kgeography - en to da translation catalogue (1501 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
da: Kina

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
da: Indien

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
da: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: africa.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
da: Ikke Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
da: Ikke Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
da: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
da: Cameroun

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
da: Central afrikanske republik

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
da: Den demokratiske republik Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
da: Ægypten

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
da: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
da: Etiopien

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
da: Libyen

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
da: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
da: Malavi

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
da: Mauretanien

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
da: Mauritanien

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
da: Moçambique

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
da: Republikken Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
da: Seychellerne

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
da: Sydafrika

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
da: Kartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
da: Sydsudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
da: São Tomé og Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
da: Tunis

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
da: Vestsahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
da: Kanarieøerne (Spanien)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
da: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
da: Réunion (Frankrig)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint-Denis
da: Saint Denis

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
da: Albanien (distrikter)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
da: Ikke Albanien

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
da: Albania (præfekturer)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
da: Præfekturer

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
da: Ikke Albanien

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
da: Ikke Algeriet

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
da: Ikke Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
da: Vestgodavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
da: Østgodavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
da: Sogne

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: andorra.kgm]
en: France
da: Frankrig

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
da: Angola (provinser)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
da: Ikke Angola (provinser)

en: Your Answers Were
da: Dine svar var

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
da: Du svarede rigtigt %1 ud af %2 spørgsmål.

en: Question
da: Spørgsmål

en: Your Answer
da: Dit svar

en: Correct Answer
da: Rigtigt svar

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
da: Ikke Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
da: Buenos Aires (byen)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
da: Ikke Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
da: Østsiang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
da: Vestsiang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
da: Vestkameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
da: Østkameng

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
da: Asien

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: asia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
da: Moskva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
da: Ægypten

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
da: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
da: Etiopien

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
da: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
da: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
da: Riyad

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
da: Sydsudan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
da: Syrien

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
da: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
da: Muskat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
da: Vestbredden

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
da: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
da: Sana

[ctx: asia.kgm]
en: China
da: Kina

[ctx: asia.kgm]
en: India
da: Indien

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
da: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
da: Ulan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
da: Kazachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
da: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
da: Azerbajdzjan

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
da: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
da: Kirgizistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
da: Cambodja

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
da: Pnom Pen

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
da: Bandar Seri Begavan

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
da: Filippinerne

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
da: Nordkorea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
da: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
da: Sydkorea

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
da: Østtimor

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
da: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
da: Papua Nye Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
da: Australien

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
da: Cypern

en: Correct answers: %1/%2
da: Rigtige svar: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
da: Ikke Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
da: Australien

[ctx: australia.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
da: Ikke Australien

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
da: Kyst

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
da: Australiens hovedstadsterritorium

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
da: Tasmanien

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
da: Østrig

[ctx: austria.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
da: Ikke Østrig

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
da: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
da: Styrien

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
da: Karintien

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
da: Øvre Østrig

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
da: Nedre Østrig

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
da: Ikke Azerbaijan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
da: Divisioner

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
da: Ikke Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
da: Ikke Hviderusland

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
da: Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
da: Ikke Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
da: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
da: Bruxelles

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
da: Nordbrabrant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
da: Vestflandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
da: Brügge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
da: Østflandern

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: belize.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
da: Ikke Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
da: Belize-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
da: Cayo-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
da: Corozal-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
da: Orange Walk-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
da: Stann Creek-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
da: Toledo-distriktet

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
da: Ikke Bhutan

[ctx: bihar.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
da: Ikke Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
da: Bosnien-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
da: Ikke Bosnien-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
da: Bosnisk Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
da: Centralbosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
da: Vestbosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
da: Vestherzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
da: Sarajevo-Romanija eller Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
da: Ikke Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
da: Nordøst

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
da: Nordvest

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
da: Sydøst

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
da: Sydlig

en: &Accept
da: &Acceptér

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: brazil.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
da: Føderale distrikt

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
da: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
da: Staten Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
da: Delstaten São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
da: São Paulo (by)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
da: Udenfor grænserne

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
da: Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
da: Ikke Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
da: Sofia-provinsen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
da: Sofia (byen)

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
da: Delstater og divisioner

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: burma.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
da: Ikke Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
da: Yangon (tidligere Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
da: Cameroun (departmenter)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
da: Ikke Cameroun (Departmenter)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
da: Cameroun (provinser)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
da: Ikke Cameroun (provinser)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
da: Center

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
da: Øst

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
da: Høje nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
da: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
da: Nordvest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
da: Syd

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
da: Sydvest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
da: Vest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
da: Provinser og territorier

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
da: Udenfor grænserne

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
da: Prins Edvards ø

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
da: Britisk Colombia

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
da: Nordvestterritorierne

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
da: Yukonterritoriet

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
da: Karibien

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
da: Ikke Karibien

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
da: Turks- og Caicos-øerne (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
da: Havanna

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
da: Den dominikanske Republik

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
da: Amerikanske Jomfruøer (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
da: De britiske Jomfruøer (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
da: Saint Etienne (Frankrig)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
da: Saint Barthelemy (Frankrig)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
da: St. John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
da: St. Kitts og Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
da: Guadeloupe (Frankrig)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
da: Martinique (Frankrig)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
da: St. George's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
da: Hollandske Antiller (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
da: Cayman-øerne (UK)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
da: Ydersiden af Katalonien

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
da: Ikke Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: chile.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
da: Ikke Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
da: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
da: Arica og Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
da: Kina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: china.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: china.kgm]
en: Coast
da: Kyst

[ctx: china.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
da: Nordkorea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
da: Sydkorea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
da: Kazakstan

[ctx: china.kgm]
en: India
da: Indien

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
da: Hovedstadsdistriktet

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
da: St Andrew og Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
da: Hav

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
da: Andre lande

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
da: Ikke Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
da: Ikke Cuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
da: Cypern

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
da: Ikke Cypern

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
da: Ikke Tjekkiet

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
da: Prag

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
da: Centralbøhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
da: Sydbøhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
da: Det sydlige Moravien

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
da: Danmark (amter) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
da: Ikke Danmark (amter)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
da: København (byen)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
da: Frederiksberg (by)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
da: København (amt)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
da: Vestsjælland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
da: Fyn

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
da: Sønderjylland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
da: Ringkøbing

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
da: Nordjylland

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
da: Flaget i %1 er...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
da: Flaget i %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
da: Den dominikanske Republik

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
da: Ikke Den dominikanske Republik

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
da: Ikke Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
da: Egypten

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
da: Ikke Egypten

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
da: Nordsinai

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
da: Det røde Hav

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
da: Sydsinai

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
da: Ikke El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
da: Ikke emirater

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
da: Ikke Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
da: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: europe.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
da: Kyst

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
da: Albanien

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
da: Østrig

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
da: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
da: Belgien

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
da: Bruxelles

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien og Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
da: Bulgarien

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
da: Kroatien

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
da: Prag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
da: Danmark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
da: København

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
da: Estland

[ctx: europe.kgm]
en: France
da: Frankrig

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
da: Tyskland

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
da: Grækenland

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
da: Athen

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
da: Ungarn

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
da: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
da: Irland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
da: Italien

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
da: Rom

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
da: Letland

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
da: Litauen

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
da: Moldavien

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
da: Holland

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
da: Norge

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
da: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
da: Warszawa

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
da: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
da: Rumænien

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
da: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
da: Moskva

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
da: Serbien

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
da: Beograd

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
da: Slovakiet

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
da: Slovenien

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
da: Sverige

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
da: Schweiz

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
da: Syrien

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
da: Tunis

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
da: Storbritannien

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
da: Vatikanet

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
da: Finland (regioner)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
da: Ikke Finand (regioner)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
da: Nordcarelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
da: Sydcarelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
da: Centralfinland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
da: Det sande Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
da: Centralostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
da: Nordlige Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
da: Sydlige Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
da: Nordlige Savonia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
da: Sydlige Savonia

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
da: Dette flag tilhører:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
da: %1 efter flag

[ctx: france.kgm]
en: France
da: Frankrig

[ctx: france.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: france.kgm]
en: Not France
da: Ikke Frankrig

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
da: Ardennerne

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
da: Sydkorsika

[ctx: france.kgm]
en: Jura
da: Jurabjergene

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
da: Frankrig (regioner)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
da: Ikke Frankrig (regioner)

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
da: Ikke Georgien

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
da: Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: States
da: Forbundsstater

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
da: Ikke Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
da: Bayern

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
da: München

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
da: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
da: Nedersachsen

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
da: Nordrhinen-Westfalien

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
da: Rheinland-Palatinate

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
da: Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
da: Sachsen-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
da: Slesvig-Holstein

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
da: Thüringen

[ctx: goa.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
da: Ikke Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
da: Shetlands-øerne

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
da: Ross-shire og Cromarty

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
da: Grækenland

[ctx: greece.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
da: Det ægæiske Hav

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
da: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
da: Kretahavet

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
da: Det Ioniske Hav

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
da: Middelhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
da: Ikke Grækenland

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
da: Athen

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
da: Centralgrækenland

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
da: Centralmakedonien

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
da: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
da: Østmakedonien og Thrakien

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
da: Ioniske øer

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
da: Nordægæiske

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
da: Sydægæiske

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
da: Vestgrækenland

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
da: Vestmakedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
da: Grækenland (periferier)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
da: Periferier

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
da: Ikke Grækenland (periferier)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
da: Østmakedonien og Thrakien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
da: Centralmakedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
da: Vestmakedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
da: Ioniske øer

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
da: Vestgrækenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
da: Thessalien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
da: Centralgrækenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
da: Athen

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
da: Nordægæiske

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
da: Sydægæiske

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
da: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
da: Mont Athos autonom region

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
da: Grækenland (præfekturer)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
da: Præfekturer

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
da: Ikke Grækenland (præfekturer)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
da: Athen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
da: Piræus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
da: Vestattica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
da: Østattica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
da: Korinth

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
da: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
da: Mont Athos autonom region

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
da: Ikke Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
da: Ikke Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
da: Ikke Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
da: Øvre Dememara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
da: Øvre Takutu-Upper Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
da: Øst Berbice-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
da: Ny Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
da: Ikke Haiti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
da: Ikke Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
da: Lahaul og Spiti

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
da: Ikke Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
da: Ungarn (amter)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
da: Ikke Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
da: Ungarn (regioner)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
da: Ikke Ungarn (regioner)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
da: Vestlige Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
da: Sydlige Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
da: Centrale Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
da: Centralungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
da: Nordlige Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
da: Nordlige store Slette

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
da: Sydlige store Slette

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
da: Island (regioner)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
da: Ikke Island (regioner)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
da: Region øst

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
da: Hovedstadsregionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
da: Reykjavik

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
da: Region nordøst

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
da: Region nordvest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
da: Region syd

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
da: Sydlige halvø

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
da: Vestfjorde

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
da: Region vest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
da: Vatnajökull-gletsjeren

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
da: Langjökull-gletsjeren

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
da: Hofsjökull-gletsjeren

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
da: Mýrdalsjökull-gletsjeren

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
da: Drangajökull-gletsjeren

[ctx: india.kgm]
en: India
da: Indien

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
da: Delstater og territorier

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: india.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: india.kgm]
en: Not India
da: Ikke Indien

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
da: Jammu og Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
da: Vestbengal

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
da: Andaman- og Nicobar-øerne

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
da: Dadra og Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
da: Daman og Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
da: Ikke Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
da: Nordsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
da: Vestsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
da: Riau-øerne

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
da: Sydsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
da: Jakarta særlig hovedsstadsregion

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
da: Vestjava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
da: Centraljava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
da: Yogyakarta særlig region

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
da: Østjava

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
da: Vestlige Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
da: Østlige Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
da: Vestkalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
da: Centralkalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
da: Sydkalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
da: Østkalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
da: Nordsulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
da: Centralsulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
da: Sydøstsulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
da: Sydsulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
da: Vestsulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
da: Nordmaluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
da: Vestlige Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
da: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
da: Østazarbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
da: Vestazarbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
da: Chaharmahal og Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
da: Kohkiluyeh og Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
da: Systan og Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
da: Sydkhorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
da: Nordkhorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
da: Persiske golf

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
da: Omanske golf

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
da: Det Kaspiske hav

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
da: Oroomieh-søen

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
da: Ikke Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
da: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
da: Irland (provinser)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
da: Ikke Irland (provinser)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: israel.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
da: Ikke Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
da: Nordlige

[ctx: israel.kgm]
en: Center
da: Central

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
da: Sydlige

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
da: Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
da: Ikke Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
da: Sicilien

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
da: Rom

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
da: Kalabrien

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
da: Piemonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
da: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
da: Apulien

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
da: Lombardiet

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
da: Milano

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
da: Umbrien

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
da: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
da: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
da: Kampanien

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
da: Napoli

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
da: Ligurien

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
da: Genua

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
da: Sardinien

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
da: Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
da: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
da: Italiens regioner

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
da: Ikke Italien

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
da: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
da: Mantua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
da: Milano

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
da: Padua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
da: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
da: Genua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
da: Reggio Emilia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
da: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
da: Pesaro og Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
da: Rom

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
da: Napoli

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
da: Reggio Calabria

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
da: Syrakus

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
da: Sogne

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
da: Ikke Jamaica

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
da: Præfekturer

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
da: Udenfor grænserne

[ctx: japan.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
da: Ōtsu

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
da: Ikke Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
da: Ikke Kazakhstan

en: E&xplore Map
da: U&ndsøg kortet

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
da: Venstreklik i dette afsnit på et hvilket som helst sted på kortet for at få information om områderne

en: Test Yourself:
da: Test dig selv.

en: &Location of Regions
da: P&lacering af regioner

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
da: I denne udfordring gives du et områdenavn til venstre under menuen, og du skal finde det på kortet og klikke på det

en: &Place Regions in the Map
da: &Placér regioner på kortet

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
da: I denne udfordring gives du et formen på en region som du skal placere på kortet

en: &Regions by Capital
da: &Regioner efter hovedstad

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
da: I denne quiz skal du gætte områdets navn givet dens hovedstad

en: &Capitals of Regions
da: &Hovedstæder i regioner

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
da: I denne quiz skal du gætte hovedstaden for et område givet dets navn

en: Re&gions by Flag
da: Re&gioner efter flag

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
da: I denne quiz skal du gætte områdets navn givet dets flag

en: &Flags of Regions
da: &Flag for regioner

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
da: I denne quiz skal du gætte flaget for et område givet dets navn

en: &Open Map...
da: Å&bn kort...

en: &Original Size
da: &Oprindelig størrelse

en: &Automatic Zoom
da: &Automatisk zoom

en: &Move
da: &Flyt

en: Disclaimer
da: Forbehold

en: Map author
da: Korttegner

en: General
da: Generelt

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
da: Kunde ikke åbne senest brugte kort. Fejl ved tolkning af %1: %2

en: There is no current map
da: Der findes intet kort for øjeblikket

en: Number of Questions
da: Antal spørgsmål

en: How many questions do you want? (1 to %1)
da: Hvor mange spørgsmål vil du have? (1 til %1)

en: &Location of %1
da: P&lacering af %1

en: &Place %1 in the Map
da: &Placér %1 på kortet

en: %1 by Flag
da: %1 efter flag

en: &Flags of %1
da: &Flag i %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
da: <qt>Nuværende kort:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
da: Kort, flag, oversættelser, osv. er så nøjagtige som deres respektive forfattere kunne klare at gøre det, men KGeography bør ikke blive opfattet som nogen autoritativ kilde.

en: This map has been created by %1.
da: Dette kort er blevet tegnet af %1.

en: Map Author
da: Korttegner

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
da: Senest åbne kort

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
da: Placeringsjustering af spørgsmålet

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
da: Bed om validering før næste spørgsmål

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
da: Om tryk på mellemrumstasten mens musen er oven en knap skal aktivere knappen

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
da: Hvad skal der gøres ved områders farver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
da: Justering af s&pørgsmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
da: Øverst til v&enstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
da: Ø&verst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
da: Øverst til h&øjre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
da: Til &venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
da: &Centreret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
da: Til &højre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
da: Nederst til vens&tre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
da: &Nederst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
da: Nederst til hø&jre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
da: Om brugeren skal klikke på "Acceptér" efter valg af et svar eller ej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
da: &Vent på validering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
da: Om tryk på mellemrumstasten udløser knappen under musen eller ej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
da: &Fokus følger mus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
da: Vælg om du vil beholde områdernes nuværende farver eller have tilfældige farver.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
da: Områders farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
da: Altid de samme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
da: Brug tilfældige farver

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
da: Provincer

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
da: Ikke Kirgizistan

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
da: Lettiske distrikter (før 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
da: Litauen

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
da: Estland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
da: Byen Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
da: Byen Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
da: Byen Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
da: Byen Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
da: Byen Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
da: Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
da: Byen Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
da: Byen Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
da: Kommuner

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
da: Ikke Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
da: Litauen (kommuner)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
da: Kommuner

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
da: Ikke Litauen (kommuner)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
da: Luxembourg (kantoner)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
da: Kantoner

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
da: Ikke Luxembourg (kantoner)

en: KGeography
da: Kgeografi

en: A Geography learning program
da: Et program til at lære geografi

en: Programmer and designer
da: Programmør og designer

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
da: Ikke Malaysia

[ctx: manipur.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
da: Ikke Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
da: Imphal vest

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
da: Imphal øst

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
da: %1 er hovedstad i...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
da: Hovedstaden i %1 er...

en: %1 by Capital
da: %1 efter hovedstad

en: Capitals of %1
da: Hovedstæder i %1

en: Regions
da: Regioner

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
da: Du har fundet en fejl på et kort. Kontakt venligst forfatteren og sig at %1-kortet ikke har noget associeret med farve %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
da: Tryk venligst på:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
da: %1 på kortet

en: Choose Map to Use
da: Vælg et kort at bruge

en: Filter Maps
da: Filtrér kort

en: Error parsing %1: %2
da: Fejl ved tolkning af %1: %2

en: Error parsing
da: Fejl under fortolkning

en: The map image file for %1 does not exist
da: Billedfilen for kortet %1 findes ikke

en: The flag image file for %1 does not exist
da: Billedfilen for flaget %1 findes ikke

en: Invalid value in tag %1
da: Ugyldig værdi i mærket %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
da: Der er allerede enten et område der hedder %1 eller et område med samme farver som %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
da: Kortbeskrivelsesfilen skal begynde med %1-mærket

en: Could not open %1 for reading.
da: Kunne ikke åbne %1 til læsning.

en: %1 does not exist.
da: %1 findes ikke.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
da: Kortbeskrivelsesfilen burde have et %1-tag inde i %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
da: Kortbeskrivelsesfilen burde have nøjagtigt et %1-mærke inde i %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
da: Mexico (delstater)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
da: Ikke Mexico (delstater)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
da: Føderalt distrikt

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
da: Ikke Mongoliet

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
da: Vand

en: Wikipedia page
da: Wikipedia-side

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
da: Nord- og centralamerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
da: Amerikas forenede stater

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
da: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
da: Den dominikanske republik

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
da: Havanna

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
da: Dominikanske republik

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
da: Grønland [Danmark]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
da: Nepal (zoner)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
da: Zoner

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
da: Ikke Nepal (zoner)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
da: Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
da: Ikke Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
da: Arnheim

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
da: Nordbrabrant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
da: Nordholland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
da: Sydholland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
da: Hague

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
da: New Zealand

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
da: Ikke New Zeeland

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
da: Ikke Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
da: Nordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
da: Ikke Nordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
da: Nordlige Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
da: Sydlige Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
da: Nordlige P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
da: Sydlige P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
da: Kŭmgangsan turistregion

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
da: Sinŭiju særlig administrativ region

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
da: Norge

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
da: Ikke Norge

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
da: Oceanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
da: Ikke Oceanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
da: Australien

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
da: Norfolk island (Australien)

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
da: Cook-øerne (New Zealand)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
da: Østtimor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
da: Påskeøen

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
da: Solomon-øerne

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
da: Mikronesien

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
da: Sydlige Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
da: Marshall-øerne

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
da: New Caledonia (Frankrig)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
da: Fransk Polynesien (Frankrig)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
da: Wallis og Futuna (Frankrig)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
da: Pitcairn islands (UK)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
da: Amerikansk Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
da: Nordlige Mariana islands (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
da: Mindre yderligt liggende amerikanske øer

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: oman.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
da: Ikke Oman

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
da: Ikke Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
da: Islamabad hovedstadsterritoriet

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
da: Føderalt administrerede stammeområder

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
da: Peshawar og Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: panama.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
da: Ikke Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
da: Ikke Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
da: Hovedstadsområdet Asunción

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
da: Stillehavet

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
da: Filippinerne

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
da: Ikke Filippinerne

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
da: Compostela-dalen

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
da: Østlige Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
da: Bjergprovins

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
da: Nordlige Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
da: Sydlige Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
da: National hovedstad

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
da: Placér venligst på kortet:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
da: Placér %1 på kortet

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
da: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
da: Ikke Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
da: Warszawa

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
da: Warmia og Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
da: Subkarpaterne

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
da: Lillepolen

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
da: Krakow

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
da: Lodz

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
da: Silesien

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
da: Pomeranien

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
da: Gdansk

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
da: Vest Pomeranien

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
da: Poznan

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
da: Nedresilesien

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
da: Portugals distrikter

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
da: Grænse2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
da: Azorerne

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
da: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
da: Portugals provinser (traditionelt)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
da: Provinser (traditionelt)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
da: Grænse2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
da: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
da: Azorerne

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
da: Portugals regioner

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
da: Ikke Portugal (regioner)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
da: Lissabon (region)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
da: Lissabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
da: Azorerne

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
da: Kommuner

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
da: Den irske Republik

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
da: Ikke Den irske Republik

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
da: Rumænien

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: romania.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
da: Ikke Rumænien

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
da: (Bucharest kommune)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
da: Rusland (distrikter)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
da: Ikke Rusland (distrikter)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
da: Moskva

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
da: Fjernøstligt

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
da: Nordvestligt

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
da: Sibirsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
da: Sydlige

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
da: Rusland (subjekter)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
da: Ikke Rusland (subjekter)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
da: Altai-republikken

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
da: Nordlige Ossetia-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
da: Krasnodar kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
da: Krasnoyarsk kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
da: Primorsky kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
da: Stavropol kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
da: Khabarovsk kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
da: Perm kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
da: Amur oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
da: Arkhangelsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
da: Astrakhan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
da: Belgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
da: Bryansk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
da: Vladimir oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
da: Volgograd oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
da: Vologda oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
da: Voronezh oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
da: Ivanovo oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
da: Irkutsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
da: Kaliningrad oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
da: Kaluga oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
da: Kamchatka kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
da: Kemerovo oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
da: Kirov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
da: Kostroma oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
da: Kurgan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
da: Kursk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
da: Leningrad oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
da: Lipetsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
da: Magadan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
da: Moskva oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
da: Moskva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
da: Murmansk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
da: Nizhny Novgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
da: Novgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
da: Novosibirsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
da: Omsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
da: Orenburg oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
da: Oryol oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
da: Penza oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
da: Pskov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
da: Rostov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
da: Ryazan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
da: Samara oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
da: Saratov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
da: Sakhalin oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
da: Sverdlovsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
da: Smolensk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
da: Tambov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
da: Tver oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
da: Tomsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
da: Tula oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
da: Tyumen oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
da: Ulyanovsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
da: Chelyabinsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
da: Yaroslavl oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
da: Jødisk autonom oblast

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
da: Kommuner

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
da: Ikke San-Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
da: Borgo Marggiore

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
da: Ikke Saudiarabien

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
da: Ikke Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
da: Nordsikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
da: Vestsikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
da: Sydsikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
da: Østsikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
da: Slovakiet

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
da: Ikke Slovakiet

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
da: Slovenien (traditionelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
da: Ikke Slovenien (traditionelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
da: Øvre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
da: Indre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
da: Nedre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
da: Slovensk Istria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
da: Sydafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
da: Ikke Sydafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
da: Østlige Cape

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
da: Fri delstat

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
da: Nordlige Cape

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
da: Nordvest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
da: Vestlige Cape

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
da: Sydamerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
da: Lande

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
da: Kyst

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
da: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
da: Fransk Guiana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
da: Regioner

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
da: Udenfor grænserne

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
da: Autonome lokalsamfund

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
da: Ikke Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
da: Ekstern grænse

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
da: Andalusien

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
da: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
da: Baleariske øer

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
da: Baskerlandet

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
da: Kanarieøerne

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
da: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
da: Kantabrien

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
da: Kastilien-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
da: Kastilien og Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
da: Katalonien

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
da: Galicien

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
da: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
da: Valencisk område

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
da: Spanien (provinser)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
da: Frankrig

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
da: Asturien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
da: Kantabrien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
da: Baleariske øer

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
da: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
da: Sevilla

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
da: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
da: Ikke Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
da: Centrale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
da: Nordcentrale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
da: Nord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
da: Østlige

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
da: Nordvestlige

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
da: Sydlige

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
da: Vestlige

[ctx: sudan.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
da: Ikke Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
da: Blå Nil/Central

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
da: Hvid Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
da: Norddarfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
da: Syddarfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
da: Vestdarfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
da: Røde hav

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
da: Nordkurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
da: Sydkurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
da: Nordlige

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
da: Nilen (floden)

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
da: Ikke Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
da: Sverige efter amter

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
da: Amter

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
da: Amtsgrænse

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
da: Kystlinje

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
da: Ikke Sverige

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
da: Stockholm amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
da: Västerbotten amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
da: Norrbotten amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
da: Uppsala amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
da: Södermanland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
da: Östergötland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
da: Jönköping amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
da: Kronoberg amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
da: Kalmar amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
da: Gotland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
da: Blekinge amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
da: Skåne amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
da: Halland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
da: Västra Götaland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
da: Värmland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
da: Örebro amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
da: Västmanland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
da: Dalarna amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
da: Gävleborg amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
da: Västernorrland amt

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
da: Jämtland amt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
da: Schweiz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
da: Kantoner

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
da: Ikke Schweiz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
da: Zürich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
da: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
da: Basel City

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
da: Basel-landet

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
da: Appenzell ydre Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
da: Appenzell indre Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
da: Geneve

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
da: Ikke Tadzjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
da: Karotegin-provinsen

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
da: Ikke Thailand

[ctx: tripura.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
da: Ikke Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
da: Nordtripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
da: Sydtripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
da: Vesttripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
da: Ikke Tyrkiet

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
da: Ikke Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
da: Oblaster

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
da: Den autonome republik Krim

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
da: Byen Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
da: Byen Sevastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
da: Azovhavet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
da: Sortehavet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
da: Ikke Ukraine

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
da: Grænse/kyst

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
da: Flod

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
da: Departmenter

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
da: Ikke Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
da: Kyst

[ctx: usa.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
da: Lake Hvoron

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
da: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
da: Ikke Uzbekistan

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
da: Delstater

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
da: Ikke Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
da: Føderale afhængigheder

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
da: Hovedstadsdistriktet

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
da: Ikke Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
da: Farvande (verdensklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
da: Oceaner og bassiner

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
da: Ikke farvande (verdensklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
da: Arktiske ocean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
da: Nordlige Stillehav

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
da: Nordatlanten

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
da: Sydlige Stillehav

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
da: Sydatlanten

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
da: Indiske ocean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
da: Antarktiske ocean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
da: Nilen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
da: Okavango sump

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
da: Rhinen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
da: Seinen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
da: Tigris (& Eufrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
da: Hong (Den røde Flod)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
da: Det Kaspiske Hav

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
da: Vestbengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
da: Distrikt

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
da: Ikke Vestbengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
da: Grænse

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
da: Sydlige 24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
da: Nordlige 24-Parganas

[ctx: world.kgm]
en: World
da: Verden

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
da: Ikke en nation

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
da: Alger

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
da: Cameroun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
da: Centralafrikanske republik

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
da: Demokratiske republik Congo

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
da: Ægypten

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
da: Etiopien

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
da: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
da: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
da: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Libya
da: Libyen

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
da: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
da: Malavi

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
da: Mauretanien

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
da: Moçambique

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
da: Republikken Congo

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
da: Riyad

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
da: Sydafrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
da: Pretoria, Bloemfontein og Kapstaden

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
da: Kartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
da: Sydsudan

[ctx: world.kgm]
en: Syria
da: Syrien

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
da: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
da: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
da: Tunis

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske emirater

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
da: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
da: Muskat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
da: Vestbredden

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
da: Vestsahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
da: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
da: Sana

[ctx: world.kgm]
en: Albania
da: Albanien

[ctx: world.kgm]
en: Austria
da: Østrig

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
da: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
da: Belgien

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
da: Bruxelles

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
da: Bulgarien

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
da: Kroatien

[ctx: world.kgm]
en: Prague
da: Prag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
da: Danmark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
da: København

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
da: Estland

[ctx: world.kgm]
en: France
da: Frankrig

[ctx: world.kgm]
en: Germany
da: Tyskland

[ctx: world.kgm]
en: Greece
da: Grækenland

[ctx: world.kgm]
en: Athens
da: Athen

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
da: Ungarn

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
da: Island

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
da: Irland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
da: Italien

[ctx: world.kgm]
en: Rome
da: Rom

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
da: Letland

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
da: Litauen

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
da: Moldavien

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
da: Holland

[ctx: world.kgm]
en: Norway
da: Norge

[ctx: world.kgm]
en: Poland
da: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
da: Warszawa

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
da: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
da: Rumænien

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
da: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
da: Rusland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
da: Moskva

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
da: Serbien

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
da: Beograd

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
da: Slovakiet

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
da: Slovenien

[ctx: world.kgm]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
da: Sverige

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
da: Stokholm

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
da: Schweiz

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
da: Storbritannien

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
da: Amerikas forenede stater

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
da: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
da: Dominikanske republik

[ctx: world.kgm]
en: Havana
da: Havanna

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
da: Dominikanske republik

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
da: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
da: Fransk Guiana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: world.kgm]
en: Australia
da: Australien

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
da: New Zeeland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
da: Vatikanstaten

[ctx: world.kgm]
en: China
da: Kina

[ctx: world.kgm]
en: India
da: Indien

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
da: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
da: Ulan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
da: Kazachstan

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
da: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
da: Dacca

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
da: Cypern

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
da: Azerbajdzjan

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
da: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
da: Kirgizistan

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
da: Pnom Pen

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
da: Østtimor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
da: Filippinerne

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
da: Republikken Kina (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
da: Demokratiske folkrepublik Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
da: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
da: Republikken Korea

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
da: Papua Nye Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
da: Grønland (Danmark)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
da: Godthåb

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
da: Verdenskontinenter (fra Nordpolen)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
da: Kontinenter

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
da: Hvad er den højeste top på %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
da: Kontinenter efter højeste top

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
da: Hvilket har %1 som sin højeste top?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
da: Kontinenters højeste top

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
da: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
da: Nordamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
da: Sydamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
da: Antarktis

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
da: Asien

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
da: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
da: Oceanien

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
da: Guvernør-dømmer

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
da: Ikke Yemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
da: Den Demokratiske Republik Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
da: Ikke Den Demokratiske Republik Congo

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
da: Zambia (distrikter)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
da: Ikke Zambia (distrikter)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
da: Zambia (provinser)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
da: Ikke Zambia (provinser)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
da: Østlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
da: Nordlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
da: Nordvestlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
da: Sydlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
da: Vestlige

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
da: Provinser

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
da: Ikke Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
da: Mashonaland øst

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
da: Mashonaland vest

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
da: Matabeleland nord

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
da: Matabeleland syd

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
da: Indre land

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
da: Zimbabwe (distrikter)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
da: Distrikter

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
da: Grænse

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
da: Vand

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
da: Ikke Zimbabwe (distrikter)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
da: Gokwe nord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
da: Gokwe syd
