kgamma - en to hi translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
hi: जाँच छवि चुनें: (&S)

en: Gray Scale
hi: ग्रे-स्केल

en: RGB Scale
hi: आरजीबी स्केल

en: CMY Scale
hi: सीएमवाय स्केल

en: Dark Gray
hi: गाढ़ा धूसर

en: Mid Gray
hi: मध्यम धूसर

en: Light Gray
hi: हल्का धूसर

en: Gamma:
hi: गामाः

en: Red:
hi: लाल:

en: Green:
hi: हराः

en: Blue:
hi: नीलाः

en: Save settings system wide
hi: विन्यास को पूरे तंत्र के लिए सहेजें

en: Sync screens
hi: स्क्रीनों को समन्वयित करें

en: Screen %1
hi: स्क्रीन %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
hi: आपके ग्राफिक सॉफ़्टवेयर या हार्डवेयर द्वारा गामा सुधार समर्थित नहीं है।

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
hi: <h1>मॉनिटर गामा</h1> यह मॉनिटर गामा सुधार को बदलने के लिए एक उपकरण है।गामा सुधार को एक मूल्य में परिभाषित करने के लिए चार स्लाइडर्स का उपयोग करें, या अलग से लाल, हरे और नीले रंग के अवयवों के लिए। अच्छे परिणामों के लिए आपको अपने मॉनीटर की चमक और व्यतिरेक सेटिंग्स भी बदलनी पड़ सकती है। परीक्षण छवियां आपको उचित सेटिंग्स खोजने में मदद करती हैं।<br> आप उन्हें सिस्टम-व्यापी XF86Config (उसके लिए रूट प्रवेश अनुमती की आवश्यकता है) या अपनी खुद की केडीई सेटिंग्स में सहेज सकते हैं। बहुमुख तंत्रों में आप पृथक रूप से हर स्क्रीन के लिए गामा मूल्य रख सकते हैं।
