kgeography - en to bg translation catalogue (3754 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
bg: Китай

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
bg: Индия

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
bg: Бадакшан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
bg: Файзабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
bg: Багдис

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
bg: Калайи Нау

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
bg: Баглан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
bg: Пули Хумри

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
bg: Балк

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
bg: Мазари Шариф

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
bg: Бамян

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
bg: Дайкунди

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
bg: Нили

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
bg: Джаузджан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
bg: Шибарган

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
bg: Фарах

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
bg: Фаряб

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
bg: Маимана

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
bg: Газни

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
bg: Гор

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
bg: Чагчаран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
bg: Хелманд

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
bg: Ласзкар Гаш

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
bg: Херат

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
bg: Кабул

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
bg: Кандахар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
bg: Каписа

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
bg: Махмуд и Раяи

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
bg: Хост

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
bg: Конар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
bg: Асадабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
bg: Кундуз

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
bg: Лагман

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
bg: Мехтарлам

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
bg: Пул и Алам

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
bg: Нангархар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
bg: Джалалабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
bg: Нимруз

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
bg: Заран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
bg: Нуристан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
bg: Орузган

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
bg: Тарин Ковт

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
bg: Пактия

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
bg: Гардез

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
bg: Пактика

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
bg: Шаран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
bg: Панджшир

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
bg: Базарак

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
bg: Парван

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
bg: Чарикар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
bg: Саманган

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
bg: Сарипол

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
bg: Тахар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
bg: Талокан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
bg: Вардак

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
bg: Майданшарх

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
bg: Забул

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
bg: Калат

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
bg: Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: africa.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
bg: Извън Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
bg: Извън Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
bg: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
bg: Ангола

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
bg: Луанда

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
bg: Бенин

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
bg: Порто Ново

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
bg: Ботсвана

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
bg: Габороне

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
bg: Уагадугу

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
bg: Бурунди

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
bg: Камерун

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
bg: Яунде

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
bg: Кабо Верде

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
bg: Прая

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
bg: Централноафриканска република

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
bg: Банги

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
bg: Чад

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
bg: Нджамена

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
bg: Коморски острови

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
bg: Морони

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
bg: Ямусукро

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
bg: Демократична република Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
bg: Киншаса

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
bg: Кайро

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
bg: Малабо

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
bg: Еритреа

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
bg: Асмара

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
bg: Етиопия

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
bg: Адис Абеба

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
bg: Габон

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
bg: Либървил

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
bg: Гамбия

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
bg: Банджул

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
bg: Гана

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
bg: Акра

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
bg: Гвинея

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
bg: Конакри

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
bg: Бисау

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
bg: Кения

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
bg: Найроби

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
bg: Лесото

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
bg: Масеру

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
bg: Либерия

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
bg: Монровия

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
bg: Либия

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
bg: Антананариво

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
bg: Малави

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
bg: Лилонгве

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
bg: Мали

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
bg: Бамако

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
bg: Мавритания

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
bg: Нуакшот

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
bg: Мавриций

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
bg: Порт Луис

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
bg: Рабат

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
bg: Мозамбик

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
bg: Мапуто

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
bg: Намибия

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
bg: Виндхук

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
bg: Нигер

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
bg: Ниамей

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
bg: Нигерия

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
bg: Абуджа

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
bg: Република Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
bg: Бразавил

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
bg: Руанда

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
bg: Кигали

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
bg: Сенегал

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
bg: Дакар

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
bg: Сейшели

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
bg: Фрийтаун

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
bg: Сомалия

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
bg: Могадишу

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
bg: Южна Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
bg: Претория

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
bg: Хартум

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
bg: Южен Судан

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
bg: Мбабане

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
bg: Сао Томе и Принсипи

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
bg: Сао Томе

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
bg: Танзания

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
bg: Додома

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
bg: Того

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
bg: Ломе

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
bg: Тунизия

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
bg: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
bg: Уганда

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
bg: Кампала

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
bg: Ел Аюн

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
bg: Замбия

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
bg: Лусака

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
bg: Хараре

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
bg: Канарски острови (Испания)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
bg: Лас Палмас де Гран Канария и Санта Круз де Тенерифе

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
bg: Мадейра (Португалия)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
bg: Фуншал

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
bg: Реюнион (Франция)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint-Denis
bg: Сен-Дени

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
bg: Света Елена (Великобритания)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
bg: Джеймстаун

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
bg: Албания (окръзи)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
bg: Окръзи

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
bg: Извън Албания

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
bg: Берат

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
bg: Булчиза

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
bg: Делвина

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
bg: Девол

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
bg: Дебър

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
bg: Дуръс

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
bg: Елбасан

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
bg: Фиер

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
bg: Гирокастро

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
bg: Грамш

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
bg: Хас

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
bg: Кавая

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
bg: Колония

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
bg: Корча

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
bg: Круя

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
bg: Кучова

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
bg: Кукъс

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
bg: Курбин

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
bg: Лежа

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
bg: Либражд

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
bg: Лушня

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
bg: Малеси е Мадха

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
bg: Малакастро

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
bg: Мат

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
bg: Мирдит

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
bg: Пекин

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
bg: Пермет

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
bg: Поградец

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
bg: Пука

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
bg: Саранда

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
bg: Шкодра

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
bg: Скрапар

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
bg: Тепелен

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tirana
bg: Тирана

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
bg: Тропоя

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
bg: Вльора

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
bg: Албания (области)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
bg: Области

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
bg: Извън Албания

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
bg: Берат

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
bg: Дебър

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
bg: Пешкопия

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
bg: Дуръс

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
bg: Елбасан

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
bg: Фиер

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
bg: Гирокастро

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
bg: Корча

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
bg: Кукъс

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
bg: Лежа

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
bg: Шкодра

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
bg: Тирана

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
bg: Вльора

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
bg: Извън Алжир

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
bg: Адрар

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
bg: Айн Дефла

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
bg: Айн Темушент

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
bg: Алжир

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
bg: Анаба

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
bg: Батна

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
bg: Бешар

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
bg: Беджая

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
bg: Бискра

[ctx: algeria.kgm]
en: Blida
bg: Блида

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
bg: Бордж Бу Ареридж

[ctx: algeria.kgm]
en: Bouira
bg: Буира

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
bg: Бумердес

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
bg: Шлеф

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
bg: Константин

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
bg: Джелфа

[ctx: algeria.kgm]
en: El Bayadh
bg: Ел-Баяд

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
bg: Ел-Уед

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
bg: Ел-Тарф

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
bg: Гардая

[ctx: algeria.kgm]
en: Guelma
bg: Гелма

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
bg: Илизи

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
bg: Джиджел

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
bg: Хеншела

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
bg: Лагуан

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
bg: Медеа

[ctx: algeria.kgm]
en: Mila
bg: Мила

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
bg: Мостаганем

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
bg: М'Сила

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
bg: Маскара

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
bg: Оран

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
bg: Уаргла

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
bg: Ум ел-Буаги

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
bg: Релизан

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
bg: Сетиф

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
bg: Сиди Бел Абес

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
bg: Скикда

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
bg: Сук Ахрас

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
bg: Тамангасет

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
bg: Тебеса

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
bg: Тиарет

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
bg: Тиндуф

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
bg: Типаза

[ctx: algeria.kgm]
en: Tissemsilt
bg: Тисемсилт

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
bg: Тизи Узу

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
bg: Тлемсен

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
bg: Андхра Прадеш

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
bg: Извън Андхра Прадеш

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Adilabad
bg: Адилабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nizamabad
bg: Низамабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Karimnagar
bg: Каримнагар

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Medak
bg: Медак

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
bg: Хайдерабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Anantapur
bg: Анантапур

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Krishna
bg: Кришна

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
bg: Андора

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
bg: Общини

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: andorra.kgm]
en: France
bg: Франция

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
bg: Андора ла Вела

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
bg: Ла Масана

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
bg: Ордино

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
bg: Канильо

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
bg: Енкам

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
bg: Лес Ескалдес

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
bg: Сан Джулиа де Лория

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
bg: Алгола (провинции)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
bg: Извън Ангола (провинции)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bengo
bg: Бенго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Caxito
bg: Кашито

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Benguela
bg: Бенгела

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bié
bg: Бие

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Kuito
bg: Куито

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
bg: Кабинда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
bg: Куандо Кубанго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Menongue
bg: Менонге

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
bg: Куанза Норте

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: N'dalatando
bg: Н'Далатандо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
bg: Куанза Сул

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
bg: Сумбе

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
bg: Кунене

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Ondjiva
bg: Онджива

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huambo
bg: Уамбо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
bg: Уила

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lubango
bg: Лубанго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luanda
bg: Луанда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
bg: Лунда Норте

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
bg: Лукапа

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
bg: Лунда Сул

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Saurimo
bg: Сауримо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Malanje
bg: Маланже

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Namibe
bg: Намибе

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Moxico
bg: Мошико

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luena
bg: Луена

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Uíge
bg: Уиже

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
bg: Зайре

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
bg: Мбанза Конго

en: Your Answers Were
bg: Вашите отговори бяха

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
bg: Отговорихте правилно на %1 въпроса от %2.

en: Question
bg: Въпрос

en: Your Answer
bg: Вашият отговор

en: Correct Answer
bg: Правилен отговор

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
bg: Аржентина

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
bg: Извън Аржентина

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
bg: Буенос Айрес (град)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
bg: Ла Плата

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
bg: Катамарка

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
bg: Сан Фернандо дел Вале де Катамарка

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
bg: Чако

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
bg: Ресистенсия

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
bg: Чибут

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
bg: Росон

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
bg: Кордоба

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
bg: Кориентес

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
bg: Ентре Риос

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
bg: Парана

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
bg: Формоса

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
bg: Хухуй

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
bg: Сан Салвадор де Хухуй

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
bg: Ла Пампа

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
bg: Санта Роса

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
bg: Ла Риоха

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
bg: Мендоса

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
bg: Мисионес

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
bg: Посадас

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
bg: Неукен

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
bg: Рио Негро

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
bg: Виедма

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
bg: Салта

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
bg: Сан Хуан

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
bg: Сан Луис

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
bg: Санта Круз

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
bg: Рио Галегос

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
bg: Санта Фе

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
bg: Сантяго дел Естеро

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
bg: Огнена Земя

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
bg: Ушуая

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
bg: Тукуман

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
bg: Сав Мигел де Тукуман

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
bg: Ван (езеро)

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
bg: Севан (езеро)

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
bg: Грузия

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
bg: Арагацотн

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
bg: Аштарак

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
bg: Арарат

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
bg: Арташат

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
bg: Армавир

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
bg: Гегаркуник

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
bg: Гавар

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
bg: Котайк

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
bg: Раздан

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
bg: Лори

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
bg: Ванадзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
bg: Ширак

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
bg: Гюмри

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
bg: Сюник

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
bg: Капан

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
bg: Тавуш

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
bg: Иджеван

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
bg: Вайоц Дзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
bg: Ехегнадзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
bg: Ереван

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
bg: Аруначал Прадеш

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
bg: Извън Аруначал Прадеш

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
bg: Азия

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: asia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
bg: Москва

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
bg: Анкара

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
bg: Кайро

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
bg: Еритреа

[ctx: asia.kgm]
en: Asmara
bg: Асмара

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
bg: Етиопия

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
bg: Адис Абеба

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
bg: Техеран

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
bg: Багдад

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
bg: Израел

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
bg: Йерусалим

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
bg: Йордан

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
bg: Аман

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
bg: Кения

[ctx: asia.kgm]
en: Nairobi
bg: Найроби

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
bg: Кувейт

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
bg: Кувейт сити

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
bg: Бейрут

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
bg: Катар

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
bg: Доха

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
bg: Риад

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
bg: Сомалия

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
bg: Могадишу

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
bg: Хартум

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
bg: Южен Судан

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
bg: Сирия

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
bg: Дамаск

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
bg: Уганда

[ctx: asia.kgm]
en: Kampala
bg: Кампала

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
bg: Абу Даби (град)

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
bg: Оман

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
bg: Маскат

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
bg: Западен бряг

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
bg: Йемен

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
bg: Санаа

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: asia.kgm]
en: China
bg: Китай

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
bg: Пекин

[ctx: asia.kgm]
en: India
bg: Индия

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
bg: Ню Делхи

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
bg: Коломбо и Шри Джаяварданапура

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
bg: Монголия

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
bg: Улан Батор

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
bg: Токио

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
bg: Нейпидау

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
bg: Непал

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
bg: Катманду

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
bg: Бутан

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
bg: Тхимпху

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
bg: Джакарта

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
bg: Малайзия

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
bg: Куала Лумпур

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
bg: Дака

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
bg: Кабул

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
bg: Баку

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
bg: Ереван

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
bg: Бахрейн

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
bg: Манама

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
bg: Грузия

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
bg: Тбилиси

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
bg: Ашхабад

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
bg: Ташкент

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
bg: Бишкек

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
bg: Душанбе

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
bg: Исламабад

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
bg: Лаос

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
bg: Виентнян

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
bg: Камбоджа

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
bg: Пномпен

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
bg: Брунеи

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
bg: Банги Сери Бегаван

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
bg: Филипини

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
bg: Манила

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
bg: Банкок

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
bg: Виетнам

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
bg: Ханой

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
bg: Тайван

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
bg: Тайпе

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
bg: Северна Корея

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
bg: Пхенян

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
bg: Южна Корея

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
bg: Сеул

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
bg: Източен Тимор

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
bg: Дили

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
bg: Танзания

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
bg: Замбия

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
bg: Мозамбик

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
bg: Малави

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
bg: Кипър

en: Correct answers: %1/%2
bg: Правилни отговори: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
bg: Асам

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
bg: Извън Асам

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
bg: Диспур

[ctx: assam.kgm]
en: Guwahati
bg: Гувахати

[ctx: assam.kgm]
en: Dibrugarh
bg: Дибругар

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: australia.kgm]
en: States
bg: Щати

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
bg: Извън Австралия

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
bg: Бряг

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
bg: Австралийска столична територия

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
bg: Канбера

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
bg: Нов Южен Уелс

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
bg: Сидни

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
bg: Мелбърн

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
bg: Куийнсланд

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
bg: Бризбейн

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
bg: Южна Австралия

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
bg: Аделаида

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
bg: Западна Австралия

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
bg: Пърт

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
bg: Тасмания

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
bg: Хобарт

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
bg: Северна Територия

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
bg: Даруин

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
bg: Австрия

[ctx: austria.kgm]
en: States
bg: Провинции

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
bg: Извън Австрия

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
bg: Виена

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
bg: Бургенланд

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
bg: Айзенщат

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
bg: Щирия

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
bg: Грац

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
bg: Каринтия

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
bg: Клагенфурт

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
bg: Тирол

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
bg: Инсбрук

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
bg: Форарлберг

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
bg: Брегенц

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
bg: Залцбург

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
bg: Горна Австрия

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
bg: Линц

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
bg: Долна Австрия

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
bg: Санкт Пьолтен

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
bg: Извън Азербайджан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
bg: Баку

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
bg: Тартар

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
bg: Области

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
bg: Извън Бангладеш

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
bg: Барисал

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
bg: Читагонг

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
bg: Дака

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
bg: Кхулна

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
bg: Раджшахи

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Sylhet
bg: Силхет

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
bg: Беларус

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
bg: Извън Беларус

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
bg: Минск

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
bg: Брестка област

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
bg: Брест

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
bg: Гомелска област

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
bg: Гомел

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
bg: Гродненска област

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
bg: Гродно

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
bg: Могильовска област

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
bg: Могильов

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
bg: Минск (област)

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
bg: Витебска област

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
bg: Витебск

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
bg: Белгия

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
bg: Извън Белгия

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
bg: Антверпен

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
bg: Брюксел

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
bg: Фламандски Брабант

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
bg: Лювен

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
bg: Западна Фландрия

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
bg: Брюге

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
bg: Източна Фландрия

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
bg: Гент

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
bg: Лимбург

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
bg: Хаселт

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
bg: Валонски Брабант

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
bg: Уавър

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
bg: Ено

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
bg: Монс

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
bg: Лиеж

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
bg: Лиеж

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
bg: Арлон

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
bg: Намюр

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
bg: Белиз

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
bg: Окръзи

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: belize.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
bg: Извън Белиз

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
bg: Белиз (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
bg: Белиз (град)

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
bg: Кайо (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
bg: Сан Игнасио

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
bg: Коросал (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
bg: Коросал Таун

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
bg: Ориндж Уолк (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
bg: Ориндж Уолк Таун

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
bg: Стан Крийк (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
bg: Дангрида

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
bg: Толедо (окръг)

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
bg: Пунта Горда

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
bg: Бутан

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
bg: Окръзи

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
bg: Извън Бутан

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bumthang
bg: Бумтанг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Chukha
bg: Чукха

[ctx: bhutan.kgm]
en: Dagana
bg: Дагана

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
bg: Гаса

[ctx: bhutan.kgm]
en: Haa
bg: Хаа

[ctx: bhutan.kgm]
en: Lhuntse
bg: Лунтсе

[ctx: bhutan.kgm]
en: Mongar
bg: Монгар

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
bg: Паро

[ctx: bhutan.kgm]
en: Pemagatshel
bg: Помагачел

[ctx: bhutan.kgm]
en: Punakha
bg: Пунака

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samdrup Jongkhar
bg: Самдруп Джонгхар

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samtse
bg: Самце

[ctx: bhutan.kgm]
en: Sarpang
bg: Сампранг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
bg: Тхимпху

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashigang
bg: Трасхиганг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
bg: Трасхиянсте

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trongsa
bg: Тронгса

[ctx: bhutan.kgm]
en: Tsirang
bg: Циранг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Wangdue Phodrang
bg: Вангдуе Пходранг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
bg: Зхемганг

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bihar.kgm]
en: Patna
bg: Патна

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
bg: Департаменти

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
bg: Извън Боливия

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
bg: Бени

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
bg: Тринидад

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
bg: Чукисака

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
bg: Сукре

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
bg: Кочабамба

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
bg: Оруро

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
bg: Пандо

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
bg: Кобиха

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
bg: Потоси

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
bg: Санта Крус

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz de la Sierra
bg: Санта Круз де ла Сиера

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
bg: Тариха

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
bg: Кантони

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
bg: Извън Босна и Херцеговина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
bg: Централна Босна

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
bg: Сараево

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Tuzla
bg: Тузла

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
bg: Западна Босна

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
bg: Западна Херцеговина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
bg: Баня Лука

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
bg: Ботсвана

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
bg: Области

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
bg: Извън Ботсвана

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
bg: Централна област

[ctx: botswana.kgm]
en: Serowe
bg: Сероуе

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
bg: Ганзи

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgalagadi
bg: Кгалагади

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
bg: Тшабонг

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgatleng
bg: Кгатленг

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
bg: Мочуди

[ctx: botswana.kgm]
en: Kweneng
bg: Куененг

[ctx: botswana.kgm]
en: Molepolole
bg: Молепололе

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
bg: Северноизточна област

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
bg: Флансистаун

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
bg: Северозападна област

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
bg: Маун

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
bg: Югоизточна област

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
bg: Габороне

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
bg: Южна област

[ctx: botswana.kgm]
en: Kanye
bg: Кание

en: &Accept
bg: &Приемане

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: brazil.kgm]
en: States
bg: Щати

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
bg: Сержипе

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
bg: Аракажу

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
bg: Минаш Жерайш

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
bg: Бело Оризонте

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
bg: Рорайма

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
bg: Боа Вища

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
bg: Федерален окръг

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
bg: Мато Гросо до Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
bg: Кампо Гранде

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
bg: Мато Гросо

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
bg: Куритиба

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
bg: Санта Катарина

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
bg: Форталеза

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
bg: Гояния

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
bg: Алагоас

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
bg: Амазонас

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
bg: Манауш

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
bg: Рио Гранде до Норте

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
bg: Натал

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
bg: Токантинш

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
bg: Палмаш

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
bg: Рио Гранде до Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
bg: Порто Алегре

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
bg: Порто Вельо

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
bg: Пернамбуко

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
bg: Ресифе

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
bg: Акре

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
bg: Рио Бранко

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
bg: Рио де Жанейро (щат)

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
bg: Рио де Жанейро

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
bg: Баия

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
bg: Салвадор

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
bg: Терезина

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
bg: Извън границите

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
bg: България

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
bg: Извън България

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
bg: Благоевград

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
bg: Бургас

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
bg: Добрич

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
bg: Габрово

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
bg: Хасково

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
bg: Кърджали

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
bg: Кюстендил

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
bg: Ловеч

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
bg: Монтана

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
bg: Пазарджик

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pernik
bg: Перник

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
bg: Плевен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
bg: Пловдив

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
bg: Разград

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
bg: Русе

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
bg: Шумен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
bg: Силистра

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
bg: Сливен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
bg: Смолян

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
bg: София област

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
bg: София град

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
bg: Стара Загора

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
bg: Търговище

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
bg: Велико Търново

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
bg: Варна

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
bg: Видин

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
bg: Враца

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
bg: Ямбол

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
bg: Извън Буркина Фасо

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: burma.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
bg: Извън Мианмар

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
bg: Мон

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
bg: Камерун (департаменти)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
bg: Департаменти

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
bg: Извън Камерун (департаменти)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngaoundéré
bg: Нгаундере

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
bg: Яунде

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bertoua
bg: Бертуа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Maroua
bg: Маруа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mora
bg: Мора

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mokolo
bg: Моколо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
bg: Дуала

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Garoua
bg: Гаруа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamenda
bg: Баменда

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Momo
bg: Момо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafoussam
bg: Бафусам

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
bg: Камерун (региони)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
bg: Региони

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
bg: Извън Камерун (региони)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
bg: Адамауа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ngaoundéré
bg: Нгаундере

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
bg: Централен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
bg: Яунде

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
bg: Източен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bertoua
bg: Бертуа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
bg: Далечен северен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Maroua
bg: Маруа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
bg: Литорал

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
bg: Дуала

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
bg: Северен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
bg: Гаруа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
bg: Северозападен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bamenda
bg: Баменда

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
bg: Южен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
bg: Югозападен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
bg: Западен

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bafoussam
bg: Бафусам

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
bg: Провинции и територии

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
bg: Извън границите

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
bg: о-в Принц Едуард

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
bg: Шарлъттаун

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
bg: Британска Колумбия

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
bg: Виктория

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
bg: Онтарио

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
bg: Торонто

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
bg: Нюфаундленд

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
bg: Нинавут

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
bg: Айкалюит

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
bg: Албърта

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
bg: Едмънтън

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
bg: Северозападни територии

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
bg: Йелоунайф

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
bg: Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
bg: Квебек (град)

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
bg: Ню Брънзуик

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
bg: Фредериктън

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
bg: Манитоба

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
bg: Уинипег

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
bg: Нова Скотия

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
bg: Халифакс

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
bg: територия Юкон

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
bg: Уайтхорс

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
bg: Саскачеуан

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
bg: Реджайна

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
bg: Карибски острови

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
bg: Извън Карибите

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
bg: Бахамски острови

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
bg: Насау

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
bg: о-ви Търкс и Кайкос (Великобритания)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
bg: Кокбърн Таун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
bg: Хавана

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
bg: Пуерто Рико (САЩ)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
bg: Сан Хуан

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
bg: Вирджински о-ви (САЩ)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
bg: Шарлот Амали

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
bg: Вирджински о-ви (Великобритания)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
bg: Роуд Таун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
bg: Ангуила (Великобритания)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
bg: Вали

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
bg: Сен Мартен (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
bg: Мариго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
bg: Сен Бартелми (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Gustavia
bg: Густавия

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
bg: Сейнт Китс и Невис

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
bg: Бастер

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
bg: Монсерат (Великобритания)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
bg: Плимут

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
bg: Гваделупа (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
bg: Бас Тер

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
bg: Доминика

[ctx: caribbean.kgm]
en: Roseau
bg: Розо

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
bg: Мартиника (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
bg: Фор дьо Франс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
bg: Сейнт Лусия

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
bg: Кастрийс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
bg: Барбадос

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
bg: Бриджтаун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
bg: Сейнт Винсент и Гренадини

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
bg: Кингстаун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
bg: Гренада

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
bg: Сейнт Джорджес

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
bg: Порт ъф Спейн

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
bg: Нидерландски Антили (Нидерландия)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Willemstad
bg: Вилемщад

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
bg: Аруба (Нидерландия)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
bg: Оранестад

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
bg: Кайманови острови (Великобритания)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
bg: Джорджтаун

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
bg: Каталония (комарки)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
bg: Комарки

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
bg: Извън Каталония

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Figueres
bg: Фигерес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Igualada
bg: Игуалада

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Reus
bg: Реус

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
bg: Барселона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
bg: Херона

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
bg: Чхатисгарх

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
bg: Извън Чхатисгарх

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Korba
bg: Корба

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bilaspur
bg: Биласпур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raipur
bg: Райпур

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: chile.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
bg: Извън Чили

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
bg: Тарапака

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
bg: Икике

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
bg: Антофагаста

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
bg: Атакама

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
bg: Копиапо

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
bg: Кокимбо

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
bg: Ла Серена

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
bg: Валпараисо

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
bg: Ранкагуа

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
bg: Мауле

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
bg: Талка

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
bg: Биобио

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
bg: Консепсион

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
bg: Араукания

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
bg: Темуко

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
bg: Лос Лагос

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
bg: Пуерто Монт

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
bg: Айсен

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
bg: Койайке

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
bg: Магалянес и Чилийска Антарктика

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
bg: Пунта Аренас

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
bg: Сантяго (регион)

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
bg: Сантяго

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
bg: Лос Риос

[ctx: chile.kgm]
en: Valdivia
bg: Валдивия

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
bg: Арика и Паринакота

[ctx: chile.kgm]
en: Arica
bg: Африка

[ctx: china.kgm]
en: China
bg: Китай

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: china.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: china.kgm]
en: Coast
bg: Бряг

[ctx: china.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: china.kgm]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
bg: Монголия

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
bg: Северна Корея

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
bg: Южна Корея

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: china.kgm]
en: India
bg: Индия

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
bg: Бутан

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
bg: Тайван

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
bg: Виетнам

[ctx: china.kgm]
en: Laos
bg: Лаос

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
bg: Непал

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
bg: Анхуей

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
bg: Хъфей

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
bg: Пекин

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
bg: Чунцин

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
bg: Фудзиен

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
bg: Фуджоу

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
bg: Гансу

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
bg: Ланджоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
bg: Гуандун

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
bg: Гуанджоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
bg: Гуанси-джуански автономен регион

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
bg: Наннин

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
bg: Гуейджоу

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
bg: Гуейян

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
bg: Хайнан

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
bg: Хайкоу

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
bg: Хъбей

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
bg: Шъдзяджуан

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
bg: Хъйлундзян

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
bg: Харбин

[ctx: china.kgm]
en: Henan
bg: Хънан

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
bg: Дженджоу

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
bg: Хубей

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
bg: Ухан

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
bg: Хунан

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
bg: Чанша

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
bg: Дзянсу

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
bg: Нанкин

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
bg: Дзянси

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
bg: Нанчан

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
bg: Дзилин

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
bg: Чанчун

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
bg: Ляонин

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
bg: Шънян

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
bg: Вътрешна Монголия

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
bg: Хоххот

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
bg: Нинся-хуейски автономен регион

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
bg: Инчуан

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
bg: Цинхай

[ctx: china.kgm]
en: Xining
bg: Синин

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
bg: Шанси

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
bg: Тайюан

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
bg: Шандун

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
bg: Дзинан

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
bg: Шанхай

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
bg: Шънси

[ctx: china.kgm]
en: Xian
bg: Сиан

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
bg: Съчуан

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
bg: Чънду

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
bg: Тиендзин

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
bg: Синдзян-уйгурски автономен регион

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
bg: Урумчи

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
bg: Тибетски автономен регион

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
bg: Лхаса

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
bg: Юнан

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
bg: Кунмин

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
bg: Джъдзян

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
bg: Ханджоу

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
bg: Хонгконг

[ctx: china.kgm]
en: Macao
bg: Макао

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
bg: Департаменти

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
bg: Амасонас

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
bg: Летисия

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
bg: Антиокия

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
bg: Меделин

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
bg: Араука

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
bg: Атлантико

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
bg: Баранкиля

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
bg: Боливар

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
bg: Картахена

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
bg: Бояка

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
bg: Тунха

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
bg: Калдас

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
bg: Манисалес

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
bg: Какета

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
bg: Флоренсия

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
bg: Касанаре

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
bg: Йопал

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
bg: Каука

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
bg: Попаян

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
bg: Сесар

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
bg: Валедупар

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
bg: Чоко

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
bg: Кибдо

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
bg: Кордоба

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
bg: Монтерия

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
bg: Кундинамарка

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
bg: Богота

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
bg: Столичен район

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
bg: Гуайния

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
bg: Гуавиаре

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
bg: Уила

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
bg: Нейва

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
bg: Ла Гуахира

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
bg: Риоача

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
bg: Магдалена

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
bg: Санта Марта

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
bg: Мета

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
bg: Вилявисенсио

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
bg: Нарино

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
bg: Пасто

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
bg: Северен Сантандер

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
bg: Кукута

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
bg: Путумайо

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
bg: Мокоа

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
bg: Киндио

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
bg: Рисаралда

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
bg: Перейра

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
bg: Сан Андрес и Провиденсия

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
bg: Сан Андрес

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
bg: Сантандер

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
bg: Букараманга

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
bg: Сукре

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
bg: Синселехо

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
bg: Толима

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
bg: Ибаке

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
bg: Вале дел Каука

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
bg: Кали

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
bg: Ваупес

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
bg: Миту

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
bg: Вичада

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
bg: Пуерто Кареньо

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
bg: Океан

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
bg: Други страни

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
bg: Извън Коста Рика

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
bg: Либерия

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
bg: Сан Хосе

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
bg: Извън Куба

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
bg: Санта Клара

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
bg: Сантяго де Куба

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
bg: Гуантанамо

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
bg: Кипър

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
bg: Извън Кипър

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
bg: Пафос

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
bg: Ларнака

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
bg: Никозия

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
bg: Извън Чехия

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
bg: Прага

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
bg: Централна Бохемия

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
bg: Южна Бохемия

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
bg: Пилзен

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
bg: Карлови Вари

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
bg: Либерец

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
bg: Острава

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
bg: Южна Моравия

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
bg: Бърно

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
bg: Копенхаген (град)

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
bg: Флагът на %1 е...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
bg: Флаг на %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
bg: Извън Доминиканска република

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
bg: Ла Романа

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
bg: Монте Кристи

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
bg: Монте Плата

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
bg: Пуерто Плата

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
bg: Сан Кристобал

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
bg: Сан Хуан

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
bg: Сантяго

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
bg: Извън Еквадор

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
bg: Боливар

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
bg: Гуаякил

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
bg: Лос Риос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santo Domingo de Los Colorados
bg: Санто Доминго де лос Колорадос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
bg: Кито

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
bg: Извън Египет

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
bg: Асуан

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
bg: Кайро

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
bg: Порт Саид

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
bg: Червено море

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
bg: Суец

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
bg: Луксор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
bg: Извън Салвадор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
bg: Санта Ана

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
bg: Сан Мигел

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
bg: Ла Либертад

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
bg: Извън Емирствата

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
bg: Абу Даби

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
bg: Извън Естония

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
bg: Талин

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
bg: Куресааре

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
bg: Тарту

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
bg: Европа

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: europe.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
bg: Бряг

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
bg: Албания

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
bg: Тирана

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
bg: Андора

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
bg: Андора ла Вела

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
bg: Австрия

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
bg: Виена

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
bg: Беларус

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
bg: Минск

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
bg: Белгия

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
bg: Брюксел

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
bg: Сараево

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
bg: България

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
bg: София

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
bg: Хърватска

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
bg: Загреб

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
bg: Прага

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
bg: Дания

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
bg: Копенхаген

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
bg: Талин

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
bg: Финландия

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
bg: Хелзинки

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
bg: Скопие

[ctx: europe.kgm]
en: France
bg: Франция

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
bg: Германия

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
bg: Берлин

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
bg: Гърция

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
bg: Унгария

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
bg: Будапеща

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
bg: Исландия

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
bg: Рейкявик

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
bg: Ирландия

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
bg: Италия

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
bg: Рим

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
bg: Латвия

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
bg: Рига

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
bg: Вадуц

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
bg: Вилнюс

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
bg: Молдова

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
bg: Кишинев

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
bg: Монако

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
bg: Нидерландия

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
bg: Амстердам

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
bg: Норвегия

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
bg: Осло

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
bg: Полша

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
bg: Варшава

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
bg: Португалия

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
bg: Лисабон

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
bg: Румъния

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
bg: Букурещ

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
bg: Москва

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
bg: Сан Марино

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
bg: Сърбия

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
bg: Белград

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
bg: Черна гора

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
bg: Подгорица

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
bg: Словакия

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
bg: Братислава

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
bg: Словения

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
bg: Любляна

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
bg: Мадрид

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
bg: Швеция

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
bg: Стокхолм

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
bg: Швейцария

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
bg: Берн

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
bg: Сирия

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
bg: Тунизия

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
bg: Анкара

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
bg: Великобритания

[ctx: europe.kgm]
en: London
bg: Лондон

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
bg: Ватикана

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
bg: Лапеенранта

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
bg: Лапландия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lahti
bg: Лахти

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
bg: Тампере

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
bg: Пори

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
bg: Микели

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
bg: Хелзинки

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
bg: Флагът е на:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
bg: %1 по флаг

[ctx: france.kgm]
en: France
bg: Франция

[ctx: france.kgm]
en: Departments
bg: Департаменти

[ctx: france.kgm]
en: Not France
bg: Извън Франция

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
bg: Алп Маритим

[ctx: france.kgm]
en: Nice
bg: Ница

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
bg: Арден

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
bg: Шарлвил-Мезиер

[ctx: france.kgm]
en: Aube
bg: Об

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
bg: Троа

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
bg: Каркасон

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
bg: Буш дю Рон

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
bg: Марсилия

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
bg: Калвадос

[ctx: france.kgm]
en: Caen
bg: Кан

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
bg: Орилак

[ctx: france.kgm]
en: Charente
bg: Шарант

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
bg: Шарант-Маритим

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
bg: Ла Рошел

[ctx: france.kgm]
en: Cher
bg: Шер

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
bg: Бурж

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
bg: Южна Корсика

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
bg: Аячо

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
bg: Кот д'Ор

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
bg: Дижон

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
bg: Ду

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
bg: Безансон

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
bg: Дром

[ctx: france.kgm]
en: Valence
bg: Валанс

[ctx: france.kgm]
en: Eure
bg: Йор

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
bg: Еврьо

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
bg: Шартр

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
bg: Финистер

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
bg: Кемпер

[ctx: france.kgm]
en: Gard
bg: Гар

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
bg: Ним

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
bg: От Гарон

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
bg: Тулуза

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
bg: Жиронд

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
bg: Бордо

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
bg: Еро

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
bg: Монпелие

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
bg: Ил е Вилен

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
bg: Рен

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
bg: Ендър е Лоар

[ctx: france.kgm]
en: Tours
bg: Тур

[ctx: france.kgm]
en: Isère
bg: Изер

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
bg: Гренобъл

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
bg: Мон дю Марсан

[ctx: france.kgm]
en: Loire
bg: Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
bg: Сент Етиен

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
bg: Лоар Атлантик

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
bg: Нант

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
bg: Лоаре

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
bg: Орлеан

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
bg: Мен е Лоар

[ctx: france.kgm]
en: Angers
bg: Анже

[ctx: france.kgm]
en: Marne
bg: Марн

[ctx: france.kgm]
en: Châlons-en-Champagne
bg: Шалон-ан-Шампан

[ctx: france.kgm]
en: Laval
bg: Лавал

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
bg: Мьорт е Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
bg: Нанси

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
bg: Морбиан

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
bg: Ван

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
bg: Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Metz
bg: Мец

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
bg: Невер

[ctx: france.kgm]
en: Nord
bg: Нор

[ctx: france.kgm]
en: Lille
bg: Лил

[ctx: france.kgm]
en: Oise
bg: Оаз

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
bg: Бове

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
bg: Аленсон

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
bg: Па дьо Кале

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
bg: Пюи дьо Дом

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
bg: Клермон Феран

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
bg: Пирене Атлантик

[ctx: france.kgm]
en: Pau
bg: По

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
bg: Тарб

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
bg: Източни Пиренеи

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
bg: Перпинян

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
bg: Ба Рен

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
bg: Страсбург

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
bg: О Рен

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
bg: Колмар

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
bg: Рон

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
bg: Лион

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
bg: Сарт

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
bg: Льо Ман

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
bg: Савоа

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
bg: Шамбери

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
bg: От Савоа

[ctx: france.kgm]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
bg: Сен Маритим

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
bg: Руан

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
bg: Ивелин

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
bg: Версай

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
bg: Дьо Севър

[ctx: france.kgm]
en: Niort
bg: Ниор

[ctx: france.kgm]
en: Somme
bg: Сома

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
bg: Амиен

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
bg: Тарн е Гарон

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
bg: Монтобан

[ctx: france.kgm]
en: Var
bg: Вар

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
bg: Тулон

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
bg: Воклюз

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
bg: Авиньон

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
bg: Ла Рош сюр Йон

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
bg: Виен

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
bg: Поатие

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
bg: От Виен

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
bg: Лимож

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
bg: Оксер

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
bg: О дьо Сен

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
bg: Нантер

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
bg: Сен Сен Дени

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
bg: Вал дьо Марн

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
bg: Кретей

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
bg: Вал д'Оаз

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
bg: Сержи-Понтоаз

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
bg: Франция (области)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
bg: Извън Франция (области)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
bg: Прованс-Алпи-Лазурен бряг

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
bg: Марсилия

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
bg: Руан

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
bg: Корсика

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
bg: Дижон

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
bg: Тулуза

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
bg: Бордо

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
bg: Бретан

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
bg: Пеи дьо ла Лоар

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
bg: Нант

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
bg: Орлеан

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
bg: Страсбург

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
bg: Лион

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
bg: Ил дьо Франс

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
bg: Лил

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
bg: Грузия

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
bg: Извън Грузия

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
bg: Абхазия

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
bg: Батуми

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
bg: Тбилиси

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
bg: Германия

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
bg: Извън Германия

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
bg: Баден-Вюрттемберг

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
bg: Щутгард

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
bg: Бавария

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
bg: Мюнхен

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
bg: Берлин

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
bg: Бранденбург

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
bg: Потсдам

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
bg: Бремен

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
bg: Хамбург

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
bg: Висбаден

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
bg: Долна Саксония

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
bg: Хановер

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
bg: Северен Рейн-Вестфалия

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
bg: Дюселдорф

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
bg: Саарланд

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
bg: Саксония

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
bg: Дрезден

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
bg: Магдебург

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
bg: Тюрингия

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
bg: Ефруфт

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
bg: Графства

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
bg: Шетландски острови

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lerwick
bg: Леруик

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
bg: Оркнейски острови

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
bg: Къркуол

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sutherland
bg: Съдърланд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
bg: Дингуол

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banffshire
bg: Банфшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
bg: Банф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeenshire
bg: Абърдийншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perthshire
bg: Пъртшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
bg: Пърт

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirlingshire
bg: Стърлингшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirling
bg: Стърлинг

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
bg: Кинрос

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Fife
bg: Файф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenrothes
bg: Гленрот

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haddington
bg: Хадингтън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
bg: Ливингстън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtownshire
bg: Уигтауншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtown
bg: Уигтаун

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peeblesshire
bg: Пийбълсшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peebles
bg: Пийбълс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirkshire
bg: Селкъркшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirk
bg: Селкърк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
bg: Къмбърленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
bg: Карлайл

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
bg: Дърам

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
bg: Ланкашир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
bg: Престън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Yorkshire
bg: Йоркшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
bg: Йорк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincolnshire
bg: Линкълншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nottinghamshire
bg: Нотингамшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chester
bg: Честър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Staffordshire
bg: Стафордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
bg: Стафорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenfield
bg: Гленфийлд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northamptonshire
bg: Нортхемптъншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northampton
bg: Нортхемптън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdonshire
bg: Хънтингдъншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdon
bg: Хънтингдън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridgeshire
bg: Кембриджшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridge
bg: Кембридж

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
bg: Норфолк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
bg: Норуич

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
bg: Съфолк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ipswich
bg: Ипсуич

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Essex
bg: Есекс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kent
bg: Кент

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
bg: Съсекс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chichester
bg: Чичестър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Surrey
bg: Съри

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
bg: Лондон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedfordshire
bg: Бедфордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
bg: Бедфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buckinghamshire
bg: Бъкингамшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxfordshire
bg: Оксфордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
bg: Рединг

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
bg: Хемпшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
bg: Уинчестър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
bg: Дорсет

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
bg: Дорчестър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Devon
bg: Девън

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
bg: Ексетър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
bg: Корнуол

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Truro
bg: Труро

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
bg: Съмърсет

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wiltshire
bg: Уилтшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucestershire
bg: Глочестършир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucester
bg: Глочестър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwickshire
bg: Уоруикшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
bg: Уоруик

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcestershire
bg: Уорчестършир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
bg: Уорчестър

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Herefordshire
bg: Херефордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
bg: Херефорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
bg: Кардиф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Pembrokeshire
bg: Пемброукшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
bg: Кардиганшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardigan
bg: Кардиган

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomeryshire
bg: Монгомъришир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
bg: Монгомъри

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
bg: Гърция

[ctx: greece.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
bg: Егейско море

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
bg: Балкани

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
bg: Йонийско море

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
bg: Средиземно море

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
bg: Извън Гърция

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
bg: Централна Гърция

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
bg: Централна Македония

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
bg: Солун

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
bg: Крит

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
bg: Източна Македония и Тракия

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
bg: Йонийски острови

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
bg: Корфу

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
bg: Пелопонес

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
bg: Западна Гърция

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
bg: Патрас

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
bg: Западна Македония

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
bg: Източна Македония и Тракия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
bg: Комотини

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
bg: Централна Македония

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
bg: Солун

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
bg: Западна Македония

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
bg: Йонийски острови

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
bg: Корфу

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
bg: Западна Гърция

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
bg: Централна Гърция

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
bg: Пелопонес

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
bg: Крит

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
bg: Драма

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
bg: Александруполис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
bg: Кавала

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Komotini
bg: Комотини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
bg: Ксанти

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
bg: Халкидики

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
bg: Пела

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
bg: Катерини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
bg: Серес

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
bg: Солун

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
bg: Корфу

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
bg: Патрас

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
bg: Пирея

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
bg: Лакония

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kalamata
bg: Каламата

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
bg: Лесбос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
bg: Самос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
bg: Родос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
bg: Николаос

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
bg: Гватемала

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
bg: Извън Гватемала

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
bg: Флорес

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
bg: Реталхулеу

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
bg: Сан Маркос

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
bg: Санта Роса

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
bg: Гуджарат

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahmedabad
bg: Ахмедабат

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
bg: Гаяна

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
bg: Извън Гаяна

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
bg: Извън Хаити

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
bg: Хондурас

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
bg: Извън Хондурас

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
bg: Санта Роса де Копан

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
bg: Сан Педро Сула

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
bg: Тегусигалпа

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
bg: Пуерто Лемпира

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
bg: Ла Есперанца

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
bg: Лемпира

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
bg: Санта Барбара

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
bg: Извън Унгария

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
bg: Печ

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
bg: Дебрецен

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
bg: Будапеща

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
bg: Печ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
bg: Будапеща

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
bg: Северна Унгария

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
bg: Дебрецен

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
bg: Столичен район

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
bg: Рейкявик

[ctx: india.kgm]
en: India
bg: Индия

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: india.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: india.kgm]
en: Not India
bg: Извън Индия

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
bg: Хайдерабад

[ctx: india.kgm]
en: Assam
bg: Асам

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
bg: Диспур

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
bg: Гуджарат

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
bg: Сринагар

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
bg: Бангалор

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
bg: Тируванантапурам

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
bg: Бопал

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
bg: Махаращра

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
bg: Мумбай

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
bg: Манипур

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
bg: Импхал

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
bg: Пенджаб

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
bg: Джайпур

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
bg: Агартала

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
bg: Делхи

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
bg: Извън Индонезия

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
bg: Северна Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
bg: Медан

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
bg: Западна Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
bg: Пеканбару

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
bg: Южна Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
bg: Палембанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
bg: Джакарта

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
bg: Западна Ява

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bali
bg: Бали

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
bg: Южен Калимантан

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
bg: Източен Калимантан

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
bg: Макасар

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
bg: Папуа

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
bg: Техеран

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
bg: Рашт

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
bg: Ардабил

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
bg: Източен Азербайджан

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
bg: Табриз

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
bg: Западен Азербайджан

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
bg: Кюрдистан

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
bg: Илам

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
bg: Ахваз

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
bg: Шираз

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
bg: Керман

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
bg: Язд

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
bg: Машхад

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
bg: Персийски залив

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
bg: Каспийско море

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
bg: Оман

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
bg: Кувейт

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
bg: Катар

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
bg: Извън Ирак

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
bg: Багдад

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
bg: Кербала

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
bg: Корк

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Galway
bg: Галуей

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ulster
bg: Улстър

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
bg: Белфаст

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
bg: Израел

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: israel.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
bg: Извън Израел

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
bg: Йерусалим

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
bg: Назарет

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
bg: Рамла

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
bg: Тел Авив

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
bg: Италия

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
bg: Извън Италия

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
bg: Сицилия

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
bg: Палермо

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
bg: Фриули-Венеция Джулия

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
bg: Триест

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
bg: Абруцо

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
bg: Л'Акуила

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
bg: Лацио

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
bg: Рим

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
bg: Калабрия

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
bg: Катандзаро

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
bg: Пиемонт

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
bg: Торино

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
bg: Пулия

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
bg: Бари

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
bg: Ломбардия

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
bg: Милано

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
bg: Умбрия

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
bg: Перуджа

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
bg: Трентино-Южен Тирол

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
bg: Тренто

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
bg: Молизе

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
bg: Кампобасо

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
bg: Тоскана

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
bg: Флоренция

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
bg: Емилия-Романя

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
bg: Болоня

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
bg: Вале д’Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
bg: Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
bg: Кампания

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
bg: Неапол

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
bg: Базиликата

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
bg: Потенца

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
bg: Лигурия

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
bg: Генуа

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
bg: Сардиния

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
bg: Каляри

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
bg: Марке

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
bg: Анкона

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
bg: Венето

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
bg: Венеция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
bg: Италия по провинции

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
bg: Провинции

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
bg: Извън Италия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
bg: Алесандрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
bg: Асти

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
bg: Биела

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
bg: Кунео

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
bg: Новара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
bg: Торино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
bg: Вербано-Кузио-Осола

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
bg: Верчели

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
bg: Бергамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
bg: Бреша

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
bg: Комо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
bg: Кремона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
bg: Леко

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
bg: Лоди

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
bg: Мантуа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
bg: Милано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
bg: Павия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
bg: Сондрио

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
bg: Варезе

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
bg: Аоста

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
bg: Болцано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
bg: Тренто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
bg: Белуно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
bg: Падуа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
bg: Ровиго

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
bg: Тревизо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
bg: Венеция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
bg: Верона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
bg: Виченца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
bg: Гориция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
bg: Порденоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
bg: Триест

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
bg: Удине

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
bg: Генуа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
bg: Империя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
bg: Специя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
bg: Савона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
bg: Болоня

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
bg: Ферара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
bg: Форли-Чезена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
bg: Модена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
bg: Парма

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
bg: Пиаченца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
bg: Равена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
bg: Реджо Емилия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
bg: Римини

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
bg: Арецо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
bg: Флоренция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
bg: Гросето

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
bg: Ливорно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
bg: Лука

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
bg: Маса-Карара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
bg: Пиза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
bg: Пистоя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
bg: Прато

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
bg: Сиена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
bg: Перуджа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
bg: Терни

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
bg: Анкона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
bg: Асколи Пичено

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
bg: Мачерата

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
bg: Пезаро и Урбино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
bg: Фрозиноне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
bg: Латина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
bg: Риети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
bg: Рим

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
bg: Витербо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
bg: Киети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
bg: Л'Акуила

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
bg: Пескара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
bg: Терамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
bg: Кампобасо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
bg: Изерния

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
bg: Авелино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
bg: Беневенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
bg: Казерта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
bg: Неапол

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
bg: Салерно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
bg: Бари

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
bg: Бриндизи

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
bg: Фоджа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
bg: Лече

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
bg: Таранто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
bg: Матера

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
bg: Потенца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
bg: Катандзаро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
bg: Козенца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
bg: Кротоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
bg: Реджо Калабрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
bg: Вибо Валентия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
bg: Агридженто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
bg: Калтанисета

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
bg: Катания

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
bg: Ена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
bg: Месина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
bg: Палермо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
bg: Рагуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
bg: Сиракуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
bg: Трапани

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
bg: Каляри

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
bg: Нуоро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
bg: Ористано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
bg: Сасари

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
bg: Извън Ямайка

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
bg: Портланд

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
bg: Порт Антонио

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
bg: Блек Ривър

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
bg: Сейнт Джеймс

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
bg: Монтего Бей

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
bg: Префектури

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
bg: Извън границите

[ctx: japan.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
bg: Хокайдо

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
bg: Сапоро

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
bg: Аомори

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
bg: Ивате

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
bg: Мориока

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
bg: Акита

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
bg: Ямагата

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
bg: Мияги

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
bg: Сендай

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
bg: Ниигата

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
bg: Фукушима

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
bg: Нагано

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
bg: Гунма

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
bg: Маебаши

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
bg: Точиги

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
bg: Уцуномия

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
bg: Ибараки

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
bg: Мито

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
bg: Чиба

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
bg: Гифу

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
bg: Шидзуока

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
bg: Сайтама

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
bg: Яманаши

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
bg: Кофу

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
bg: Тояма

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
bg: Ишикава

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
bg: Канадзава

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
bg: Айчи

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
bg: Нагоя

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
bg: Фукуи

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
bg: Шига

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
bg: Оцу

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
bg: Мие

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
bg: Цу

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
bg: Киото

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
bg: Хиого

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
bg: Кобе

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
bg: Нара

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
bg: Осака

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
bg: Вакаяма

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
bg: Окаяма

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
bg: Тотори

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
bg: Шимане

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
bg: Мацуе

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
bg: Хирошима

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
bg: Ямагучи

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
bg: Фукуока

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
bg: Оита

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
bg: Миядзаки

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
bg: Кагошима

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
bg: Кумамото

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
bg: Сага

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
bg: Нагасаки

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
bg: Ехиме

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
bg: Мацуяма

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
bg: Кочи

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
bg: Токушима

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
bg: Кагава

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
bg: Такамацу

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
bg: Канагава

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
bg: Йокохама

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
bg: Токио

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
bg: Окинава

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
bg: Наха

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
bg: Извън Казахстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
bg: Алмати (град)

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
bg: Байконур

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
bg: Алмати

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
bg: Талдъкорган

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
bg: Акмола

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
bg: Кокшетау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
bg: Актобе

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
bg: Атърау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
bg: Актау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
bg: Шимкент

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
bg: Павлодар

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
bg: Караганда

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
bg: Кузулорда

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
bg: Тараз

en: E&xplore Map
bg: &Разглеждане на картата

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
bg: Ляво щракване на картата, за да видите информация за областите

en: Test Yourself:
bg: Изпитайте се:

en: &Location of Regions
bg: &Местоположение на държави

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
bg: Задачата ви се състои да намерите държавата на картата и да щракнете върху нея

en: &Place Regions in the Map
bg: &Разположете държавите на картата

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
bg: Задачата ви се състои да намерите мястото на картата на дадена форма на област

en: &Regions by Capital
bg: &Области по столица

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
bg: Задачата ви се състои да отгатнете името на държавата по столица

en: &Capitals of Regions
bg: &Столици на области

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
bg: Задачата ви се състои да отгатнете името на столицата на дадена държава

en: Re&gions by Flag
bg: О&бласти по флаг

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
bg: Задачата ви се състои да отгатнете името на държавата по даден флаг

en: &Flags of Regions
bg: &Флагове на държави

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
bg: Задачата ви се състои да отгатнете флагът на дадена държава

en: &Open Map...
bg: &Отваряне на карта...

en: &Zoom
bg: &Увеличение

en: &Original Size
bg: Ори&гинален размер

en: &Automatic Zoom
bg: &Автоматично мащабиране

en: &Move
bg: Пре&местване

en: Disclaimer
bg: Право на ползване

en: Map author
bg: Автор на картата

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
bg: Грешка при отваряне на последното използваната карта. Грешка при анализ на %1: %2

en: There is no current map
bg: Няма текуща карта

en: Number of Questions
bg: Брой въпроси

en: How many questions do you want? (1 to %1)
bg: Брой въпроси (1 до %1)

en: &Location of %1
bg: &Местоположение на %1

en: &Place %1 in the Map
bg: &Разположете %1 на картата

en: %1 by Flag
bg: %1 по флаг

en: &Flags of %1
bg: &Флагове на %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
bg: <qt>Текуща карта:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
bg: Картите, флаговете и преводът са точни дотолкова, доколкото техните автори са могли да постигнат. Също така, програмата не може да бъде ползвана като достоверен източник.

en: This map has been created by %1.
bg: Тази карта е създадена от %1.

en: Map Author
bg: Автор на картата

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
bg: Последно отваряна карта

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
bg: Райони

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
bg: Извън Киргизстан

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
bg: Бишкек

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
bg: Беларус

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
bg: Рига

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
bg: Рига (град)

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
bg: Общини

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
bg: Извън Лихтенщайн

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
bg: Балцерс

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Eschen
bg: Ешен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
bg: Гамприн

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Mauren
bg: Маурен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Planken
bg: Планкен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Ruggell
bg: Ругел

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schaan
bg: Шаан

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
bg: Шеленберг

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesen
bg: Тризен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesenberg
bg: Тризенберг

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
bg: Вадуц

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
bg: Литва (общини)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
bg: Общини

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
bg: Извън Литва (общини)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
bg: Алитус (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus
bg: Алитус

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
bg: Каунас (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
bg: Каунас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
bg: Клайпеда (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
bg: Клайпеда

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
bg: Паланга (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
bg: Паневежис (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
bg: Паневежис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
bg: Шяуляй (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
bg: Шяуляй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
bg: Вилнюс (град)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
bg: Вилнюс

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
bg: Люксембург (кантони)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
bg: Кантони

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
bg: Извън Люксембург (кантони)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
bg: Клерво

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Diekirch
bg: Дикирх

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Grevenmacher
bg: Гревенмахер

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

en: Programmer and designer
bg: Програмиране и дизайн

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
bg: Малайзия

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
bg: Щати

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
bg: Извън Малайзия

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
bg: Кедах

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor
bg: Джохор

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kelantan
bg: Келантан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
bg: Малака

[ctx: malaysia.kgm]
en: Seremban
bg: Серембан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Pahang
bg: Паханг

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
bg: Куантан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perak
bg: Перак

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perlis
bg: Перлис

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kangar
bg: Кангар

[ctx: malaysia.kgm]
en: Penang
bg: Пенанг

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
bg: Сабах

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
bg: Саравак

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
bg: Кучинг

[ctx: malaysia.kgm]
en: Selangor
bg: Селангор

[ctx: malaysia.kgm]
en: Terengganu
bg: Терренгану

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuala Terengganu
bg: Куала Терренгану

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
bg: Манипур

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
bg: Извън Манипур

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
bg: %1 е столица на...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
bg: Столицата на %1 е...

en: %1 by Capital
bg: %1 по столица

en: Capitals of %1
bg: Столици на %1

en: Regions
bg: Области

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
bg: Открили сте грешка в картата. Свържете се с автора и съобщете, че картата %1 няма връзка с цветовете %2, %3, %4.

[ctx: @title]
en: %1 in Map
bg: %1 на картата

en: Choose Map to Use
bg: Изберете карта за използване

en: Error parsing %1: %2
bg: Грешка при анализ %1:%2

en: Error parsing
bg: Грешка при анализ

en: The map image file for %1 does not exist
bg: Файлът с карта за %1 не съществува

en: The flag image file for %1 does not exist
bg: Файлът с флаг за %1 не съществува

en: Invalid value in tag %1
bg: Тагът %1 съдържа невалидна стойност.

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
bg: Вече има държава с името %1 или държава със същия цвят %2.

en: The map description file should begin with the %1 tag
bg: Описанието на картата трябва да започва с таг %1.

en: Could not open %1 for reading.
bg: Грешка при отваряне на %1 за четене.

en: %1 does not exist.
bg: %1 не съществува.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
bg: Описанието на картата трябва да съдържа таг %1 в %2.

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
bg: Описанието на картата трябва да съдържа точно един таг %1 в %2.

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
bg: Мексико (щати)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
bg: Щати

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
bg: Извън Мексико (щати)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Aguascalientes
bg: Агуаскалиентес

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
bg: Долна Калифорния

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
bg: Мексикали

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
bg: Южна Долна Калифорния

[ctx: mexico_states.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
bg: Кампече

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
bg: Чиапас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tuxtla Gutiérrez
bg: Тустла Гутиерес

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
bg: Чиуауа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
bg: Коауила

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
bg: Салтильо

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
bg: Колима

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Durango
bg: Дуранго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
bg: Гуанахуато

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
bg: Гереро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
bg: Чилпансинго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
bg: Идалго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
bg: Пачука

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
bg: Халиско

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
bg: Гуадалахара

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
bg: Мексико

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
bg: Толука

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
bg: Мичоакан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
bg: Морелия

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
bg: Морелос

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
bg: Куеранавака

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
bg: Наярит

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tepic
bg: Тепик

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
bg: Нуево Леон

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
bg: Монтерей

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Oaxaca
bg: Оахака

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Puebla
bg: Пуебла

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
bg: Керетаро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Santiago de Querétaro
bg: Сантяго де Керетаро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
bg: Кинтана Роо

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
bg: Четумал

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
bg: Сан Луис Потоси

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
bg: Синалоа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
bg: Кулиакан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
bg: Сонора

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
bg: Ермосильо

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
bg: Табаско

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
bg: Виляермоса

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
bg: Тамаулипас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
bg: Сиудад Виктория

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
bg: Тласкала

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
bg: Веракруз

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
bg: Халапа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
bg: Юкатан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mérida
bg: Мерида

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Zacatecas
bg: Сакатекас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
bg: Федерален окръг

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
bg: Мексико сити

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
bg: Монголия

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
bg: Извън Монголия

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
bg: Архангай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
bg: Цецерлег

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
bg: Баян Йолгий

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
bg: Йолгий

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
bg: Баянхонгор

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
bg: Булган

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
bg: Дархан Ул

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
bg: Дархан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornod
bg: Дорнод

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
bg: Чойбалсан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
bg: Дорно Гови

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
bg: Сайншанд

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
bg: Дунд Гови

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
bg: Мандалгови

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
bg: Гови Алтай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
bg: Алтай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
bg: Гови Сумбер

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
bg: Чоир

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
bg: Хентий

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
bg: Йондьорхан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
bg: Ховд

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
bg: Хьовсгьол

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
bg: Мьорьон

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
bg: Йомньо Гови

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
bg: Даланзадгад

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
bg: Орхон

[ctx: mongolia.kgm]
en: Erdenet
bg: Ерденет

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
bg: Йовьорхангай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
bg: Арвайхер

[ctx: mongolia.kgm]
en: Selenge
bg: Селенге

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
bg: Сухе Батор

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
bg: Барун Урт

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
bg: Тьов

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
bg: Зунмод

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
bg: Увс

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
bg: Улангом

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
bg: Завхан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
bg: Улястай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
bg: Улан Батор

en: Wikipedia page
bg: Страница в Уикипедия

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
bg: Северна и Централна Америка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
bg: Извън Северна и Централна Америка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
bg: Отава

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
bg: Съединени американски щати

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
bg: Вашингтон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
bg: Бахамски острови

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
bg: Насау

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
bg: Доминиканска република

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
bg: Хавана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
bg: Доминика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
bg: Розо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
bg: Барбадос

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
bg: Бриджтаун

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
bg: Порт ъф Спейн

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
bg: Мексико сити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
bg: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
bg: Гватемала сити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
bg: Белиз

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
bg: Белмопан

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
bg: Хондурас

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
bg: Тегусигалпа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
bg: Манагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
bg: Сан Хосе

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
bg: Панама сити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
bg: Гренландия (Дания)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
bg: Гаяна

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mahakali
bg: Махакали

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
bg: Холандия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
bg: Извън Холандия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
bg: Грьонинген

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
bg: Лимбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
bg: Маастрихт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
bg: Утрехт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
bg: Миделбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
bg: Хага

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
bg: Нова Зеландия

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
bg: Извън Нова Зеландия

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
bg: Окланд

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
bg: Уелингтън

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
bg: Нелсън сити

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
bg: Западен бряг

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
bg: Крайстчърч

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Dunedin
bg: Дунедин

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
bg: Саутленд

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
bg: Извън Никарагуа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
bg: Нуева Сеговия

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
bg: Чинандега

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
bg: Леон

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
bg: Манагуа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
bg: Гранада

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
bg: Ривас

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
bg: Рио Сан Хуан

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
bg: Сан Карлос

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
bg: Северна Корея

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
bg: Извън Северна Корея

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
bg: Норвегия

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
bg: Извън Норвегия

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
bg: Бодо

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
bg: Ставангер

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
bg: Осло

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
bg: Океания

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
bg: Извън Океания

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
bg: Канбера

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
bg: остров Норфолк (Австралия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
bg: Уелингтън

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
bg: Острови Кук (Нова Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
bg: Аваруа

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
bg: Ниуе (Нова Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
bg: Алофи

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
bg: Токелау (Нова Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
bg: Източен Тимор

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
bg: Дили

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
bg: Великденски остров

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
bg: Фиджи

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
bg: Сува

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
bg: Джакарта

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
bg: Порт Морсби

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
bg: Соломонови о-ви

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
bg: Хониара

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
bg: Вануату

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
bg: Порт Вила

[ctx: oceania.kgm]
en: Kiribati
bg: Кирибати

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
bg: Маршалски острови

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
bg: Маджуро

[ctx: oceania.kgm]
en: Nauru
bg: Науру

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
bg: Палау

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
bg: Нова Каледония (Франция)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
bg: Нумея

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
bg: Френска Полинезия (Франция)

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
bg: Папеете

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
bg: Самоа

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
bg: Апия

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
bg: Тонга

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
bg: Нюку'алофа

[ctx: oceania.kgm]
en: Tuvalu
bg: Тувалу

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
bg: Фунафути

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
bg: остров Питкерн (Великобритания)

[ctx: oceania.kgm]
en: Adamstown
bg: Адамстаун

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
bg: Хаваи (САЩ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
bg: Хонолулу

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
bg: Американска Самоа (САЩ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
bg: Паго Паго

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
bg: Гуам (САЩ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
bg: Северно Мариански острови (САЩ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
bg: Сайпан

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
bg: Малки острови, прилежащи към САЩ

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
bg: Оман

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: oman.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
bg: Извън Оман

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
bg: Маскат

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
bg: Извън Пакистан

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
bg: Пешавар

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
bg: Пенджаб

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
bg: Карачи

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
bg: Исламабад

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
bg: Пешавар и Исламабад

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: panama.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
bg: Извън Панама

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
bg: Ла Палма

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
bg: Панама

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
bg: Извън Парагвай

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
bg: Куидад дел Есте

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
bg: Педро Хуан Кабалеро

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
bg: Асунсион

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
bg: Консепсион

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
bg: Кордилера

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
bg: Мисионес

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
bg: Пилар

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
bg: Сан Педро

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
bg: Тихи океан

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
bg: Амазонас

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
bg: Арекипа

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
bg: Аякучо

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
bg: Куско

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
bg: Чиклайо

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
bg: Ла Либертад

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
bg: Трухило

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
bg: Лима

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
bg: Лорето

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
bg: Икитос

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
bg: Мадре де Диос

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
bg: Пуерто Малдонадо

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
bg: Такна

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
bg: Тумбес

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
bg: Паско

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
bg: Сан Мартин

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
bg: Пукалпа

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
bg: Филипини

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
bg: Извън Филипини

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
bg: Сан Хосе

[ctx: philippines.kgm]
en: La Trinidad
bg: Ла Тринидад

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
bg: Табук

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
bg: Санта Круз

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
bg: Масбате

[ctx: philippines.kgm]
en: Quezon
bg: Кезон

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
bg: Манила

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
bg: Поставете %1 върху картата

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
bg: Полша

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
bg: Извън Полша

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
bg: Варшава

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
bg: Ржешов

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
bg: Краков

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
bg: Лоц

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
bg: Катовице

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
bg: Гданск

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
bg: Шчечин

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
bg: Познан

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
bg: Вроцлав

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
bg: Граница2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Ponta Delgada
bg: Понта Делгада

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
bg: Мадейра

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Funchal
bg: Фуншал

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Vila Real
bg: Вила Реал

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
bg: Порто

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Castelo Branco
bg: Кастело Бранко

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
bg: Граница2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Vila Real
bg: Вила Реал

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
bg: Порто

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Castelo Branco
bg: Кастело Бранко

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
bg: Екстрамадура

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ponta Delgada
bg: Понта Делгада

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
bg: Мадейра

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Funchal
bg: Фуншал

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
bg: Фару

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
bg: Порто

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
bg: Мадейра

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Funchal
bg: Фуншал

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
bg: Азорски острови

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
bg: Понта Делгада

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
bg: Аресибо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
bg: Кабо Рохо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
bg: Коросал

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
bg: Дорадо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
bg: Флорида

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
bg: Лас Мариас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
bg: Рио Гранде

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
bg: Салинас

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
bg: Сан Хуан

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
bg: Сан Себастиан

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
bg: Вега Алта

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
bg: Вега Баха

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
bg: Република Ирландия

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
bg: Графства

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
bg: Извън Република Ирландия

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wicklow
bg: Уиклоу

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wexford
bg: Уексфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carlow
bg: Карлоу

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kildare
bg: Килдеър

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Naas
bg: Нейс

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Meath
bg: Мийт

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Navan
bg: Наван

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Louth
bg: Лаут

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dundalk
bg: Дъндок

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Monaghan
bg: Монахан

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cavan
bg: Каван

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Longford
bg: Лонгфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Westmeath
bg: Уестмийт

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mullingar
bg: Мълингар

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Offaly
bg: Офали

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tullamore
bg: Тъламор

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Laois
bg: Лийш

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
bg: Портлийшъ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kilkenny
bg: Килкени

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Waterford
bg: Уотърфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
bg: Корк

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kerry
bg: Кери

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tralee
bg: Трали

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Limerick
bg: Лимерик

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
bg: Северно Типърари

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Nenagh
bg: Нина

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
bg: Южно Типърари

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clonmel
bg: Клонмел

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clare
bg: Клеър

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Ennis
bg: Енис

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Galway
bg: Голуей

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
bg: Мейо

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Castlebar
bg: Касълбар

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Roscommon
bg: Роскомън

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Sligo
bg: Слайгоу

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Leitrim
bg: Лийтрим

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carrick-on-Shannon
bg: Карик он Шанън

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Donegal
bg: Донигал

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Lifford
bg: Лифорд

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
bg: Румъния

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: romania.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
bg: Извън Румъния

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
bg: Алба

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
bg: Арад

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
bg: Бакъу

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
bg: Клуж-Напока

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
bg: Констанца

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
bg: Крайова

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
bg: Яш

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
bg: Бая Маре

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
bg: Сибиу

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
bg: Сучава

[ctx: romania.kgm]
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
bg: Тимишоара

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
bg: Тулча

[ctx: romania.kgm]
en: Vrancea
bg: Вранча

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
bg: Букурещ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
bg: Русия (федерални окръзи)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
bg: Федерални окръзи

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
bg: Извън Русия (федерални окръзи)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
bg: Централен федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
bg: Москва

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
bg: Далекоизточен федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
bg: Хабаровск

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
bg: Северозападен федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
bg: Санкт Петербург

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
bg: Сибирски федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
bg: Новосибирск

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
bg: Южен федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
bg: Ростов на Дон

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
bg: Уралски федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
bg: Екатеринбург

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
bg: Приволжски федерален окръг

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
bg: Нижни Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
bg: Русия (адм. субекти)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
bg: Републики, краеве и области

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
bg: Извън Русия (адм. субекти)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
bg: Адигея

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
bg: Майкоп

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
bg: Башкортостан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
bg: Уфа

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
bg: Бурятия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
bg: Улан Уде

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
bg: Република Алтай

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
bg: Горно Алтайск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
bg: Дагестан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
bg: Махачкала

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
bg: Ингушетия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
bg: Магас

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
bg: Кабардино-Балкария

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
bg: Налчик

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
bg: Калмикия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
bg: Елиста

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
bg: Карачаево-Черкезия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
bg: Черкеск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
bg: Карелия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
bg: Петрозаводск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
bg: Коми

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
bg: Сиктивкар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
bg: Марий Ел

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
bg: Йошкар Ола

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
bg: Мордовия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
bg: Саранск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
bg: Саха (Якутия)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
bg: Якутск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
bg: Северна Осетия - Алания

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
bg: Владикавказ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
bg: Татарстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
bg: Казан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
bg: Тува

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
bg: Кизил

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
bg: Удмуртия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
bg: Ижевск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
bg: Хакасия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
bg: Абакан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
bg: Чечения

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
bg: Грозни

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
bg: Чувашия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
bg: Чебоксари

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
bg: Алтайски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
bg: Барнаул

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
bg: Краснодарски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
bg: Краснодар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
bg: Красноярски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
bg: Красноярск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
bg: Приморски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
bg: Владивосток

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
bg: Ставрополски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
bg: Ставропол

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
bg: Хабаровски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
bg: Хабаровск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
bg: Пермски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
bg: Перм

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
bg: Амурска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
bg: Благовещенск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
bg: Архангелска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
bg: Архангелск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
bg: Астраханска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
bg: Астрахан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
bg: Белгородска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
bg: Белгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
bg: Брянска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
bg: Брянск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
bg: Владимирска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
bg: Владимир

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
bg: Волгоградска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
bg: Волгоград

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
bg: Вологодска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
bg: Вологода

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
bg: Воронежка област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
bg: Воронеж

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
bg: Ивановска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
bg: Иваново

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
bg: Иркутска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
bg: Иркутск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
bg: Калининградска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
bg: Калининград

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
bg: Калужка област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
bg: Калуга

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
bg: Камчатска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
bg: Петропавловск Камчатски

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
bg: Кемеровска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
bg: Кемерово

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
bg: Кировска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
bg: Киров

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
bg: Костромска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
bg: Кострома

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
bg: Курганска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
bg: Курган

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
bg: Курска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
bg: Курск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
bg: Ленинградска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
bg: Санкт Петербург

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
bg: Липецка област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
bg: Липецк

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
bg: Магаданска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
bg: Магадан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
bg: Московска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
bg: Москва

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
bg: Мурманска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
bg: Мурманск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
bg: Нижегородска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
bg: Нижни Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
bg: Новгородска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
bg: Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
bg: Новосибирска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
bg: Новосибирск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
bg: Омска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
bg: Омск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
bg: Оренбургска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
bg: Оренбург

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
bg: Орловска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
bg: Орел

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
bg: Пензенска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
bg: Пенза

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
bg: Псковска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
bg: Псков

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
bg: Ростовска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
bg: Ростов на Дон

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
bg: Рязанска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
bg: Рязан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
bg: Самарска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
bg: Самара

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
bg: Саратовска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
bg: Саратов

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
bg: Сахалинска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
bg: Южносахалинск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
bg: Свердловска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
bg: Екатеринбург

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
bg: Смоленска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
bg: Смоленск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
bg: Тамбовска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
bg: Тамбов

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
bg: Тверска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
bg: Твер

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
bg: Томска обладст

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
bg: Томск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
bg: Тулска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
bg: Тула

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
bg: Тюменска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
bg: Тюмен

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
bg: Уляновска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
bg: Уляновск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
bg: Челябинска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
bg: Челябинск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
bg: Забайкалски край

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
bg: Чита

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
bg: Ярославска област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
bg: Ярославъл

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
bg: Еврейска автономна област

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
bg: Биробиджан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
bg: Ненецки автономен окръг

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
bg: Нарян Мар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
bg: Ханти-Мансийски автономен окръг

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
bg: Ханти Мансийск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
bg: Чукотка

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
bg: Анадир

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
bg: Ямалия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
bg: Салехард

[ctx: san-marino.kgm]
en: San Marino
bg: Сан Марино

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
bg: Извън Сан Марино

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
bg: Извън Саудитска Арабия

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
bg: Хаил

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
bg: Джизан

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
bg: Табук

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
bg: Словакия

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
bg: Извън Словакия

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
bg: Братислава

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
bg: Нитра

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
bg: Банска Бистрица

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
bg: Кошице

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
bg: Щирия

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
bg: Каринтия

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
bg: Ново Место

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
bg: Нова Горица

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
bg: Южна Африка

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
bg: Извън Южна Африка

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
bg: Йоханесбург

[ctx: south_africa.kgm]
en: Kimberley
bg: Кимбърли

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
bg: Кейптаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
bg: Южна Америка

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
bg: Бряг

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
bg: Богота

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
bg: Каракас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
bg: Гаяна

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
bg: Суринам

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
bg: Парамарибо

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
bg: Кайен

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
bg: Кито

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
bg: Лима

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
bg: Бразилия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
bg: Сантяго

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
bg: Асунсион

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
bg: Аржентина

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
bg: Уругвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
bg: Монтевидео

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
bg: Република Корея

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
bg: Области

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
bg: Извън границите

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
bg: Сеул

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
bg: Автономни области

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
bg: Извън Испания

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
bg: Външна граница

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
bg: Андалусия

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
bg: Севиля

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
bg: Арагон

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
bg: Сарагоса

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
bg: Астурия

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
bg: Овиедо

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
bg: Балеарски острови

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
bg: Палма де Майорка

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
bg: Баския

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
bg: Канарски острови

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
bg: Лас Палмас де Гран Канария и Санта Круз де Тенерифе

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
bg: Кантабрия

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
bg: Сантандер

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
bg: Кастилия-Ла Манча

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
bg: Толедо

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
bg: Кастилия и Леон

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
bg: Валядолид

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
bg: Каталония

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
bg: Барселона

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
bg: Екстрамадура

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
bg: Мерида

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
bg: Галисия

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
bg: Сантияго де Компостела

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
bg: Ла Риоха

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
bg: Мадрид

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
bg: Навара

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
bg: Памплона

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
bg: Валенсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
bg: Франция

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
bg: Андора

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
bg: Португалия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
bg: Аликанте

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
bg: Алмерия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
bg: Астурия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
bg: Овиедо

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
bg: Барселона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
bg: Кантабрия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
bg: Сантандер

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
bg: Кастейон

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
bg: Кастейон де ла Плана

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
bg: Куидад Реал

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
bg: Кордоба

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
bg: Гранада

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
bg: Гуадалахара

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
bg: Сан Себастиан

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
bg: Бареарси острови

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
bg: Палма де Майорка

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
bg: Ла Риоха

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
bg: Леон

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
bg: Мадрид

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
bg: Малага

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
bg: Навара

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
bg: Памплона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
bg: Лас Палмас

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
bg: Лас Палмас де Гран Канария

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
bg: Понтеведра

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
bg: Саламанка

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
bg: Санта Круз де Тенерифе

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
bg: Сеговия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
bg: Севиля

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
bg: Толедо

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
bg: Валенсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
bg: Валядолид

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
bg: Билбао

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
bg: Сарагоса

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
bg: Шри Ланка

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
bg: Извън Шри Ланка

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
bg: Извън Судан

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
bg: Червено море

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
bg: Порт Судан

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
bg: Хартум

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
bg: Суринам

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
bg: Извън Суринам

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
bg: Парамарибо

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
bg: Извън Швеция

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
bg: Стокхолм

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
bg: Умеа

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
bg: Лулеа

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
bg: Упсала

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
bg: Никьопинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
bg: Линкьопинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
bg: Йонкьопинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
bg: Ваксьо

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
bg: Калмар

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
bg: Висби

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
bg: Малмьо

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
bg: Халмщад

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
bg: Гьотеборг

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
bg: Карлщад

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
bg: Йоребрьо

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
bg: Вастерос

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
bg: Швейцария

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
bg: Кантони

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
bg: Извън Швейцария

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
bg: Цюрих

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
bg: Цюрих

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
bg: Берн

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
bg: Базел

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
bg: Сион

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
bg: Нюшател

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
bg: Женева

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
bg: Извън Таджикистан

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
bg: Душанбе

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
bg: Извън Тайланд

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
bg: Кхон Каен

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
bg: Убон Ратчатани

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
bg: Удон Тани

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
bg: Чон Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
bg: Районг

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
bg: Банкок

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
bg: Фукет

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
bg: Ранонг

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: tripura.kgm]
en: Agartala
bg: Агартала

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
bg: Извън Турция

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
bg: Анкара

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
bg: Анталия

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
bg: Бурса

[ctx: turkey.kgm]
en: Diyarbakır
bg: Диарбекир

[ctx: turkey.kgm]
en: Edirne
bg: Одрин

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
bg: Истанбул

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
bg: Измир

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
bg: Трабзон

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
bg: Извън Туркменистан

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
bg: Области

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
bg: Лвовска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
bg: Лвов

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
bg: Закарпатска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
bg: Ужгород

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
bg: Ивано-Франковск

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
bg: Киевска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
bg: Киев

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
bg: Николаев

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
bg: Одеска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
bg: Одеса

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
bg: Полтавска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
bg: Полтава

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
bg: Харковска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
bg: Харков

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
bg: Днепропетровска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
bg: Донецка област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
bg: Донецк

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
bg: Запорожка област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
bg: Запорожие

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
bg: Луханска област

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
bg: Луханск

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
bg: Симферопол

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
bg: Киев (град)

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
bg: Севастопол (град)

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
bg: Азовско море

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
bg: Черно море

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
bg: Извън Украйна

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
bg: Граница/Бряг

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
bg: Река

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
bg: Уругвай

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
bg: Извън Уругвай

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
bg: Флорес

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
bg: Тринидад

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
bg: Флорида

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
bg: Малдонадо

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
bg: Монтевидео

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
bg: Рио Негро

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
bg: Ривера

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
bg: Сан Хосе

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
bg: Мерседес

[ctx: usa.kgm]
en: USA
bg: САЩ

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
bg: Бряг

[ctx: usa.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
bg: Мичиган (езеро)

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
bg: Ери (езеро)

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
bg: Онтарио (езеро)

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
bg: Бахамски острови

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
bg: Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
bg: Алабама

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
bg: Монгомъри

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
bg: Аляска

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
bg: Аризона

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
bg: Финикс

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
bg: Арканзас

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
bg: Литъл Рок

[ctx: usa.kgm]
en: California
bg: Калифорния

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
bg: Сакраменто

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
bg: Колорадо

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
bg: Денвър

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
bg: Кънектикът

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
bg: Хартфорд

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
bg: Делауер

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
bg: Доувър

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
bg: Флорида

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
bg: Талахаси

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
bg: Джордия

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
bg: Атланта

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
bg: Хаваи

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
bg: Хонолулу

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
bg: Айдахо

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
bg: Боис

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
bg: Илинойс

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
bg: Индиана

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
bg: Индианаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
bg: Айова

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
bg: Де-Мойн

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
bg: Канзас

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
bg: Топека

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
bg: Кентъки

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
bg: Франкфорт

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
bg: Луизиана

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
bg: Батън Роуг

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
bg: Мейн

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
bg: Огъста

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
bg: Мериленд

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
bg: Анаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
bg: Масачузетс

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
bg: Бостън

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
bg: Мичиган

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
bg: Лансинг

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
bg: Минесота

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
bg: Сейнт Пол

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
bg: Мисисипи

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
bg: Джаксън

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
bg: Мисури

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
bg: Джеферсон сити

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
bg: Монтана

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
bg: Хелена

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
bg: Небраска

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
bg: Невада

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
bg: Карсън сити

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
bg: Ню Хемпшир

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
bg: Конкорд

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
bg: Ню Джърси

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
bg: Трентън

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
bg: Ню Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
bg: Санта Фе

[ctx: usa.kgm]
en: New York
bg: Ню Йорк

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
bg: Олбъни

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
bg: Северна Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
bg: Ралий

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
bg: Северна Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
bg: Бесмарк

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
bg: Охайо

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
bg: Оклахома

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
bg: Оклахома сити

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
bg: Орегон

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
bg: Салем

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
bg: Пенсилвания

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
bg: Харисбърг

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
bg: Роуд Айлънд

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
bg: Провидънс

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
bg: Южна Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
bg: Южна Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
bg: Пиер

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
bg: Тенеси

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
bg: Нешвил

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
bg: Тексас

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
bg: Остин

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
bg: Юта

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
bg: Солт Лейк сити

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
bg: Върмонт

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
bg: Монпелие

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
bg: Вирджиния

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
bg: Ричмънд

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
bg: Олимпия

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
bg: Западна Вирджиния

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
bg: Чарлстън

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
bg: Уисконсин

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
bg: Уайоминг

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
bg: Шайен

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
bg: Извън Узбекистан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
bg: Нукус

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
bg: Самарканд

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
bg: Ташкент

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
bg: Извън Венецуела

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
bg: Амазонас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
bg: Пуерто Аякучо

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
bg: Барселона

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
bg: Маракай

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
bg: Баринас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
bg: Боливар

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
bg: Куидад Боливар

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
bg: Валенсия

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
bg: Сан Карлос

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
bg: Коро

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
bg: Сан Хуан де лос Морос

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
bg: Лара

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
bg: Баркисимето

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
bg: Мерида

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
bg: Миранда

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
bg: Матурин

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
bg: Гуанаре

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
bg: Сукре

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
bg: Сан Кристобал

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
bg: Трухило

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
bg: Сан Фелипе

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
bg: Маракайбо

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
bg: Каракас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
bg: Столичен район

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
bg: Виетнам

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
bg: Извън Виетнам

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
bg: Да Нанг

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
bg: Океани и морета

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
bg: Арктически океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
bg: Северен Тихи океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
bg: Северен Атлантически океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
bg: Южен Тихи океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
bg: Южен Атлантически океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
bg: Индийски океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
bg: Антарктически океан

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
bg: Конго

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
bg: Чад (езеро)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Limpopo
bg: Лимпопо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
bg: Нигер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
bg: Нил

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
bg: Окаванго (блато)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
bg: Сенегал

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
bg: Волта

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
bg: Замбези

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
bg: Дунав

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
bg: Днепър

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
bg: Днестър

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Don
bg: Дон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
bg: Елба

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
bg: Лоара

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
bg: Нева

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
bg: Двина

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
bg: Одер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
bg: Сена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
bg: Тигър (и Ефрат)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
bg: Урал

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
bg: Волга

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
bg: Амур

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
bg: Лена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahakam
bg: Махакам

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahanadi
bg: Маханади

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
bg: Меконг

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
bg: Колорадо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hudson
bg: Нъдсън

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mackenzie
bg: Макензи

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
bg: Мисисипи

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
bg: Нелсън

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
bg: Рио Гранде

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
bg: Рио Гранде де Сантияго

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
bg: Сакраменто

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
bg: Юкон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
bg: Амазонка

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
bg: Чибут

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
bg: Магдалена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
bg: Ориноко

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
bg: Рио Колорадо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
bg: Титикака (езеро)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
bg: Токантинш

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
bg: Уругвай

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
bg: Каспийско море

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
bg: Граница

[ctx: world.kgm]
en: Countries
bg: Страни

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
bg: Не е държава

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
bg: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
bg: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Angola
bg: Ангола

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
bg: Луанда

[ctx: world.kgm]
en: Benin
bg: Бенин

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
bg: Порто Ново

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
bg: Ботсвана

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
bg: Габороне

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
bg: Уагадугу

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
bg: Бурунди

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
bg: Камерун

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
bg: Яунде

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
bg: Централноафриканска република

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
bg: Банги

[ctx: world.kgm]
en: Chad
bg: Чад

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
bg: Нджамена

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
bg: Ямусукро

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
bg: Демократична република Конго

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
bg: Киншаса

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
bg: Джибути

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
bg: Египет

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
bg: Кайро

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
bg: Малабо

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
bg: Еритрея

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
bg: Асмара

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
bg: Етиопия

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
bg: Адис Абеба

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
bg: Габон

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
bg: Либървил

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
bg: Гана

[ctx: world.kgm]
en: Accra
bg: Акра

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
bg: Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
bg: Конакри

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
bg: Бисау

[ctx: world.kgm]
en: Iran
bg: Иран

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
bg: Техеран

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
bg: Ирак

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
bg: Багдад

[ctx: world.kgm]
en: Israel
bg: Израел

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
bg: Йерусалим

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
bg: Йордания

[ctx: world.kgm]
en: Amman
bg: Аман

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
bg: Кения

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
bg: Найроби

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
bg: Кувейт

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
bg: Кувейт сити

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
bg: Ливан

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
bg: Бейрут

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
bg: Лесото

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
bg: Либерия

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
bg: Монровия

[ctx: world.kgm]
en: Libya
bg: Либия

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
bg: Триполи

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
bg: Вадуц

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
bg: Антананариво

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
bg: Малави

[ctx: world.kgm]
en: Mali
bg: Мали

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
bg: Бамако

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
bg: Мавритания

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
bg: Нуакшот

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
bg: Мароко

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
bg: Рабат

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
bg: Мозамбик

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
bg: Мапуто

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
bg: Намибия

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
bg: Виндхук

[ctx: world.kgm]
en: Niger
bg: Нигер

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
bg: Ниамей

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
bg: Нигерия

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
bg: Абуджа

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
bg: Катар

[ctx: world.kgm]
en: Doha
bg: Доха

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
bg: Република Конго

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
bg: Бразавил

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
bg: Руанда

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
bg: Кигали

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
bg: Риад

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
bg: Сенегал

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
bg: Дакар

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
bg: Фрийтаун

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
bg: Сомалия

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
bg: Могадишу

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
bg: Южна Африка

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
bg: Претория, Блумфонтейн и Кейптаун

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
bg: Судан

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
bg: Хартум

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
bg: Южен Судан

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
bg: Мбабане

[ctx: world.kgm]
en: Syria
bg: Сирия

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
bg: Дамаск

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
bg: Танзания

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
bg: Додома

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
bg: Гамбия

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
bg: Банджул

[ctx: world.kgm]
en: Togo
bg: Того

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
bg: Ломе

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
bg: Тунизия

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
bg: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
bg: Уганда

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
bg: Кампала

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
bg: Абу Даби (град)

[ctx: world.kgm]
en: Oman
bg: Оман

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
bg: Маскат

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
bg: Западен бряг

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
bg: Йемен

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
bg: Санаа

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
bg: Замбия

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
bg: Лусака

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

[ctx: world.kgm]
en: Harare
bg: Хараре

[ctx: world.kgm]
en: Albania
bg: Албания

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
bg: Тирана

[ctx: world.kgm]
en: Austria
bg: Австрия

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
bg: Виена

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
bg: Беларус

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
bg: Минск

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
bg: Белгия

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
bg: Брюксел

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
bg: Сараево

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
bg: България

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
bg: София

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
bg: Хърватска

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
bg: Загреб

[ctx: world.kgm]
en: Prague
bg: Прага

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
bg: Дания

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
bg: Копенхаген

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
bg: Естония

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
bg: Талин

[ctx: world.kgm]
en: Finland
bg: Финландия

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
bg: Хелзинки

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
bg: Скопие

[ctx: world.kgm]
en: France
bg: Франция

[ctx: world.kgm]
en: Paris
bg: Париж

[ctx: world.kgm]
en: Germany
bg: Германия

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
bg: Берлин

[ctx: world.kgm]
en: Greece
bg: Гърция

[ctx: world.kgm]
en: Athens
bg: Атина

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
bg: Унгария

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
bg: Будапеща

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
bg: Исландия

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
bg: Рейкявик

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
bg: Ирландия

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: world.kgm]
en: Italy
bg: Италия

[ctx: world.kgm]
en: Rome
bg: Рим

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
bg: Латвия

[ctx: world.kgm]
en: Riga
bg: Рига

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
bg: Вилнюс

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
bg: Молдова

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
bg: Кишинев

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
bg: Нидерландия

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
bg: Амстердам

[ctx: world.kgm]
en: Norway
bg: Норвегия

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
bg: Осло

[ctx: world.kgm]
en: Poland
bg: Полша

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
bg: Варшава

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
bg: Португалия

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
bg: Лисабон

[ctx: world.kgm]
en: Romania
bg: Румъния

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
bg: Букурещ

[ctx: world.kgm]
en: Russia
bg: Русия

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
bg: Москва

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
bg: Сан Марино

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
bg: Сърбия

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
bg: Белград

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
bg: Черна гора

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
bg: Подгорица

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
bg: Словакия

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
bg: Братислава

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
bg: Словения

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
bg: Любляна

[ctx: world.kgm]
en: Spain
bg: Испания

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
bg: Мадрид

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
bg: Швеция

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
bg: Стокхолм

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
bg: Швейцария

[ctx: world.kgm]
en: Bern
bg: Берн

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
bg: Турция

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
bg: Анкара

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
bg: Украйна

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
bg: Великобритания

[ctx: world.kgm]
en: London
bg: Лондон

[ctx: world.kgm]
en: Canada
bg: Канада

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
bg: Отава

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
bg: Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
bg: Съединени американски щати

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
bg: Вашингтон

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
bg: Бахамски острови

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
bg: Насау

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
bg: Доминиканска република

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
bg: Хаити

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
bg: Куба

[ctx: world.kgm]
en: Havana
bg: Хавана

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
bg: Ямайка

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
bg: Кингстън

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
bg: Доминика

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
bg: Розо

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
bg: Барбадос

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
bg: Бриджтаун

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
bg: Сейнт Джонс

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
bg: Порт ъф Спейн

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
bg: Мексико

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
bg: Мексико сити

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
bg: Гватемала

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
bg: Гватемала сити

[ctx: world.kgm]
en: Belize
bg: Белиз

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
bg: Белмопан

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
bg: Хондурас

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
bg: Тегусигалпа

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

[ctx: world.kgm]
en: Managua
bg: Манагуа

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

[ctx: world.kgm]
en: San José
bg: Сан Хосе

[ctx: world.kgm]
en: Panama
bg: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
bg: Панама сити

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
bg: Колумбия

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
bg: Богота

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
bg: Венецуела

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
bg: Каракас

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
bg: Гаяна

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
bg: Суринам

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
bg: Парамарибо

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
bg: Кайен

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
bg: Еквадор

[ctx: world.kgm]
en: Quito
bg: Кито

[ctx: world.kgm]
en: Peru
bg: Перу

[ctx: world.kgm]
en: Lima
bg: Лима

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
bg: Бразилия

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
bg: Бразилия

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
bg: Боливия

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
bg: Ла Пас

[ctx: world.kgm]
en: Chile
bg: Чили

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
bg: Сантяго

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
bg: Асунсион

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
bg: Аржентина

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
bg: Уругвай

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
bg: Монтевидео

[ctx: world.kgm]
en: Australia
bg: Австралия

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
bg: Канбера

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
bg: Уелингтън

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
bg: Ватикана

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
bg: Андора

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
bg: Андора ла Вела

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
bg: Монако

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
bg: Монако-Виле

[ctx: world.kgm]
en: China
bg: Китай

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
bg: Пекин

[ctx: world.kgm]
en: India
bg: Индия

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
bg: Ню Делхи

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
bg: Коломбо и Шри Джаяварданапура

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
bg: Монголия

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
bg: Улан Батор

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

[ctx: world.kgm]
en: Japan
bg: Япония

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
bg: Токио

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
bg: Мианмар

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
bg: Нейпидау

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
bg: Непал

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
bg: Катманду

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
bg: Бутан

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
bg: Тхимпху

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
bg: Индонезия

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
bg: Джакарта

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
bg: Малайзия

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
bg: Куала Лумпур

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
bg: Дака

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
bg: Кипър

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
bg: Никозия

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
bg: Афганистан

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
bg: Кабул

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

[ctx: world.kgm]
en: Baku
bg: Баку

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
bg: Армения

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
bg: Ереван

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
bg: Бахрейн

[ctx: world.kgm]
en: Manama
bg: Манама

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
bg: Грузия

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
bg: Тбилиси

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
bg: Ашхабад

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
bg: Ташкент

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
bg: Бишкек

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
bg: Душанбе

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
bg: Пакистан

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
bg: Исламабад

[ctx: world.kgm]
en: Laos
bg: Лаос

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
bg: Виентнян

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
bg: Камбоджа

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
bg: Пномпен

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
bg: Източен Тимор

[ctx: world.kgm]
en: Dili
bg: Дили

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
bg: Бруней

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
bg: Банги Сери Бегаван

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
bg: Филипини

[ctx: world.kgm]
en: Manila
bg: Манила

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
bg: Тайланд

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
bg: Банкок

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
bg: Виетнам

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
bg: Ханой

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
bg: Китай (Тайван)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
bg: Тайпе

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
bg: Сингапур

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
bg: Корейска народно демократична република

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
bg: Пхенян

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
bg: Република Корея

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
bg: Сеул

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
bg: Фиджи

[ctx: world.kgm]
en: Suva
bg: Сува

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
bg: Тонга

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
bg: Нюку'алофа

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
bg: Порт Морсби

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
bg: Гренландия (Дания)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
bg: Нуук

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
bg: Континенти (от Северния полюс)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
bg: Континенти

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
bg: Африка

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
bg: Килиманджаро

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
bg: Северна Америка

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
bg: Южна Америка

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
bg: Антарктика

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
bg: Азия

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
bg: Еверест

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
bg: Европа

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
bg: Елбрус

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
bg: Океания

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
bg: Йемен

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
bg: Извън Йемен

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
bg: Санаа

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
bg: Таиз

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
bg: Демократична република Конго

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
bg: Извън Демократична Република Конго

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
bg: Киншаса

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lusaka
bg: Лусака

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
bg: Замбези

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
bg: Ндола

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mansa
bg: Манса

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
bg: Лусака

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kasama
bg: Касама

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
bg: Области

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
bg: Извън Зимбабве

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
bg: Булавейо

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
bg: Хараре

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
bg: Маникаленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
bg: Мутаре

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
bg: Централен Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
bg: Биндура

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
bg: Източен Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
bg: Марондера

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
bg: Западен Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
bg: Чиной

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
bg: Масвинго

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
bg: Северен Матабеленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
bg: Лупане

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
bg: Южен Матабеленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
bg: Гуанда

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
bg: Мидлендс

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
bg: Гуеру

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
bg: Зимбабве (райони)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
bg: Райони

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
bg: Граница

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
bg: Вода

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
bg: Извън Зимбабве (райони)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulawayo
bg: Булавейо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Harare
bg: Хараре

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Buhera
bg: Бухера

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chimanimani
bg: Чиманимани

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chipinge
bg: Чипинга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makoni
bg: Макони

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutare
bg: Мутаре

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutasa
bg: Мутаса

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nyanga
bg: Нянга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bindura
bg: Биндура

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Guruve
bg: Гуруве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mazowe
bg: Мазоуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
bg: Маунт Даруин

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Muzarabani
bg: Музарабани

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Rushinga
bg: Рушинга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shamva
bg: Шанва

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chikomba
bg: Чикомба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Goromonzi
bg: Горомонзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Marondera
bg: Марондера

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mudzi
bg: Мудзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Murehwa
bg: Мурехуа

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutoko
bg: Мутоко

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Seke
bg: Секе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
bg: Узумба-Марамба-Фунгуе (UMP)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Wedza
bg: Уедза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chegutu
bg: Чегуту

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hurungwe
bg: Хурунгуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kadoma
bg: Кадома

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kariba
bg: Кариба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makonde
bg: Маконде

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvimba
bg: Звимба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bikita
bg: Бикита

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chiredzi
bg: Чиредзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chivi
bg: Чиви

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gutu
bg: Гуту

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Masvingo
bg: Масвинго

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mwenezi
bg: Муенези

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zaka
bg: Зака

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Binga
bg: Бинга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bubi
bg: Буби

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hwange
bg: Хванге

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Lupane
bg: Лупане

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nkayi
bg: Нкаи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Tsholotsho
bg: Тшолотшо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umguza
bg: Умгуза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Beitbridge
bg: Бейтбридж

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulilimamangwe
bg: Булилимамангуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
bg: Гуанда

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Insiza
bg: Инсиза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Matobo
bg: Матобо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umzingwane
bg: Унзингуане

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chirumhanzu
bg: Чируманзу

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
bg: Северен Гокуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
bg: Южен Гокуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gweru
bg: Гуеру

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kwekwe
bg: Куекуе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mberengwa
bg: Мберенгуа

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shurugwi
bg: Шургугуи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvishavane
bg: Звишаване
