kgamma - en to cs translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
cs: Vyberte te&stovací obrázek:

en: Gray Scale
cs: Stupnice šedi

en: RGB Scale
cs: RGB stupnice

en: CMY Scale
cs: CMY stupnice

en: Dark Gray
cs: Tmavě šedá

en: Mid Gray
cs: Středně šedá

en: Light Gray
cs: Světle šedá

en: Gamma:
cs: Gama:

en: Red:
cs: Červená:

en: Green:
cs: Zelená:

en: Blue:
cs: Modrá:

en: Save settings system wide
cs: Uložit nastavení pro celý systém

en: Sync screens
cs: Synchronizovat obrazovky

en: Screen %1
cs: Obrazovka %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
cs: Gama korekce není podporována vaším grafickým hardwarem nebo ovladačem.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
cs: <h1>Gama monitoru</h1>Toto je nástroj pro nastavení gamy monitoru. Použijte čtyři posuvníky pro určení korekce gama, a to buď jako jednu hodnotu, nebo jako oddělené hodnoty pro červenou, zelenou a modrou složku. Pro dobré výsledky bude patrně nutné upravit nastavení jasu a kontrastu monitoru. Testovací obrazy vám pomohou najít správné nastavení.<br>Nastavení můžete uložit do XF86Config pro celý systém (vyžaduje rootovský přístup) nebo své konfigurace KDE. Na víceobrazovkových systémech můžete nastavit gamu odděleně pro jednotlivé obrazovky.
