kgamma - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
ja: テスト画像を選択(&P):

en: Gray Scale
ja: グレースケール

en: RGB Scale
ja: RGB スケール

en: CMY Scale
ja: CMY スケール

en: Dark Gray
ja: ダークグレー

en: Mid Gray
ja: ミッドグレー

en: Light Gray
ja: ライトグレー

en: Gamma:
ja: ガンマ:

en: Red:
ja: 赤:

en: Green:
ja: 緑:

en: Blue:
ja: 青:

en: Save settings system wide
ja: システム全体に対して設定を保存する

en: Sync screens
ja: スクリーンを同期

en: Screen %1
ja: スクリーン %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
ja: お使いのハードウェアまたはドライバはガンマ補正をサポートしていません。

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
ja: <qt><h1>モニタガンマ</h1>これはモニタガンマ補正を変更するためのツールです。4 つのスライダーを使って、ガンマ補正を単一の値として、あるいは赤、緑、青のコンポーネント別に定義します。良い結果を得るために、お使いのモニタの輝度 (ブライトネス) とコントラストの設定を変更する必要があるかもしれません。テスト画像は適切な設定を見つける手助けになります。<br/>これらの設定は、システム全体の設定として XF86Config に保存することも (root 権限が必要)、あなた専用の KDE 設定に保存することもできます。マルチヘッドシステムでは、スクリーンごとにガンマ値を設定することができます。</qt>
