kgamma - en to da translation catalogue (15 entries)

en: &Select test picture:
da: &Vælg testbillede:

en: Gray Scale
da: Gråskala

en: RGB Scale
da: RGB-Skala

en: CMY Scale
da: CMY-Skala

en: Dark Gray
da: Mørkegrå

en: Mid Gray
da: Mellemgrå

en: Light Gray
da: Lysegrå

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Blue:
da: Blå:

en: Save settings system wide
da: Gem indstillinger til hele systemet

en: Sync screens
da: Sync-skærme

en: Screen %1
da: Skærm %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
da: Gamma-korrektion er ikke understøttet af dit grafikkort eller din driver.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
da: <h1>Skærmens gamma</h1> Dette er et værktøj til ændring af gammakorrektion. Brug de fire skydere til at definere gammakorrektionen enten som en enkelt værdi, eller rød, grøn og blå komponenter hver for sig. Du skal måske rette lysstyrke- og kontrastindstillinger for din skærm for gode resultater. Testbillederne hjælper dig til at finde de rigtige indstillinger.<br> Du kan gemme dem systemomfattende til XF86Config (root adgang kræves til dette), eller til din egen KDE-indstillinger. På flerskærm-systemer kan du rette gammaværdierne separat for hver skærm.
