kgamma - en to fa translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
fa: &برگزیدن عکس آزمون:‌

en: Gray Scale
fa: مقیاس خاکستری

en: RGB Scale
fa: مقیاس RGB

en: CMY Scale
fa: مقیاس CMY

en: Dark Gray
fa: خاکستری تیره

en: Mid Gray
fa: خاکستری متوسط

en: Light Gray
fa: خاکستری روشن

en: Gamma:
fa: گاما:

en: Red:
fa: قرمز:

en: Green:
fa: سبز:

en: Blue:
fa: آبی:

en: Save settings system wide
fa: ذخیره تنظیمات کل سیستم

en: Sync screens
fa: پرده‌های همگام‌سازی

en: Screen %1
fa: پرده %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
fa: اصلاح گاما توسط سخت‌افزار یا گرداننده نگاره‌سازی شما پشتیبانی نمی‌شود.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
fa: <h1>گامای نمایشگر</h1> ابزاری برای تغییر اصلاح گامای نمایشگر می‌باشد. برای تعریف اصلاح گاما به صورت یک مقدار تک یا به طور جداگانه برای مؤلفه‌های قرمز، سبز و آبی، از چهار لغزان استفاده کنید. ممکن است لازم باشد که برای نتایج بهتر، تنظیمات براقی و سایه روشنی نمایشگرتان را اصلاح کنید. تصاویر آزمون در یافتن تنظیمات مناسب، به شما کمک می‌کنند.<br> می‌توانید آنها را به صورت کل سیستمی در XF86Config )دستیابی به ریشه برای آن لازم است( یا در تنظیمات KDE خود ذخیره کنید. در مورد سیستمهای چند سری، می‌توانید مقادیر گاما را به طور جداگانه برای تمام پرده‌ها اصلاح کنید.
