kfourinline - en to ug translation catalogue (42 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
ug: قارا

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
ug: سېرىق

[ctx: Player 1 color]
en: Red
ug: قىزىل

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ug: ئويۇن(&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Update
ug: يېڭىلا

en: Players
ug: ئوينىغۇچى

en: Player Name
ug: ئوينىغۇچى  ئاتى

en: True
ug: راست

en: False
ug: يالغان

en: Clean
ug: پاكىز

en: Dirty
ug: ساقلانمىغان

en: Local
ug: يەرلىك

en: Undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Installation error: No theme list found.
ug: ئورنىتىشتىكى خاتالىق: ئۆرنەك تىزىمى تېپىلمىدى.

en: Installation error: Theme file error.
ug: ئورنىتىشتىكى خاتالىق: ئۆرنەك ھۆججىتى خاتا.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ug: نۆۋەتتە ئويناۋاتقان ئويۇننى ئاخىرلاشتۇرىدۇ. ئۇتقان-ئۇتتۇرغانلىق ئايرىلمايدۇ.

en: Nobody
ug: ھېچكىم

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
ug: ئوينىغۇچى 1

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
ug: ئوينىغۇچى 2

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
ug: (c) 1995-2007، Martin Heni

en: Game design and code
ug: ئويۇن لايىھىلەش ۋە كود

en: Graphics
ug: گرافىك

en: Code Improvements
ug: كود ياخشىلاش

en: Enter debug level
ug: سازلاش دەرىجىسىنى كىرگۈزۈڭ

[ctx: computer level]
en: Level %1
ug: دەرىجە %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
ug: دەسلەپكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
ug: تەس

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player1)
en: Red
ug: قىزىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai)
en: Computer
ug: كومپيۇتېر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Player2)
en: Black
ug: قارا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
ug: ئوينىغۇچى 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
ug: ۋون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
ug: يىغىندا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
ug: توختىتىلدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
ug: ياپ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
ug: ئوينىغۇچى 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
ug: ياق
