kgeography - en to cs translation catalogue (2207 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
cs: Čína

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
cs: Indie

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
cs: Kábul

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
cs: Kandahár

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
cs: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: africa.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
cs: Nenacházíte se v Africe

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
cs: Nenacházíte se v Africe

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
cs: Alžírsko

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
cs: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
cs: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
cs: Čad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
cs: Komory

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
cs: Konžská demokratická republika

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
cs: Džibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
cs: Káhira

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
cs: Etiopie

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
cs: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
cs: Gambie

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
cs: Libérie

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
cs: Libye

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
cs: Tripolis

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
cs: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
cs: Mauretánie

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
cs: Mauricius

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
cs: Mosambik

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
cs: Namibie

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
cs: Nigérie

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
cs: Konžská republika

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
cs: Seychelské ostrovy

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
cs: Somálsko

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
cs: Mogadišo

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
cs: Chartúm

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
cs: São Tomé a Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
cs: Tanzanie

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
cs: Tunisko

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
cs: Zambie

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
cs: Kanárské ostrovy (Španělsko)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
cs: Las Palmas de Gran Canaria a Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
cs: Madeira (Portugalsko)

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
cs: Réunion (Francie)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint-Denis
cs: Saint Denis

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
cs: Svatá Helena

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
cs: Albánie (Okresy)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
cs: Nenacházíte se v Albánii

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
cs: Albánie (prefektury)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
cs: Prefektury

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
cs: Nenacházíte se v Albánii

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
cs: Nenacházíte se v Alžírsku

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
cs: Alžírsko

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
cs: Ándhrapradéš

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
cs: Není Ándhrapradéš

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
cs: Západní Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
cs: Východní Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: andorra.kgm]
en: France
cs: Francie

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
cs: Angola (Provincie)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
cs: Nenacházíte se v Angole (provincie)

en: Your Answers Were
cs: Odpověděli jste

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
cs: Zodpověděli jste správně %1 z %2 dotazů.

en: Question
cs: Otázka

en: Your Answer
cs: Vaše odpověď

en: Correct Answer
cs: Správná odpověď

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
cs: Nenacházíte se v Argentině

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
cs: Buenos Aires (město)

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
cs: Kordoba

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
cs: Rio Negro

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
cs: Ohňová země

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
cs: Jezero Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
cs: Jezero Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
cs: Jerevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
cs: Arunáčalpradéš

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
cs: Nenacházíte se v Arunachal Pradéši

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
cs: Hawa

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
cs: Asie

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: asia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
cs: Káhira

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
cs: Džibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
cs: Etiopie

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
cs: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
cs: Teherán

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
cs: Izrael

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
cs: Jordánsko

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
cs: Ammán

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
cs: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
cs: Bejrút

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
cs: Rijád

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
cs: Somálsko

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
cs: Mogadišo

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
cs: Chartúm

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
cs: Sýrie

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
cs: Damašek

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
cs: Západní břeh

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
cs: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
cs: Kyjev

[ctx: asia.kgm]
en: China
cs: Čína

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
cs: Peking

[ctx: asia.kgm]
en: India
cs: Indie

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
cs: Nové Dilí

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
cs: Colombo a Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
cs: Ulánbátar

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
cs: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
cs: Nepál

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
cs: Kátmandú

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
cs: Malajsie

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
cs: Kábul

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
cs: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
cs: Bahrajn

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
cs: Taškent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
cs: Biškek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
cs: Dušanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
cs: Kambodža

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
cs: Brunej

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
cs: Filipíny

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
cs: Hanoj

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
cs: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
cs: Severní Korea

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
cs: Jižní Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
cs: Soul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
cs: Východní Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
cs: Dilí

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
cs: Tanzanie

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
cs: Zambie

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
cs: Mosambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
cs: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
cs: Kypr

en: Correct answers: %1/%2
cs: Správné odpovědi: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
cs: Ásám

[ctx: assam.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
cs: Nenacházíte se v Ásámu

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: australia.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
cs: Nenacházíte se v Austrálii

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
cs: Pobřeží

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
cs: Teritorium australského hlavního města

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
cs: Nový Jižní Wales

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
cs: Jižní Austrálie

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
cs: Západní Austrálie

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
cs: Tasmánie

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
cs: Severní teritorium

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
cs: Rakousko

[ctx: austria.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
cs: Nenacházíte se v Rakousku

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
cs: Vídeň

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
cs: Štýrsko

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
cs: Tyrolsko

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
cs: Horní Rakousko

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
cs: Linec

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
cs: Dolní Rakousko

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
cs: Rajóny

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
cs: Nenacházíte se v Ázerbájdžánu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
cs: Město Shirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
cs: Město Baku

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
cs: Město Ganja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
cs: Město Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
cs: Město Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
cs: Město Shaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
cs: Město Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
cs: Město Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
cs: Město Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
cs: Město Yevlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
cs: Záhřeb

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
cs: Město Nachičevan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
cs: Oblasti

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
cs: Nenacházíte se v Bangladéši

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
cs: Nenacházíte se v Bělorusku

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
cs: Bukurešť

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
cs: Gomelská oblast

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
cs: Gomel

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
cs: Minská oblast

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
cs: Vitebská oblast

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
cs: Belgie

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
cs: Nenacházíte se v Belgii

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
cs: Antverpy

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
cs: Brusel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
cs: Vlámský Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
cs: Západní Flandry

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
cs: Východní Flandry

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
cs: Valonský Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: belize.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
cs: Nenacházíte se v Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
cs: Okres Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
cs: Město Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
cs: Okres Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
cs: Okres Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
cs: Město Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
cs: Okres Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
cs: Město Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
cs: Okres Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
cs: Okres Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
cs: Nenacházíte se v Bhútánu

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
cs: Šenjank

[ctx: bihar.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
cs: Nenacházíte se v Biharu

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
cs: Nenacházíte se v Bolívii

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
cs: Kantony

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
cs: Nenacházíte se v Bosně a Hercegovině

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
cs: Střední Bosna

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
cs: Západní Bosna

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
cs: Západní Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
cs: Sarajevo-Romanija nebo Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
cs: Nenacházíte se v Botswaně

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
cs: Střed

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
cs: Severovýchod

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
cs: Severozápad

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
cs: Jihovýchod

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
cs: Jižní

en: &Accept
cs: &Potvrdit

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: brazil.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
cs: Federální okres

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
cs: Brazílie

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
cs: Svatá Kateřina

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
cs: Amazonka

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
cs: Stát Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
cs: Stát São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
cs: São Paulo (město)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
cs: Mimo meze

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
cs: Nenacházíte se v Bulharsku

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
cs: Provincie Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
cs: Město Sofia

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
cs: Burkina Faso (Provincie)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
cs: Nenacházíte se v Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
cs: Burkina Faso (Regiony)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
cs: Nenacházíte se v Burkina Faso

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
cs: Státy a oblasti

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: burma.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
cs: Nenacházíte se v Myanmaru

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
cs: Yangon (dříve Rangún)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
cs: Kamerun (rajony)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
cs: Nenacházíte se v Kamerunu (rajony)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
cs: Kamerun (Provincie)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
cs: Nenacházíte se v Kamerunu (provincie)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
cs: Dálný sever

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
cs: Jihozápad

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
cs: Provincie a teritoria

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
cs: Mimo meze

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
cs: Ostrov Prince Eduarda

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
cs: Britská Kolumbie

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
cs: Severozápadní teritoria

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
cs: Město Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
cs: Nový Brunšvik

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
cs: Yukonské Teritorium

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
cs: Karibik

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
cs: Nenacházíte se v Karibiku

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
cs: Ostrovy Turks a Caicos (VB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
cs: Portoriko (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
cs: Panenské ostrovy (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
cs: Panenské ostrovy (VB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
cs: Svatý Martin (Francie)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
cs: Svatý Bartoloměj (Francie)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kitts a Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
cs: Guadeloupe (Francie)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
cs: Martinique (Francie)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincent a Grenadiny

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
cs: Nizozemské Antily (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
cs: Kajmanské ostrovy (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
cs: Georgetown

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
cs: Katalánsko (Comarques)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
cs: Mimo Katalánsko

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
cs: Sabadell a Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
cs: Čhattísgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
cs: Nenacházíte se v Čhattísgarhu

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Rajnandgaon
cs:  Kananga

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: chile.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
cs: Nenacházíte se v Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
cs: Region hlavního města Santiago

[ctx: china.kgm]
en: China
cs: Čína

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: china.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: china.kgm]
en: Coast
cs: Pobřeží

[ctx: china.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: china.kgm]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
cs: Severní Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
cs: Jižní Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: china.kgm]
en: India
cs: Indie

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
cs: Nepál

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
cs: An-chuej

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
cs: Peking

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
cs: Čchung-čching

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
cs: Fu-ťien

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
cs: Kuang-tung

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
cs: Kuang-si Čuang

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
cs: Kuej-čou

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
cs: Chaj-nan

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
cs: Che-pej

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
cs: Chej-lung-ťiang

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
cs: Charbin

[ctx: china.kgm]
en: Henan
cs: Che-nan

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
cs: Kanton

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
cs: Chu-pej

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
cs: Chu-nan

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
cs: Ťiang-su

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
cs: Ťiang-si

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
cs: Ťi-lin

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
cs: Liao-ning

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
cs: Šenjang

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
cs: Čching-chaj

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
cs: Šan-si

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
cs: Šan-tung

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
cs: Šanghaj

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
cs: Šen-si

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
cs: S’-čchuan

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
cs: Tchien-ťin

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
cs: Tibetská autonomní oblast

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
cs: Jün-nan

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
cs: Če-ťiang

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
cs: Hongkong

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
cs: Amazonka

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
cs: Florencie

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
cs: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
cs: Okres hlavního města

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
cs: Oceán

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
cs: Jiná hrabství

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
cs: Nenacházíte se v Kostarice

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
cs: Kartágo

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
cs: Libérie

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
cs: Nenacházíte se na Kubě

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
cs: Kypr

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
cs: Nenacházíte se v Kypru

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
cs: Nikósie

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
cs: Česká Republika

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
cs: Nenacházíte se v České Republice

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
cs: Praha

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
cs: Střední Čechy

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
cs: Jižní Čechy

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
cs: Morava-Slezsko

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
cs: Jižní Morava

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
cs: Nenacházíte se v Dánsku (hrabství)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
cs: Kodaň (město)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
cs: Frederiksberg (město)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
cs: Kodaň (kraj)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
cs: Západní Zéland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
cs: Jižní Jutsko

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
cs: Severní Jutsko

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
cs: Vlajka %1 je...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
cs: Vlajka státu %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
cs: Nenacházíte se v Dominikánské republice

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
cs: Národní okres

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
cs: Nenacházíte se v Ekvádoru

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
cs: Gubernie

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
cs: Nenacházíte se v Egyptě

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
cs: Káhira

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
cs: Gíza

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
cs: Severní Sinaj

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
cs: Rudé moře

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
cs: Jižní Sinaj

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
cs: Nenacházíte se v Salvadoru

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
cs: Emiráty

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
cs: Nenacházíte se v Emirátech

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
cs: Nenacházíte se v Estonsku

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
cs: Evropa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: europe.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
cs: Pobřeží

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
cs: Albánie

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
cs: Rakousko

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
cs: Vídeň

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
cs: Belgie

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
cs: Brusel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
cs: Chorvatsko

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
cs: Záhřeb

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
cs: Česká Republika

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
cs: Praha

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
cs: Dánsko

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
cs: Kodaň

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
cs: Finsko

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie

[ctx: europe.kgm]
en: France
cs: Francie

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
cs: Paříž

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
cs: Německo

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
cs: Řecko

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
cs: Maďarsko

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
cs: Budapešť

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
cs: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
cs: Reykjavík

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
cs: Irsko

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
cs: Itálie

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
cs: Řím

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
cs: Lotyšsko

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
cs: Moldávie

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
cs: Kišiněv

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
cs: Monako

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
cs: Nizozemí

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
cs: Norsko

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
cs: Polsko

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
cs: Varšava

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
cs: Lisabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
cs: Rumunsko

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
cs: Bukurešť

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
cs: Srbsko

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
cs: Bělehrad

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
cs: Černá Hora

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
cs: Slovensko

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
cs: Slovinsko

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
cs: Lublaň

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
cs: Švédsko

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
cs: Sýrie

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
cs: Tunisko

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
cs: Kyjev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
cs: Spojené Království

[ctx: europe.kgm]
en: London
cs: Londýn

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
cs: Vatikán

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
cs: Finsko (regiony)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
cs: Nenacházíte se ve Finsku (regiony)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
cs: Severní Karelie

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
cs: Jižní Karelie

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
cs: Střední Finsko

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
cs: Tato vlajka náleží:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
cs: %1 podle vlajky

[ctx: france.kgm]
en: France
cs: Francie

[ctx: france.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: france.kgm]
en: Not France
cs: Nenacházíte se ve Francii

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
cs: Ardeny

[ctx: france.kgm]
en: Valence
cs: Valencie

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
cs: Montpelier

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
cs: Štrasburk

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
cs: Savojsko

[ctx: france.kgm]
en: Paris
cs: Paříž

[ctx: france.kgm]
en: Somme
cs: Somma

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
cs: Francie (regiony)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
cs: Nenacházíte se ve Francii (regiony)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
cs: Korsika

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
cs: Okcitánie

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
cs: Štrasburk

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
cs: Paříž

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
cs: Nenacházíte se v Gruzii

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
cs: Abcházie

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
cs: Racha-Lechkhumi a Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
cs: Německo

[ctx: germany.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
cs: Nenacházíte se v Německu

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
cs: Bádensko-Württembersko

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
cs: Bavorsko

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
cs: Mnichov

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
cs: Braniborsko

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
cs: Postupim

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
cs: Brémy

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
cs: Hamburk

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
cs: Hesensko

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
cs: Meklenbursko-Přední Pomořansko

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
cs: Dolní Sasko

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
cs: Severní Porýní-Vestfálsko

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
cs: Porýní-Palatinát

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
cs: Sársko

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
cs: Sasko

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
cs: Drážďany

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
cs: Sasko-Anhaltsko

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
cs: Šlesvicko-Holštýnsko

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
cs: Durynsko

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
cs: Guinejský záliv

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
cs: Pobřeží slonoviny

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
cs: Severní

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
cs: Východní

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
cs: Západní

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
cs: Střed

[ctx: goa.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
cs: Nenacházíte se v Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
cs: Velká Británie (historická hrabství)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
cs: Nenacházíte se ve Velké Británii (historická hrabství)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
cs: Shetlandské ostrovy

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
cs: Orkneje

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
cs: Východní Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
cs: Západní Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
cs: Londýn

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
cs: Řecko

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
cs: Periferie

[ctx: greece.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
cs: Egejské moře

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
cs: Balkán

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
cs: Krétské moře

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
cs: Jónské moře

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
cs: Středozemní moře

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
cs: Nenacházíte se v Řecku

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
cs: Attika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
cs: Střední Řecko

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
cs: Střední Makedonie

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
cs: Soluň

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
cs: Kréta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
cs: Východní Makedonie a Thrákie

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
cs: Jónské ostrovy

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
cs: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
cs: Peloponés

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
cs: Tripolis

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
cs: Thesálie

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
cs: Západní Řecko

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
cs: Západní Makedonie

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
cs: Hora Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
cs: Řecko (periferie)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
cs: Periferie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
cs: Nenacházíte se v Řecku (periferie)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
cs: Východní Makedonie a Thrákie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
cs: Střední Makedonie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
cs: Soluň

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
cs: Západní Makedonie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
cs: Jónské ostrovy

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
cs: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
cs: Západní Řecko

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
cs: Thesálie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
cs: Střední Řecko

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
cs: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
cs: Peloponés

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
cs: Kréta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
cs: Autonomní region Hora Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
cs: Řecko (prefektury)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
cs: Prefektury

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
cs: Nenacházíte se v Řecku (prefektury)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
cs: Soluň

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
cs: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
cs: Západní Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
cs: Východní Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
cs: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
cs: Autonomní region Hora Athos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
cs: Nenacházíte se v Guatemale

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
cs: Gudžarát

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
cs: Nenacházíte se v Gudžarátu

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
cs: Nenacházíte se v Guyaně

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
cs: Nový Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
cs: Nenacházíte se v Haiti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
cs: Nenacházíte se v Haryaně

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
cs: Nenacházíte se v Hondurasu

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
cs: Maďarsko (župy)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
cs: Nenacházíte se v Maďarsku

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
cs: Miškovec

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
cs: Ráb-Moson-Sopron

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
cs: Ráb

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
cs: Komárno-Ostřihom

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
cs: Pešť

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
cs: Budapešť

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
cs: Maďarsko (regiony)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
cs: Nenacházíte se v Maďarsku (regiony)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
cs: Západní Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
cs: Ráb

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
cs: Jižní Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
cs: Střední Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
cs: Střední Maďarsko

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
cs: Budapešť

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
cs: Severní Maďarsko

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
cs: Miškovec

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
cs: Severní Velká Nížina

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
cs: Jižní Velká Nížina

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
cs: Island (regiony)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
cs: Nenacházíte se na Islandu (regiony)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
cs: Východní region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
cs: Identifikuj hlavní město podle ú&zemí

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
cs: Severovýchodní region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
cs: Severozápadní region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
cs: Jižní region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
cs: Jižní poloostrov

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
cs: Ledovec Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
cs: Ledovec Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
cs: Ledovec Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
cs: Ledovec Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
cs: Ledovec Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: India
cs: Indie

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
cs: Státy a teritoria

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: india.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: india.kgm]
en: Not India
cs: Nenacházíte se v Indii

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
cs: Ándhrapradéš

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
cs: Arunáčalpradéš

[ctx: india.kgm]
en: Assam
cs: Ásám

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
cs: Gudžarát

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
cs: Džammů and Kašmír

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
cs: Džhárkhand

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
cs: Karnátaka

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
cs: Kérala

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
cs: Madhjapradéš

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
cs: Maháráštra

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
cs: Bombaj

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
cs: Manípur

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
cs: Méghálaj

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
cs: Mizóram

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
cs: Nágáland

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
cs: Paňdžáb

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
cs: Rádžasthán

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
cs: Tamilnádu

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
cs: Uttarpradéš

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
cs: Západní Bengálsko

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
cs: Kalkata

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
cs: Andamany a Nikobary

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
cs: Dadra a Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
cs: Daman a Diu

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
cs: Lakadivy

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
cs: Dilí

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
cs: Nenacházíte se v Indonésii

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
cs: Severní Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
cs: Západní Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
cs: Ostrovy Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
cs: Jižní Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
cs: Zvláštní území hlavního města Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
cs: Západní Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
cs: Střední Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
cs: Zvláštní území Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
cs: Východní Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
cs: Západní Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
cs: Východní Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
cs: Západní Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
cs: Centrální Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
cs: Jižní Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
cs: Východní Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
cs: Severní Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
cs: Střední Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
cs: Jihovýchodní Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
cs: Jižní Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
cs: Západní Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
cs: Severní Maluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
cs: Západní Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
cs: Teherán

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
cs: Východní Ázerbájdžán

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
cs: Západní Ázerbájdžán

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
cs: Kurdistán

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
cs: Chaharmahal a Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
cs: Kohkiluyeh a Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
cs: Systan a Balúčistán

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
cs: Jižní Churasán

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
cs: Severní Churasán

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
cs: Perský záliv

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
cs: Ománský záliv

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
cs: Kaspické moře

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
cs: Nenacházíte se v Iráku

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
cs: Bagdád

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
cs: Itálie (provincie)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
cs: Nenacházíte se v Irsku (provincie)

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
cs: Izrael

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: israel.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
cs: Nenacházíte se v Izraeli

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
cs: Severní

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
cs: Nazaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
cs: Střed

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
cs: Jižní

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
cs: Itálie

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
cs: Nenacházíte se v Itálii

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
cs: Sicílie

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
cs: Terst

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
cs: Řím

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
cs: Kalábrie

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
cs: Apulie

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
cs: Lombardie

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
cs: Milán

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
cs: Umbrie

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
cs: Toskánsko

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
cs: Florencie

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
cs: Kampánie

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
cs: Neapol

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
cs: Janov

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
cs: Sardinie

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
cs: Benátky

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
cs: Itálie podle provincií

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
cs: Nenacházíte se v Itálii

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
cs: Milán

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
cs: Benátky

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
cs: Terst

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
cs: Janov

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
cs: Florencie

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
cs: Pesaro a Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
cs: Řím

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
cs: Neapol

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
cs: Syrakusy

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
cs: Nenacházíte se na Jamajce

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
cs: Svatý Tomáš

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
cs: Svatá Anna

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
cs: Záliv svaté Anny

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
cs: Svatá Kateřina

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
cs: Španělské město

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
cs: Svatá Alžběta

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
cs: Prefektury

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
cs: Mimo meze

[ctx: japan.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
cs: Hokkaidó

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
cs: Jamagata

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
cs: Mijagi

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
cs: Fukušima

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
cs: Maebaši

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
cs: Točigi

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
cs: Ucunomija

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
cs: Čiba

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
cs: Šizuoka

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
cs: Jamanaši

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
cs: Kófu

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
cs: Tojama

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
cs: Išikawa

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
cs: Aiči

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
cs: Nagoja

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
cs: Šiga

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
cs: Ocu

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
cs: Cu

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
cs: Kjóto

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
cs: Hjogo

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
cs: Kóbe

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
cs: Ósaka

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
cs: Wakajama

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
cs: Okajama

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
cs: Šimane

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
cs: Macue

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
cs: Hirošima

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
cs: Jamaguči

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
cs: Mijazaki

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
cs: Kagošima

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
cs: Macujama

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
cs: Koči

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
cs: Tokušima

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
cs: Takamacu

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
cs: Jokohama

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
cs: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jharkhand
cs: Džhárkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
cs: Nenacházíte se v Džhárkhandu

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
cs: Nenacházíte se v Kazachstánu

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
cs: Město Almaty

en: E&xplore Map
cs: P&rohlédnout mapu

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
cs: Pokud si přejete dozvědět se o oblastech země, klikněte levým tlačítkem myši na mapu.

en: Test Yourself:
cs: Otestujte se:

en: &Location of Regions
cs: &Umístění regionů

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
cs: V tomto testu vidíte v levé části aplikace pod nabídkou název oblasti a musíte je označit kliknutím na mapě

en: &Place Regions in the Map
cs: Umí&stěte regiony na mapě

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
cs: V tomto testu se šipka myši změní na tvar oblasti, který musíte umístit na mapu

en: &Regions by Capital
cs: &Oblasti podle hlavního města

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
cs: V tomto kvízu hádáte jméno oblasti podle jejího hlavního města

en: &Capitals of Regions
cs: Hlavní města ú&zemí

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
cs: V tomto kvízu hádáte jméno hlavního města podle názvu oblasti

en: Re&gions by Flag
cs: Re&giony podle vlajky

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
cs: V tomto kvízu hádáte jméno oblasti podle její vlajky

en: &Flags of Regions
cs: &Vlajky území

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
cs: V tomto kvízu vybíráte správnou vlajku oblasti podle jejího jména

en: &Open Map...
cs: &Otevřít mapu...

en: &Zoom
cs: &Zvětšit

en: &Original Size
cs: &Původní velikost

en: &Automatic Zoom
cs: &Automatické zvětšení

en: &Move
cs: Pře&sun

en: Disclaimer
cs: Podmínky

en: Map author
cs: Autor mapy

en: General
cs: Obecné

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
cs: Nelze otevřít naposled použitou mapu. Syntaktická chyba %1: %2

en: There is no current map
cs: Momentálně zde není mapa

en: Number of Questions
cs: Počet otázek

en: How many questions do you want? (1 to %1)
cs: Kolik otázek si přejete? (od 1 do %1)

en: &Location of %1
cs: &Umístění %1

en: &Place %1 in the Map
cs: Umí&stěte %1 na mapě

en: &Flags of %1
cs: &Vlajky %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
cs: <qt>Aktuální mapa:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
cs: Autoři se snažili poskytnout co nejpřesnější mapy, vlajky, překlady a další informace, ale přesto by neměl být KGeography považován za autoritativní zdroj.

en: This map has been created by %1.
cs: Tato mapa byla vytvořena %1.

en: Map Author
cs: Autor mapy

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
cs: Naposledy otevřená mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
cs: Vl&evo nahoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
cs: Na&hoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
cs: Vpravo na&hoře

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
cs: V&levo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
cs: &Střed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
cs: Vp&ravo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
cs: Vlevo &dole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
cs: &Dole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
cs: Vpravo do&le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
cs: Počkat na ověření

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
cs: Zaměření násle&duje myš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
cs: Pořád stejné

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
cs: Nenacházíte se v Kyrgyzstánu

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
cs: Město Osh

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
cs: Město Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
cs: Město Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
cs: Město Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
cs: Město Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
cs: Město Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
cs: Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
cs: Město Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
cs: Město Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
cs: Samosprávy

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
cs: Nenacházíte se v Lichtenštejnsku

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
cs: Litva (samosprávy)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
cs: Samosprávy

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
cs: Nenacházíte se v Litvě (samosprávné oblasti)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
cs: Město Alytus

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
cs: Město Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
cs: Město Klaipėda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
cs: Město Palanga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
cs: Město Panevėžys

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
cs: Město Šiauliai

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
cs: Město Vilnius

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
cs: Město Visaginas

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
cs: Lucembursko (kantony)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
cs: Kantony

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
cs: Nenacházíte se v Lucembursku (kantony)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: A Geography learning program
cs: Program pro výuku Zeměpisu

en: Programmer and designer
cs: Programátor a návrhář

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
cs: Malajsie

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
cs: Nenacházíte se v Malajsii

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
cs: Manípur

[ctx: manipur.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
cs: Nenacházíte se v Manípuru

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
cs: Imphal Západ

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
cs: Imphal Východ

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
cs: %1 je hlavní město...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
cs: Hlavní město %1 je...

en: %1 by Capital
cs: %1 podle hlavního města

en: Capitals of %1
cs: Hlavní města %1

en: Regions
cs: Regiony

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
cs: Nalezli jste v mapě chybu. Kontaktujte prosím autora a sdělte mu, že mapa %1 nemá nic přiřazeno k barvě %2, %3, %4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
cs: Prosím, klikněte na:<br/> <b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
cs: %1 na mapě

en: Choose Map to Use
cs: Vyber mapu k použití

en: Filter Maps
cs: Filtrovat mapy

en: Error parsing %1: %2
cs: Syntaktická chyba %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
cs: Mapa %1 má stejnou velikost jako mapa %2

en: Error parsing
cs: Syntaktická chyba

en: The map image file for %1 does not exist
cs: Obrázkový soubor mapy %1 neexistuje

en: The flag image file for %1 does not exist
cs: Obrázek vlajky pro %1 neexistuje

en: Invalid value in tag %1
cs: Nekorektní hodnota ve značce %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
cs: Není zde již žádné území nazvané %1 nebo se stejnými barvami jako %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
cs: Popisný soubor mapy by měl začínat značkou vlajky %1

en: Could not open %1 for reading.
cs: Nelze pro čtení otevřít %1.

en: %1 does not exist.
cs: %1 neexistuje.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
cs: Popisný soubor mapy by měl mít značku %1 uvnitř %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
cs: Popisný soubor mapy by měl mít přesně jednu značku %1 uvnitř %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
cs: Mexiko (státy)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
cs: Nenacházíte se v Mexiku (státy)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
cs: Federální okres

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
cs: Nenacházíte se v Mongolsku

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
cs: Voda

en: Wikipedia page
cs: Stránka Wikipedie

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
cs: Severní a Střední Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
cs: Nenacházíte se v Severní a Střední Americe

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
cs: Spojené státy americké

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
cs: Mexiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
cs: Město Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
cs: Město Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
cs: Grónsko [Dánsko]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
cs: Nepál (zóny)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
cs: Zóny

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
cs: Nenacházíte se v Nepálu (zóny)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
cs: Nizozemí

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
cs: Nenacházíte se v Nizozemsku

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
cs: Frýsko

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
cs: Severní Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
cs: Severní Nizozemí

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
cs: Jižní Nizozemí

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
cs: Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
cs: Nový Zéland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
cs: Nenacházíte se na Novém Zélandu

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
cs: Město Auckland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
cs: Západní pobřeží

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
cs: Nenacházíte se v Nikaragui

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
cs: Madrid

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
cs: Severní Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
cs: Nenacházíte se v Severní Korei

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
cs: Severní Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
cs: Jižní Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
cs: Severní Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
cs: Jižní Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
cs: Severní P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
cs: jižní P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
cs: Industriální zóna Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
cs: Turistická zóna Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
cs: Speciální administrativní zóna Sinŭiju

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
cs: Norsko

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
cs: Nenacházíte se v Norsku

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
cs: Oceánie

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
cs: Nenacházíte se v Oceánii

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
cs: Ostrov Norfolk (Austrálie)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
cs: Cookovy ostrovy (Nový Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
cs: Niue (Nový Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
cs: Tokelau (Nový Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
cs: Východní Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
cs: Dilí

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
cs: Velikonoční ostrov

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
cs: Fidži

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
cs: Federativní státy Mikronésie

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
cs: Jižní Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
cs: Nová Kaledonie (Francie)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
cs: Francouzská Polynésie

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
cs: Wallis a Futuna (Francie)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
cs: Pitcairnovy ostrovy (UK)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
cs: Americká Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
cs: Severní Mariány (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy USA

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: oman.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
cs: Nenacházíte se v Ománu

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
cs: Nenacházíte se v Pákistánu

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
cs: Paňdžáb

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
cs: Karáčí

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
cs: Teritorium hlavního města Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
cs: Federálně spravované domorodé území

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
cs: Péšávár a Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: panama.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
cs: Nenacházíte se v Panamě

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
cs: Oregon

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
cs: Nenacházíte se v Paraguayi

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
cs: Střední

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
cs: Tichý Oceán

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
cs: Amazonka

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
cs: Filipíny

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
cs: Nenacházíte se na Filipínách

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
cs: Město Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
cs: Město Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
cs: Město Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
cs: Město Batangas

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
cs: Město Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
cs: Město Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
cs: Město Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
cs: Město Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
cs: Město Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
cs: Město Cebu

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
cs: Město Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
cs: Město Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
cs: Město Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
cs: Východní Samařsko

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
cs: Jordánsko

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
cs: Město Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
cs: Město Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
cs: Město Iloilo

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
cs: Město San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
cs: Město Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
cs: Město Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
cs: Město Masbate

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
cs: Město Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
cs: Horská provincie

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
cs: Město Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
cs: Město Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
cs: Severní Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
cs: Město Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
cs: Město Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
cs: Město Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
cs: Město Lucena

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
cs: Město Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
cs: Město Sorsogon

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
cs: jižní Cotabato

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
cs: Město Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
cs: Jižní Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
cs: Město Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
cs: Město Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
cs: Město Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
cs: Město Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
cs: Město Pagadian

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
cs: Národní hlavní město

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
cs: Prosím, umístěte na mapě:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
cs: Umístěte %1 na mapě

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
cs: Polsko

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
cs: Nenacházíte se v Polsku

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
cs: Varšava

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
cs: Varmijsko-Mazurské vévodství

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
cs: Podkarpatsko

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
cs: Malopolsko

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
cs: Krakov

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
cs: Slezsko

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
cs: Katovice

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
cs: Pomořany

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
cs: Západní Pomořany

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
cs: Štětín

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
cs: Velkopolsko

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
cs: Poznaň

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
cs: Dolní Slezsko

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
cs: Vratislav

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
cs: Portugalské okresy

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
cs: Ohraničení2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
cs: Azory

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
cs: Lisabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
cs: Portugalské provincie (tradiční)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
cs: Provincie (tradiční)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
cs: Ohraničení2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
cs: Lisabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
cs: Azory

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
cs: Portugalsko (regiony)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
cs: Nenacházíte se v Portugalsku (regiony)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
cs: Lisabon (region)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
cs: Azory

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
cs: Obce

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
cs: Karolína

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
cs: Rio Grande

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
cs: Irská republika

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
cs: Nenacházíte se v Irské Republice

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
cs: Severní Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
cs: Jižní Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
cs: Rumunsko

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: romania.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
cs: Nenacházíte se v Rumunsku

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
cs: Kluž

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
cs: Kluž-Napoca

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
cs: Bukurešť

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
cs: (Samospráva Bukurešť)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
cs: Rusko (okresy)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
cs: Nenacházíte se v Rusku (okresy)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
cs: Střední

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
cs: Dálně východní

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
cs: Chabarovsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
cs: Severozápadní

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
cs: Sibiřský

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
cs: Jižní

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
cs: Rostov na Donu

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
cs: Jekatěrinburk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
cs: Přivolží

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
cs: Nižny Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
cs: Rusko (subjekty)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
cs: Nenacházíte se v Rusku

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
cs: Altajská republika

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
cs: Dagestán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
cs: Ingušsko

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
cs: Karačajsko-Čerkesko

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
cs: Severní Osetie – Alansko

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
cs: Iževsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
cs: Čečensko

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
cs: Krasnodarský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
cs: Krasnojarský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
cs: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
cs: Primorský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
cs: Chabarovský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
cs: Chabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
cs: Permský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
cs: Amurská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
cs: Arkhangelská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
cs: Astrachaňská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
cs: Astrachaň

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
cs: Belgorodská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
cs: Bryanská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
cs: Vladimirská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
cs: Volgogradská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
cs: Vologdská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
cs: Voroněžská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
cs: Voroněž

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
cs: Ivanovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
cs: Irkutská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
cs: Kaliningradská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
cs: Kalugská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
cs: Kamčatská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
cs: Kemerovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
cs: Kirovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
cs: Kostromská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
cs: Kurganská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
cs: Kurskská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
cs: Leningradská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
cs: Lipetskská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
cs: Magadanská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
cs: Moskevská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
cs: Murmanská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
cs: Nižny Novgorodská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
cs: Nižny Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
cs: Novgorodská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
cs: Novosibirská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
cs: Omská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
cs: Orenburgská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
cs: Oryolská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
cs: Penzská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
cs: Pskovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
cs: Rostovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
cs: Rostov na Donu

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
cs: Rjazaňská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
cs: Samarská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
cs: Saratovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
cs: Sachalinská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
cs: Jižní Sachalin

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
cs: Sverdlovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
cs: Jekatěrinburk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
cs: Smolenská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
cs: Tambovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
cs: Tverská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
cs: Tomská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
cs: Tulská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
cs: Tjumeňská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
cs: Uljanovská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
cs: Uljanovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
cs: Čeljabinská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
cs: Čeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
cs: Zabajkalský kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
cs: Jaroslavská oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
cs: Jaroslav

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
cs: Židovská autonomní oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
cs: Čukotka

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
cs: Obce

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
cs: Nenacházíte se v San Marinu

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
cs: Nenacházíte se v Saudské Arábii

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
cs: Rijád

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
cs: Nenacházíte se v Sikkimu

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
cs: Severní Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
cs: Západní Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
cs: Jižní Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
cs: Východní Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
cs: Slovensko

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
cs: Nenacházíte se na Slovensku

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
cs: Slovinsko (tradiční)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
cs: Nenacházíte se ve Slovinsku (tradiční)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
cs: Štýrsko

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
cs: Novo Město

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
cs: Slovinská Istrie

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
cs: Nenacházíte se v Jižní Africe

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
cs: Východní Kapsko

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
cs: Svobodný stát

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
cs: Severní Kapsko

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
cs: Severozápad

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
cs: Západní Kapsko

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
cs: Kapské město

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
cs: Jižní Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
cs: Pobřeží

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
cs: Bogota

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
cs: Karakas

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
cs: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
cs: Brazílie

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
cs: Korejská republika

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
cs: Regiony

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
cs: Mimo meze

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
cs: Soul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
cs: Autonomní společenství

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
cs: Nenacházíte se ve Španělsku

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
cs: Vnější hranice

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
cs: Andalusie

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
cs: Astůrie

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
cs: Baleárské ostrovy

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
cs: Baskicko

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
cs: Kanárské ostrovy

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
cs: Las Palmas de Gran Canaria a Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
cs: Kantábrie

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
cs: Galicie

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
cs: Navara

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
cs: Valencijské společenství

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
cs: Valencie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
cs: Španělsko (provincie)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
cs: Francie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
cs: Astůrie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
cs: Kantábrie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
cs: Kordoba

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
cs: Baleárské ostrovy

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
cs: Navara

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
cs: Valencie

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
cs: Nenacházíte se na Srí Lance

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
cs: Střední

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
cs: Sever

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
cs: Východní

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
cs: Severozápadní

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
cs: Jižní

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
cs: Západní

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: sudan.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
cs: Nenacházíte se v Súdánu

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
cs: Modrý Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
cs: Bílý Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
cs: Severní Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
cs: Jižní Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
cs: Západní Dárfůr

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
cs: Rudé moře

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
cs: Port Súdán

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
cs: Chartúm

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
cs: Severní Kordofán

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
cs: Jižní Kordofán

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
cs: Severní

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
cs: Řeka Nil

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
cs: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
cs: Nenacházíte se v Surinamu

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
cs: Nový Amsterdam

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
cs: Hrabství

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
cs: Pobřeží

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
cs: Nenacházíte se ve Švédsku

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
cs: Stockholm

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
cs: Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
cs: Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
cs: Region Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
cs: Region Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
cs: Region Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
cs: Region Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
cs: Region Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
cs: Region Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
cs: Region Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
cs: Region Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
cs: Region Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
cs: Region Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
cs: Region Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
cs: Region Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
cs: Region Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
cs: Region Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
cs: Region Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
cs: Region Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
cs: Region Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
cs: Region Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
cs: Kantony

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
cs: Nenacházíte se ve Švýcarsku

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
cs: Curych

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
cs: Curych

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
cs: Basilej-město

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
cs: Basilej

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
cs: Ženeva

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
cs: Nenacházíte se v Tadžikistánu

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
cs: Dušanbe

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tamil Nadu
cs: Tamilnádu

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nagapattinam
cs:  Vishakhapatnam

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kerala
cs: Kérala

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Andhra Pradesh
cs: Ándhrapradéš

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karnataka
cs: Karnátaka

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
cs: Nenacházíte se v Thajsku

[ctx: tripura.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
cs: Nenacházíte se v Tripuře

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
cs: Severní Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
cs: Jižní Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
cs: Západní Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
cs: Nenacházíte se v Turecku

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
cs: Istanbul

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
cs: Nenacházíte se v Turkmenistánu

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
cs: Oblasti

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
cs: Volyňská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
cs: Lvovská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
cs: Lvov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
cs: Zakarpatská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
cs: Užhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
cs: Rivnenská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
cs: Ternopilská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
cs: Chmelnická oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
cs: Chmelnický

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
cs: Ivanofrankovská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
cs: Černivecká oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
cs: Žitomirská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
cs: Žitomir

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
cs: Vinnická oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
cs: Kyjevská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
cs: Kyjev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
cs: Čerkaská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
cs: Kirovohradská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
cs: Mykolajevská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
cs: Mykolajev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
cs: Oděská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
cs: Oděsa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
cs: Černigovská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
cs: Sumská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
cs: Poltavská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
cs: Charkovská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
cs: Charkov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
cs: Dněpropetrovská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
cs: Doněcká oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
cs: Záporožská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
cs: Záporoží

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
cs: Chersonská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
cs: Cherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
cs: Luhanská oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
cs: Autonomní republika Krym

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
cs: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
cs: Město Kyjev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
cs: Město Sevastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
cs: Azovské moře

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
cs: Černé Moře

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
cs: Nenacházíte se na Ukrajině

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
cs: Hranice/pobřeží

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
cs: Řeka

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
cs: Rajony

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
cs: Nenacházíte se v Uruguayi

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
cs: Rio Negro

[ctx: usa.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
cs: Pobřeží

[ctx: usa.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
cs: Hořejší jezero

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
cs: Jezero Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
cs: Jezero Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
cs: Jezero Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
cs: Jezero Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
cs: Aljaška

[ctx: usa.kgm]
en: California
cs: Kalifornie

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
cs: Havaj

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
cs: Nové Mexiko

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
cs: Severní Karolína

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
cs: Severní Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
cs: Západní Virginie

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
cs: Nenacházíte se v Uzbekistánu

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
cs: Taškent

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
cs: Státy

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
cs: Nenacházíte se ve Venezuele

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
cs: Amazonka

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
cs: Valencie

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
cs: Karakas

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
cs: Okres hlavního města

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
cs: Město Karakas

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
cs: Nenacházíte se ve Vietnamu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
cs: Okresy a nezávislá města

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
cs: Hranice

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
cs: Není Virginie

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
cs: Okres Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
cs: Okres Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
cs: Okres Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
cs: Okres Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
cs: Okres Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
cs: Okres Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
cs: Okres Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
cs: Okres Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
cs: Okres Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
cs: Okres Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
cs: Okres Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
cs: Okres Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
cs: Okres Brunswick

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
cs: Okres Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
cs: Okres Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
cs: Okres Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
cs: Okres Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
cs: Okres Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
cs: Okres Charles City

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
cs: Okres Charlotte

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
cs: Okres Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
cs: Okres Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
cs: Okres Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
cs: Okres Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
cs: Okres Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
cs: Okres Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
cs: Okres Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
cs: Okres Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
cs: Okres Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
cs: Okres Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
cs: Okres Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
cs: Okres Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
cs: Okres Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
cs: Okres Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
cs: Okres Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
cs: Okres Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
cs: Okres Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
cs: Okres Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
cs: Okres Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
cs: Okres Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
cs: Okres Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
cs: Okres Hanover

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
cs: Okres Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
cs: Okres Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
cs: Okres Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
cs: Okres Isle of Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
cs: Okres James City

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
cs: Okres King and Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
cs: Okres King George

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
cs: Okres King William

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
cs: Okres Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
cs: Okres Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
cs: Okres Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
cs: Okres Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
cs: Okres Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
cs: Okres Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
cs: Okres Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
cs: Okres Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
cs: Okres Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
cs: Okres Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
cs: Okres Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
cs: Okres New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
cs: Okres Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
cs: Okres Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
cs: Okres Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
cs: Okres Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
cs: Okres Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
cs: Okres Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
cs: Okres Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
cs: Okres Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
cs: Okres Prince Edward

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
cs: Okres Prince George

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
cs: Okres Prince William

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
cs: Okres Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
cs: Okres Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
cs: Okres Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
cs: Okres Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
cs: Okres Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
cs: Okres Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
cs: Okres Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
cs: Okres Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
cs: Okres Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
cs: Okres Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
cs: Okres Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
cs: Okres Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
cs: Okres Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
cs: Okres Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
cs: Okres Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
cs: Okres Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
cs: Okres Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
cs: Okres Washington

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
cs: Okres Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
cs: Okres Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
cs: Okres Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
cs: Okres York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
cs: Město Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
cs: Město Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
cs: Město Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
cs: Město Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
cs: Město Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
cs: Město Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
cs: Město Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
cs: Město Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
cs: Město Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
cs: Město Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
cs: Město Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
cs: Město Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
cs: Město Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
cs: Město Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
cs: Město Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
cs: Město Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
cs: Město Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
cs: Město Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
cs: Město Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
cs: Město Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
cs: Město Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
cs: Město Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
cs: Město Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
cs: Město Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
cs: Město Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
cs: Město Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
cs: Město Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
cs: Město Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
cs: Město Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
cs: Město Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
cs: Město Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
cs: Město Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
cs: Město Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
cs: Město Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
cs: Město Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
cs: Město Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
cs: Město Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
cs: Město Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
cs: Vodní plochy (celosvětově)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
cs: Oceány a jezera

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
cs: Toto nejsou vodní plochy (celosvětově)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
cs: Severní ledový Oceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
cs: Severní Pacifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
cs: Severní Atlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
cs: Jižní Pacifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
cs: Jižní Atlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
cs: Indický oceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
cs: Antarktický oceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
cs: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
cs: Jezero Čad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
cs: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
cs: Bažina Okavango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
cs: Dunaj

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
cs: Dněpr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
cs: Dněstr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
cs: Labe

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
cs: Kura (a Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
cs: Něva

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
cs: Odra

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
cs: Rýn

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
cs: Seina

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
cs: Tigris (& Eufrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
cs: Volha

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
cs: Jezero Balkhash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
cs: Ganga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
cs: Červená řeka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
cs: Murray (a Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
cs: Jenisej

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
cs: Alabama (a Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
cs: Amazonka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
cs: Jezero Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
cs: Jezero Erie

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
cs: Kaspické moře

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
cs: Západní Bengálsko

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
cs: Okres

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
cs: Nenacházíte se v Západním Bengálsku

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
cs: Ohraničení

[ctx: world.kgm]
en: World
cs: Svět

[ctx: world.kgm]
en: Countries
cs: Země

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
cs: Není národ

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
cs: Alžírsko

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
cs: Alžír

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
cs: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

[ctx: world.kgm]
en: Chad
cs: Čad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
cs: Konžská demokratická republika

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
cs: Džibuti

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
cs: Káhira

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
cs: Etiopie

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
cs: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Iran
cs: Írán

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
cs: Teherán

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
cs: Irák

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
cs: Bagdád

[ctx: world.kgm]
en: Israel
cs: Izrael

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
cs: Jordánsko

[ctx: world.kgm]
en: Amman
cs: Ammán

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
cs: Kuvajt

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
cs: Kuvajt

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
cs: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
cs: Bejrút

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
cs: Libérie

[ctx: world.kgm]
en: Libya
cs: Libye

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
cs: Tripolis

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
cs: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
cs: Mauretánie

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
cs: Maroko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
cs: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
cs: Namibie

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
cs: Nigérie

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
cs: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
cs: Konžská republika

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
cs: Rijád

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
cs: Somálsko

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
cs: Mogadišo

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
cs: Pretoria, Bloemfontein a Kapské Město

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
cs: Súdán

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
cs: Chartúm

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
cs: Jižní Súdán

[ctx: world.kgm]
en: Syria
cs: Sýrie

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
cs: Damašek

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
cs: Tanzanie

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
cs: Gambie

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
cs: Tunisko

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
cs: Město Abú Dabí

[ctx: world.kgm]
en: Oman
cs: Omán

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
cs: Západní břeh

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
cs: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
cs: Zambie

[ctx: world.kgm]
en: Albania
cs: Albánie

[ctx: world.kgm]
en: Austria
cs: Rakousko

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
cs: Vídeň

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
cs: Bělorusko

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
cs: Belgie

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
cs: Brusel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
cs: Chorvatsko

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
cs: Záhřeb

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
cs: Česká Republika

[ctx: world.kgm]
en: Prague
cs: Praha

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
cs: Dánsko

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
cs: Kodaň

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
cs: Estonsko

[ctx: world.kgm]
en: Finland
cs: Finsko

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
cs: Severní Makedonie

[ctx: world.kgm]
en: France
cs: Francie

[ctx: world.kgm]
en: Paris
cs: Paříž

[ctx: world.kgm]
en: Germany
cs: Německo

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: world.kgm]
en: Greece
cs: Řecko

[ctx: world.kgm]
en: Athens
cs: Atény

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
cs: Maďarsko

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
cs: Budapešť

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
cs: Island

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
cs: Reykjavík

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
cs: Irsko

[ctx: world.kgm]
en: Italy
cs: Itálie

[ctx: world.kgm]
en: Rome
cs: Řím

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
cs: Lotyšsko

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
cs: Moldávie

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
cs: Kišiněv

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
cs: Nizozemí

[ctx: world.kgm]
en: Norway
cs: Norsko

[ctx: world.kgm]
en: Poland
cs: Polsko

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
cs: Varšava

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
cs: Portugalsko

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
cs: Lisabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
cs: Rumunsko

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
cs: Bukurešť

[ctx: world.kgm]
en: Russia
cs: Rusko

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
cs: Moskva

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
cs: Srbsko

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
cs: Bělehrad

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
cs: Černá Hora

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
cs: Slovensko

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
cs: Slovinsko

[ctx: world.kgm]
en: Spain
cs: Španělsko

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
cs: Švédsko

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
cs: Turecko

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
cs: Ukrajina

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
cs: Kyjev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
cs: Spojené Království

[ctx: world.kgm]
en: London
cs: Londýn

[ctx: world.kgm]
en: Canada
cs: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
cs: Salvador

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
cs: Spojené státy americké

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
cs: Bahamy

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
cs: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
cs: Jamajka

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
cs: Mexiko

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
cs: Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
cs: Kostarika

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
cs: Město Panama

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
cs: Kolumbie

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
cs: Bogota

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
cs: Karakas

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
cs: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
cs: Ekvádor

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
cs: Brazílie

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
cs: Bolívie

[ctx: world.kgm]
en: Australia
cs: Austrálie

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
cs: Vatikán

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
cs: Monako

[ctx: world.kgm]
en: China
cs: Čína

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
cs: Peking

[ctx: world.kgm]
en: India
cs: Indie

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
cs: Nové Dilí

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
cs: Colombo a Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
cs: Mongolsko

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
cs: Ulánbátar

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

[ctx: world.kgm]
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
cs: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
cs: Nepál

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
cs: Káthmandů

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
cs: Bhútán

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
cs: Indonésie

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
cs: Malajsie

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
cs: Kypr

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
cs: Nikósie

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
cs: Kábul

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
cs: Arménie

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
cs: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
cs: Bahrajn

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
cs: Gruzie

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
cs: Ašchabat

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
cs: Taškent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
cs: Biškek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
cs: Dušanbe

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
cs: Pákistán

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
cs: Kambodža

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
cs: Východní Timor

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
cs: Brunej

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
cs: Filipíny

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
cs: Thajsko

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
cs: Hanoj

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
cs: Čínská republika (Tchaj-wan)

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
cs: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
cs: Korejská lidově demokratická republika

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
cs: Korejská republika

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
cs: Soul

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
cs: Fidži

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
cs: Grónsko (Dánsko)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
cs: Kontinenty (od severního pólu)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
cs: Kontinenty

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
cs: Co je nejvyšší hora %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
cs: Kontinenty seřazené podle nejvyšší hory

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
cs: Který má %1 jako nejvyšší horu?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
cs: Nejvyšší hora kontinentu

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
cs: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
cs: Severní Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
cs: Jižní Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
cs: Antarktida

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
cs: Asie

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
cs: Evropa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
cs: Oceánie

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
cs: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
cs: Gubernie

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
cs: Nenacházíte se v Jemenu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
cs: Konžská demokratická republika

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
cs: Nenacházíte se v Konžské demokratické republice

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
cs: Střední Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
cs: Tanzanie

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
cs: Zambie (okresy)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
cs: Nenacházíte se v Zambii (okresy)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
cs: Zambie (provincie)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
cs: Nenacházíte se v Zambii (provincie)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
cs: Střední

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
cs: Východní

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
cs: Severní

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
cs: Severozápadní

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
cs: Jižní

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
cs: Západní

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
cs: Provincie

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
cs: Nenacházíte se v Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
cs: Mashonaland východ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
cs: Mashonaland západ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
cs: Matabeleland sever

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
cs: Matabeleland jih

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
cs: Zimbabwe (okresy)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
cs: Okresy

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
cs: Hranice

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
cs: Voda

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
cs: Nenacházíte se v Zimbabwe (okresy)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
cs: Hora Darwin
