kfourinline - en to uk translation catalogue (146 entries)

[ctx: Player 0 color]
en: Black
uk: Чорні

[ctx: Player 0 color]
en: Yellow
uk: Жовті

[ctx: Player 1 color]
en: Red
uk: Червоні

[ctx: @title:window]
en: Chat Dlg
uk: Вікно балачки

en: Chat
uk: Розмова

en: Configure...
uk: Налаштувати…

[ctx: Name of quicklaunch field]
en: Quick Launch
uk: Швидкий запуск

[ctx: Ask player who should start game]
en: Who starts?
uk: Хто починає?

[ctx: Ask player which color he wants to play]
en: Your color?
uk: Ваш колір?

[ctx: quick start button - player versus AI level easy]
en: Easy Game
uk: Легка гра

[ctx: quick start button - player versus AI level normal]
en: Normal Game
uk: Звичайна гра

[ctx: quick start button - player versus AI level hard]
en: Hard Game
uk: Важка гра

[ctx: quick start button - player versus player]
en: Two Player Game
uk: Гра для двох гравців

[ctx: @title:window]
en: Configure Chat
uk: Налаштовування балачки

en: Name Font...
uk: Шрифт імені…

en: Text Font...
uk: Шрифт тексту…

en: Player:
uk: Гравець:

en: This is a player message
uk: Це повідомлення гравця

en: System Messages - Messages directly sent from the game
uk: Системні повідомлення - повідомлення надіслані прямо з гри

en: --- Game:
uk: --- Гра:

en: This is a system message
uk: Це системне повідомлення

en: Maximum number of messages (-1 = unlimited):
uk: Максимальна кількість повідомлень (-1 = необмежена):

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Create a network game
uk: Створити гру мережею

en: Join a network game
uk: Приєднатися до гри мережею

en: Game name:
uk: Назва гри:

en: Network games:
uk: Мережеві ігри:

en: Port to connect to:
uk: Порт для з'єднання:

en: Host to connect to:
uk: Вузол для з'єднання:

en: &Start Network
uk: &Запустити мережу

[ctx: @title:window]
en: KGame Debug Dialog
uk: Вікно діагностики KGame

en: Debug &KGame
uk: Налагоджувати &KGame

en: Update
uk: Оновити

en: KGame Pointer
uk: Вказівник KGame

en: Game ID
uk: ІД гри

en: Game Cookie
uk: Кука гри

en: Is Master
uk: Є головним

en: Is Admin
uk: Є адміністратором

en: Is Offering Connections
uk: Пропонує з'єднання

en: Game Status
uk: Стан гри

en: Game is Running
uk: Триває гра

en: Maximal Players
uk: Максимальна кількість гравців

en: Minimal Players
uk: Мінімальна кількість гравців

en: Players
uk: Гравці

en: Debug &Players
uk: Налагоджувати &гравців

en: Available Players
uk: Наявні гравці

en: Player Pointer
uk: Вказівник гравця

en: Player ID
uk: ІД гравця

en: Player Name
uk: Ім'я гравця

en: Player Group
uk: Група гравця

en: Player User ID
uk: ІД користувача для гравця

en: My Turn
uk: Мій хід

en: Async Input
uk: Асинхронний ввід

en: KGame Address
uk: Адреса KGame

en: Player is Virtual
uk: Віртуальний гравець

en: Player is Active
uk: Гравець активний

en: Network Priority
uk: Пріоритет мережі

en: Debug &Messages
uk: Налагоджувати &повідомлення

en: Do not show IDs:
uk: Не показувати ІД:

en: NULL pointer
uk: Нульовий вказівник

en: True
uk: Істинно

en: False
uk: Хибно

en: Clean
uk: Очистити

en: Dirty
uk: Брудно

en: Local
uk: Локальний

en: Undefined
uk: Невизначений

en: Unknown
uk: Невідомий

en: &Network
uk: &Мережа

en: Disconnect
uk: Роз'єднати

en: Network Configuration
uk: Налаштування мережі

en: Cannot connect to the network
uk: Неможливо з'єднатись з мережею

en: Network status: No Network
uk: Стан мережі: не знайдено жодної мережі

en: Network status: You are MASTER
uk: Стан мережі: Ви ГОЛОВНИЙ

en: Network status: You are connected
uk: Стан мережі: ви з'єднані

en: Installation error: No theme list found.
uk: Помилка встановлення: Не знайдено списку тем.

en: Installation error: No AI engine found. Continue without AI.
uk: Помилка встановлення: Не знайдено рушія комп’ютерного гравця. Продовжити без нього.

en: Installation error: Theme file error.
uk: Помилка встановлення: Помилка файла теми.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
uk: Завершує поточну гру. Переможця не буде визначено.

en: &Network Configuration...
uk: Налаштування &мережі…

en: Network Chat...
uk: Балачка в мережі…

en: &Show Statistics
uk: Показати &статистику

en: Show statistics.
uk: Показати статистику.

en: Theme
uk: Тема

en: Debug KGame
uk: Налагодження KGame

en: Welcome to Four Wins
uk: Ласкаво просимо до «Чотирьох виграшів»

en: Game running...
uk: Триває гра…

en: No game
uk: Немає гри

en:  %1 - %2
uk:  %1 – %2

en: Nobody
uk: Ніхто

en: The network game ended!
uk: Гру по мережі було завершено!

en: The game is drawn. Please restart next round.
uk: Нічия. Почніть, будь ласка, наступний двобій.

en: %1 won the game. Please restart next round.
uk: Перемогу отримав %1.  Почніть, будь ласка, наступний двобій.

en:  Game ended. Please restart next round.
uk:  Гру завершено. Почніть, будь ласка, наступний двобій.

en: Black should be played by remote player
uk: Чорними має грати віддалений гравець

en: Red should be played by remote player
uk: Червоними буде грати віддалений гравець

en: %1 Plays With
uk: %1 грають за допомогою

en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Parameter)
en: Network connection port
uk: Порт зв'язку в мережі

note: i18n: ectx: label, entry (gamename), group (Parameter)
en: Game name
uk: Назва гри

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Parameter)
en: Network connection host
uk: Вузол зв'язку в мережі

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, kcfg_level) i18n: ectx: label, entry (level), group (Parameter)
en: Change the strength of the computer player.
uk: Змінити рівень комп'ютерного гравця.

note: i18n: ectx: label, entry (Name1), group (Parameter)
en: Player 1 name
uk: Ім'я гравця 1

[ctx: default name of first player]
en: Player 1
uk: Гравець 1

note: i18n: ectx: label, entry (Name2), group (Parameter)
en: Player 2 name
uk: Ім'я гравця 2

[ctx: default name of second player]
en: Player 2
uk: Гравець 2

en: KFourInLine: Two player board game
uk: KFourInLine: Гра для двох гравців

en: (c) 1995-2007, Martin Heni
uk: © Martin Heni, 1995–2007

en: Game design and code
uk: Дизайн і код гри

en: Graphics
uk: Графіка

en: Code Improvements
uk: Вдосконалення коду

en: Enter debug level
uk: Введіть рівень налагодження

en: Skip intro animation
uk: Пропустити вступну анімацію

en: Run game in demo (autoplay) mode
uk: Гра в демонстраційному режимі

[ctx: computer level]
en: Level %1
uk: Рівень %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Computer Difficulty
uk: Рівень комп'ютерного гравця

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Easy
uk: Легкий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hard
uk: Важкий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_learning)
en: Use AI learning
uk: Використовувати навчання комп'ютера

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input1)
en: Red Plays With
uk: Червоними грає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1mouse) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0mouse)
en: Mouse
uk: Мишка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1key) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0key)
en: Keyboard
uk: Клавіатура

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input1ai) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_input0ai)
en: Computer
uk: Комп'ютер

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Input0)
en: Black Plays With
uk: Чорними грає

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Player Names
uk: Імена гравців

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Player 1:
uk: Гравець 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Player 2:
uk: Гравець 2:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, StartColour)
en: Starting Player Color
uk: Колір гравця, що починає

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolourred)
en: Red
uk: Червоний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_startcolouryellow)
en: Black
uk: Чорний

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Statistics)
en: Statistics
uk: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p1_name)
en: Player 1
uk: Гравець 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Name)
en: Name
uk: Ім'я

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, won)
en: Won
uk: Виграв

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lost)
en: Lost
uk: Програв

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sum)
en: Sum
uk: Сума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aborted)
en: Aborted
uk: Скасовано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Clear All Statistics
uk: Очистити всю статистику

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: &Close
uk: &Закрити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, p2_name)
en: Player 2
uk: Гравець 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawn)
en: Drawn
uk: Нічиїх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wins)
en: W
uk: В

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, draws)
en: D
uk: П

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loses)
en: L
uk: Н

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, num)
en: No
uk: Ні
