kgeography - en to ca@valencia translation catalogue (2384 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
ca@valencia: Tadjikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
ca@valencia: Xina

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
ca@valencia: Àfrica

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: africa.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ca@valencia: Fora d'Àfrica

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ca@valencia: Fora d'Àfrica

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
ca@valencia: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
ca@valencia: Benín

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
ca@valencia: Camerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
ca@valencia: Cap Verd

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
ca@valencia: República Centreafricana

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
ca@valencia: Txad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
ca@valencia: Comores

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ca@valencia: Costa d'Ivori

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ca@valencia: República Democràtica del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
ca@valencia: Egipte

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
ca@valencia: Guinea Equatorial

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
ca@valencia: Etiòpia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
ca@valencia: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
ca@valencia: Gàmbia

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
ca@valencia: Guinea Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
ca@valencia: Libèria

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
ca@valencia: Monròvia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
ca@valencia: Líbia

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
ca@valencia: Mauritània

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
ca@valencia: Maurici

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
ca@valencia: Marroc

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
ca@valencia: Moçambic

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
ca@valencia: Namíbia

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
ca@valencia: Níger

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
ca@valencia: Nigèria

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
ca@valencia: República del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
ca@valencia: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
ca@valencia: Somàlia

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
ca@valencia: Mogadiscio

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
ca@valencia: Sud-àfrica

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
ca@valencia: Pretòria

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
ca@valencia: Sudan del Sud

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
ca@valencia: São Tomé i Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
ca@valencia: Tanzània

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
ca@valencia: Tunísia

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
ca@valencia: Sàhara Occidental

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
ca@valencia: L'Aaiun

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
ca@valencia: Zàmbia

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
ca@valencia: Zimbàbue

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
ca@valencia: Illes Canàries (Espanya)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
ca@valencia: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
ca@valencia: Reunió (França)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
ca@valencia: Albània (districtes)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
ca@valencia: Fora d'Albània

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
ca@valencia: Albània (Prefectures)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
ca@valencia: Fora d'Albània

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
ca@valencia: Durrés

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
ca@valencia: Fora d'Algèria

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
ca@valencia: Alger

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
ca@valencia: Boumerdés

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
ca@valencia: L'Oued

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
ca@valencia: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
ca@valencia: Tizi-Ouzou

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
ca@valencia: Fora d'Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
ca@valencia: Godavari oest

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
ca@valencia: Godavari est

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
ca@valencia: Parròquies

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: andorra.kgm]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
ca@valencia: Angola (Províncies)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
ca@valencia: Fora d'Angola (províncies)

en: Your Answers Were
ca@valencia: Les vostres respostes han sigut

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
ca@valencia: Heu contestat correctament %1 de les %2 preguntes.

en: Question
ca@valencia: Pregunta

en: Your Answer
ca@valencia: La vostra resposta

en: Correct Answer
ca@valencia: Resposta correcta

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
ca@valencia: Fora d'Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
ca@valencia: Buenos Aires (ciutat)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
ca@valencia: Llac Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
ca@valencia: Llac Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
ca@valencia: Erevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
ca@valencia: Fora d'Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
ca@valencia: Vall del baix Dibgang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
ca@valencia: Vall del Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
ca@valencia: Alt Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
ca@valencia: Siang oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
ca@valencia: Siang occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
ca@valencia: Kameng occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
ca@valencia: Kameng oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
ca@valencia: Baix Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
ca@valencia: Alt Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
ca@valencia: Àsia

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: asia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
ca@valencia: Egipte

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
ca@valencia: Etiòpia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
ca@valencia: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
ca@valencia: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
ca@valencia: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
ca@valencia: Jordània

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
ca@valencia: Ciutat de Kuwait

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
ca@valencia: Líban

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
ca@valencia: Aràbia Saudita

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
ca@valencia: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
ca@valencia: Somàlia

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
ca@valencia: Mogadiscio

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
ca@valencia: Sudan del Sud

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
ca@valencia: Síria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
ca@valencia: Damasc

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
ca@valencia: Emirats Àrabs Units

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
ca@valencia: Ciutat d'Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
ca@valencia: Masqat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
ca@valencia: Cisjordània

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
ca@valencia: Iemen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
ca@valencia: Sanaà

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
ca@valencia: Ucraïna

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: asia.kgm]
en: China
ca@valencia: Xina

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
ca@valencia: Pequín

[ctx: asia.kgm]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
ca@valencia: Nova Delhi

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ca@valencia: Colombo i Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
ca@valencia: Mongòlia

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
ca@valencia: Ulan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
ca@valencia: Japó

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
ca@valencia: Tòquio

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
ca@valencia: Katmandú

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
ca@valencia: Thimbu

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
ca@valencia: Indonèsia

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
ca@valencia: Malàisia

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
ca@valencia: Bakú

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
ca@valencia: Erevan

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
ca@valencia: Taixkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
ca@valencia: Kirguizistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
ca@valencia: Bixkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
ca@valencia: Tadjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
ca@valencia: Duixanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
ca@valencia: Cambodja

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
ca@valencia: Filipines

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
ca@valencia: Tailàndia

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
ca@valencia: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
ca@valencia: Corea del Nord

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
ca@valencia: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
ca@valencia: Corea del Sud

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
ca@valencia: Seül

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
ca@valencia: Timor Oriental

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
ca@valencia: Tanzània

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
ca@valencia: Zàmbia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
ca@valencia: Moçambic

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
ca@valencia: Papua Nova Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
ca@valencia: Xipre

en: Correct answers: %1/%2
ca@valencia: Respostes correctes: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
ca@valencia: Fora d'Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
ca@valencia: Cachar Hills septentrional

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
ca@valencia: Lakhimpur septentrional

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: australia.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
ca@valencia: Fora d'Austràlia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
ca@valencia: Costa

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
ca@valencia: Territori de la Capital Australiana

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
ca@valencia: Sidney

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
ca@valencia: Victòria

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
ca@valencia: Austràlia Meridional

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
ca@valencia: Austràlia Occidental

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
ca@valencia: Tasmània

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
ca@valencia: Territori del Nord

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
ca@valencia: Àustria

[ctx: austria.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
ca@valencia: Fora d'Àustria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
ca@valencia: Viena

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
ca@valencia: Estíria

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
ca@valencia: Caríntia

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
ca@valencia: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
ca@valencia: Alta Àustria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
ca@valencia: Baixa Àustria

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
ca@valencia: Sankt Pölten

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
ca@valencia: Fora d'Azerbaidjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
ca@valencia: Ciutat de Xirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
ca@valencia: Ciutat de Bakú

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
ca@valencia: Ciutat de Ganja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
ca@valencia: Ciutat de Lankaran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
ca@valencia: Ciutat de Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
ca@valencia: Ciutat de Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
ca@valencia: Ciutat de Shaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
ca@valencia: Ciutat de Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
ca@valencia: Ciutat de Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
ca@valencia: Ciutat de Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
ca@valencia: Ciutat de Yevlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
ca@valencia: Ciutat de Nakhichevan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
ca@valencia: Fora de Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
ca@valencia: Belarús

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
ca@valencia: Fora de Belarús

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
ca@valencia: Óblast de Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
ca@valencia: Óblast d'Homyel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
ca@valencia: Óblast d'Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
ca@valencia: Óblast de Mahilyow

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
ca@valencia: Óblast de Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
ca@valencia: Óblast de Vitebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
ca@valencia: Bèlgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
ca@valencia: Fora de Bèlgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
ca@valencia: Anvers

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
ca@valencia: Brussel·les

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
ca@valencia: Brabant Flamenc

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
ca@valencia: Lovaina

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
ca@valencia: Flandes occidental

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
ca@valencia: Flandes oriental

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
ca@valencia: Gant

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
ca@valencia: Brabant Való

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
ca@valencia: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
ca@valencia: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: belize.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
ca@valencia: Fora de Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
ca@valencia: Districte de Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
ca@valencia: Ciutat de Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
ca@valencia: Districte de Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
ca@valencia: Districte de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
ca@valencia: Ciutat de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
ca@valencia: Districte d'Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
ca@valencia: Ciutat d'Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
ca@valencia: Districte de Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
ca@valencia: Districte de Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
ca@valencia: Fora de Bhutan

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
ca@valencia: Pare

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
ca@valencia: Thimbu

[ctx: bihar.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
ca@valencia: El districte %1 té la capital a…

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
ca@valencia: Capitals de districtes

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
ca@valencia: %1 és la capital del districte de…

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
ca@valencia: Districte per capital

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
ca@valencia: Fora de Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bihar.kgm]
en: Purnia
ca@valencia: Isernia

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
ca@valencia: Bolívia

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
ca@valencia: Fora de Bolívia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
ca@valencia: Bòsnia i Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
ca@valencia: Fora de Bòsnia i Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
ca@valencia: Bòsnia central

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
ca@valencia: Hercegovina-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
ca@valencia: Bòsnia occidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
ca@valencia: Hercegovina occidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
ca@valencia: Sarajevo-Romanija o Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
ca@valencia: Fora de Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
ca@valencia: Nord-est

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
ca@valencia: Nord-oest

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
ca@valencia: Sud-est

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
ca@valencia: Meridional

en: &Accept
ca@valencia: &Accepta

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
ca@valencia: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
ca@valencia: Districte Federal

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
ca@valencia: Estat de Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: Maranhão
ca@valencia: Maranhao

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
ca@valencia: Estat de Sao Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
ca@valencia: Sao Paulo (ciutat)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
ca@valencia: Fora de límits

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
ca@valencia: Bulgària

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
ca@valencia: Fora de Bulgària

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
ca@valencia: Província de Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
ca@valencia: Ciutat de Sofia

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
ca@valencia: Burkina Faso (províncies)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
ca@valencia: Fora de Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Bobo Dioulasso
ca@valencia: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
ca@valencia: Burkina Faso (regions)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
ca@valencia: Fora de Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
ca@valencia: Altiplà central

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
ca@valencia: Centre-est

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
ca@valencia: Centre-oest

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Hauts-bassins
ca@valencia: Conques altes

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Bobo Dioulasso
ca@valencia: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Sud-Ouest
ca@valencia: Sud-oest

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
ca@valencia: Estats i divisions

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: burma.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
ca@valencia: Fora de Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
ca@valencia: Yangon (antiga Rangun)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
ca@valencia: Camerun (departaments)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
ca@valencia: Fora del Camerun (departaments)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
ca@valencia: Camerun (províncies)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
ca@valencia: Fora de Camerun (províncies)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
ca@valencia: Est

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
ca@valencia: Nord llunyà

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
ca@valencia: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
ca@valencia: Nord-oest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
ca@valencia: Sud

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
ca@valencia: Sud-oest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
ca@valencia: Oest

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
ca@valencia: Canadà

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
ca@valencia: Províncies i Territoris

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
ca@valencia: Fora de límits

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
ca@valencia: Illa del Príncep Eduard

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
ca@valencia: Colúmbia Britànica

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
ca@valencia: Territoris del Nord-oest

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
ca@valencia: Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
ca@valencia: Nova Brunsvic

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
ca@valencia: Nova Escòcia

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
ca@valencia: Yukon

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
ca@valencia: Carib

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
ca@valencia: Fora del Carib

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
ca@valencia: Bahames

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
ca@valencia: Illes Turks i Caicos (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
ca@valencia: Ciutat de Cockburn

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
ca@valencia: Haití

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
ca@valencia: República Dominicana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
ca@valencia: Puerto Rico (EUA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
ca@valencia: Illes Verges (EUA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
ca@valencia: Illes Verges Britàniques (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
ca@valencia: Saint Martin (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
ca@valencia: Saint Barthelemy (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ca@valencia: Antigua i Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
ca@valencia: St. John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
ca@valencia: Saint Kitts i Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
ca@valencia: Guadeloupe (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
ca@valencia: Martinica (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
ca@valencia: Fora de França

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ca@valencia: Saint Vincent i les Grenadines

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ca@valencia: Trinidad i Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
ca@valencia: Port-of-Spain

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
ca@valencia: Antilles Neerlandeses (HOL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
ca@valencia: Aruba (HOL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
ca@valencia: Illes Caiman (UK)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
ca@valencia: Catalunya (Comarques)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
ca@valencia: Fora de Catalunya

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Camp
ca@valencia: L'Alt Camp

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Empordà
ca@valencia: L'Alt Empordà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Penedès
ca@valencia: L'Alt Penedès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Urgell
ca@valencia: L'Alt Urgell

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alta Ribagorça
ca@valencia: L'Alta Ribagorça

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Anoia
ca@valencia: L'Anoia

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Bages
ca@valencia: El Bages

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Camp
ca@valencia: El Baix Camp

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Ebre
ca@valencia: El Baix Ebre

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Empordà
ca@valencia: El Baix Empordà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Penedès
ca@valencia: El Baix Penedès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelonès
ca@valencia: El Barcelonès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berguedà
ca@valencia: El Berguedà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
ca@valencia: La Cerdanya

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Conca de Barberà
ca@valencia: La Conca de Barberà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garraf
ca@valencia: El Garraf

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrigues
ca@valencia: Les Garrigues

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrotxa
ca@valencia: La Garrotxa

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
ca@valencia: El Gironès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Maresme
ca@valencia: El Maresme

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montsià
ca@valencia: El Montsià

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Noguera
ca@valencia: La Noguera

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Jussà
ca@valencia: El Pallars Jussà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Sobirà
ca@valencia: El Pallars Sobirà

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla de l'Estany
ca@valencia: El Pla de l'Estany

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla d'Urgell
ca@valencia: El Pla d'Urgell

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Priorat
ca@valencia: El Priorat

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
ca@valencia: La Ribera d'Ebre

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripollès
ca@valencia: El Ripollès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segarra
ca@valencia: La Segarra

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segrià
ca@valencia: El Segrià

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Selva
ca@valencia: La Selva

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsonès
ca@valencia: El Solsonès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragonès
ca@valencia: El Tarragonès

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Terra Alta
ca@valencia: La Terra Alta

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Urgell
ca@valencia: L'Urgell

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
ca@valencia: Val d'Aran

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Occidental
ca@valencia: El Vallès Occidental

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
ca@valencia: Sabadell i Terrassa

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Oriental
ca@valencia: El Vallès Oriental

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
ca@valencia: Fora de Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
ca@valencia: Xile

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: chile.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
ca@valencia: Fora de Xile

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
ca@valencia: Magallanes i l'Antàrtida Xilena

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
ca@valencia: Regió metropolitana de Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
ca@valencia: Arica i Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
ca@valencia: Xina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: china.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: china.kgm]
en: Coast
ca@valencia: Costa

[ctx: china.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: china.kgm]
en: Japan
ca@valencia: Japó

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
ca@valencia: Mongòlia

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
ca@valencia: Corea del Nord

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
ca@valencia: Corea del Sud

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
ca@valencia: Kirguizistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
ca@valencia: Tadjikistan

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: china.kgm]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
ca@valencia: Tailàndia

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
ca@valencia: Pequín

[ctx: china.kgm]
en: Macao
ca@valencia: Macau

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
ca@valencia: Amazones

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
ca@valencia: Antioquía

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
ca@valencia: Medellín

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
ca@valencia: Bolívar

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
ca@valencia: Florència

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
ca@valencia: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
ca@valencia: Bogotà

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
ca@valencia: Districte Federal

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
ca@valencia: Nord de Santander

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
ca@valencia: St Andrew i Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
ca@valencia: Oceà

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
ca@valencia: Altres països

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
ca@valencia: Fora de Costa Rica

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
ca@valencia: Libèria

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
ca@valencia: Fora de Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
ca@valencia: Ciutat de l'Havana

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
ca@valencia: Xipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
ca@valencia: Fora de Xipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
ca@valencia: Nicòsia

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
ca@valencia: Txèquia

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
ca@valencia: Fora de Txèquia

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
ca@valencia: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
ca@valencia: Bohèmia central

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
ca@valencia: Bohèmia meridional

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
ca@valencia: Moràvia-Silèsia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
ca@valencia: Moràvia meridional

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
ca@valencia: Dinamarca (comtats) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
ca@valencia: Fora de Dinamarca (comtats)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
ca@valencia: Copenhaguen (municipi)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
ca@valencia: Frederiksberg (municipi)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
ca@valencia: Copenhaguen (comtat)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
ca@valencia: Seeland occidental

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
ca@valencia: Jutlàndia meridional

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
ca@valencia: Jutlàndia septentrional

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
ca@valencia: La bandera de %1 és…

[ctx: @title]
en: Flag of %1
ca@valencia: Bandera de %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
ca@valencia: República Dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
ca@valencia: Fora de República Dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
ca@valencia: L'Altagracia

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
ca@valencia: San José d'Ocoa

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
ca@valencia: Equador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
ca@valencia: Fora de l'Equador

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
ca@valencia: L'Oro

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
ca@valencia: Puerto Francisco d'Orellana

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
ca@valencia: Egipte

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
ca@valencia: Governacions

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
ca@valencia: Fora d'Egipte

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
ca@valencia: Assuan

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
ca@valencia: Al Buhayra

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
ca@valencia: Al Daqahliyah

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
ca@valencia: Damiata

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
ca@valencia: Faium

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
ca@valencia: Al Gharbiya

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
ca@valencia: Gizeh

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
ca@valencia: Al Minya

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
ca@valencia: Al Minufiya

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
ca@valencia: La Vall Nova

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
ca@valencia: Sinaí septentrional

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
ca@valencia: Port Saïd

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
ca@valencia: Al Qalyubiyaha

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
ca@valencia: Mar Roja

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
ca@valencia: Sawhag

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
ca@valencia: Sinaí meridional

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
ca@valencia: Fora d'El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
ca@valencia: Emirats Àrabs Units

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
ca@valencia: Emirats

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
ca@valencia: Fora dels Emirats

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
ca@valencia: Dubai

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
ca@valencia: Estònia

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
ca@valencia: Fora d'Estònia

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
ca@valencia: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: europe.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
ca@valencia: Costa

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
ca@valencia: Albània

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
ca@valencia: Àustria

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
ca@valencia: Viena

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
ca@valencia: Belarús

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
ca@valencia: Bèlgica

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
ca@valencia: Brussel·les

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ca@valencia: Bòsnia i Hercegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
ca@valencia: Bulgària

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
ca@valencia: Croàcia

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
ca@valencia: Txèquia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
ca@valencia: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
ca@valencia: Dinamarca

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
ca@valencia: Copenhaguen

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
ca@valencia: Estònia

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
ca@valencia: Finlàndia

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
ca@valencia: Hèlsinki

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
ca@valencia: Macedònia del Nord

[ctx: europe.kgm]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
ca@valencia: Alemanya

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
ca@valencia: Grècia

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
ca@valencia: Hongria

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
ca@valencia: Islàndia

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
ca@valencia: Reykjavík

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
ca@valencia: Irlanda

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
ca@valencia: Itàlia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
ca@valencia: Letònia

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
ca@valencia: Lituània

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
ca@valencia: Vílnius

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
ca@valencia: Moldàvia

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
ca@valencia: Mònaco

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
ca@valencia: Marroc

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
ca@valencia: Països Baixos

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
ca@valencia: Noruega

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
ca@valencia: Polònia

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
ca@valencia: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
ca@valencia: Bucarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
ca@valencia: Sèrbia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
ca@valencia: Belgrad

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
ca@valencia: Eslovàquia

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
ca@valencia: Eslovènia

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
ca@valencia: Suècia

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
ca@valencia: Suïssa

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
ca@valencia: Berna

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
ca@valencia: Síria

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
ca@valencia: Tunísia

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
ca@valencia: Ucraïna

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
ca@valencia: Regne Unit

[ctx: europe.kgm]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
ca@valencia: Ciutat del Vaticà

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
ca@valencia: Finlàndia (regions)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
ca@valencia: Fora d'Islàndia (regions)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
ca@valencia: Carèlia septentrional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
ca@valencia: Carèlia meridional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
ca@valencia: Finlàndia central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
ca@valencia: Finlàndia pròpia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
ca@valencia: Lapònia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
ca@valencia: Ostrobòtnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
ca@valencia: Ostrobòtnia central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
ca@valencia: Fora d'Estònia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
ca@valencia: Ostrobòtnia meridional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
ca@valencia: Tavastia Pròpia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
ca@valencia: Savònia septentrional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
ca@valencia: Savònia meridional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
ca@valencia: Hèlsinki

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
ca@valencia: Esta bandera pertany a:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
ca@valencia: %1 a partir de la bandera

[ctx: france.kgm]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: france.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: france.kgm]
en: Not France
ca@valencia: Fora de França

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
ca@valencia: Bourg-en-Bresse

[ctx: france.kgm]
en: Allier
ca@valencia: Alèir (Allier)

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
ca@valencia: Aups d'Auta Provença (Alps de l'Alta Provença)

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
ca@valencia: Auts Alps (Alts Alps)

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
ca@valencia: Aups Maritims (Alps Marítims)

[ctx: france.kgm]
en: Nice
ca@valencia: Niça

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
ca@valencia: Ardecha

[ctx: france.kgm]
en: Privas
ca@valencia: Privàs

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
ca@valencia: Ardenas (Ardenes)

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
ca@valencia: Arièja

[ctx: france.kgm]
en: Aube
ca@valencia: Auba (Aube)

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
ca@valencia: Tròias (Troyes)

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
ca@valencia: Carcassonna

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
ca@valencia: Avairon (Aveyron)

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
ca@valencia: Rodés

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
ca@valencia: Bocas de Ròse (Boques del Roine)

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
ca@valencia: Marsella

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
ca@valencia: Orlhac (Aurillac)

[ctx: france.kgm]
en: Charente
ca@valencia: Charanta

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
ca@valencia: Angulema

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
ca@valencia: Charanta Marítima

[ctx: france.kgm]
en: Cher
ca@valencia: Char (Cher)

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
ca@valencia: Borges (Bourges)

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
ca@valencia: Corresa

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
ca@valencia: Còrsega del Sud

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
ca@valencia: l'Alta Còrsega

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
ca@valencia: Costa d'Or

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
ca@valencia: les Costes d'Armor

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
ca@valencia: Saint-Brieuc

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
ca@valencia: Dordonya

[ctx: france.kgm]
en: Valence
ca@valencia: Valença

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
ca@valencia: Eure i Loir

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
ca@valencia: Nimes

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
ca@valencia: l'Alta Garona

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
ca@valencia: Tolosa

[ctx: france.kgm]
en: Gers
ca@valencia: Gèrs

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
ca@valencia: Gironda

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
ca@valencia: Bordèu (Bordeus)

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
ca@valencia: l'Hérault

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
ca@valencia: Montpeller

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
ca@valencia: Illa i Vilaine

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
ca@valencia: Indre i Loira

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
ca@valencia: Lons-le-Saunier

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
ca@valencia: Mont-de-Marsan

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
ca@valencia: Loir i Cher

[ctx: france.kgm]
en: Loire
ca@valencia: Loira

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
ca@valencia: Saint-Étienne

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
ca@valencia: l'Alt Loira

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
ca@valencia: el Loira Atlàntic

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
ca@valencia: Orleans

[ctx: france.kgm]
en: Lot
ca@valencia: Òlt (Lot)

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
ca@valencia: Caurs (Cahors)

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
ca@valencia: Òlt i Garona

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
ca@valencia: Losera

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
ca@valencia: Maine i Loira

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
ca@valencia: Saint-Lô

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
ca@valencia: l'Alt Marne

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
ca@valencia: Meurthe i Mosel·la

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
ca@valencia: Mosa

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
ca@valencia: Bar-le-Duc

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
ca@valencia: Mosel·la

[ctx: france.kgm]
en: Oise
ca@valencia: l'Oise

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
ca@valencia: Clermont-Ferrand

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
ca@valencia: els Pirineus Atlàntics

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
ca@valencia: els Alts Pirineus

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
ca@valencia: els Pirineus Orientals

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
ca@valencia: Perpinyà

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
ca@valencia: el Baix Rin

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
ca@valencia: Estrasburg

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
ca@valencia: l'Alt Rin

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
ca@valencia: Roine

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
ca@valencia: Lió

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
ca@valencia: l'Alt Saona

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
ca@valencia: Saona i Loira

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
ca@valencia: Savoia

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
ca@valencia: l'Alta Savoia

[ctx: france.kgm]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
ca@valencia: el Sena Marítim

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
ca@valencia: Sena i Marne

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
ca@valencia: Versalles

[ctx: france.kgm]
en: Albi
ca@valencia: Albí

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
ca@valencia: Tarn i Garona

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
ca@valencia: Avinyó

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
ca@valencia: La Roche-sur-Yon

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
ca@valencia: l'Alta Viena

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
ca@valencia: Llemotges

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
ca@valencia: Territori de Belfort

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
ca@valencia: Alts del Sena

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
ca@valencia: el Sena Saint-Denis

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
ca@valencia: Val-d'Oise

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
ca@valencia: França (Regions)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
ca@valencia: Fora de França (regions)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
ca@valencia: Provença-Alps-Costa d'Atzur

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
ca@valencia: Marsella

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
ca@valencia: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
ca@valencia: Còrsega

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bourgogne-Franche-Comté
ca@valencia: Borgonya-Franc Comtat

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
ca@valencia: Occitània

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
ca@valencia: Tolosa

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nouvelle-Aquitaine
ca@valencia: Nova Aquitània

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
ca@valencia: Bordèu (Bordeus)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
ca@valencia: Bretanya

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
ca@valencia: País del Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
ca@valencia: Centre-Vall del Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
ca@valencia: Orleans

[ctx: france_regions.kgm]
en: Grand-Est
ca@valencia: Gran Est

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
ca@valencia: Estrasburg

[ctx: france_regions.kgm]
en: Auvergne-Rhône-Alpes
ca@valencia: Alvèrnia-Roine-Alps

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
ca@valencia: Lió

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
ca@valencia: Illa de França

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: france_regions.kgm]
en: Hauts-de-France
ca@valencia: Alts de França

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
ca@valencia: Lilla

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
ca@valencia: Fora de Geòrgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
ca@valencia: Racha-Lechkhumi i Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
ca@valencia: Alemanya

[ctx: germany.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
ca@valencia: Fora d'Alemanya

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
ca@valencia: Bavaria (Baviera)

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
ca@valencia: München (Munic)

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
ca@valencia: Mecklenburg-Pomerània

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
ca@valencia: Baixa Saxònia

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
ca@valencia: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
ca@valencia: Rin del Nord-Westfàlia

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
ca@valencia: Renània-Palatinat

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
ca@valencia: Saxònia

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
ca@valencia: Saxònia-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
ca@valencia: Turíngia

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
ca@valencia: Golf de Guinea

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
ca@valencia: Costa d'Ivori

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
ca@valencia: Alt Oest

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
ca@valencia: Alt Est

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
ca@valencia: Septentrional

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
ca@valencia: Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
ca@valencia: Occidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Cape Coast
ca@valencia: Costa del Cap

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
ca@valencia: Gran Accra

[ctx: goa.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
ca@valencia: Fora de Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
ca@valencia: Gran Bretanya (comtats històrics)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
ca@valencia: Fora de la Gran Bretanya (comtats històrics)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
ca@valencia: Illes Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
ca@valencia: Ross-shire i Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
ca@valencia: Lothian de l'Est

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
ca@valencia: Lothian de l'Oest

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
ca@valencia: Bridgford de l'Oest

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
ca@valencia: Grècia

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
ca@valencia: Perifèries

[ctx: greece.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
ca@valencia: Mar Egeu

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
ca@valencia: Balcans

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
ca@valencia: Mar de Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
ca@valencia: Mar Jònica

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
ca@valencia: Mar Mediterrània

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
ca@valencia: Fora de Grècia

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
ca@valencia: Àtica

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
ca@valencia: Grècia central

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
ca@valencia: Macedònia central

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
ca@valencia: Tessalònica

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
ca@valencia: Creta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
ca@valencia: Macedònia oriental i Tràcia

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
ca@valencia: Illes Jòniques

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
ca@valencia: Corfú

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
ca@valencia: Egeu septentrional

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
ca@valencia: Mitilene

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
ca@valencia: Peloponés

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
ca@valencia: Egeu meridional

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
ca@valencia: Ermoúpolis

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
ca@valencia: Tessàlia

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
ca@valencia: Grècia occidental

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
ca@valencia: Macedònia occidental

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
ca@valencia: Mont Atos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
ca@valencia: Grècia (Perifèries)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
ca@valencia: Perifèries

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
ca@valencia: Fora de Grècia (Perifèries)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
ca@valencia: Macedònia oriental i Tràcia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
ca@valencia: Macedònia central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
ca@valencia: Tessalònica

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
ca@valencia: Macedònia occidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
ca@valencia: Illes Jòniques

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
ca@valencia: Corfú

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
ca@valencia: Epir

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
ca@valencia: Ioanina

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
ca@valencia: Grècia occidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
ca@valencia: Tessàlia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
ca@valencia: Grècia central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
ca@valencia: Àtica

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
ca@valencia: Peloponés

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
ca@valencia: Egeu septentrional

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
ca@valencia: Mitilene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
ca@valencia: Egeu meridional

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
ca@valencia: Ermoúpolis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
ca@valencia: Creta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
ca@valencia: Regió autònoma del Mont Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
ca@valencia: Grècia (Prefectures)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
ca@valencia: Fora de Grècia (Prefectures)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
ca@valencia: Hebros

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
ca@valencia: Alexandròpolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
ca@valencia: Ròdope

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
ca@valencia: Calcídica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
ca@valencia: Tessalònica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
ca@valencia: Magnèsia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
ca@valencia: Corfú

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
ca@valencia: Cefalònia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
ca@valencia: Acaia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
ca@valencia: Patres

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
ca@valencia: Etòlia-Acarnània

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
ca@valencia: Eubea

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
ca@valencia: Calcis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
ca@valencia: Euritània

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
ca@valencia: Fòcida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
ca@valencia: Àmfissa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
ca@valencia: Làmia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
ca@valencia: Beòcia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
ca@valencia: Livàdia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
ca@valencia: Pireu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
ca@valencia: Àtica occidental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
ca@valencia: Àtica oriental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
ca@valencia: Arcàdia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
ca@valencia: Argòlida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
ca@valencia: Nàuplia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
ca@valencia: Coríntia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
ca@valencia: Corint

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
ca@valencia: Lacònia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
ca@valencia: Esparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
ca@valencia: Messènia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
ca@valencia: Quios

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
ca@valencia: Mitilene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
ca@valencia: Cíclades

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
ca@valencia: Ermoúpolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
ca@valencia: Dodecanés

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
ca@valencia: Rodes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
ca@valencia: Khanià (Canea)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
ca@valencia: Heràkleion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
ca@valencia: Iràklio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
ca@valencia: Rethimnon

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
ca@valencia: Réthimno

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
ca@valencia: Regió autònoma del Mont Athos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
ca@valencia: Fora de Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
ca@valencia: Ciutat de Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
ca@valencia: Fora de Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
ca@valencia: Els Dangs / Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
ca@valencia: Fora de Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ca@valencia: Illes Essequibo - Demerara occidental

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
ca@valencia: Demerara-Berbice superior

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
ca@valencia: Berbice oriental-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
ca@valencia: Nova Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
ca@valencia: Haití

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
ca@valencia: Fora d'Haití

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
ca@valencia: Nord-est

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
ca@valencia: Oest

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
ca@valencia: Sud-est

[ctx: haryana.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
ca@valencia: Fora d'Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
ca@valencia: Lahaul i Spiti

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
ca@valencia: Hondures

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
ca@valencia: Fora d'Hondures

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
ca@valencia: Atlàntida

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
ca@valencia: L'Esperanza

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
ca@valencia: Hongria (províncies)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Províncies

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
ca@valencia: Fora d'Hongria

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
ca@valencia: Hongria (Regions)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
ca@valencia: Fora d'Hongria (regions)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
ca@valencia: Transdanúbia occidental

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
ca@valencia: Transdanúbia meridional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
ca@valencia: Transdanúbia central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
ca@valencia: Hongria central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
ca@valencia: Hongria septentrional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
ca@valencia: Gran plana septentrional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
ca@valencia: Gran plana meridional

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
ca@valencia: Islàndia (regions)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
ca@valencia: Fora d'Islàndia (regions)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
ca@valencia: Regió de l'est

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
ca@valencia: Regió de la Capital

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
ca@valencia: Regió nord-oriental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
ca@valencia: Regió nord-occidental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
ca@valencia: Regió del Sud

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
ca@valencia: Península meridional

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
ca@valencia: Regió occidental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
ca@valencia: Glacera de Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
ca@valencia: Glacera de Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
ca@valencia: Glacera de Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
ca@valencia: Glacera de Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
ca@valencia: Glacera de Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
ca@valencia: Estats i Territoris

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: india.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: india.kgm]
en: Not India
ca@valencia: Fora de l'Índia

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
ca@valencia: Jammu i Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
ca@valencia: Panjab

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
ca@valencia: Bengala occidental

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
ca@valencia: Calcata

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
ca@valencia: Illes Andarman i Nicobar

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
ca@valencia: Dadra i Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
ca@valencia: Daman i Diu

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
ca@valencia: Nova Delhi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
ca@valencia: Indonèsia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
ca@valencia: Fora d'Indonèsia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
ca@valencia: Bandaaceh

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
ca@valencia: Sumatra septentrional

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
ca@valencia: Sumatra occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
ca@valencia: Illes Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
ca@valencia: Sumatra meridional

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
ca@valencia: Regió capital especial de Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
ca@valencia: Java occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
ca@valencia: Java central

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
ca@valencia: Regió especial de Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
ca@valencia: Java oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
ca@valencia: Nusa Tenggara occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
ca@valencia: Nusa Tenggara oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
ca@valencia: Kalimantan occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
ca@valencia: Kalimantan central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
ca@valencia: Kalimantan meridional

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
ca@valencia: Kalimantan oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
ca@valencia: Fora d'Eslovàquia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
ca@valencia: Sulawesi central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
ca@valencia: Sulawesi sud-est

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
ca@valencia: Sulawesi sud

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
ca@valencia: Sulawesi oest

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
ca@valencia: Maluku septentrional

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
ca@valencia: Irian Jaya occidental

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Província

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
ca@valencia: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan oriental

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan occidental

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
ca@valencia: Chaharmahal i Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
ca@valencia: Kohkiluyeh i Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
ca@valencia: Sistan i Balutxistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
ca@valencia: Khorasan meridional

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
ca@valencia: Khorasan septentrional

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
ca@valencia: Golf Pèrsic

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
ca@valencia: Golf d'Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
ca@valencia: Mar Càspia

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
ca@valencia: Llac Oroomieh

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
ca@valencia: Aràbia Saudita

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
ca@valencia: Emirats Àrabs Units

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
ca@valencia: Fora d'Iraq

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
ca@valencia: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
ca@valencia: Irlanda (províncies)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
ca@valencia: Fora d'Irlanda (províncies)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: israel.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
ca@valencia: Fora d'Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
ca@valencia: Nord

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
ca@valencia: Natzaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
ca@valencia: Centre

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
ca@valencia: Tel-Aviv

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
ca@valencia: Sud

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
ca@valencia: Itàlia

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
ca@valencia: Fora d'Itàlia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
ca@valencia: Sicília

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
ca@valencia: Palerm

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
ca@valencia: Friül-Venècia Júlia

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
ca@valencia: Laci

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
ca@valencia: Calàbria

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
ca@valencia: Piemont

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
ca@valencia: Torí

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
ca@valencia: Apúlia

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
ca@valencia: Llombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
ca@valencia: Milà

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
ca@valencia: Úmbria

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
ca@valencia: Perusa

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
ca@valencia: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
ca@valencia: Florència

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
ca@valencia: Emília-Romanya

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
ca@valencia: Bolonya

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
ca@valencia: Vall d'Aosta

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
ca@valencia: Campània

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
ca@valencia: Nàpols

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
ca@valencia: Ligúria

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
ca@valencia: Gènova

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
ca@valencia: Sardenya

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
ca@valencia: Càller

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
ca@valencia: Vèneto

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
ca@valencia: Venècia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
ca@valencia: Itàlia - Províncies

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
ca@valencia: Fora d'Itàlia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
ca@valencia: Torí

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
ca@valencia: Màntua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
ca@valencia: Milà

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
ca@valencia: Pàvia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
ca@valencia: Pàdua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
ca@valencia: Venècia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
ca@valencia: Gènova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
ca@valencia: Bolonya

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
ca@valencia: Mòdena

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
ca@valencia: Reggio de l'Emília

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
ca@valencia: Rímini

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
ca@valencia: Florència

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
ca@valencia: Perusa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
ca@valencia: Pesaro i Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
ca@valencia: L'Àquila

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
ca@valencia: Nàpols

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
ca@valencia: Reggio de Calàbria

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
ca@valencia: Catània

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
ca@valencia: Palerm

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
ca@valencia: Siracusa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
ca@valencia: Càller

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
ca@valencia: Fora de Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
ca@valencia: Hannover

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
ca@valencia: Japó

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
ca@valencia: Fora de límits

[ctx: japan.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
ca@valencia: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
ca@valencia: Kōchi

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
ca@valencia: Tòquio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
ca@valencia: Fora de Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
ca@valencia: Fora del Kazakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
ca@valencia: Almaty ciutat

en: E&xplore Map
ca@valencia: &Navega pel mapa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
ca@valencia: En esta secció podeu fer clic dret damunt de qualsevol part en el mapa per a aprendre sobre les divisions

en: Test Yourself:
ca@valencia: Proveu-ho vós mateix:

en: &Location of Regions
ca@valencia: &Ubicació de regions

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
ca@valencia: En esta prova se us proporciona un nom d'una divisió a l'esquerra davall el menú i heu de trobar-la al mapa i fer-hi clic

en: &Place Regions in the Map
ca@valencia: &Poseu les regions al mapa

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
ca@valencia: En esta prova se us proporciona la forma d'una regió i heu de col·locar-la al mapa

en: &Regions by Capital
ca@valencia: &Regions per capital

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
ca@valencia: En esta prova heu d'encertar el nom de la divisió donada la seua capital

en: &Capitals of Regions
ca@valencia: &Capitals de regions

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
ca@valencia: En esta prova heu d'encertar la capital donat el nom de la divisió

en: Re&gions by Flag
ca@valencia: Re&gions a partir de la bandera

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
ca@valencia: En esta prova heu d'encertar la divisió a partir de la seua bandera

en: &Flags of Regions
ca@valencia: &Banderes de regions

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
ca@valencia: En esta prova heu d'encertar la bandera a partir del nom de la divisió

en: &Open Map...
ca@valencia: O&bri un mapa…

en: &Original Size
ca@valencia: Mida &original

en: &Automatic Zoom
ca@valencia: Zoom &automàtic

en: &Move
ca@valencia: &Mou

en: Disclaimer
ca@valencia: Exempció de responsabilitat

en: Map author
ca@valencia: Autoria del mapa

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'últim mapa utilitzat. Error analitzant %1: %2

en: There is no current map
ca@valencia: No hi ha mapa actual

en: Number of Questions
ca@valencia: Nombre de preguntes

en: How many questions do you want? (1 to %1)
ca@valencia: Quantes preguntes voleu? (1 a %1)

en: &Location of %1
ca@valencia: &Ubicació de %1

en: &Place %1 in the Map
ca@valencia: &Poseu %1 al mapa

en: %1 by Flag
ca@valencia: %1 a partir de la bandera

en: &Flags of %1
ca@valencia: &Banderes de: %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
ca@valencia: <qt>Mapa actual:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
ca@valencia: Els mapes, banderes, traduccions, etc. són els més exactes que els seus autors respectius han aconseguit, però KGeography no hauria de considerar-se una font amb autoritat.

en: This map has been created by %1.
ca@valencia: Este mapa ha sigut creat per %1.

en: Map Author
ca@valencia: Autoria del Mapa

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
ca@valencia: L'últim mapa obert

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
ca@valencia: Alineació del posicionament de la pregunta

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
ca@valencia: Demana validació abans de la pregunta següent

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
ca@valencia: Si prémer la barra espaiadora mentre s'està passant per damunt d'un botó l'accionarà o no

note: i18n: ectx: label, entry (tooltipFollowsMouse), group (general)
en: Whether the map tooltip follows mouse movement
ca@valencia: Si el consell d'eina del mapa seguix el moviment del ratolí

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
ca@valencia: Què s'ha de fer amb els colors de les divisions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
ca@valencia: Alineació de les &preguntes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
ca@valencia: Superior es&querra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ca@valencia: Dal&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
ca@valencia: Superior d&reta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
ca@valencia: &Esquerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
ca@valencia: &Centra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
ca@valencia: &Dreta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
ca@valencia: &Inferior esquerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
ca@valencia: &Baix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
ca@valencia: In&ferior dreta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
ca@valencia: Indica si l'usuari haurà de clicar o no «Accepta» després d'escollir una resposta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
ca@valencia: &Espera la validació

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
ca@valencia: Si prémer la barra espaiadora accionarà o no el botó davall el ratolí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
ca@valencia: El &focus seguix el ratolí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: Whether the map tooltip will follow mouse when it is pressed and moving across the map or not
ca@valencia: Si quan es prema el consell d'eina del mapa seguirà el ratolí i es mourà a través del mapa o no

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: &Move map tooltip on mouse move
ca@valencia: &Mou el consell d'eina del mapa en moure el ratolí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
ca@valencia: Escolliu si voleu mantindre els colors actuals de les divisions o bé generar colors aleatoris.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
ca@valencia: Colors de les divisions en el mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
ca@valencia: Sempre el mateix

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
ca@valencia: Utilitza colors aleatoris

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
ca@valencia: Kirguizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
ca@valencia: Fora del Kirguizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
ca@valencia: Bixkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
ca@valencia: Jalalabad

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
ca@valencia: Ciutat d'Osh

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
ca@valencia: Districtes de Letònia (Pre 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
ca@valencia: Lituània

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
ca@valencia: Belarús

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
ca@valencia: Estònia

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
ca@valencia: Daugavpils ciutat

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
ca@valencia: Jelgava ciutat

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
ca@valencia: Jūrmala ciutat

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
ca@valencia: Liepāja ciutat

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
ca@valencia: Ciutat de Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
ca@valencia: Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
ca@valencia: Ciutat de Rīga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
ca@valencia: Ciutat de Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
ca@valencia: Municipis

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
ca@valencia: Fora de Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
ca@valencia: Lituània (municipis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
ca@valencia: Municipis

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
ca@valencia: Fora de Lituània (municipis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
ca@valencia: Alytus ciutat

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
ca@valencia: Ciutat de Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
ca@valencia: Ciutat de Klaipėda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
ca@valencia: Palanga ciutat

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
ca@valencia: Panevėžys ciutat

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
ca@valencia: Šiauliai ciutat

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
ca@valencia: Vílnius ciutat

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
ca@valencia: Vílnius

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
ca@valencia: Visaginas ciutat

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
ca@valencia: Luxemburg (cantons)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
ca@valencia: Fora de Luxembourg (cantons)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

en: A Geography learning program
ca@valencia: Un programa d'aprenentatge de geografia

en: Programmer and designer
ca@valencia: Programador i dissenyador

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
ca@valencia: Malàisia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
ca@valencia: Fora de Malàisia

[ctx: manipur.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
ca@valencia: Fora de Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
ca@valencia: Imphal Oest

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
ca@valencia: Imphal Est

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
ca@valencia: %1 és la capital de…

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
ca@valencia: La capital de %1 és…

en: %1 by Capital
ca@valencia: %1 a partir de la capital

en: Capitals of %1
ca@valencia: Capitals de %1

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
ca@valencia: Heu trobat un error en un mapa. Contacteu amb l'autor i digueu-li que el mapa %1 no té res associat amb el color %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
ca@valencia: Per favor, cliqueu damunt de:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
ca@valencia: %1 al mapa

en: Choose Map to Use
ca@valencia: Escolliu el mapa que s'ha d'utilitzar

en: Filter Maps
ca@valencia: Filtre de mapes

en: Error parsing %1: %2
ca@valencia: Error analitzant %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
ca@valencia: El mapa %1 té el mateix nom del mapa %2

en: Error parsing
ca@valencia: Error analitzant

en: The map image file for %1 does not exist
ca@valencia: El fitxer d'imatge de mapa per a %1 no existix

en: The flag image file for %1 does not exist
ca@valencia: El fitxer d'imatge de bandera per a %1 no existix

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
ca@valencia: El fitxer d'imatge de bandera borrosa per a %1 no existix

en: Invalid value in tag %1
ca@valencia: Valor no vàlid en l'etiqueta %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
ca@valencia: Ja hi ha una divisió anomenada %1 o una divisió amb els mateixos colors que %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
ca@valencia: El fitxer de descripció del mapa ha de començar per l'etiqueta %1

en: Could not open %1 for reading.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir %1 per a lectura.

en: %1 does not exist.
ca@valencia: %1 no existix.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
ca@valencia: El fitxer de descripció del mapa ha de tindre una etiqueta %1 dins de %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
ca@valencia: El fitxer de descripció del mapa ha de tindre exactament una etiqueta %1 dins de %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
ca@valencia: Mèxic (estats)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
ca@valencia: Fora de Mèxic (Estats)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
ca@valencia: Districte Federal

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
ca@valencia: Ciutat de Mèxic

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
ca@valencia: Mongòlia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
ca@valencia: Fora de Mongòlia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

en: Wikipedia page
ca@valencia: Pàgina de la Viquipèdia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
ca@valencia: Americà del Nord i Central

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
ca@valencia: Fora d'Amèrica del Nord i Central

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
ca@valencia: Canadà

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
ca@valencia: Estats Units d'Amèrica

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
ca@valencia: Bahames

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
ca@valencia: República Dominicana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
ca@valencia: Haití

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ca@valencia: Antigua i Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ca@valencia: Trinidad i Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
ca@valencia: Port-of-Spain

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
ca@valencia: Mèxic

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
ca@valencia: Ciutat de Mèxic

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
ca@valencia: Ciutat de Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
ca@valencia: Hondures

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
ca@valencia: Ciutat de Panamà

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
ca@valencia: Groenlàndia [Dinamarca]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
ca@valencia: Veneçuela

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
ca@valencia: Nepal (zones)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
ca@valencia: Fora de Nepal (Zones)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
ca@valencia: Països Baixos

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
ca@valencia: Fora dels Països Baixos

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
ca@valencia: 's-Hertogenbosch

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
ca@valencia: Holanda del Nord

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
ca@valencia: Holanda del Sud

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
ca@valencia: La Haia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
ca@valencia: Nova Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
ca@valencia: Fora de Nova Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
ca@valencia: Auckland ciutat

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
ca@valencia: Badia de Plenty

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
ca@valencia: Badia de Hawke

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
ca@valencia: Nelson ciutat

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
ca@valencia: Costa oest

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
ca@valencia: Fora de Nicaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
ca@valencia: l'Atlàntic Nord

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
ca@valencia: l'Atlàntic Sud

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
ca@valencia: Corea del Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
ca@valencia: Fora de Corea del Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
ca@valencia: Hamgyŏng septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
ca@valencia: Hamgyŏng meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
ca@valencia: Hwanghae septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
ca@valencia: Hwanghae meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
ca@valencia: P'yŏngan septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
ca@valencia: P'yŏngan meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
ca@valencia: Regió industrial de Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
ca@valencia: Regió turística de Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
ca@valencia: Regió administrativa especial de Sinŭiju

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
ca@valencia: Noruega

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
ca@valencia: Fora de Noruega

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
ca@valencia: Fora d'Oceania

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
ca@valencia: Illa Norfolk (Austràlia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
ca@valencia: Nova Zelanda

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
ca@valencia: Illes Cook (Nova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
ca@valencia: Niue (Nova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
ca@valencia: Tokelau (Nova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
ca@valencia: Timor Oriental

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
ca@valencia: Illa de Pasqua

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
ca@valencia: Indonèsia

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
ca@valencia: Papua Nova Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
ca@valencia: Illes Salomó

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
ca@valencia: Micronèsia (Estats Federats)

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
ca@valencia: Tarawa meridional

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
ca@valencia: Illes Marshall

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
ca@valencia: Nova Caledònia (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
ca@valencia: Polinèsia Francesa (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
ca@valencia: Wallis i Futuna (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
ca@valencia: Illes Pitcairn (Regne Unit)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
ca@valencia: Hawaii (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
ca@valencia: Samoa Americana (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
ca@valencia: Guam (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
ca@valencia: Illes Marianes Septentrionals (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
ca@valencia: Illes Perifèriques Menors dels EUA

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: oman.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
ca@valencia: Fora d'Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
ca@valencia: Al Daqahliyah

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
ca@valencia: Al Badinah

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
ca@valencia: Masqat

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
ca@valencia: Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
ca@valencia: Panjab

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
ca@valencia: Territori de la Capital Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
ca@valencia: Àrees Tribals

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
ca@valencia: Peshawar i Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: panama.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
ca@valencia: Fora de Panamà

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
ca@valencia: Bocas del Bou

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
ca@valencia: Panamà

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
ca@valencia: Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
ca@valencia: Fora del Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
ca@valencia: Alt Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
ca@valencia: Districte d'Asunción Capital

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
ca@valencia: Filadèlfia

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
ca@valencia: Perú

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
ca@valencia: Oceà Pacífic

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
ca@valencia: Equador

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
ca@valencia: Brasil

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
ca@valencia: Bolívia

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
ca@valencia: Xile

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
ca@valencia: Filipines

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
ca@valencia: Fora de Filipines

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
ca@valencia: San José

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
ca@valencia: Ciutat de Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
ca@valencia: Vall de Compostela

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
ca@valencia: Davao oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
ca@valencia: La Unión

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
ca@valencia: Misamis occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
ca@valencia: Misamis oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
ca@valencia: Ciutat de Cagayan d'Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
ca@valencia: Província de Mountain

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
ca@valencia: Negros occidental [2]

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
ca@valencia: Negros oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
ca@valencia: Samar septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
ca@valencia: Mindoro occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
ca@valencia: Mindoro oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
ca@valencia: Antipolo ciutat

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
ca@valencia: Capital Nacional

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
ca@valencia: Poseu al mapa:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
ca@valencia: Poseu %1 al mapa

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
ca@valencia: Polònia

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
ca@valencia: Fora de Polònia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
ca@valencia: Warmia i Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
ca@valencia: Subcarpàcia

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
ca@valencia: Xicoteta-Polònia

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
ca@valencia: Cracòvia

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
ca@valencia: Silèsia

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
ca@valencia: Pomerània

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
ca@valencia: Pomerània de l'Oest

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
ca@valencia: Gran-Polònia

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
ca@valencia: Baixa Silèsia

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
ca@valencia: Zielona Góra, Gorzów-Wielkopolski

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
ca@valencia: Districtes de Portugal

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
ca@valencia: Frontera2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
ca@valencia: Províncies de Portugal (tradicional)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
ca@valencia: Províncies (tradicional)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
ca@valencia: Frontera2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Douro Litoral
ca@valencia: Litoral del Douro

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
ca@valencia: Fora de Portugal (Regions)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
ca@valencia: Centre

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
ca@valencia: Lisboa (regió)

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
ca@valencia: Municipis

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
ca@valencia: República d'Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
ca@valencia: Fora de la República d'Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: romania.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
ca@valencia: Fora de Romania

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
ca@valencia: Piatra-Neamţ

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
ca@valencia: Bucarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
ca@valencia: (Municipi de Bucarest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
ca@valencia: Rússia (Districtes)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
ca@valencia: Fora de Rússia (Districtes)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
ca@valencia: Orient Llunyà

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
ca@valencia: Regió nord-occidental

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
ca@valencia: Sibèria

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
ca@valencia: Sud

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
ca@valencia: Russia (subjectes)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
ca@valencia: Fora de Rússia (subjectes)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
ca@valencia: Adiguèsia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
ca@valencia: Baixkíria

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
ca@valencia: Ufà

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
ca@valencia: Buriàtia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
ca@valencia: Ulan-Udé

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
ca@valencia: República de l'Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
ca@valencia: Gorno-Altaisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
ca@valencia: Daguestan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
ca@valencia: Makhatxkalà

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
ca@valencia: Ingúixia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
ca@valencia: Kabardino-Balkària

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
ca@valencia: Nàltxik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
ca@valencia: Calmúquia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
ca@valencia: Karatxai-Txerkèssia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
ca@valencia: Txerkesk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
ca@valencia: Carèlia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
ca@valencia: Marí El

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
ca@valencia: Mordòvia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
ca@valencia: Sakhà

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
ca@valencia: Ossètia del Nord - Alània

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
ca@valencia: Tuvà

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
ca@valencia: Udmúrtia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
ca@valencia: Khakàssia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
ca@valencia: Txetxènia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
ca@valencia: Grozni

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
ca@valencia: Txuvàixia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
ca@valencia: Txeboksari

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
ca@valencia: Krai de Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
ca@valencia: Krai de Krasnoyarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
ca@valencia: Krai de Primorsky

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
ca@valencia: Krai de Stavropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
ca@valencia: Krai de Khabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
ca@valencia: Krai de Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
ca@valencia: Óblast d'Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
ca@valencia: Óblast d'Arkhangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
ca@valencia: Óblast d'Astrakhan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
ca@valencia: Óblast de Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
ca@valencia: Óblast de Bryansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
ca@valencia: Óblast de Vladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
ca@valencia: Óblast de Volgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
ca@valencia: Óblast de Vologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
ca@valencia: Óblast de Voronezh

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
ca@valencia: Óblast d'Ivanovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
ca@valencia: Óblast d'Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
ca@valencia: Óblast de Kaliningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
ca@valencia: Óblast de Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
ca@valencia: Krai de Kamtxatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
ca@valencia: Petropavlovsk-Kamtxatsky

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
ca@valencia: Óblast de Kemerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
ca@valencia: Óblast de Kirov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
ca@valencia: Óblast de Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
ca@valencia: Óblast de Kurgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
ca@valencia: Óblast de Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
ca@valencia: Óblast de Leningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
ca@valencia: Óblast de Lipetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
ca@valencia: Óblast de Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
ca@valencia: Óblast de Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
ca@valencia: Óblast de Murmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
ca@valencia: Óblast de Nizhny Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
ca@valencia: Óblast de Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
ca@valencia: Óblast de Novosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
ca@valencia: Óblast d'Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
ca@valencia: Óblast d'Orenburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
ca@valencia: Óblast d'Oryol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
ca@valencia: Óblast de Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
ca@valencia: Óblast de Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
ca@valencia: Óblast de Rostov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
ca@valencia: Óblast de Ryazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
ca@valencia: Óblast de Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
ca@valencia: Óblast de Saratov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
ca@valencia: Óblast de Sakhalín

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
ca@valencia: Óblast de Sverdlovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
ca@valencia: Óblast de Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
ca@valencia: Óblast de Tambov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
ca@valencia: Óblast de Tver

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
ca@valencia: Óblast de Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
ca@valencia: Óblast de Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
ca@valencia: Óblast de Tyumén

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
ca@valencia: Tyumén

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
ca@valencia: Óblast d'Uliànovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
ca@valencia: Uliànovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
ca@valencia: Óblast de Txeliàbinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
ca@valencia: Txeliàbinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
ca@valencia: Krai de Zabaikalski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
ca@valencia: Óblast de Yaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
ca@valencia: Óblast autònom jueu

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
ca@valencia: Narian-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
ca@valencia: Khàntia-Mànsia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
ca@valencia: Khanti-Mansisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
ca@valencia: Txukotka

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
ca@valencia: Municipis

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
ca@valencia: Fora de San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
ca@valencia: Borgo Marggiore

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
ca@valencia: Aràbia Saudita

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
ca@valencia: Fora d'Aràbia Saudita

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
ca@valencia: Fora de Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
ca@valencia: Sikkim Septentrional

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
ca@valencia: Sikkim Occidental

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
ca@valencia: Sikkim Meridional

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
ca@valencia: Sikkim Oriental

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
ca@valencia: Eslovàquia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
ca@valencia: Fora d'Eslovàquia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
ca@valencia: Eslovènia (tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
ca@valencia: Fora d'Eslovènia (tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
ca@valencia: Carniola superior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
ca@valencia: Estíria

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
ca@valencia: Caríntia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
ca@valencia: Carniola interior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
ca@valencia: Carniola inferior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
ca@valencia: Ístria Eslovènia

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
ca@valencia: Sud-àfrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
ca@valencia: Fora de Sud-àfrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
ca@valencia: Cap Est

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
ca@valencia: Estat lliure

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
ca@valencia: Cap Nord

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
ca@valencia: Nord-oest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
ca@valencia: Cap Oest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
ca@valencia: Ciutat del Cap

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
ca@valencia: Amèrica del Sud

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
ca@valencia: Costa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
ca@valencia: Bogotà

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
ca@valencia: Veneçuela

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
ca@valencia: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
ca@valencia: Guaiana Francesa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
ca@valencia: Caiena

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
ca@valencia: Equador

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
ca@valencia: Perú

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
ca@valencia: Brasil

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
ca@valencia: Brasília

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
ca@valencia: Bolívia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
ca@valencia: Xile

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
ca@valencia: Paraguai

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
ca@valencia: Uruguai

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
ca@valencia: República de Corea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
ca@valencia: Fora de límits

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
ca@valencia: Seül

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
ca@valencia: Comunitats autònomes

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
ca@valencia: Fora d'Espanya

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
ca@valencia: Frontera exterior

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
ca@valencia: Andalusia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
ca@valencia: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
ca@valencia: Aragó

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
ca@valencia: Saragossa

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
ca@valencia: Astúries

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
ca@valencia: Illes Balears

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
ca@valencia: Palma

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
ca@valencia: País Basc

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
ca@valencia: Illes Canàries

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
ca@valencia: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
ca@valencia: Cantàbria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
ca@valencia: Castella la Manxa

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
ca@valencia: Castella i Lleó

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
ca@valencia: Catalunya

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
ca@valencia: Mèrida

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
ca@valencia: Galícia

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
ca@valencia: Santiago de Compostel·la

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
ca@valencia: Logronyo

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
ca@valencia: Múrcia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
ca@valencia: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
ca@valencia: Comunitat Valenciana

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
ca@valencia: València

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
ca@valencia: Espanya (províncies)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
ca@valencia: Marroc

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
ca@valencia: Àlaba

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
ca@valencia: Vitòria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
ca@valencia: Alacant

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
ca@valencia: Astúries

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
ca@valencia: Càceres

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
ca@valencia: Cadis

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
ca@valencia: Cantàbria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
ca@valencia: Castelló

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
ca@valencia: Castelló de la Plana

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
ca@valencia: Còrdova

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
ca@valencia: Conca

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
ca@valencia: Girona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
ca@valencia: Guipúscoa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
ca@valencia: Sant Sebastià

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
ca@valencia: Osca

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
ca@valencia: Illes Balears

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
ca@valencia: Logronyo

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
ca@valencia: Lleó

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
ca@valencia: Lleida

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
ca@valencia: Màlaga

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
ca@valencia: Múrcia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
ca@valencia: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
ca@valencia: Segòvia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
ca@valencia: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
ca@valencia: Sòria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
ca@valencia: Terol

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
ca@valencia: València

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
ca@valencia: Biscaia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
ca@valencia: Saragossa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
ca@valencia: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
ca@valencia: Fora de Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
ca@valencia: Nord-central

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
ca@valencia: Nord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
ca@valencia: Oriental

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
ca@valencia: Nord-occidental

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
ca@valencia: Sud

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
ca@valencia: Occidental

[ctx: sudan.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
ca@valencia: Fora del Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
ca@valencia: Nil Blau/Centre

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
ca@valencia: Nil Blanc

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
ca@valencia: Darfur septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
ca@valencia: Darfur meridional

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
ca@valencia: Darfur occidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
ca@valencia: Mar Roja

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
ca@valencia: Kurdufan septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
ca@valencia: Kurdufan meridional

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
ca@valencia: Septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
ca@valencia: Riu Nil

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
ca@valencia: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
ca@valencia: Fora de Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
ca@valencia: Suècia per comtats

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
ca@valencia: Comtats

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
ca@valencia: Frontera de comtat

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
ca@valencia: Línia de la costa

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
ca@valencia: Fora de Suècia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
ca@valencia: Comtat d'Estocolm

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
ca@valencia: Comtat de Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
ca@valencia: Comtat de Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
ca@valencia: Comtat d'Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
ca@valencia: Comtat de Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
ca@valencia: Comtat de Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
ca@valencia: Comtat de Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
ca@valencia: Comtat de Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
ca@valencia: Comtat de Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
ca@valencia: Comtat de Gotland County

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
ca@valencia: Comtat de Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
ca@valencia: Comtat de Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
ca@valencia: Comtat de Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
ca@valencia: Comtat de Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
ca@valencia: Comtat de Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
ca@valencia: Comtat de Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
ca@valencia: Comtat de Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
ca@valencia: Comtat de Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
ca@valencia: Comtat de Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
ca@valencia: Comtat de Västernorrland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
ca@valencia: Suïssa

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
ca@valencia: Fora de Suïssa

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
ca@valencia: Zuric

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
ca@valencia: Zuric

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
ca@valencia: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
ca@valencia: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
ca@valencia: Luzerna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
ca@valencia: Friburg

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
ca@valencia: Basilea-Ciutat

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
ca@valencia: Basilea

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
ca@valencia: Basilea-Camp

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
ca@valencia: Appenzell Ausser-Rhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
ca@valencia: Appenzell Inner-Rhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
ca@valencia: Sankt Gallen

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
ca@valencia: Sankt Gallen

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
ca@valencia: Argòvia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
ca@valencia: Turgòvia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
ca@valencia: Lausana

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
ca@valencia: Ginebra

[ctx: switzerland.kgm]
en: Delémont
ca@valencia: Delemont

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
ca@valencia: Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
ca@valencia: Fora de Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
ca@valencia: Districtes de subordinació republicana

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
ca@valencia: Duixanbe

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
ca@valencia: Tailàndia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
ca@valencia: Fora de Tailàndia

[ctx: tripura.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
ca@valencia: Fora de Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
ca@valencia: Tripura Septentrional

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
ca@valencia: Tripura Meridional

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
ca@valencia: Tripura Occidental

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
ca@valencia: Fora de Turquia

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
ca@valencia: Istanbul

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
ca@valencia: Fora de Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
ca@valencia: Ucraïna

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
ca@valencia: Óblasts

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Volyns'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de L'vivs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Zakarpats'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Rivnens'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Ternopil's'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Khmel'nyts'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast d'Ivano-Frankivs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Chernivets'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Zhytomyrs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Vinnyts'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Kíev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Cherkas'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Kirovohrads'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Mykolayivs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
ca@valencia: Óblast d'Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
ca@valencia: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Chernihivs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Sums'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Poltavs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Kharkivs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
ca@valencia: Khàrkiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Dnipropetrovs'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Donets'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Zaporiz'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
ca@valencia: Zaporíjia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Khersons'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
ca@valencia: Óblast de Luhans'ka

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
ca@valencia: República Autònoma de Crimea

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
ca@valencia: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
ca@valencia: Ciutat de Kíev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
ca@valencia: Ciutat de Sebastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
ca@valencia: Mar d'Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
ca@valencia: Mar Negre

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
ca@valencia: Fora d'Ucraïna

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
ca@valencia: Frontera/Costa

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
ca@valencia: Riu

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
ca@valencia: Uruguai

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
ca@valencia: Departaments

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
ca@valencia: Fora d'Uruguai

[ctx: usa.kgm]
en: USA
ca@valencia: EUA

[ctx: usa.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
ca@valencia: Costa

[ctx: usa.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
ca@valencia: Llac Superior

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
ca@valencia: Llac Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
ca@valencia: Llac Hurón

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
ca@valencia: Llac Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
ca@valencia: Llac Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
ca@valencia: Bahames

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
ca@valencia: Canadà

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
ca@valencia: Mèxic

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: usa.kgm]
en: California
ca@valencia: Califòrnia

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
ca@valencia: Mississipi

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
ca@valencia: Nou Hampshire

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
ca@valencia: Nova Jersey

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
ca@valencia: Nou Mèxic

[ctx: usa.kgm]
en: New York
ca@valencia: Nova York

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
ca@valencia: Carolina del Nord

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
ca@valencia: Dakota del Nord

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
ca@valencia: Pennsilvània

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
ca@valencia: Carolina del Sud

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
ca@valencia: Dakota del Sud

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
ca@valencia: Virgínia

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
ca@valencia: Virgínia de l'Oest

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
ca@valencia: Fora d'Uzbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
ca@valencia: Taixkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
ca@valencia: Toshkent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
ca@valencia: Veneçuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
ca@valencia: Estats

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
ca@valencia: Fora de Veneçuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
ca@valencia: San Fernando d'Apure

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
ca@valencia: L'Asunción

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
ca@valencia: Dependències Federals

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
ca@valencia: Districte Capital

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
ca@valencia: Fora de Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
ca@valencia: Bien-Hoa

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
ca@valencia: Pleiku

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
ca@valencia: Hanoi

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
ca@valencia: Tay-Ninh

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
ca@valencia: Virgínia (EUA)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
ca@valencia: Comtats i ciutats independents

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
ca@valencia: Fronteres

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
ca@valencia: No és Virgínia

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
ca@valencia: Comtat d'Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
ca@valencia: Comtat d'Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
ca@valencia: Comtat d'Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
ca@valencia: Comtat d'Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
ca@valencia: Comtat d'Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
ca@valencia: Comtat d'Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
ca@valencia: Comtat d'Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
ca@valencia: Comtat d'Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
ca@valencia: Comtat de Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
ca@valencia: Comtat de Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
ca@valencia: Comtat de Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
ca@valencia: Comtat de Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
ca@valencia: Comtat de Brunswick

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
ca@valencia: Comtat de Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
ca@valencia: Comtat de Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
ca@valencia: Comtat de Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
ca@valencia: Comtat de Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
ca@valencia: Comtat de Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
ca@valencia: Comtat de Charles City

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
ca@valencia: Comtat de Charlotte

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
ca@valencia: Comtat de Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
ca@valencia: Comtat de Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
ca@valencia: Comtat de Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
ca@valencia: Comtat de Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
ca@valencia: Comtat de Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
ca@valencia: Comtat de Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
ca@valencia: Comtat de Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
ca@valencia: Comtat d'Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
ca@valencia: Comtat de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
ca@valencia: Comtat de Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
ca@valencia: Comtat de Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
ca@valencia: Comtat de Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
ca@valencia: Comtat de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
ca@valencia: Comtat de Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
ca@valencia: Comtat de Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
ca@valencia: Comtat de Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
ca@valencia: Comtat de Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
ca@valencia: Comtat de Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
ca@valencia: Comtat de Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
ca@valencia: Comtat de Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
ca@valencia: Comtat de Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
ca@valencia: Comtat de Hanover

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
ca@valencia: Comtat de Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
ca@valencia: Comtat de Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
ca@valencia: Comtat de Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
ca@valencia: Comtat d'Isle of Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
ca@valencia: Comtat de James City

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
ca@valencia: Comtat de King and Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
ca@valencia: Comtat de King George

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
ca@valencia: Comtat de King William

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
ca@valencia: Comtat de Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
ca@valencia: Comtat de Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
ca@valencia: Comtat de Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
ca@valencia: Comtat de Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
ca@valencia: Comtat de Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
ca@valencia: Comtat de Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
ca@valencia: Comtat de Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
ca@valencia: Comtat de Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
ca@valencia: Comtat de Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
ca@valencia: Comtat de Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
ca@valencia: Comtat de Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
ca@valencia: Comtat de New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
ca@valencia: Comtat de Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
ca@valencia: Comtat de Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
ca@valencia: Comtat de Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
ca@valencia: Comtat d'Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
ca@valencia: Comtat de Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
ca@valencia: Comtat de Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
ca@valencia: Comtat de Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
ca@valencia: Comtat de Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
ca@valencia: Comtat de Prince Edward

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
ca@valencia: Comtat de Prince George

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
ca@valencia: Comtat de Prince William

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
ca@valencia: Comtat de Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
ca@valencia: Comtat de Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
ca@valencia: Comtat de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
ca@valencia: Comtat de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
ca@valencia: Comtat de Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
ca@valencia: Comtat de Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
ca@valencia: Comtat de Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
ca@valencia: Comtat de Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
ca@valencia: Comtat de Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
ca@valencia: Comtat de Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
ca@valencia: Comtat de Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
ca@valencia: Comtat de Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
ca@valencia: Comtat de Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
ca@valencia: Comtat de Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
ca@valencia: Comtat de Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
ca@valencia: Comtat de Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
ca@valencia: Comtat de Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
ca@valencia: Comtat de Washington

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
ca@valencia: Comtat de Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
ca@valencia: Comtat de Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
ca@valencia: Comtat de Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
ca@valencia: Comtat de York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
ca@valencia: Ciutat d'Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
ca@valencia: Ciutat de Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
ca@valencia: Ciutat de Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
ca@valencia: Ciutat de Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
ca@valencia: Ciutat de Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
ca@valencia: Ciutat de Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
ca@valencia: Ciutat de Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
ca@valencia: Ciutat de Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
ca@valencia: Ciutat d'Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
ca@valencia: Ciutat de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
ca@valencia: Ciutat de Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
ca@valencia: Ciutat de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
ca@valencia: Ciutat de Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
ca@valencia: Ciutat de Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
ca@valencia: Ciutat de Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
ca@valencia: Ciutat de Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
ca@valencia: Ciutat de Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
ca@valencia: Ciutat de Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
ca@valencia: Ciutat de Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
ca@valencia: Ciutat de Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
ca@valencia: Ciutat de Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
ca@valencia: Ciutat de Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
ca@valencia: Ciutat de Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
ca@valencia: Ciutat de Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
ca@valencia: Ciutat de Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
ca@valencia: Ciutat de Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
ca@valencia: Ciutat de Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
ca@valencia: Ciutat de Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
ca@valencia: Ciutat de Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
ca@valencia: Ciutat de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
ca@valencia: Ciutat de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
ca@valencia: Ciutat de Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
ca@valencia: Ciutat de Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
ca@valencia: Ciutat de Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
ca@valencia: Ciutat de Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
ca@valencia: Ciutat de Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
ca@valencia: Ciutat de Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
ca@valencia: Ciutat de Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
ca@valencia: Aigües (mundials)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
ca@valencia: Oceans i conques

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
ca@valencia: Fora de les aigües (mundials)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
ca@valencia: Oceà Àrtic

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
ca@valencia: Pacífic Nord

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
ca@valencia: Atlàntic Nord

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
ca@valencia: Pacífic Sud

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
ca@valencia: Atlàntic Sud

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
ca@valencia: Oceà Índic

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
ca@valencia: Oceà Antàrtic

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
ca@valencia: Llac Txad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
ca@valencia: Níger

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
ca@valencia: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
ca@valencia: Danubi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
ca@valencia: Dnièper

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
ca@valencia: Dnièster

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
ca@valencia: Ebre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
ca@valencia: Elba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
ca@valencia: Era Garuna (Garona)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
ca@valencia: Kura (i Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
ca@valencia: Loira

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
ca@valencia: Rin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
ca@valencia: Roine

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
ca@valencia: Sena

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
ca@valencia: Tajo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
ca@valencia: Tigris (i Eufrates)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
ca@valencia: Llac Balkhash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
ca@valencia: Hong (Riu Roig)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
ca@valencia: Murray (i Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
ca@valencia: Yang-tse

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
ca@valencia: Alabama (i Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
ca@valencia: Mississipi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
ca@valencia: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
ca@valencia: Río Grande de Santiago

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
ca@valencia: Amazones

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
ca@valencia: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
ca@valencia: Riu Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
ca@valencia: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
ca@valencia: Llac Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
ca@valencia: Uruguai

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
ca@valencia: Duero (Douro)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
ca@valencia: Llac Eyre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
ca@valencia: Mar Càspia

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
ca@valencia: Tíber

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
ca@valencia: Bengala occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
ca@valencia: Districte

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
ca@valencia: Fora de Bengala occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
ca@valencia: Frontera

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
ca@valencia: South 24 Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
ca@valencia: North 24 Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
ca@valencia: Calcata

[ctx: world.kgm]
en: World
ca@valencia: El món

[ctx: world.kgm]
en: Countries
ca@valencia: Països

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
ca@valencia: No és un Estat

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
ca@valencia: Algèria

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
ca@valencia: Alger

[ctx: world.kgm]
en: Benin
ca@valencia: Benín

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
ca@valencia: Porto-Novo

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
ca@valencia: Camerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
ca@valencia: República Centreafricana

[ctx: world.kgm]
en: Chad
ca@valencia: Txad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ca@valencia: Costa d'Ivori

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ca@valencia: República Democràtica del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
ca@valencia: Egipte

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
ca@valencia: El Caire

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
ca@valencia: Guinea Equatorial

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
ca@valencia: Etiòpia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
ca@valencia: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
ca@valencia: Guinea Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
ca@valencia: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
ca@valencia: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
ca@valencia: Jordània

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
ca@valencia: Ciutat de Kuwait

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
ca@valencia: Líban

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
ca@valencia: Libèria

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
ca@valencia: Monròvia

[ctx: world.kgm]
en: Libya
ca@valencia: Líbia

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
ca@valencia: Trípoli

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
ca@valencia: Mauritània

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
ca@valencia: Marroc

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
ca@valencia: Moçambic

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
ca@valencia: Namíbia

[ctx: world.kgm]
en: Niger
ca@valencia: Níger

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
ca@valencia: Nigèria

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
ca@valencia: República del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
ca@valencia: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
ca@valencia: Aràbia Saudita

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
ca@valencia: Riad

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
ca@valencia: Somàlia

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
ca@valencia: Mogadiscio

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
ca@valencia: Sud-àfrica

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
ca@valencia: Pretòria, Bloemfontein i Ciutat del Cap

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
ca@valencia: Khartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
ca@valencia: Sudan del Sud

[ctx: world.kgm]
en: Syria
ca@valencia: Síria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
ca@valencia: Damasc

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
ca@valencia: Tanzània

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
ca@valencia: Gàmbia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
ca@valencia: Tunísia

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
ca@valencia: Emirats Àrabs Units

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
ca@valencia: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
ca@valencia: Masqat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
ca@valencia: Cisjordània

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
ca@valencia: Sàhara Occidental

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
ca@valencia: L'Aaiún

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
ca@valencia: Iemen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
ca@valencia: Zàmbia

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
ca@valencia: Zimbàbue

[ctx: world.kgm]
en: Albania
ca@valencia: Albània

[ctx: world.kgm]
en: Austria
ca@valencia: Àustria

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
ca@valencia: Viena

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
ca@valencia: Belarús

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
ca@valencia: Bèlgica

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
ca@valencia: Brussel·les

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ca@valencia: Bòsnia i Hercegovina

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
ca@valencia: Bulgària

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
ca@valencia: Croàcia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
ca@valencia: Txèquia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
ca@valencia: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
ca@valencia: Dinamarca

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
ca@valencia: Copenhaguen

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
ca@valencia: Estònia

[ctx: world.kgm]
en: Finland
ca@valencia: Finlàndia

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
ca@valencia: Hèlsinki

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
ca@valencia: Macedònia del Nord

[ctx: world.kgm]
en: France
ca@valencia: França

[ctx: world.kgm]
en: Paris
ca@valencia: París

[ctx: world.kgm]
en: Germany
ca@valencia: Alemanya

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
ca@valencia: Berlín

[ctx: world.kgm]
en: Greece
ca@valencia: Grècia

[ctx: world.kgm]
en: Athens
ca@valencia: Atenes

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
ca@valencia: Hongria

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
ca@valencia: Islàndia

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
ca@valencia: Reykjavík

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
ca@valencia: Irlanda

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
ca@valencia: Dublín

[ctx: world.kgm]
en: Italy
ca@valencia: Itàlia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
ca@valencia: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
ca@valencia: Letònia

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
ca@valencia: Lituània

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
ca@valencia: Vílnius

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
ca@valencia: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
ca@valencia: Moldàvia

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
ca@valencia: Països Baixos

[ctx: world.kgm]
en: Norway
ca@valencia: Noruega

[ctx: world.kgm]
en: Poland
ca@valencia: Polònia

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
ca@valencia: Varsòvia

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
ca@valencia: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
ca@valencia: Bucarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
ca@valencia: Rússia

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
ca@valencia: Moscou

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
ca@valencia: Sèrbia

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
ca@valencia: Belgrad

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
ca@valencia: Eslovàquia

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
ca@valencia: Eslovènia

[ctx: world.kgm]
en: Spain
ca@valencia: Espanya

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
ca@valencia: Suècia

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
ca@valencia: Estocolm

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
ca@valencia: Suïssa

[ctx: world.kgm]
en: Bern
ca@valencia: Berna

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
ca@valencia: Turquia

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
ca@valencia: Ucraïna

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
ca@valencia: Kíev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
ca@valencia: Regne Unit

[ctx: world.kgm]
en: London
ca@valencia: Londres

[ctx: world.kgm]
en: Canada
ca@valencia: Canadà

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
ca@valencia: Estats Units d'Amèrica

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
ca@valencia: Bahames

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
ca@valencia: República Dominicana

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
ca@valencia: Haití

[ctx: world.kgm]
en: Havana
ca@valencia: L'Havana

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ca@valencia: Antigua i Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ca@valencia: Trinidad i Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
ca@valencia: Port-of-Spain

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
ca@valencia: Mèxic

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
ca@valencia: Ciutat de Mèxic

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
ca@valencia: Ciutat de Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
ca@valencia: Hondures

[ctx: world.kgm]
en: Panama
ca@valencia: Panamà

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
ca@valencia: Ciutat de Panamà

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
ca@valencia: Colòmbia

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
ca@valencia: Bogotà

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
ca@valencia: Veneçuela

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
ca@valencia: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
ca@valencia: Guaiana Francesa

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
ca@valencia: Caiena

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
ca@valencia: Equador

[ctx: world.kgm]
en: Peru
ca@valencia: Perú

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
ca@valencia: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
ca@valencia: Brasília

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
ca@valencia: Bolívia

[ctx: world.kgm]
en: Chile
ca@valencia: Xile

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
ca@valencia: Paraguai

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
ca@valencia: Uruguai

[ctx: world.kgm]
en: Australia
ca@valencia: Austràlia

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
ca@valencia: Nova Zelanda

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
ca@valencia: Ciutat del Vaticà

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
ca@valencia: Mònaco

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
ca@valencia: Mònaco-Ciutat

[ctx: world.kgm]
en: China
ca@valencia: Xina

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
ca@valencia: Pequín

[ctx: world.kgm]
en: India
ca@valencia: Índia

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
ca@valencia: Nova Delhi

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ca@valencia: Colombo i Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
ca@valencia: Mongòlia

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
ca@valencia: Ulan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Japan
ca@valencia: Japó

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
ca@valencia: Tòquio

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
ca@valencia: Katmandú

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
ca@valencia: Thimbu

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
ca@valencia: Indonèsia

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
ca@valencia: Malàisia

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
ca@valencia: Xipre

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
ca@valencia: Nicòsia

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
ca@valencia: Afganistan

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
ca@valencia: Azerbaidjan

[ctx: world.kgm]
en: Baku
ca@valencia: Bakú

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
ca@valencia: Armènia

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
ca@valencia: Erevan

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
ca@valencia: Geòrgia

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
ca@valencia: Taixkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
ca@valencia: Kirguizistan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
ca@valencia: Bixkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
ca@valencia: Tadjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
ca@valencia: Duixanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
ca@valencia: Cambodja

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
ca@valencia: Timor Oriental

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
ca@valencia: Filipines

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
ca@valencia: Tailàndia

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
ca@valencia: Taiwan

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
ca@valencia: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
ca@valencia: República Democràtica de Corea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
ca@valencia: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
ca@valencia: República de Corea

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
ca@valencia: Seül

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
ca@valencia: Papua Nova Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
ca@valencia: Groenlàndia (Dinamarca)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
ca@valencia: Continents del món (des del Pol Nord)

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
ca@valencia: Quin és el cim més alt de %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
ca@valencia: Continents pel cim més elevat

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
ca@valencia: Quin té %1 com a cim més elevat?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
ca@valencia: Cim més elevat de continents

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
ca@valencia: Àfrica

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
ca@valencia: Nordamèrica

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
ca@valencia: Amèrica del Sud

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
ca@valencia: Antàrtida

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
ca@valencia: Àsia

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
ca@valencia: Europa

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
ca@valencia: Iemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
ca@valencia: Governacions

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
ca@valencia: Fora del Iemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
ca@valencia: Al-Bayda'

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ca@valencia: República Democràtica del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
ca@valencia: Fora de la República Democràtica del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
ca@valencia: Equador

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
ca@valencia: Tanganika

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
ca@valencia: Alt-Lomami

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
ca@valencia: Alt-Katanga

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
ca@valencia: Zàmbia (districtes)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
ca@valencia: Fora de Zàmbia (districtes)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
ca@valencia: Zàmbia (províncies)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
ca@valencia: Fora de Zàmbia (províncies)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
ca@valencia: Oriental

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
ca@valencia: Septentrional

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
ca@valencia: Nord-occidental

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
ca@valencia: Meridional

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
ca@valencia: Occidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
ca@valencia: Zimbàbue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
ca@valencia: Províncies

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
ca@valencia: Fora de Zimbàbue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
ca@valencia: Mashonalàndia central

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
ca@valencia: Mashonalàndia oriental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
ca@valencia: Mashonalàndia occidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
ca@valencia: Matabelelàndia septentrional

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
ca@valencia: Matabelelàndia meridional

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
ca@valencia: Zimbàbue (districtes)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
ca@valencia: Districtes

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
ca@valencia: Frontera

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
ca@valencia: Aigua

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
ca@valencia: Fora de Zimbàbue (districtes)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
ca@valencia: Mont Darwin

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
ca@valencia: Gokwe nord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
ca@valencia: Gokwe sud
