kgamma - en to sv translation catalogue (15 entries)

en: &Select test picture:
sv: Välj &testbild:

en: Gray Scale
sv: Gråskala

en: RGB Scale
sv: RGB-skala

en: CMY Scale
sv: CMY-skala

en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

en: Mid Gray
sv: Mediumgrå

en: Light Gray
sv: Ljusgrå

en: Red:
sv: Röd:

en: Green:
sv: Grön:

en: Blue:
sv: Blå:

en: Save settings system wide
sv: Spara inställningar för hela systemet

en: Sync screens
sv: Synkronisera skärmar

en: Screen %1
sv: Skärm %1

en: Gamma correction is not supported by your graphics hardware or driver.
sv: Gamma-korrektion stöds inte av grafikhårdvaran eller drivrutinen.

en: <h1>Monitor Gamma</h1> This is a tool for changing monitor gamma correction. Use the four sliders to define the gamma correction either as a single value, or separately for the red, green and blue components. You may need to correct the brightness and contrast settings of your monitor for good results. The test images help you to find proper settings.<br> You can save them system-wide to XF86Config (root access is required for that) or to your own KDE settings. On multi head systems you can correct the gamma values separately for all screens.
sv: <h1>Bildskärmens gamma</h1> Detta är ett verktyg för att kontrollera gammakorrektion. Använd de fyra skjutknapparna för att justera gammakorrektionen antingen som ett enda värde eller separat för den röda, gröna och blå komponenten. Du kan behöva justera ljudstyrka och kontrast för skärmen för att få ett bra resultat. Testbilderna hjälper dig att hitta rätt inställning.<br> Du kan spara inställningarna i XF86Config (behörighet som systemadministratör behövs för detta), eller i dina egna KDE-inställningar. För system med flera skärmar kan du justera gammavärden separat för varje skärm.
