kgamma - en to nds translation catalogue (15 entries)

en: &Select test picture:
nds: Testbild &utsöken:

en: Gray Scale
nds: Griestöön

en: RGB Scale
nds: RGB-Töön

en: CMY Scale
nds: CMY-Töön

en: Dark Gray
nds: Düüstergries

en: Mid Gray
nds: Middelgries

en: Light Gray
nds: Hellgries

en: Red:
nds: Root:

en: Green:
nds: Gröön:

en: Blue:
nds: Blaag:

en: Save settings system wide
nds: Instellen för't hele Systeem sekern

en: Sync screens
nds: Schirmen synkroniseren

en: Screen %1
nds: Schirm %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
nds: Dien Grafikkoort oder ehr Driever ünnerstütt keen Gammakorrektuur.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
nds: <h1>Monitor Gamma</h1> Dit is en Warktüüch för't Ännern vun den Monitor sien Gammakorrektuur. Bruuk de veer Schuvers för't Fastleggen vun de Gammakorrektuur as een Komplettweert, oder enkel för de rode, gröne un blage Komponent. Villicht muttst Du för beter Resultaten de Instellen för Helligkeit un Kontrast vun Dien Monitor richten. De Testbiller hölpt Di dorbi, propper Instellen to finnen.<br>Du kannst de Instellen för't hele Systeem na Dien "XF86Config" sekern (Systeemplegerverlöven nödig), oder na Dien egen KDE-Instellen. Op Mehrschirmsystemen kannst Du de Gammaweerten för all Schirmen enkel instellen.
