kgamma - en to ro translation catalogue (16 entries)

en: &Select test picture:
ro: Alegeți imaginea de te&st:

en: Gray Scale
ro: Scală de gri

en: RGB Scale
ro: Scală RGB

en: CMY Scale
ro: Scală CMY

en: Dark Gray
ro: Gri întunecat

en: Mid Gray
ro: Gri mediu

en: Light Gray
ro: Gri deschis

en: Gamma:
ro: Gama:

en: Red:
ro: Roșu:

en: Green:
ro: Verde:

en: Blue:
ro: Albastru:

en: Save settings system wide
ro: Salvează configurările în tot sistemul

en: Sync screens
ro: Sincronizează ecranele

en: Screen %1
ro: Ecranul %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
ro: Corecția de gama nu este suportată de placa dumneavoastră grafică sau de driver.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
ro: <h1>Monitor</h1>Acesta este un utilitar pentru setarea corecției de gama pentru monitor. Utilizați cele 4 potențiometre pentru a defini corecția de gama ca valoare singulară sau separat pentru fiecare din componentele roșu, verde și albastru. Pentru rezultate bune s-ar putea să fie nevoie să setați strălucirea și contrastul monitorului. Imaginile de test vă ajută să găsiți setările corepunzătoare. <br> Setările le puteți salva în fișierul de sistem XF86Config (pentru aceasra aveți nevoie de acces ca "root") sau ca propriile dumneavoastră setări de KDE. Pentru sistemele cu monitoare multiple, valorile corecției de gama pot fi ajustate pentru fiecare monitor în parte.
