kgamma - en to mk translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
mk: &Изберете пробна слика:

en: Gray Scale
mk: Сива нијанса

en: RGB Scale
mk: RGB Нијанса

en: CMY Scale
mk: CMY Нијанса

en: Dark Gray
mk: Темно сива

en: Mid Gray
mk: Средно сива

en: Light Gray
mk: Светло сива

en: Gamma:
mk: Гама:

en: Red:
mk: Црвена:

en: Green:
mk: Зелена:

en: Blue:
mk: Сина:

en: Save settings system wide
mk: Зачувај ги поставувањата како системски

en: Sync screens
mk: Синхронизирај екрани

en: Screen %1
mk: Екран %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
mk: Поправката на гама не е поддржана од вашиот хардвер за графика или драјвер.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
mk: <h1>Гама на мониторот</h1> Ова е алатка за менување на поправката на гама на мониторот. Користете ги четирите лизгачи за да ја дефинирате поправката на гама како една вредност, или одделно за црвените, зелените или плавите компоненти. За подобри резултати, можеби ќе треба да ги поправите поставувањата за светлина и контраст на вашиот монитор. Сликите за тестирање ќе ви помогнат да ги најдете соодветните поставувања.<br> Може системски да ги зачувате во XF86Config (за ова е потребно да имате root пристап) или во вашите KDE поставувања. На системи со повеќе екрани, можете да ја поправете гама вредноста посебно за сите екрани.
