sv: Kan inte ansluta till nätverket

en: Network status: No Network
sv: Nätverksstatus: inget nätverk

en: Network status: You are MASTER
sv: Nätverksstatus: du är huvudprogram

en: Network status: You are connected
sv: Nätverksstatus: du är ansluten

en: Installation error: No theme list found.
sv: Installationsfel: Någon temalista hittades inte.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
sv: Installationsfel: Någon AI hittades inte. Fortsätter utan AI.

en: Installation error: Theme file error.
sv: Installationsfel: Fel i temafil.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
sv: Avslutar ett pågående spel. Ingen vinnare kommer att utses.

[ctx: @action]
en: Configure Network…
sv: Anpassa nätverk…

[ctx: @action]
en: Network Chat
sv: Nätverkschatt

[ctx: @action]
en: Show Statistics
sv: Visa statistik

[ctx: @info:tooltip]
en: Show statistics
sv: Visa statistik

[ctx: @title:menu]
en: Theme
sv: Tema

en: Debug KGame
sv: Felsök Kgame

en: Welcome to Four Wins
sv: Välkommen till Fyra i rad

[ctx: @info]
en: Game running…
sv: Spelet körs…

en: No game
sv: Inget spel

en: Nobody
sv: Ingen

en: The network game ended!
sv: Nätverksspelet slutade.

en: The game is drawn. Please restart next round.
sv: Spelet är oavgjort. Starta om nästa omgång.

en: %1 won the game. Please restart next round.
sv: %1 vann spelet. Starta om nästa omgång.

en:  Game ended. Please restart next round.
sv:  Spelet avslutat. Starta om nästa omgång.

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
sv: Nätverksinställning

[ctx: @option:radio]
en: Black should be played by remote player
sv: Svart ska spelas av fjärrspelaren

[ctx: @option:radio]
en: Red should be played by remote player
sv: Röd ska spelas av fjärrspelaren

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
sv: Port för nätverksanslutning

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
sv: Spelets namn

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
sv: Värddator för nätverksanslutning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
sv: Ändra datorspelarens spelstyrka.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
sv: Första spelarens namn

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
sv: Första spelaren

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
sv: Andra spelarens namn

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
sv: Andra spelaren

en: KFourInLine
sv: Fyra i rad

en: KFourInLine: Two player board game
sv: Fyra i rad: Brädspel för två spelare

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
sv: © 1995-2007, Martin Heni

en: Game design and code
sv: Spelkonstruktion och kodning

en: Graphics
sv: Grafik

en: Code Improvements
sv: Kodförbättringar

en: Enter debug level
sv: Ange felsökningsnivå

en: Skip intro animation
sv: Hoppa över inledande animering

en: Run game in demo (autoplay) mode
sv: Kör spelet i demonstrationsläge (automatiskt spel)

[ctx: computer level]
en: Level %1
sv: Nivå %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Difficulty)
en: Computer Difficulty
sv: Datorns svårighetsgrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
sv: Lätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
sv: Svår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
sv: Använd upplärning av AI

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
sv: Röd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel2)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolourred) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startcolouryellow)
en: Starting Player
sv: Startspelaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel2)
en: Player:
sv: Spelare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse)
en: Human with Mouse
sv: Människa med mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key)
en: Human with Keyboard
sv: Människa med tangentbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai)
en: Computer
sv: Dator

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
sv: Svart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
sv: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
sv: Första spelaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
sv: Vann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
sv: Förlorade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
sv: Totalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
sv: Avbrutet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
sv: Rensa all statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
sv: Stän&g

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
sv: Andra spelaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
sv: Oavgjort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
sv: V

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
sv: O

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
sv: F

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
sv: Nej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bk)
en: Bk
sv: Avb
