kgeography - en to cy translation catalogue (364 entries)

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
cy: Affrica

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: africa.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
cy: Lwanda

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
cy: Burcina Ffaso

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
cy: Wagadwgw

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
cy: Bwrwndi

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
cy: Camerŵn

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
cy: Iaẅnde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
cy: Gweriniaeth Ganolbarth Affrica

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
cy: Bangi

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
cy: Tsiad

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
cy: Nsiamena

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
cy: Iamwswcro

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd y Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
cy: Cinsiasa

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
cy: Jibwti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
cy: Yr Aifft

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
cy: Gini Cyhydeddol

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
cy: Adis Ababa

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
cy: Gana

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
cy: Acra

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
cy: Gini

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
cy: Conacri

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
cy: Gini-Biso

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
cy: Biso

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
cy: Cenia

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
cy: Leswtw

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
cy: Maserw

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
cy: Monrofia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
cy: Libia

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
cy: Antananarifo

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
cy: Bamaco

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
cy: Mawritania

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
cy: Nwaksiot

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
cy: Moroco

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
cy: M

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
cy: Mapwto

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
cy: Niamei

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
cy: Abwsia

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth y Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
cy: Cigali

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
cy: Dacar

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
cy: Mogadisw

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
cy: De Affrica

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
cy: Swdan

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
cy: Cartŵm

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
cy: Tiwnisia

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
cy: Tiwnis

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
cy: Wganda

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
cy: Campala

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
cy: Gorllewin Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
cy: Lwsaca

en: Your Answers Were
cy: Eich Atebion Oedd

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
cy: Rydych wedi ateb %1 allan o %2 o gwestiynau yn gywir.

en: Question
cy: Cwestiwn

en: Your Answer
cy: Eich Ateb

en: Correct Answer
cy: Ateb Cywir

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
cy: Rwsia

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
cy: Mosgo

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
cy: Twrci

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
cy: Yr Aifft

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
cy: Jibwti

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
cy: Irac

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
cy: Jerwsalem

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
cy: Iorddonen

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
cy: Aman

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
cy: Cenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
cy: Coweit

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
cy: Dinas Coweit

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
cy: Libanus

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
cy: Beirŵt

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
cy: Sawdi-Arabia

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
cy: Riadd

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
cy: Swdan

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
cy: Damascws

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
cy: Wganda

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
cy: Emiraethau Arabaidd Unedig

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
cy: Dinas Abw Ddabi

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
cy: Mwscat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
cy: Y Lan Orllewin

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
cy: Iemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
cy: Wcrain

[ctx: asia.kgm]
en: China
cy: Tseina

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
cy: Delhi Newydd

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
cy: Colombo a Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
cy: Casachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
cy: Siapan

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
cy: Tocio

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
cy: Mianmar

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
cy: Catmandŵ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
cy: Bhwtan

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
cy: Maleisia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
cy: Cwala Lwmpwr

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
cy: Affganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
cy: Cabwl

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
cy: Aserbaijan

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
cy: Bacw

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
cy: Ierevan

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
cy: Twrcmenistan

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
cy: Usbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
cy: Cirgistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
cy: Bishcec

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
cy: Pacistan

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
cy: Brwnei

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
cy: Philipinau

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
cy: Gwlad y Thai

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
cy: Bangcoc

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
cy: Fietnam

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
cy: Singapor

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
cy: Gogledd Corea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
cy: Piwngiang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
cy: De Corea

en: Correct answers: %1/%2
cy: Atebion cywir: %1/%2

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
cy: Awstria

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
cy: Dim Awstria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
cy: Fiena

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
cy: Upper Awstria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
cy: Lower Awstria

en: &Accept
cy: &Derbyn

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
cy: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
cy: Rhanbarth Ffederal

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
cy: Talaith Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
cy: Gwaharddedig

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
cy: Gwaharddedig

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
cy: Ynys y Tywysog Edward

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
cy: Tiriogaethau y Gogledd-Orllewin

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
cy: Dinas Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
cy: Brunswick Newydd

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
cy: Tiriogaeth Iwcon

[ctx: china.kgm]
en: China
cy: Tseina

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: china.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: china.kgm]
en: Coast
cy: Arfordir

[ctx: china.kgm]
en: Russia
cy: Rwsia

[ctx: china.kgm]
en: Japan
cy: Siapan

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
cy: Gogledd Corea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
cy: De Corea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
cy: Casachstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
cy: Cirgistan

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
cy: Affganistan

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
cy: Pacistan

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
cy: Bhwtan

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
cy: Mianmar

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
cy: Gwlad y Thai

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
cy: Fietnam

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
cy: Ewrop

[ctx: europe.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
cy: Arfordir

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
cy: Awstria

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
cy: Fiena

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
cy: Belarws

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
cy: Gwlad y Belg

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
cy: Brwsel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
cy: Bosnia ac Hertsegofina

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
cy: Soffia

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
cy: Sagreb

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
cy: Prag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
cy: Denmarc

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
cy: Y Ffindir

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
cy: Helsinci

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
cy: Yr Almaen

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
cy: Groeg

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
cy: yr Eidal

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
cy: Moroco

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
cy: Norwy

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
cy: Portiwgal

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
cy: Rwsia

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
cy: Mosgo

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
cy: Sbaen

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
cy: Tiwnisia

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
cy: Twrci

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
cy: Wcrain

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
cy: Yr Almaen

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
cy: Dim Yr Almaen

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
cy: Bayern

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
cy: yr Eidal

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
cy: Not yr Eidal

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
cy: yr Eidal by Provinces

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
cy: Not yr Eidal

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
cy: Yn yr adran yma, cliciwch ar unrhyw ran o'r map er mwyn dysgu am y rhanbarthau

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
cy: Yn yr her yma, rhoddir enw rhanbarth ar y chwith dan y ddewislen, a rhaid i chi ei ganfod ar y map a clicio arnodd

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
cy: Yn y pôs yma, rhaid i chi ddyfalu enw'r rhanbarth pan roddir ei brifddinas

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
cy: Yn y pôs yma, rhaid i chi ddyfalu prifddinas y rhanbarth penodol

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
cy: Yn y pôs yma, rhaid i chi ddyfalu enw'r rhanbarth pan roddir ei faner

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
cy: Yn y pôs yma, rhaid i chi ddyfalu baner y rhanbarth pan roddir ei enw

en: &Open Map...
cy: &Agor Map...

en: &Original Size
cy: &Maint Gwreiddiol

en: &Move
cy: Sy&mud

en: Disclaimer
cy: Ymwadiad

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
cy: Methu agor y map diwethaf a gafodd ei ddefnyddio.  Gwall wrth ddosrannu %1:%2

en: There is no current map
cy: Nid oes map cyfredol

en: Number of Questions
cy: Nifer Cwestiynau

en: How many questions do you want? (1 to %1)
cy: Faint o gwestiynau ydych eisiau? (1 i %1)

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
cy: Mae mapiau, baneri, cyfieithiadau, ayyb mor cywir ac y gallent eu hawduron gyflawni, ond ni ddylid cymryd KGeography fel ffynhonell awdurdodol.

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
cy: Y map diwethaf i'w agor

en: Programmer and designer
cy: Rhaglennwr a dyluniwr

en: Choose Map to Use
cy: Dewis Map i'w Ddefnyddio

en: Error parsing %1: %2
cy: Gwall wrth ddosrannu %1:%2

en: Invalid value in tag %1
cy: Gwerth annilys tu mewn i dag %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
cy: Mae rhanbarth eisoes o'r enw %1, neu ranbarth efo'r un lliwiau â %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
cy: Dylai'r disgrifiad map ddechrau efo'r tag %1

en: %1 does not exist.
cy: Nid yw %1 yn bodoli.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
cy: Port of Sbaen

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
cy: Greenland [Denmarc]

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
cy:  Gwlad Pwyl

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
cy: Norwy

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
cy: Dim  Norwy

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
cy: Arfordir

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
cy: Brasil

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
cy: Sbaen

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
cy: Not Sbaen

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
cy: Goror

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
cy: Arfordir

[ctx: usa.kgm]
en: Water
cy: Dŵr

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
cy: Rwsia

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
cy: Lwanda

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
cy: Burcina Ffaso

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
cy: Wagadwgw

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
cy: Bwrwndi

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
cy: Camerŵn

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
cy: Iaẅnde

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
cy: Gweriniaeth Ganolbarth Affrica

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
cy: Bangi

[ctx: world.kgm]
en: Chad
cy: Tsiad

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
cy: Nsiamena

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
cy: Iamwswcro

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth Ddemocrataidd y Congo

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
cy: Cinsiasa

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
cy:  Jibwti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
cy: Yr Aifft

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
cy: Gini Cyhydeddol

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
cy: Adis Ababa

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
cy: Gana

[ctx: world.kgm]
en: Accra
cy: Acra

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
cy: Gini

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
cy: Conacri

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
cy: Gini-Biso

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
cy: Biso

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
cy: Irac

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
cy: Jerwsalem

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
cy: Iorddonen

[ctx: world.kgm]
en: Amman
cy: Aman

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
cy: Cenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
cy: Coweit

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
cy: Dinas Coweit

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
cy: Libanus

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
cy: Beirŵt

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
cy: Leswtw

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
cy: Maserw

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
cy: Monrofia

[ctx: world.kgm]
en: Libya
cy: Libia

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
cy: Antananarifo

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
cy: Bamaco

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
cy: Mawritania

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
cy: Nwaksiot

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
cy: Moroco

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
cy: Mosambîc

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
cy: Mapwto

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
cy: Niamei

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
cy: Abwsia

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
cy: Gweriniaeth y Congo

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
cy: Cigali

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
cy: Sawdi-Arabia

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
cy: Riadd

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
cy: Dacar

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
cy: Mogadisw

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
cy: De Affrica

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
cy: Swdan

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
cy: Cartŵm

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
cy: Damascws

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
cy: Y Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
cy: Tiwnisia

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
cy: Tiwnis

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
cy: Wganda

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
cy: Campala

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
cy: Emiraethau Arabaidd Unedig

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
cy: Dinas Abw Ddabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
cy: Mwscat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
cy: Y Lan Orllewin

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
cy: Gorllewin Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
cy: Iemen

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
cy: Lwsaca

[ctx: world.kgm]
en: Austria
cy: Awstria

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
cy: Fiena

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
cy: Belarws

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
cy: Gwlad y Belg

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
cy: Brwsel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
cy: Bosnia ac Hertsegofina

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
cy: Soffia

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
cy: Sagreb

[ctx: world.kgm]
en: Prague
cy: Prag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
cy: Denmarc

[ctx: world.kgm]
en: Finland
cy: Y Ffindir

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
cy: Helsinci

[ctx: world.kgm]
en: Germany
cy: Yr Almaen

[ctx: world.kgm]
en: Greece
cy: Groeg

[ctx: world.kgm]
en: Italy
cy: yr Eidal

[ctx: world.kgm]
en: Norway
cy: Norwy

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
cy: Portiwgal

[ctx: world.kgm]
en: Russia
cy: Rwsia

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
cy: Mosgo

[ctx: world.kgm]
en: Spain
cy: Sbaen

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
cy: Twrci

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
cy: Wcrain

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
cy: Port of Sbaen

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
cy: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: China
cy: Tseina

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
cy: Delhi Newydd

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
cy: Colombo a Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
cy: Casachstan

[ctx: world.kgm]
en: Japan
cy: Siapan

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
cy: Tocio

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
cy: Mianmar

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
cy: Catmandŵ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
cy: Bhwtan

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
cy: Maleisia

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
cy: Cwala Lwmpwr

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
cy: Affganistan

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
cy: Cabwl

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
cy: Aserbaijan

[ctx: world.kgm]
en: Baku
cy: Bacw

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
cy: Ierevan

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
cy: Twrcmenistan

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
cy: Usbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
cy: Cirgistan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
cy: Bishcec

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
cy: Pacistan

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
cy: Dwyrain Timor

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
cy: Brwnei

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
cy: Philipinau

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
cy: Gwlad y Thai

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
cy: Bangcoc

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
cy: Fietnam

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
cy: Gweriniaeth Tseina (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
cy: Singapor

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
cy: Gweriniaeth Werinol Ddemocrataidd Corea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
cy: Piwngiang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
cy: Gweriniaeth Corea

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
cy: Ffiji

[ctx: world.kgm]
en: Suva
cy: Swfa

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
cy: Nwcw'alofa

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
cy: Papwa Gini Newydd

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
cy: Yr Ynys Las (Denmarc)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
cy: Nŵc
